Bunları da Okuyabilirsiniz
Gelmiş Geçmiş En Fazla Oyuncu Kitlesine Sahip Oyunlar
Organ Nakli Hayat Kurtarır!
Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldığı Niye Bilinmiyor?
Teknoloji’yi Kullanabilen Ülkeler Gelişiyor
Kilo Vermek Elimizde
Video Oyunlarındaki Silahları Gerçeğe Dönüştüren Metal Sanatçısı
Paylaş
Paylaşımı Kapat

90’lı Yılların Arama Motoru Ansiklopediler

arama motoru ansiklopedi
Okunma Süresi
2 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
10.12.16
Yorum
4 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

96 yada 97 yılı olması gerek kış aylarında okulların yeni başladığı zamanlarda araçlar ile kapı kapı ansiklopedi satan satıcılar vardı bizim eve de gelmişlerdi o zaman tabi ne İnternet var ne Bilgisayar. Cep telefonu bile yok varsa da yaygınlaşmış değildi.

Baba mı zor zar ikna ettiler Ansiklopedi satan satıcılar Babam “Bir kaç kitaba bu kadar para verilir mi kadın” diyerek Anneme serzenişe bulunurken bir yandan da bizim geleceğimizi düşünüp “ne yapalım alayım” dedi ve 12 adet Alfabetik Okul Ansiklopedisini 6 taksit ile Kütüphaneme kattı.

Ben o merak ile her biri 2000 sayfa olan ansiklopedilerin 12 sini birden 1 ay boyunca sayfa sayfa inceledim. Tabi ki içindeki yazılar İlkokul öğrencisine göre çok ağırdı. Öğretmenimin verdiği ödevleri bile bu Ansiklopedilerden araştırıp defterime yazar, derslerde okurdum. Öğretmende şaşırır; “Bunlar size göre çok ağır konular bu yazıları nereden buldun?” diye sorardı. Tabi ki ansiklopediden 🙂 Bir kaç arkadaşımın ansiklopedilerden yararlanmak için bizim eve geldiğini bilirim. Hatta çocukluk aşkım da dahil 🙂

Ansiklopedileri ilk okul 3 üncü sınıftan Lise 1’e kadar kullandım. Sonraları İnternet ve Teknolojinin gelişmesi ile evlerde Bilgisayar-İnternet olmasa da İnternet kafeler açılmıştı. İnternet kafelerden ödevlerimi rahatlıkla araştırıp yapıyordum.

Dün aklıma geldi ve bir bakayım dedim Ansiklopedilerin durumu nasıl biraz sararmaya başlamış bembeyaz olan ciltleri ama gayet sağlamlar 🙂

Biraz düşündüm yokluk zamanımda bu Ansiklopediler benim bir çok bilgi edinmemi sağladı ise bir başka çocuğa da sağlayabilir.

12 adet Görsel Yayınlar Ansiklopedisini Babası Suriye’de ki iç savaşta bombardımanlarda kaybeden 3 kardeşli bir Suriyeli çocuğa vermeye karar verdim. Ansiklopedileri Suriyeli çocuğa verirken yüzündeki mutluluğun aynısını 19 yıl önce bende hissetmiştim. Babamın bana ansiklopedileri 6 taksit ile aldığı zaman 🙂

Saygılar
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Google’da Yükselmek İçin Website Hızı
Sonraki Konu
Çocuklar ve Anneler
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 4 kişi cevap yazdı.
  1. çok güzel bir yazı devam et kardeşim beğendim eve o kitabı elleyince neler geçmiştir aklından hüzün mü dersin neler dersin kardeşim inşallah yararı olur:)

    • Ansiklopedilerin birinin sayfasında ders çalışırken sıkılıp çizdiğim ufak adamları gördüm 🙂 duygulandım gerçekten.

  2. Meydan Larousse gibi ansiklopedileri gazetelerden kupon ile alırdık. Fena halde önemserdi ebeveynlerim bu durumu ve epey faydalanmıştık okul dönemlerinde. Suriyeli çocukların en çok ihtiyacı olan şey, bir daha bu duruma düşmemeleri adına, eğitimdir. Doğru bir eylem olmuş, tebrikler.