Ya Almanya Savaşı Kazansaydı?

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Hiç düşündünüz mü?
2. Dünya Savaşı’nı Almanya kazansaydı şu an nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk?

Avrupa, Sovyetler, Çin ve Amerika savaşı kaybetmiş Hitler Almanyası, faşist İtalya ve Japonya 2. Dünya Savaşı’nı kazanmış olsaydı nasıl bir kültüre, dile ve hayata sahip olurduk diye düşünmek gerek. Hitler, Kuzey Avrupa kökenli ve mavi gözlü insanların ırk hiyerarşisinde en yüksek olduğunu, Orta ve Doğu Avrupa’da da yaşayan Yahudi halkı ve Slavların daha aşağı olduğunu söylüyordu. Savaşta ve esir kamplarında 2. Dünya Savaşı yüzünden bazılarına göre 6 milyon bazılarına göre de 3.5 milyon insan öldü. Bunların da hepsi Yahudi değildi. Sırf fikir ayrılığı olduğu için binlerce Alman vatandaşı da diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları da bu esir kamplarında hayatlarını kaybettiler.

2. Dünya Savaşı
2. Dünya Savaşı

Peki Almanya bu savaşı kazansaydı tahmini olarak neler olurdu?


Yahudi Soykırımı Tamamlanırdı

Hitler, 2. Dünya Savaşı sırasında tüm Yahudi halkını yok etme niyetini gizlemeye çalışmadı. Askeri plan “Yahudi Sorununun Nihai Çözümü” olarak biliniyordu. Yalnızca Avrupa’da değil dünyadaki tüm Yahudileri öldürmek için emir verdi. Savaştan önce Nazi Partisi, Yahudileri göç etmeye zorluyordu. 2. Dünya Savaşı çıktığında da Nazilerin tüm Yahudilere soykırım yapmak için önünde bir engel kalmamıştı. Hitler, Yahudilerin yüzde yüzünün yok edilmesini emretmişti. Almanya 2. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğradıktan sonra soykırım aniden sona erdi. Ama maalesef Yahudi ırkının yarıya yakını savaş sırasında soykırıma uğrayarak yok oldu. Aslında Yahudilere kızgın olan tek Alman Hitler de değildi. Birçok Alman, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra aşağılanmış hissediyordu ve  haksız yenilgilerinden dolayı Yahudilerin suçlu olduğuna inanıyorlardı.

Yahudi Soykırımı
Yahudi Soykırımı

“Birleşik Krallık” Var Olmazdı

Hitler’in Birleşik Krallık için büyük planları vardı. Eğer savaşı Almanya kazanmış olsaydı İngiltere ve İrlanda’nın tamamı Almanya için ekonomik ve askeri komuta merkezi haline gelecekti.  Ama 2. Dünya Savaşı’nda Alman Hava Kuvvetleri, Britanya Savaşı’nda kaybedince Denizaslanı Harekatı kod adlı Britanya Adası’nı işgal planı da iptal edildi. Aslında Hitler, SSCB’yi işgal etmeyi planlıyordu ama birçok kişi İngiltere’nin işgal edilmesini önerince Hitler de İngiltere’yi işgal planını yaptı. Ama sonuç değişmedi. SSCB de 2. Dünya Savaşı’na katıldı ve Hitler Almanyası’nın kaybetmesinde büyük pay sahibi oldu.

Birleşik Krallık
Birleşik Krallık

Tıbbi Deneyler

İnsan hayatına değer vermediğinizde, bilim adına korkunç şeyleri haklı gösterebilirsiniz. Japonya ve Almanya, ikisi de düşmanlarıyla ilgili birçok bilimsel deneyler yaptı. Alman bilim adamları, Yahudilere anestezik olmadan gereksiz cerrahi işlemler uygulardı. Naziler, insan vücudunun nasıl tepki verdiğini test etmek için toplama kampı tutsaklarına kimyasal, radyolojik ve biyolojik deneyler yaptı. Denekler, beynin yüksekliği nasıl ele aldığını görmek için yüksek basınç odalarına zorlanıyorlardı. Japonlar, savaş esirleri üzerinde benzer testler yaptı. Birim 731, tutsaklara işkence yaptı ve biyolojik çıktılarını kaydeden Japonya’daki kimyasal, biyolojik ve radyolojik bir araştırma ve geliştirme birimiydi. Japonya’da kurbanlar çoğunlukla Çinli ve Rus tutsaklardı. Eğer Almanya savaşı kazanmış olsaydı muhtemelen şu an bu deneylerden daha kötülerini insanlar üzerinde uygulayacaklardı.

Nazi Deneyleri
Nazi Deneyleri

Hitler’in Yüzü Her Yerde Olacaktı

Şu an Kuzey Kore’nin nasıl bir yer olduğunu biliyorsunuz. Her yerde gelmiş geçmiş liderlerinin fotoğrafları, resimleri ve heykelleri bulunuyor. Hatta kendi saat dilimleri ve dinlerini çıkardılar. Eğer Almanya da 2. Dünya Savaşı’nı kazansaydı büyük ihtimal böyle bir şey görecektik hem de bütün Avrupa’da. Hitler’den kaçış olmayacaktı. Gittiğimiz her evde, her restoranda, her binada onun yüzünü görmek zorunda olacaktık.

Hitler'in Resmi
Hitler’in Resmi

ABD, Japonya ve Almanya’nın İşgalinde Olacaktı

Dış ilişkiler söz konusu olduğunda Amerika Birleşik Devletleri’nin her zaman bir avantajı vardır. Düşman olduğu ülkelere çok uzaktadır ve Amerika’ya saldırmak isteyen ülkeler koca bir okyanusu geçmek zorundalardır. Söylenenlere göre Almanya ve Japonya’nın Amerika Birleşik Devletleri için planları vardı. Japonya, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyılarının Pasifik’e hükmetmek için bir kukla devleti ve bir askeri bölge olmasını istedi. Amerika’nın iç ve doğu kısımları da Almanya tarafından işgal edilecekti. Pek çok tarihçi de bu olay gerçekleşmiş olsaydı Ameerika nasıl görünürdü gibi tasvirler yaptı.

Japon ve Alman İşgalindeki Amerika
Japon ve Alman İşgalindeki Amerika

Rusya, Kuzey Almanya Olacaktı

Hitler’in otobiyografisi olan Mein Kampf(Kavgam)‘ta Almanlar için daha fazla yaşam alanı ihtiyacından bahsediliyordu. Ele geçirmek istediği topraklardan büyük bir kısmı Rusya’nın bir parçasıydı. Hitler, SSCB’yi daha aşağı görmüş ve tüm halkı Sibirya’ya sürgün etmek ve boşalan topraklara da Almanları yerleştirmek istiyordu. Rus Yahudileri öldürülecek ve Slavlar köleleştirilecekti. Eğer Almanya, SSCB’yi  yenmiş olsaydı Hitler, Almanya’nın bir süper güç olmasını sağlayacak olan petrol alanları da dahil olmak üzere çok fazla kaynak elde edecekti. Ancak zayıf planlama ve sert koşullar, Hitler’in Kuzey Almanya hayallerini sona erdirdi.

Almanya, SSCB'yi İşgal Edecekti
Almanya, SSCB’yi İşgal Edecekti

Batı Avrupa’nın Çoğu Almanya’ya Ait Olacaktı

İlk kaybeden ülke Fransa olurdu. Baştan beri de plan buydu. Çünkü Fransa tarım için geniş topraklara ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan bir ülkeydi. Hollanda, Lüksemburg, Belçika ve İsviçre, Almanya tarafından ilhak edilecekti. Uyumsuz insanların hepsi ve Hitler’in Üstat Irk’la ilgili fikrine uymayan herkes, sürgün edilecek, köleleştirilecek, yok edilecekti. Bütün kültürler yok olacaktı. Paris’teki sanat ve mimari, Belçika’nın ünlü biraları, Amsterdam’daki güzel parkları unutabilirsiniz. Çünkü hepsi yok olacak yerini Alman ve Nazi kültürüne ait şeylere devredecekti.

Alman İşgalindeki Batı Avrupa
Alman İşgalindeki Batı Avrupa

Japonya, Çin’in Büyük Bölümünü Ele Geçirecekti

2. Dünya Savaşı’ndaki Japonya’nın hedefi Almanya’ya çok benziyordu yalnızca daha umutsuzdu. Japonya, asgari doğal kaynaklara sahip küçük, yoğun nüfuslu bir adaydı. Çevreleyen ülkelerin tamamı doğal kaynaklardan zengindi ve Japon İmparatoru topraklarını genişletmek istedi. 2. Dünya Savaşı resmi olarak ilan edildiğinde Japonya zaten Çin ile savaş halindeydi ve Çin’in birçok bölgesini işgal etmişti. Japonya’nın hedefinde Sibirya da vardı çünkü SSCB, Çin’e destek veriyordu. Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında Müttefik güçlerini mağlup etmiş olsaydı, ülke bugün bildiğimiz adalardan çok daha büyük olurdu.

Japon İşgalindeki Çin
Japon İşgalindeki Çin

Almanca, Avrupa’nın Ulusal Dili Olacaktı

Hitler, Avrupa topraklarının büyük bölümünü kazanmayı başarmış olsaydı açıkçası herkesin Almanca konuşmasını isterdi. Avrupa kıtasında yaklaşık 100 dil konuşuluyor. Bunların bazıları resmi bazıları da yerel diller.  Fakat Hitler’in amacı fethedilen tüm devletlerinde resmi dil olarak Almanca’yı konuşulmasını içeriyordu. Başarıyla uygulasaydı, Almanca’nın dünyanın dört bir yanındaki okullarda İngilizce’den ziyade ikinci dil olarak öğretilmesi oldukça mümkün olacaktı. Ve benzer şekilde Japonya tarafından fethedilen tüm ülkeler resmen Japonca konuşacaktı.

Avrupa'nın Ulusal Dili Almanca Olacaktı
Avrupa’nın Ulusal Dili Almanca Olacaktı

İsrail Devleti Hiç Var Olmayacaktı

Hitler’in büyük planı sadece Avrupa’da olanları değil tüm Yahudileri yok etmekti. Çok uzaklara ulaşmak ve onları gezegenden yok etmek istiyordu. Bu plan gerçekleşmiş olsaydı açıkçası İsrail diye şey olmazdı. İtalya’nın Kuzey Afrika’yı sömürgeleştirmesi, Almanya’nın Avrupa’ya sahip olması ve Ortadoğu’da büyük bir varlığı ve Japonya’nın Doğu Asya’yı kontrol etmesi ile kimse Hitler’i İsrail’i yok etmekten alıkoyamayacaktı.

İsrail Devleti Var Olmayacaktı
İsrail Devleti Var Olmayacaktı

Almanya, Nükleer Üstünlüğü Ele Geçirmiş Olacaktı

Almanya’nın nükleer üstünlüğü 2. Dünya Savaşı’nda ele geçirememiş olmasının en büyük nedeni tüm Yahudi bilim adamlarını görevden almaları ve Alman bilim adamlarının çoğunun da askere alınmış olmasıdır. Bütün bir Alman fizikçisi nesli tükendi. Bu gerileme dünya için iyi olsa da Nazilerin savaşı kaybetmelerine neden olmuştur. Savaştan önce Almanya, çok sayıda çığır açan keşifler yapmıştı. Acaba Atom bombasına sahip olsalardı şu an nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk. ABD ve SSCB arasında yaşanmış olan Soğuk Savaş belki de Almanya ve ABD arasında yaşanırdı.

Almanya Nükleer Güç Olsaydı
Almanya Nükleer Güç Olsaydı

İtalya’yı Hala Faşistler Yönetiyor Olacaktı

Hitler, İtalya’yı savaşın en zayıf halkası olarak görüyordu. Ortak tartışma: Almanya, İtalya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Kuzey Afrika’yı emperyalize etmesine ve dünyanın büyük bir bölümünü kendisi için yönetmesine izin verecek mi yoksa Hitler sonunda İtalya’yı kuşatmak ve onları bir tür kukla devlet haline mi getirmek isteyecekti? Her iki durumda da İtalya faşist bir devlet olarak kalacaktı. Japonya ve Almanya gibi İtalya (özellikle Mussolini) genişlemeleri gerektiğini düşünüyorlardı. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Mussolini İtalya’nın anayasasını çoktan yok saymıştı. Kendisi  İtalyan halkını beyin yıkamaya çalışmıştı. İtalyanlara onları güvende tuttuğuna ve özgür olduklarına ikna etmek için propaganda ve illüzyon kullanmayı severdi.

İtalya, Faşist Bir Devlet Olacaktı
İtalya, Faşist Bir Devlet Olacaktı

Doğu Avrupa Halkı Köle Olacaktı

Hitler, Üstün Irk tanımını karşılamayan herkesin Avrupa’dan çıkarılmasının imkânsız olduğunu fark etmişti. Çözüm, geri kalan insanlara soykırım yapmak, sınır dışı etmek ve savaş yıllarının ardından köle haline getirmekti. 1. Dünya Savaşı’ndan önce, birçok Alman toprak genişletme jeopolitik hedefine sahipti. Naziler bu konsepti benimsedi ve onu yeni bir seviyeye taşıdı. Ancak tüm bu yeni araziler ekime ihtiyaç duyacaktır. Hitler’in fikri Slavları ve layık görmediği herkesi köleleştirmek ve çiftliklerde Alman halkını beslemek için onlara çalışmalarını sağlamaktı.

Doğu Avrupa Halkı Köle Olacaktı
Doğu Avrupa Halkı Köle Olacaktı

Ayrıca The Man in the High Castle adlı yabancı diziyi izlemenizi yada aynı isimli kitabını okumanızı tavsiye ederim. Yapılan dizi de kitaptan esinlenerek yapılmış bir dizi. Dizi de Alman ve Japonların ikinci dünya savaşını kazandığı bir dünya kurgulanmıştır. 🙂

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Ya Almanya Savaşı Kazansaydı?” için 7 yorum

 • 3 Eylül 2017 13:22 Mustafa Kemal Cevapla

  Var ya almanya savaşı kazanıp şuan dünyanın süper gücü olsaydı Rusya ABD mumla aratırlardı. Yaptıkları yahudi soykırımı ile kalmaz tüm dünyaya yaparlardı. Büyük bir pislik içine batıyordu dünya az kalsın. Kendi dostlarına arkadan vurmak gibi bir eşeklik yapmasalar savaşıda kazanacaklardı ama aç gözlülükten müttefiklerine girince durum buna döndü.

  • 3 Eylül 2017 13:56 Fakir Cevapla

   Çok güzel bir yorum. Kelimesi kelimesine hak veriyorum.

 • 3 Eylül 2017 23:23 Yusuf Cevapla

  2. dünya savaşında yaptıkları kötülükler bile dünya için fazlayken “başarıya” ulaşmış bir Nazi imparatorluğunu hayal bile etmek zor oluyor. Sizin yazdıklarınız ile bir nebze de olsa aklımda bir dünya oluştu fakat ileriye götürmek mantıklı gelmiyor. İyi ki Nazi Almanyası başarısız oldu.

 • 4 Eylül 2017 12:06 Enes Talha Cevapla

  Dünya daha iyi bir yer olacaktı yani…

 • 5 Eylül 2017 16:26 Onur Cevapla

  Söylediklerine bir nokta hariç katılıyorum Fakir Yazar. Bugün komplo teorisyenlerinin de dediği gibi bende Hitler’in Yahudileri yok etmek değil, nezihleştirmek için öldürdüğünü düşünüyorum. Yani ırkı arındırmak, daha özel bir yahudi ırkı yaratmak istediğini düşünüyorum. (Bu arada Hitleri severim yani.. )

  Diğer taraftan da geçmişe bakarsan savaşı kim kazanırsa onun dediği olur. Yani diğer düşüncelerine katılıyorum. Bugün doların tüm dünyada geçtiğini düşünürsek ne demek istediğimi anlamışsındır sanırım.. 😀

  • 5 Eylül 2017 16:41 Fakir Cevapla

   Eh bence haklısın yani 🙂 Kim kazanır ise onun sözü geçer. Yazı bana ait değil kürşat’a Ait Yorum için teşekkürler.

 • 6 Eylül 2017 00:16 Emre Karakaya Cevapla

  Bu konu sürekli düşündüğüm bir konuydu. Almanlar savaşı kazansa ne olacaktı? Bilim nasıl gelişecekti? Sonra Amazonun yayınladığı The Man in the High Castle dizisini keşfettim. Daha sonra da kitabını. Yazarın ütopyası ile benim düşüncelerim birbirine gerçekten çok yakın.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …