Apple, Yeni iPhone Modelleri ile Gövde Gösterisi

ABD merkezli teknoloji devi Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni cihazlarını resmi olarak tanıttı. iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR olarak adlandırılan yeni nesil iPhone modelleri, güçlü donanımları ile göz dolduruyor.

Apple, Yeni iPhone Modelleri
Apple, Yeni iPhone Modelleri

Tasarımlarıyla beğeni toplayan ürünler, iPhone X ile geçilen dizayn anlayışını sürdürüyor. Çentik tasarımlı olacak şekilde hazırlanan modeller, anlaşılan bir süre daha bu modaya ayak uyduracak. Bunların yanında yüksek donanım yetenekleri, profesyonel fotoğraf kalitesi ve üst düzey netlikte ekran gibi özellikler cihazlarda yer alanlar arasında.

iPhone XS ve XS Max, isimlerinden de anlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl satışa sunulan X modelinin daha gelişmiş versiyonları olarak tanıtıldı. XR ise ekranı ve kamerasıyla bu modellere oranla daha minimal bir telefon olacak. İşlemcisi her ne kadar diğer modeller ile aynı olsa da özellikle ekran ve kamera kısmında büyük farklılıkların olduğu söylenebilir. Diğer modeller çift arka kamera sistemiyle gelirken iPhone XR, tek bir kamera lensi ile donatılıyor. Nitekim bu durum, cihazın bokeh efektli fotoğraflar çekemeyeceği anlamına geliyor.

iPhone XS tam olarak 5.8 inç büyüklüğünde Super Retina HD AMOLED ekran ile gelirken XS Max ise 6.5 inç büyüklüğünde yine Super Retina HD AMOLED ekran ile geliyor. Gerçeğe yakın kalite sunarak göz alıcı bir netlik yakalayan cihazlar, bu sayede medya içeriklerinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlıyor.

iPhone XS Teknik Özellikleri

iPhone XS Teknik Özellikleri
iPhone XS Teknik Özellikleri

458 ppi yoğunlukta 2436 x 1125 piksel çözünürlük ile gelen cihaz aynı zamanda 1.000.000:1 kontrast oranına sahip. Yüksek kalitede renk skalası yakalayan telefon, bunun yanında True Tone ekran ile ortam ışığına göre ayarlama yapabiliyor. Böylelikle en net görüntü kalitesi oluşturulması mümkün hale geliyor.

625 cd/m2 maksimum parlaklık (tipik) ekranın yanı sıra parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplamaya sahip tasarım anlayışı cihazda hakim kılınıyor. Günlük kullanımda herhangi bir parmak izi ile karşılaşılmaması için özel alaşım tercih ediliyor. 12 MP geniş açılı ve 12 MP telefoto olmak üzere çift kamera sistemiyle donatılan model, yavaş senkron özelliğine sahip dörtlü true tone flaşa sahip. Fotoğraflar için akıllı HDR özelliğine erişen kamera, böylelikle çok daha göz alıcı netlikte görseller oluşturmayı başarıyor.

Saniyede 24, 30 veya 60 kare 4K ile 30 veya 60 kare 1080p HD video kaydı gerçekleştiren kamera, ayrıca slow motion kısmında da derin detayları yakalıyor. Böylelikle yavaş çekim içerikler oluştururken profesyonel kalitede videolar çekebilirsiniz.

Apple A12 Bionic İşlemci

Apple A12 Bionic İşlemci
Apple A12 Bionic İşlemci

iPhone XS ve XS Max arasındaki en büyük fark, ekran büyüklüğünden kaynaklanıyor. Bu nedenle cihazların teknik özelliklerinin hemen hemen aynı olduğu söylenebilir. Her iki modelde de IP68 sertifikası bulunuyor. Yani suya karşı oldukça dayanıklı bir tasarımdan söz etmek mümkün oluyor. Üç model de gücünü Apple tarafından özel olarak geliştirilen A12 Bionic işlemciden alıyor. Akıllı bir işlemci olarak tasarlanan çip, aynı şekilde machine learning olarak adlandırılan teknolojiye sahip. Böylelikle davranış ve kullanım alışkanlıkları gibi konuda işlemcinin gelişmiş bir performans sunabildiği söylenebilir.

LCD ekran teknolojisine sahip iPhone XR, benzer biçimde gücünü A12 Bionic işlemcisinden alıyor. Ancak bunun yanında çift arka kamera ve yüksek çözünürlük desteği gibi özellikler bu modelde bulunuyor. Daha düşük fiyatlı bir model arayanlara hitap ettiği söylenebilen XR’nin ABD fiyatı 749 dolar olarak belirlendi. Aynı şekilde iPhone XS Max 1099 dolar, iPhone XS ise 999 dolar etiket fiyatlarına sahip. Bu fiyatların ülkemizde hangi seviyede seyredeceği ise şimdilik tahminden öteye geçemiyor.

Saygılar.
Fakir Yazar.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar