Bunları da Okuyabilirsiniz
Oyun – Performans En İyi İşletim Sistemi
Engel, Engel Olmasın!
Meme Kanserine Erkekler de Yakalanabilir!
Istakozlar ve Stres
Yabancı Birinden Bir Kase Erişte
28 Mart’da Bir Fakir Doğmuş
Paylaş
Paylaşımı Kapat

90’lı Yılların Arama Motoru Ansiklopediler

arama motoru ansiklopedi
Okunma Süresi
2 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
10.12.16
Yorum
4 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

96 yada 97 yılı olması gerek kış aylarında okulların yeni başladığı zamanlarda araçlar ile kapı kapı ansiklopedi satan satıcılar vardı bizim eve de gelmişlerdi o zaman tabi ne İnternet var ne Bilgisayar. Cep telefonu bile yok varsa da yaygınlaşmış değildi.

Baba mı zor zar ikna ettiler Ansiklopedi satan satıcılar Babam “Bir kaç kitaba bu kadar para verilir mi kadın” diyerek Anneme serzenişe bulunurken bir yandan da bizim geleceğimizi düşünüp “ne yapalım alayım” dedi ve 12 adet Alfabetik Okul Ansiklopedisini 6 taksit ile Kütüphaneme kattı.

Ben o merak ile her biri 2000 sayfa olan ansiklopedilerin 12 sini birden 1 ay boyunca sayfa sayfa inceledim. Tabi ki içindeki yazılar İlkokul öğrencisine göre çok ağırdı. Öğretmenimin verdiği ödevleri bile bu Ansiklopedilerden araştırıp defterime yazar, derslerde okurdum. Öğretmende şaşırır; “Bunlar size göre çok ağır konular bu yazıları nereden buldun?” diye sorardı. Tabi ki ansiklopediden 🙂 Bir kaç arkadaşımın ansiklopedilerden yararlanmak için bizim eve geldiğini bilirim. Hatta çocukluk aşkım da dahil 🙂

Ansiklopedileri ilk okul 3 üncü sınıftan Lise 1’e kadar kullandım. Sonraları İnternet ve Teknolojinin gelişmesi ile evlerde Bilgisayar-İnternet olmasa da İnternet kafeler açılmıştı. İnternet kafelerden ödevlerimi rahatlıkla araştırıp yapıyordum.

Dün aklıma geldi ve bir bakayım dedim Ansiklopedilerin durumu nasıl biraz sararmaya başlamış bembeyaz olan ciltleri ama gayet sağlamlar 🙂

Biraz düşündüm yokluk zamanımda bu Ansiklopediler benim bir çok bilgi edinmemi sağladı ise bir başka çocuğa da sağlayabilir.

12 adet Görsel Yayınlar Ansiklopedisini Babası Suriye’de ki iç savaşta bombardımanlarda kaybeden 3 kardeşli bir Suriyeli çocuğa vermeye karar verdim. Ansiklopedileri Suriyeli çocuğa verirken yüzündeki mutluluğun aynısını 19 yıl önce bende hissetmiştim. Babamın bana ansiklopedileri 6 taksit ile aldığı zaman 🙂

Saygılar
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Google’da Yükselmek İçin Website Hızı
Sonraki Konu
Çocuklar ve Anneler
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın