Aşk mı? Para mı?

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Her insan bu soruyu sormuştur sevdiklerine, arkadaşlarına, dostlarına yada muhabbet içinde ortama. Bende sizlere soruyorum Aşk mı? Para mı?

Ama Öncelikle Bu konu hakkında bir kaç cümle yazı yazayım ki sizlere görüşünüzü ölçüp tartmanız da etkisi olsun. 🙂

Kişiden Kişiye Göre Aşk ve Para Seçimi Değişir?

Kesinlikle kişiden kişiye göre değişir. Gündemde görüyorsunuz 60 yaşında iş adamı 25 yaşında dünya güzeli ile geziyor. Sizce kız aşk için mi 60 yaşındaki zengin fabrikatör ile evleniyor? Tabi ki hayır. Para bir çok insan için her şeyden daha değerli.

Ancak yinede akşam soframızda 2 kase sıcak çorbamız olsun başımızı sokacak evimiz olsun sevdiğim yanımda olsun diyen insanlarda var.

Aşk mı? Para mı?
Aşk mı? Para mı?

Şimdi Yaşlı Teyzeler Amcalar Diyecek; Aşk Karın Doyurmuyor Yavrum!

Maksat karın doyurmak ev geçindirmek ise. Aşkı seçen insan eşine de bakabilmeli. Eşi de bu durum karşısında biraz duyarlı olmalı. Örnek veriyorum; Evde yemek var iken hadi bu akşam dışarıda yemek yiyelim dememeli yani aşırı yüksek düşünmemeli. Böyle olur ise aşk evliliğinin bir anlamı kalmaz. 🙂 O kişi tabi ki keşke parayı seçseydim diye ver yansın eder ileride. 🙂 Hatta eşine “keşke evlenmez olaydım seninle halimize bak” demeye kadar gider.

Ancak eşler aralarında hoşgörülü ve duyarlı bir iletişim kurar ise fazla yüksek düşünmezler doğru karar verirseler aşk evliliği güzel gider. 

Para Evlilikleri Sağlıklı mı?

Zengin Yazar olsam birisi benim ile para için evlilik yapsa onun bana olan sevgisine güvenemem. Yarın öbür gün bir sorun olsa ve beş parasız kalsam aynı şekilde beni seveceğini hiç sanmıyorum. Bence iki taraf birbirine karşılık olmadan sevgi hissetmeli. Para için evlenmek kısa sürede sorunlara neden olmayabilir ancak ilerleyen zamanlarda illaki sorunlar ortaya çıkacaktır. Ya erkek yada bayan tarafından.

Olabilecek Durumlar; Erkek bir sinir ile “Ben olmasaydım açtın aç, param için evlendin benimle”  diyebilir. Ki derse de eşi eğer çok geniş biri değil ise bunu kabullenemez. Yani birinin zenginliğini ikide bir eşinin kafasına kakması hiç hoş değil. Bu durum Ailesel olarak da pek sağlıklı değil, kendi ailesini üstün tutup eşinin ailesini hor görme yada küçümseme gibi durumlar olacaktır.

Ancak yinede bazı şeyleri iki taraf dan birinin görmezden gelmesi bu ilişkiyi sürdürülebilir yapar.

Zengin Bir Ailenin Kızını Almak

Hani derler ya kısa yoldan zengin olmak istiyor isen zengin bir köy ağasının kızını al. Tamam aldın güzel iyi hoş ancak erkeğin sözünden çok babasının sözü geçecektir evde. Hele de babası ile birlikte kalıyorsan yani iç güveyi gittiysen iyice işin yaş yaptığın her işe karışacaklardır. Yani seni yavaş yavaş ezecektir kızın ailesi.

Bu onca yazılan yazıdan sizlere tek söyleyeceğim söz eğer birisini gerçekten seviyor iseniz onunda size olan sevgisine güveniyor iseniz. Hiç durmayın evlenin. Ama işin içine maddi konular girince evlilik konusunda durumlar çok değişiyor ilerisini düşünerek seçim yapın ve karar verin.

Saygılar.
Fakir Yazar.Aşk mı? Para mı?” için 10 yorum

 • 8 Haziran 2017 19:10 Halil GÖNÜL Cevapla

  Vay be, sen ney mişsin be abi! :))

 • 8 Haziran 2017 19:17 Sermiyan Hasgül Cevapla

  Açık konuşmak gerekirse Para diyorum. Paran varsa Dan Bilzeiran gibi olursun. Harem kurarsın. Paran yoksa Aşk’ta bir yere kadar sayın Fakiryazar..

 • 8 Haziran 2017 19:20 Safiye Yaşar Erdiger Cevapla

  Bir evi geçindirecek paranız; birbiriniz ile beraber sohbet -muhabbet edecek yakınlığınız ve sorunlar olduğunda geçeceğini düşünerek konuştuğunuz sürece sanırım bir evlilik yürür. Sağlığınız ve de ailenin geri kalanı ilişkide nerede duracağını ya da eşler durduracağını da bilmeli…
  Ne parayla ne parasız bir de ortak amaçlarınız olmalı. Yol alırken yan yana durabilmek adına…

  • 8 Haziran 2017 19:29 Fakir Cevapla

   Evet yazıda anlatmak istediğim bütün konuyu özetlemişsiniz. Teşekkür ederim aynı düşüncedeyiz.

 • 8 Haziran 2017 19:42 mehmet Cevapla

  Evet insanoğlunun var olduğundan bu yana tartışılan bir konu aşk mı, para mi? Her düşüncede olduğu gibi bu da kişiden kişiye değişir. Para üzerine kurulan aşk yuvaları paranın bitmesiyle yıkıldığını çok gördüm. Aynı doğrultuda aşk üzerine kurulan yuvalarda da parayı bulunca çoğunun yıkıldığını gördüm. Yani şunu demek istiyorum aşk mi para mi diye tartışma bence yersiz. Önemli olan insan olabilmektir. İnsan olduğumuzu hatırladığımız an bu tartismanin da ne kadar yersiz ve gereksiz olduğunu hep birlikte gorecegizdir. Teşekkürler…

 • 8 Haziran 2017 20:34 Emre Cevapla

  Hocam çoğu zaman duygusal olgular daha ön plandadır. Ama insan belli bir gelir olmadığı sürece hayatını devam ettirmesi zordur. Bence aileyi geçindirecek kadar para, güvenebileceğin ve sana mutluluk veren bir aşk olması gerekiyor. Yanı her ikisi de belli bir miktarda olması gerekiyor bence 😉

 • 9 Haziran 2017 01:40 Süleyman ÖZKAN Cevapla

  Bende zengin bir ailenin kızıyla evlendim. O sıralar benimde onlardan aşağı kalır yanım yoktu doğrusu. Sonra ben iflas ettim. Her şey çok güzelken, bir anda tersine döndü. Ve nihayetinde boşandım. Kimin ne dediğine bakacak durumu aştım yani. Ak mı, para mı?. Benim cevabım paran kadar aşıksın. Her görüşe saygım var ama uygulamada kendi görüşümü tek geçerim.

  • 9 Haziran 2017 01:42 Fakir Cevapla

   Evet yazıda bu durumdan da bahsetmiştim. Hayat devam ediyor. 🙂

 • 9 Haziran 2017 14:11 Serhat Aydın Cevapla

  Ben aşka inanmayanlardanım para her zaman için ön plandadır özellikle bayanlar için. Ben parayı seven bir insan değilim tabi ki huzur olsun karnım doysun yeter yükseklerde gözüm yok fakat, karşı taraf o şekilde olmuyor çoğu zaman.Beklentiler yüksek oluyor ve sen o beklentileri karşılayamadığın zaman işler kopuyor zaten. Kimse kimsenin kara kaşına kara görüne vurulmuyor eskiler gibi.

 • 9 Haziran 2017 16:30 Yurdagül Çelik Cevapla

  Tek başına para,mutluluk getirmez…

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …