Bedelli Askerlik Olmalı mı?

Son zamanlarda gündemde olan son bir kaç yıldır sık sık gündeme gelen konu bedelli askerlik gelecek mi? Milyonlarca genç bedelli askerlik kararını bekliyor ancak devlet sürekli gündemimizde böyle bir durum yok diyor. Yada hele bir seçim bitsin bakarız diye erteliyor. Yani oyunu bize ver bakarız demeye getiriyor. Konumuz; Bedelli askerlik olmalı mı?

Bedelli Askerlik Olmalı mı?
Bedelli Askerlik Olmalı mı?

Sizlere çevremdeki bazı değerli arkadaşlarımdan Bedelli askerlik olmalı mı? sorusuna gelen cevapları yazacağım.

Not: Konu hakkında yorum aldığım arkadaşların isimlerini güvenlik açısından belirtmiyorum sadece meslek ve yaşlar.

Bedelli Askerlik Olmalı mı? Millet Ne Diyor?

Tek tek yorum aldığım arkadaşları aşağıda verdikleri yazıları değiştirmeden sıralıyorum;


Meslek: Seo Danışmanı
Yaş: 25

Zaten profesyonel askerliğe geçiş yapıyoruz ki bence doğru. Ancak her vatan evladının temel kuralları bilmeleri gerekiyor. Bu nedenle belirli şartlarda (şu anki şartlarda) devam edilmeli fakat temel askerlik eğitimi alacak kişilerin eğitim süreleri kısa tutulmalı. Yani örnek vermek gerekirse 3 aylık bir askerlik eğitimi veya 5 aylık bir askerlik eğitimi alarak olağanüstü bir duruma hazır olmalı. Diğer taraftan da sahadaki tüm askerler profesyonel olmalı. Yani er kalmamalı. Kısaca bedelli askerlik değil ama böyle bir sistem daha işler bir durum olacaktır.


Meslek: Bilgisayar Mühendisi & Kurucu
Yaş: 24

Bedelli askerlik sistemine bakış açım farklı. Misal 3 ay askerlik yapabilirler temel silah eğitimi nizam eğitimi gibi olası savunma durumlarında kendilerine yetebilmeleri için. Ama bir kişinin 12 ay askerlik yapması, hatta o kişinin sıcak çatışmalara katılması bence saçma. Bir doktor gidip mahkemede bir kişiyi savunamaz. Bir avukatta gidip bir hastayı iyileştiremez. Askerlik bir meslek olmalı. Herkesin yapabileceği birşey değil. Ama temel anlamda 3 ay gibi bir süre eğitim verilmesi taraftarıyım. Zaman yönetimi, sorumluluk ve askeri disiplin herkese faydalı olur. Ayrıca gerekli durumlarda silah kullanımı konusunda da bilgi yeterliliği şart. Bugün bir dünya savaşı çıktığında bu bilgiler çok işe yarar. Umarım çıkmaz ama insanoğlu işte. Hazırlıklı olmak gerek. 3 Ay askerlik, bireylere fazlasıyla yeterli.
Zaten şuan askerlik yapan erlerin %60’a yakını eğitimsiz askerler. Disiplin bilmez, stres ve öfke kontrolü yok falan. Profesyonel ordu her anlamda daha makul benim için.


Meslek: Muhasebeci
Yaş: 24

Bedelli askerliğin olması taraftarı değilim. İnsanlar parasını ödeyip askere gitmeme gibi bir şeye kalkışmamalı öte yandan şöyle bir şey var bedelli askerlik olacak olsa bundan faydalanırım çünkü işim gereği koparmamam gereken bağlar var ve aylık olarak bakıldığında ben bedelliye vereceğim paradan daha çok gelir elde ediyorsam parayı bedelliye verip dışarıda yaşarım daha mantıklı. Eskiden olsa her türlü askere gideyim derdim ama şu dönemde askerlik yapılacak iş değil.
Ne kadar karşı olsam da bedelliden faydalanırım bu saydığım sebeplerden dolayı.


Meslek: Sosyolog
Yaş: 32

Bence askerlik hiç olmamalı! Profesyonel paralı olmalı! İsteyen gidip Amerikan ordusundaki gibi eğitim alıp profesyonel asker olmalı! Bedelliye de gerek Yok.

Meslek: Özel Güvenlik Görevlisi
Yaş: 28

Askerliğini uzun dönem Irak topraklarında yapmış biri olarak görüşüm şu; Askere yakın zamanda giden bir çok kişi bilir bu durumu eskisi gibi artık 12 ay askerlik yapanlar erler çok zor durumda kalınmadığı sürece çatışmaya girmiyor yani operasyonlara katılmıyorlar. Artık geri hizmette 12 ay askerlik yapan mehmetçikler kullanılıyor tabii ki ihtiyaç halinde yine arazi de görev yapan Mehmetçiklerimiz var. Genelde operasyona katılan Mehmetçiklerimiz Uzman ve Özel Kuvvet Askerleri. Aslında ordumuzun sadece biz 12 ay askerlik yapanlara ihtiyacı geri hizmette var yani geri hizmetten kasıt; aşçı, yazıcı, berber, çamaşırcı, elektrikçi, su tesisatçısı yada kule nöbeti yapacak asker vb. Bu nedenle zorunlu askerliğin bu ülkede kaldırılması zor hele de çok fazla düşmanı olan bu ülkede. Bedelli geldi diyelim geri hizmet işlerini kimler yapacak? Verilen bedelli paraları ile dışarıdan işçi alınsa ordu içine sizce güvenli olur mu?

Taktir sizin bende bedelli çıkmasını isterim ancak ülke şartları ve çok fazla düşmanımız olduğu sürece bedelli zor.


Meslek: Muhasebe
Yaş: 31

Konuyla ilgili düşüncem. Paralı askerliğin olmamasından yanayım. Nedeni ise daha önce askerliğini yapmış olan veya bedelli askerlik çıktıktan sonra askerliğini yapan insanların hakkının yenileceğini düşünüyorum. Eğer bedelli askerlik olacaksa belki şöyle olabilir. Örnek veriyorum, Devlet bedelli askerlikten ne kadar para topladı diyelim ki 100.000 Lira bu parayı askerliğini yapmakta olan insanlar arasında eşit olarak dağıtırsa o insanların yani askerliğini yapan insanları arasında dağıtıldığı zaman böylece devlet askerliğini yapan insanların gönlünü almış olur.


Yukarıda bir kaç değerli arkadaşa bu konu hakkında düşüncelerini sordum yazıda yorumlarını eklemediğim bir çok kişiye bu konudan bahsettim hepsinin görüşleri bunlara benzer türden görüşler. Askerliğini yapan yada henüz yapmayan her birey bedelli askerliğin olmasını istiyor.

Bedelli Askerlik Olmalı mı? sorusu hakkında düşünceleriniz konu altına yorum yaparak bizimle paylaşabilir siniz…

Saygılar.
Fakir Yazar.Bedelli Askerlik Olmalı mı?” için 2 yorum

  • 7 Haziran 2018 22:32 Ali haktan Cevapla

    Bedelli olursa askerliğini yapan mehmetlere haksızlık olur olmaz ise de gerçekten ihtiyacı olanlara haksızlık olur iki taraf içinde ortada kalan bir durum. Bence devlet bir eşit yolunu bulmalı. 31 yaşındaki muhasebeci arkadaşın düşüncesi güzel.

    • 7 Haziran 2018 22:36 Fakir Cevapla

      evet benimde çok hoşuma gitti o düşünce. İlerleyen zamanlarda göreceğiz umarım güzel şeyler olur güzel kararlar verilir.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar