Aşırı Kilo Alımı İle Doğabilecek Hastalıklar

Aşırı kilo insanları hiç istemedikleri durumlara sokabilmektedir. İnsanlar daha kolay yürüyemez, istedikleri gibi hareketler yapamaz, nefes almakta ve spor yapmakta oldukça zorlanmaktadırlar. Bunların yanında büyük hastalıkların oluşumuna da sebebiyet doğurmaktadır.

Kilolar bütün insanları korktuğu bir durum olarak algılanıyor. Bu yüzden dünya sağlık örgütlerinin insanların aşırı kilo almamaları için belli çalışmalar yürütmektedir. Aşırı kilo insanların Obezite olmalarına neden olmaktadır. Obezite ise insanlarda büyük hastalıklara yol açmaya sebebiyet göstermektedir. Bunlar arasında en tehlikeli olarak bulunan hastalık Hipertansiyon olarak bilinmektedir. Tansiyonun yükseğe çıkmasındaki en etkili olay kişinin bulunmuş olduğu kilolardan kaynaklanmaktadır. Çünkü insan vücudunda yer almakta olan kalp ve damarlar belli ölçülere göre ortaya çıkmıştır. İnsanların kilo alması durumlarında kan damarlarında yağlanma meydana gelmektedir. Buda insanların kalplerini tetikleyerek tansiyonların çıkmasına sebebiyet olmaktadır.

Şimdi sizlere kilonun yol açmış olduğu hastalıkları yazacağız.

Kilo ve Hastalık
Kilo Almamak İçin Formunuzu Koruyun

Damar Yollarının Tıkanması

Kolesterol ve diğer yağ oranlarının yükselmesiyle birlikte tıkanmakta olan damar yollarına verilmekte olan hastalıklardır. İnsanlar zamanla almış oldukları kilolar yüzünden vücutlarında yer almakta olan atar damarlarımızın yağlanmasına ve daraltmasına neden olmaktadır. Buda insanların damarlarında bulunan hücreleri zamanla öldürmektedir. Hücrelerin ölmesiyle birlikte damarınız artık işlev görmemekte ve hayatınızı büyük bir riske sokmaktadır. Bu yüzden damar tıkanıklığı insanlar üzerinden yürürken aşırı zorlanmaya kadar gidebilmektedir. Damar yollarınızın tıkanmaması için belirlenmekte olan obezite kilolarını kapsayacak şekilde almamanız gerekiyor.

Enfarktüs Hastalığı

Kalp ve damar yolların tıkanması sonucu ortaya çıkmakta olan bir hastalıktır. Enfarktüs hastalığı bireylerde aşırı kilo almaları ve vücutlarında yer almakta olan damar kalp yollarının yağlanarak tıkanmasına neden olan hastalıklar olarak bilinmektedir. Bu hastalığa yakalanmamak için kilolarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde damar yollarınızda bulunmakta olan hücreler zamanla yok olur buda sizin ani kalp tetiklemelerine hatta kalbin durmasına kadar yol açabilmektedir. Bu hastalık çok büyük vakalara yol açabilmektedir. Kalp kaslarınıza gitmekte olan glikoz ve oksijenin yetersi olduğu andan itibaren kalbiniz atmamaya başlar. Buda ölümcül sebebiyetler doğurabilmektedir.

Varis ve Tromboemboli Hastalığı

Aşırı kilolar her alanda insan hayatını büyük oranlarda riske sokmaktadır. Bu durum o kadar zor bir süreç olarak bilinir ki zamanla vücudumuzda çalışmakta olan fonksiyonların ters olarak çalışmasına bile sebebiyet doğurmaktadır. İşte tıp dilinde adlandırılmakta olan Varis damar yolunun tıkanması da bunlara örnektir. Vücudumuz içerisinde yer almakta olan toplar damardaki hücrelerin kanı geri akmasını engellemektedir. Fakat zamanla almış olduğunuz kilolardan ötürü vücudunuzda bulunmakta olan bu kapaklar aşırı yağlanmadan dolayı çalışma fonksiyonlarını kaybetmektedirler. İnsanlarda bulunmakta olan damarlar büyümeye meyilli olarak bilinmektedir. Yani siz kilo aldığınız zamanlarda damarlarınız aşırı büyümeye kadar gidebilmektedir. Buda sizin için hayati tehlikenizin olduğunu bildirmektedir. Bu tür durumlarda kalbinize yeterli kadar kan pompalanmaz ve zamanla kalbinizin durmasına sebebiyet doğurmaktadır.

Osteoartroz

Osteoartroz hastalığı halk arasında kireçlenme olarak isimlendirilmektedir. Yukarıdaki yazılarımızda belirtiğimiz gibi insan vücudu belli bir kas yapısına ve kiloya göre yaratılmıştır. Yani kilonuz iskeletinize göre yapılandırılmaktadır. Zamanla insanların almış oldukları kilolar yüzünden vücutlarında bulunmakta olan aşırı kilolar kendilerini rahatsız etmektedir. Buda kemiklerin arasında bulunmakta olan eklemlerin kireçlenmesine sebebiyet olmaktadır. Kemiklerin kireçlenmesiyle birlikte normal olarak yürümeden bile takatinizin kalmayacağı noktaya gelmenize neden olmaktadır. Hareket etmeniz, sağa sola koşmanız gibi fonksiyonları zamanla kaybetmektesiniz. Eğer akşama kadar kazma kürek ile çalışırsanız elleriniz nasır tutacak hale gelmektedir. Bu durumda vücudunuzda yer almakta olan kemiklerle aynı durumdadır. Zamanla ağırlaşırsınız ve yürümeye bile takatiniz kalmayacaktır.

Kilonuzu dengede tutmak için sporu ve diyeti aksatmayın. Ayrıca kiloyu aldıktan sonra vermek zordur diyeti ve sporu her zaman yapmanız daha iyi olacaktır. Aşırı kilonuz olmasa dahi.

Saygılar.
Fakir Yazar.Aşırı Kilo Alımı İle Doğabilecek Hastalıklar” için 9 yorum

 • 30 Ocak 2018 12:47 HASAN Cevapla

  kilo almamak için ekmek ve şeker kesilmesi gerekiyor sadece bunlarda değil spor yapılmalı en azından yarım saat yürüyüş bilene yapılsa bilene yeter

  • 30 Ocak 2018 12:49 Fakir Cevapla

   aynen öyle insan kendi vücudunu bilir kilo almaya meyilli olup olmadığını bu duruma gelmeden önlem almalı diye düşünüyorum.

 • 30 Ocak 2018 16:40 Ali Yatarkalkmaz Cevapla

  Çağımızın hastalığı olacak obezite. Gittikçe yatmaya alışıyoruz. Teknoloji işimizi kolaylaştırırken bizi de üşengeç insanlar yaptı.

  • 30 Ocak 2018 16:42 Fakir Cevapla

   Teknoloji işimizi rahatlatır daha çok zaman kalır diyoruz ama daha çok iş daha çok kazanç düşünen şirket sahipleri onuda elimizden alıyor. Boş zmanda spor dahi yapamıyoruz yorgunluktan yatıp kalıyoruz…

 • 30 Ocak 2018 21:39 Yusuf Cevapla

  Bu yüzyıllarda Fast-Food tüketiminin artması ile ortaya çıkan obezite cidden baş belası. Ülkemizde de çok sık rastlanan damar tıkanıklığı ciddi sonuçlar doğurabiliyor. En iyisi erken yaşlarda spora başlamak.

  • 30 Ocak 2018 22:26 Fakircik Cevapla

   Spor yapıp aniden bırakmakta vücudun dengesini bozuyor ve vücut çok kısa sürede salıyor kiloya meyil alıyor. Sürekli boş zamanın yarım saatini ayırmak gerek

 • 30 Ocak 2018 21:51 Bekir Cevapla

  Güzel ve anlaşılır bir dille anlatmışsın eline sağlık

 • 1 Şubat 2018 11:46 Feri Peri Cevapla

  Ne kadar kötü hastalıklar varmış, içlerinden bazılarını yeni öğrendim medikal isimleriyle. Yediğimize içtiğimize her zaman dikkat etmeliyiz, en önemlisi ekmek tüketimini tamamen bırakmak. Bu hastalıklar gözümü fena korkuttu. İyi ki yakın zamanda ekmeği de şekeri de bırakmışım 🙂

  • 1 Şubat 2018 15:22 Fakir Cevapla

   Aslında ufaklıktan alıştırılıyoruz ekmek olayına 🙂 Yabancı ülkelerde ekmek tüketimi çok az ama bizde tam tersi hamur işleri denince ilk Türk mutfağı geliyor aslında bu harika ama sağlık açısından sıkıntılar yaratıyor. Doktor yarın öleceksin tatlı ve hamur yeme dese yine de dinlemezler 🙂 Mantı bir harika 😀

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Yetişkinlerde Otizm

Yetişkinlerde görülen otizm belirtileri çocuklara göre farklılıklar göstere …

Alzheimer

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin kaybolmasına (dejenere olmasına) ve …