Bunları da Okuyabilirsiniz
Savaşların Ortasındaki Çocuklar
Uçan Canavar – Flying Monster
Kış Geldi Balkon’u Kapatalım Dedik
Süper Kahraman Animasyonları ve Mightyraccoon!
Okul Kırtasiye & Malzeme Alışverişi Nasıl Yapılır?
Mmorpg Evreni ve J. R. R. Tolkien
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Aşırı Kilo Alımı İle Doğabilecek Hastalıklar

Kilo Alımı İle Doğabilecek Hastalıklar
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
30.01.18
Yorum
9 yorum

Aşırı kilo insanları hiç istemedikleri durumlara sokabilmektedir. İnsanlar daha kolay yürüyemez, istedikleri gibi hareketler yapamaz, nefes almakta ve spor yapmakta oldukça zorlanmaktadırlar. Bunların yanında büyük hastalıkların oluşumuna da sebebiyet doğurmaktadır.

Kilolar bütün insanları korktuğu bir durum olarak algılanıyor. Bu yüzden dünya sağlık örgütlerinin insanların aşırı kilo almamaları için belli çalışmalar yürütmektedir. Aşırı kilo insanların Obezite olmalarına neden olmaktadır. Obezite ise insanlarda büyük hastalıklara yol açmaya sebebiyet göstermektedir. Bunlar arasında en tehlikeli olarak bulunan hastalık Hipertansiyon olarak bilinmektedir. Tansiyonun yükseğe çıkmasındaki en etkili olay kişinin bulunmuş olduğu kilolardan kaynaklanmaktadır. Çünkü insan vücudunda yer almakta olan kalp ve damarlar belli ölçülere göre ortaya çıkmıştır. İnsanların kilo alması durumlarında kan damarlarında yağlanma meydana gelmektedir. Buda insanların kalplerini tetikleyerek tansiyonların çıkmasına sebebiyet olmaktadır.

Şimdi sizlere kilonun yol açmış olduğu hastalıkları yazacağız.

Kilo ve Hastalık

Kilo Almamak İçin Formunuzu Koruyun

Damar Yollarının Tıkanması

Kolesterol ve diğer yağ oranlarının yükselmesiyle birlikte tıkanmakta olan damar yollarına verilmekte olan hastalıklardır. İnsanlar zamanla almış oldukları kilolar yüzünden vücutlarında yer almakta olan atar damarlarımızın yağlanmasına ve daraltmasına neden olmaktadır. Buda insanların damarlarında bulunan hücreleri zamanla öldürmektedir. Hücrelerin ölmesiyle birlikte damarınız artık işlev görmemekte ve hayatınızı büyük bir riske sokmaktadır. Bu yüzden damar tıkanıklığı insanlar üzerinden yürürken aşırı zorlanmaya kadar gidebilmektedir. Damar yollarınızın tıkanmaması için belirlenmekte olan obezite kilolarını kapsayacak şekilde almamanız gerekiyor.

Enfarktüs Hastalığı

Kalp ve damar yolların tıkanması sonucu ortaya çıkmakta olan bir hastalıktır. Enfarktüs hastalığı bireylerde aşırı kilo almaları ve vücutlarında yer almakta olan damar kalp yollarının yağlanarak tıkanmasına neden olan hastalıklar olarak bilinmektedir. Bu hastalığa yakalanmamak için kilolarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde damar yollarınızda bulunmakta olan hücreler zamanla yok olur buda sizin ani kalp tetiklemelerine hatta kalbin durmasına kadar yol açabilmektedir. Bu hastalık çok büyük vakalara yol açabilmektedir. Kalp kaslarınıza gitmekte olan glikoz ve oksijenin yetersi olduğu andan itibaren kalbiniz atmamaya başlar. Buda ölümcül sebebiyetler doğurabilmektedir.

Varis ve Tromboemboli Hastalığı

Aşırı kilolar her alanda insan hayatını büyük oranlarda riske sokmaktadır. Bu durum o kadar zor bir süreç olarak bilinir ki zamanla vücudumuzda çalışmakta olan fonksiyonların ters olarak çalışmasına bile sebebiyet doğurmaktadır. İşte tıp dilinde adlandırılmakta olan Varis damar yolunun tıkanması da bunlara örnektir. Vücudumuz içerisinde yer almakta olan toplar damardaki hücrelerin kanı geri akmasını engellemektedir. Fakat zamanla almış olduğunuz kilolardan ötürü vücudunuzda bulunmakta olan bu kapaklar aşırı yağlanmadan dolayı çalışma fonksiyonlarını kaybetmektedirler. İnsanlarda bulunmakta olan damarlar büyümeye meyilli olarak bilinmektedir. Yani siz kilo aldığınız zamanlarda damarlarınız aşırı büyümeye kadar gidebilmektedir. Buda sizin için hayati tehlikenizin olduğunu bildirmektedir. Bu tür durumlarda kalbinize yeterli kadar kan pompalanmaz ve zamanla kalbinizin durmasına sebebiyet doğurmaktadır.

Osteoartroz

Osteoartroz hastalığı halk arasında kireçlenme olarak isimlendirilmektedir. Yukarıdaki yazılarımızda belirtiğimiz gibi insan vücudu belli bir kas yapısına ve kiloya göre yaratılmıştır. Yani kilonuz iskeletinize göre yapılandırılmaktadır. Zamanla insanların almış oldukları kilolar yüzünden vücutlarında bulunmakta olan aşırı kilolar kendilerini rahatsız etmektedir. Buda kemiklerin arasında bulunmakta olan eklemlerin kireçlenmesine sebebiyet olmaktadır. Kemiklerin kireçlenmesiyle birlikte normal olarak yürümeden bile takatinizin kalmayacağı noktaya gelmenize neden olmaktadır. Hareket etmeniz, sağa sola koşmanız gibi fonksiyonları zamanla kaybetmektesiniz. Eğer akşama kadar kazma kürek ile çalışırsanız elleriniz nasır tutacak hale gelmektedir. Bu durumda vücudunuzda yer almakta olan kemiklerle aynı durumdadır. Zamanla ağırlaşırsınız ve yürümeye bile takatiniz kalmayacaktır.

Kilonuzu dengede tutmak için sporu ve diyeti aksatmayın. Ayrıca kiloyu aldıktan sonra vermek zordur diyeti ve sporu her zaman yapmanız daha iyi olacaktır. Aşırı kilonuz olmasa dahi.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Vegan Yaşam Tarzı
Sonraki Konu
Oyun – Performans En İyi İşletim Sistemi
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın