Bunları da Okuyabilirsiniz
Hastayken Spor Yapmak İyi mi? Kötü mü?
Dede Yadigarı Falcon Köstekli Saat
3. Dünya Savaşı
Saç Derisi Problemim Çözüm Head & Shoulders
Müzelerimiz Avrupa Kupalarıyla Dolu
Arrival – Geliş Filmini İzledim!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Afrika Kıtası’ndaki En Tuhaf Yasalar

Afrika'daki Tuhaf Yasalar
Okunma Süresi
15 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
30.09.17
Yorum
3 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Afrika’nın Dünya üzerindeki en gizemli yerlerden biri olduğu konusunda kimsenin şüphesi yoktur. Bu muazzam kıta 1.2 milyardan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Gezegendeki en eski meteor izi, katlanmış dağlar gibi birçok çekici yere sahiptirler. Ayrıca gün batımında yapılan safariler, balina ve köpekbalıklarıyla beraber yüzebilmek, Afrika’daki vahşi hayvanların yıllık göçlerine dahil olmak gibi birçok deneyimi de bizlere sunuyorlar. Bunların yanında ziyaretçiler de bir kültür şokuna hazır olmalıdırlar. Garip yiyecekler, tuhaf ritüeller ve yüzlerce yıllık gelenekler. Belgesellerde gördüklerimiz sadece buzdağının küçük bir parçasıdır. Ayrıca Afrika’daki ülkeler sömürgecilik, yoksulluk ve tuhaf geleneklerinden dolayı birçok garip yasaya da sahiptirler. Şimdi bu garip yasaların bir kısmına göz atalım.


Tuhaf Trafik Düzenlemeleri

Trafik yasaları kanunların en temel biçimidir. Dünyanın birçok şehrinde kentsel planlama iyi değildir ve bu nedenle de trafik sıkışıktır. Bu sorunu da trafiği denetleyerek ve trafik polisleriyle çözmeye çalışırlar. Güney Afrika’daysa trafik kuralları biraz farklı. Günün belirli saatlerinde tüm ağır araçların trafiğe çıkması yasak. Sanayi ve inşaat sektörü Afrika’da çok gelişmiş değil. Hayvancılık temel geçim kaynağı olduğundan o yollar da belirli saatlerde hayvanlara ayrılıyor. Hayvancılık, Güney Afrika’da  resmi bir hakka sahiptir. Ancak bütün hayvanlar bu ayrıcalığa sahip değillerdir. Sadece atlar, katırlar, eşekler, keçiler, domuzlar ve devekuşları. Bu kuralı ihlal edenlere yaklaşık 300 dolar ceza kesiliyor.

Afrika'daki Tuhaf Trafik Yasaları

Afrika’daki Tuhaf Trafik Yasaları


Var Olmayan Ayılar Hakkında Yönetmelik

Yasalar, turistlerin ve yerli halkın Güney Afrika’daki ayılarla etkileşimde bulunmalarını yasaklıyor. Ayı güreşi yasadışı ve bu etkinliğin düzenlenmesine veya görüntülenmesine katılamazsınız. Ayıları “evcil” olarak tutmak yasadışı değilken, kamuya veya özel plajlara getirmek açıkça yasaya aykırıdır. Burada asıl garip olan şey Afrika’da 1 milyon yıldan fazladır ayılar yaşamıyor. Güney Afrika hükümeti bu ayıların nereden gelmesini bekliyor acaba? Gerçekten çok tuhaf yasalara sahipler.

Ayı Güreşi Yasak

Ayı Güreşi Yasak


İsimlendirme Kısıtlamaları

Birçok Afrika ülkesinde bebeklere ve nesnelere isim verme hakkı kısıtlanmıştır. Dünyanın büyük bir kesiminde, rahatsız edici veya siyasi olarak yanlış olmadığı sürece, çocuklarınıza istediğiniz gibi isim koymakta serbestsiniz. Ama Faslı yerli halklar sadece onaylı bir listeden bebek isimleri seçebilirler. Bütün Batılı adları kaldırırken bu yasayla yerel gelenekleri koruma amaçlıyor. Ekvator Ginesi, çocuğunuza “Monica” ismini koymayı yasaklamıştır. Buna ek olarak, aracınızı, teknenizi veya başka herhangi bir nesneyi Batı dünyasında istediğiniz bir ismi koymakta özgürsünüz. Öte yandan Sudan’da, ünlü İslam dini figürlerinden sonra cansız bir nesneye isim vermek ciddi bir suçtur.

Afrika'da İsim Kısıtlamaları

Afrika’da İsim Kısıtlamaları


Doğru Kıyafetleri Giyin

Elbise kodları, Afrika’da hukuki sonuçlara ve ağır cezalara çarptırılır. Kıtanın bir bölümünde yasaklanmış kıyafetler başınızı belaya sokabilir. Askeri kamuflaj kıyafetler, dünyanın her yerinde her zaman erkeklerin gözdesi olmakla birlikte Afrika’daki neredeyse her yerde açıkça yasaklanmıştır. Bunun yasadışı olmadığı durumlarda dahi, askeri üslup giyen dikkatsiz turistler, yerel asi güçlerle ilişkili olduklarından şüphelenildiğinde gözaltına alınabilirler.  Ayrıca, Fas, Sudan ve Gana gibi ülkelerde, kadınların muhafazakâr giyinme standartlarına uymaları büyük önem taşıyor. Buna ek olarak, Sudan’da, kadınların sadece elbiseler giymesine izin verilir ve saçları her zaman örtülmelidir. Bununla birlikte Madagaskar’da hamile kadınların şapka takması yasalarına aykırıdır.

Afrika'daki Kıyafet Yasakları

Afrika’daki Kıyafet Yasakları


İzinsiz Fotoğraf Çekmeyin

Turistler için fotoğraf çekmek en doğal olaylardan birisidir. Ama Afrika’daki hükümetler ne çekip çekmemeniz gerektiğine karışırlar. Özellikle hükümet binaları konusunda çok hassas davranıyorlar. Örneğin, Güney Afrika’da, Başkan’ın konutunun fotoğrafını çekemezsiniz. Aynı şekilde, Fas, Mısır ve Zimbabwe’deki turistlerin siyasi veya askeri iş yerlerinin fotoğraflarını çekmesi yasaklanmıştır. Çad’da resmi izin almadan fotoğraf çekmeniz yasak. Buradaki en büyük sorun bazen bu binaların tam olarak görünür işaretlerinin olmamasından dolayı turistlerin yanlışlıkla bu fotoğrafları çekiyor olmaları.

İzinsiz Fotoğraf Çekmeyin

İzinsiz Fotoğraf Çekmeyin


Yoğun Sansür

Birçok Afrika ülkesi bilginin kendisini günah olarak gördüğü için ağır bir sansür uygular. Şu anda 17 Afrika ülkesi diktatörlükle yönetilmektedir ve diğer birçok Afrika ülkesi de siyasi kargaşa ile karşı karşıyadır. Bu nedenle, siyasal istikrarın sağlanmasında sansür şarttır. Telefonlar sıklıkla dinlenir, kısa mesajlar arşivlenir ve çevrimiçi mesajlar da izlenir. Skype gibi “Voice Over Internet” teknolojileri potansiyel olarak sansürü atlayabilirsiniz ama yakalanırsanız hapis cezasıyla karşı karşıyasınızdır. Örneğin Etiyopya’da kullanıcılar 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. En büyük sansür Ekvator Ginesi’ndedir. Bu ülkede yerli halkın okuma ve öğrenmesi için cesaretlendirmek bile çok büyük suçtur.

Sansür

Sansür


Garip Evlilikler

Afrikalılar evlilik konusunda kendi garip yasalarına sahiptirler. Batılı evliliklerin aksine çok eşlilik Afrika’da yaygındır. Hatta geçen yıl Eritre’de erkeklerin en az 2 eşli olmasını zorunlu kılan bir yasa çıkarıldı. Bunu yapmayı reddeden sadık Eritreliler ömür boyu hapis cezasına çarptırılırlar. Dahası, Güney Afrika’da bir değil üç çeşit evlilik var. Güney Afrika aynı zamanda kadınları çok eşli evliliklere katılmaya zorlayacak bir tasarıyı da düşünüyor.

Afrika'daki Evlilik Yasaları Çok Farklı

Afrika’daki Evlilik Yasaları Çok Farklı


Dini Kısıtlamalar

Modernleşme ve sanayileşme Afrika’ya çok geç gelmiştir. Afrika’nın muhafazakarlığı din yasalarına en iyi şekilde yansır. Çoğu Afrika ülkesinin İslami inancını koruyan katı Müslüman yasaları vardır. Bu, İslam dışı dini materyallerin ülkeye getirilemeyeceği Fas’ta özellikle belirgindir ve bu dinlerin vaazı ciddi bir suçtur. Benzer kısıtlamalar Mısır’da da geçerlidir. Ayrıca Moritanya’da İslam dininden çıkanlar ölümle cezalandırılabiliyor. Kısaca Afrika’da İslamiyet’i asla eleştirmeyin yoksa maalesef sonuçları ağır olabilir. Eritre’de de büyük dinlerin dışındaki dinler yasak. Sonuç olarak, din Afrika’da özellikle hassas bir konudur ve turistlerin inançlarını kendilerine saklamaları önerilir.

Afrika'da Dini Yasalar Çok Ağır

Afrika’da Dini Yasalar Çok Ağır


Eşcinsellik Yasak

Dünyada eşcinsellik her geçen gün yasallaşırken Afrika’da homoseksüellik için kesinlikle bir yer yoktur.  Yasalar, çoğu Afrika ülkesinde homoseksüelliğin bir suç olduğunu öngörüyor. Cezayir, Gana, Etiyopya, Kenya ve Libya gibi çeşitli gelişmekte olan ülkeler açıkça eşcinselliğin yasadışı olduğunu ilan ettiler. Orada, aynı cinsiyetten iki kişi arasındaki cinsel etkileşimler özellikle de halk arasında yapıldığında 14 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

Afrika'da Eşcinsellik Yasak

Afrika’da Eşcinsellik Yasak


Uyuşturucunun Cezası Büyük

Az miktarda uyuşturucu bulundurmak bile büyük hapis cezaları almanıza neden olabilir. Açıkçası, Gana’da en az 5 yıl hapis cezası alabilirsiniz.  Bu yasak, aynı zamanda, uyuşturucuya bağlı suçlarla ilgili ülkenin sıkı kefalet politikası göz önüne alındığında, evrensel olarak hem zenginler hem de yoksullar için geçerlidir. Kuşkusuz, uyuşturucu sağlama veya kaçakçılık ölüm cezasına neden olacaktır. Fas’ta sadece uyuşturuxu taşıyanlar değil yanındaki arkadaşları da suçlu olarak görülüyor. Eğer birlikte seyahat ettiğiniz bir kimse madde bulundurduğu için tutuklanmışsa aynı suçtan siz de sorumlu olacaksınız.

Uyuşturucunun Cezası Büyük

Uyuşturucunun Cezası Büyük


Kadınlar İkinci Sınıf Vatandaşlar

Afrika toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde dünyanın kalanına göre yüzlerce yıl geriden geliyor. Çeşitli Afrika ülkelerinde kadınlar erkeklerin kişisel mülklerinden başka bir şey değildir. Kadınlar, hayvanlardan biraz fazla değerlidir. Eşitsizlik özellikle Svaziland’da belirgindir. Kral King Mswati III kadınlara yönelik utanmaz ayrımcılık nedeniyle dünyaca ünlüdür. Bu pervasız diktatör, bütün genç kızları iffet kemeri takmaya zorlayan bir kanun çıkarmaya çalıştı. Pantolon giyen kadınların da pantolonları ordu tarafından parçalanacaktı. Örneğin, daha ilerici Güney Afrika’da dahi olsa, bazı kadınlar, kocası izin vermeden arazi bulundurmak, bir banka hesabı açtırmak veya evlerinin dışında çalışmaktan men edilmektedir. Kadın turistlerin dünyanın bu tarafını ziyaret ederken ilave özen göstermeleri gerekiyor.

Kadınlar İkinci Sınıf Vatandaş

Kadınlar İkinci Sınıf Vatandaş


Cadı Avı

“Cadı avı” terimi Afrika’nın bazı bölgelerinde çok anlam ifade eder. Tarihi nedenlerle ve kıtanın genel geriye dönük doğası gereği birçok Afrikalı hala büyüye inanmaktadır. Resmi cadı önleme yasaları yürürlüğe girdi ve büyü uygulayan bir cadı veya iddialara sahip herkes korkunç derecede cezalandırılabilir. Bu suçtan dolayı Nijerya’da 2 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Elbette gerçek bir cadı yok. Bunun yerine, genellikle yalnız yaşayan yaşlı kadınlar bu şekilde etiketlenir ve acımasızca linç edilir. Dullar kolayca hedef alınır ve sıklıkla şüphe işaretleri üzerine köyden kaçarlar. Böyle bir kana susamış uygulamanın hâlâ var olduğunu düşünmek kesinlikle akıl karıştırıcı.

Cadı Avı

Cadı Avı


Aslında bir çoğu saçma geliyor insana okudukça! Bu tür şeyler sürekli olsa medyada yer bulmaz mı? Sanırım Biraz Abartılarak yazılıyor çiziliyor bazı şeyler.!

Saygılar.
Fakir Yazar.
Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Modern Teknolojinin Yok Ettiği Şeyler
Sonraki Konu
Eski Sinemalar Sinema Tarihi
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın