Bunları da Okuyabilirsiniz
Sosyal Medya’da Ölüm!
Toplumu Değiştiren Köle Ziryab
Sağlık için Muhteşem 3’lü Zencefil, Rezene ve Ihlamur
Babama Yaptığım Şaka ve Babamın Kalkıp Oynaması
İşlemcim Neden Isınıyor? Cevaplar/Çözümler
Yeni Başlayanlara Akvaryum ve Balık Bakım Önerileri
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Bilgisayar Olmadan Nasıl Eğlenebilirsiniz?

Bilgisayar Olmadan da Eğlenebilirsiniz
Okunma Süresi
10 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
24.03.18
Yorum
3 yorum

İnternetin kapalı mı? Yoksa elektrikler mi kesildi? Ya da en kötüsü bilgisayarın mı bozuldu? Belki de artık bilgisayarın başından kalkıp gerçek hayatı yaşamanızın vakti gelmiştir. Korkma; insanlar binlerce yıldır bilgisayar ve internet olmadan yaşadılar. İyi zaman geçirebilmeniz için bilgisayara ihtiyacınız yok.

1. Evde de Eğlenebilirsiniz

 • Müzik dinleyin.

Yeni şeyler denemek can sıkıntısı için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Başkalarından müzik tavsiyeleri al ya da radyoyu aç ve daha önce hiç dinlemediğin müzikleri dinle. Ayrıca kendinize favori şarkılarınızdan oluşan bir müzik listesi oluşturun.

 • Kitap okuyun.

Bir kitap, gazete veya dergi bulun. Dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek için zaman ayırın veya kendinizi bazı ünlü edebi karakterlerle tanıştırın. Gittiğiniz her yere yanınızda kitap da götürün. Okumak istediğiniz kitapların bir listesini tutun. Arkadaşlarınızla bir kitap kulübü kurun. Çok fazla seçenek olsun istiyorsanız da kütüphaneye gidebilirsiniz.

 • Yemek yapın.

Ailenizle aynı mutfağını kullanıyorsanız, kullanmadan önce izin alın. Yiyecekleri düzgün bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeden ve güvenli bir şekilde nasıl pişirileceğini anlamadan, bilen birinin yanınızda olmasına dikkat edin. Tabii en önemlisi yemek yapmak için kendinize zaman yaratmalısınız.

 • Egzersiz yapın.

Egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için iyidir. Ağırlık kaldırmayı deneyebilirsiniz. Eğer ağırlığınız yoksa veya spor salonunuzda üyeliğiniz yoksa, mahallenizin parkında bulunnan spor aletlerini deneyebilirsiniz.

Evinizde Spor Yapabilirsiniz

Evinizde Spor Yapabilirsiniz

 • Televizyon izleyin ya da video oyunları oynayın.

Eğer elinizdeki tüm video oyunlarını bitirdiyseniz, yeni oyunlar almanın zamanı da gelmiştir. Televizyon izlerken de daha önce izlemediğiniz bir programı ya da filmi izlemeyi deneyebilirsiniz.

 • Evcil hayvanınızla oynayın.

Çoğu hayvan sosyalleşmeyi sever. Evcil hayvanınızla oynamanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Yakalamaya veya kocalamaca oynayabilirsiniz.

 • Temizlik yapın.

Temizlik sıkıcı görünebilir, ancak yapılması gereken bir şeydir. Bunu bir oyuna dönüştürerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.  Temizlik yaparken kendinizi enerjik tutmak için müzik dinleyin. Ayrıca temizlik yaparken kullanmadığınız eşyalarınızı toplayabilir ve bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Temizliği Eğlenceli Hale Getirebilirsiniz

Temizliği Eğlenceli Hale Getirebilirsiniz

2. Oyun Oynayabilirsiniz

 • Hokkabazlık yapın.

 Üç elma, armut, top ya da fırlatabileceğiniz bir şeyler alın. Bunların üçüyle hokkabazlık yaptıktan sonra döört tane ile yapmayı deneyebilirsiniz. Sırtınızın arkasından ya da bacağınızın arasından fırlatarak da yeni yöntemler deneyebilirsiniz.

Hokkabazlık Yapabilirsiniz

Hokkabazlık Yapabilirsiniz

 • Masa oyunları oynayın.

Masa oyunları diğer insanlarla bağ kurmak için harika bir yol olabilir. Satranç ve Go gibi oyunlarda başarılı olan insanlar genellikle oldukça zeki kabul edilirler. Bu oyunlarda ustalaşmak yararlı bir beceri olabilir. Ayrıca çok çeşitli masa oyunları var. Her zaman bir yenisini bulabilirsiniz.

 • Kart oyunları oynayın.

Bir kart destesi, neredeyse sonsuz sayıda oyuna dönüştürülebilir. Batak, King, Slapjack, Poker gibi oyunları düşünün. Kart oyunları seven birilerini bulma konusunda da zorlanma ihtimaliniz de azdır.

 • Dışarıda oyun oynayın.

Arada dışarı çıkıp arkadaşlarınızla basketbol oynamayı ya da halı sahada futbol maçı yapmayı deneyin. Bu hem sosyalleşmenizi hem de vücudunuzun forma girmesini sağlayacaktır. Ayrıca yaşınız küçükse dışarıda oynayabileceğiniz sayısız oyun var: Saklambaç, körebe, dönme dolap, uzun eşek, ip atlama, istop, uçurtma uçurmak, birdir bir…

Dışarıda Oyun Oynayın

Dışarıda Oyun Oynayın

3. Evinizin ve Mahallenizin Dışına Çıkarak da Eğlenebilirsiniz

 • Yürüyüşe Çıkın.

Güzel bir yürüyüş yolu varsa bu, kafanızdaki kötü düşüncelerden uzaklaşmak ve biraz egzersiz yapmak için iyi bir yol olabilir. Daha önce gitmediğiniz yerlere gitmeye çalışın. Etrafınızda doğal alanlar yoksa da o zaman daha önce gitmediğiniz mahallelerden geçmeye çalışın.

 • Pikniğe Gidin.

Bir sepetin içine sandviç ve soğuk içecekler gibi hızlıca hazırlanabilecek yiyecekleri koyun ve bunları parkta ya da bir nehrin kenarında yemekten zevk almaya bakın. Hatta arkadaşlarınız ve aileniz ile oyun da oynarsanız pikniği daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 • Bisiklet sürün.

Bisiklete binerek iyi bir egzersiz yapabilirsiniz ve sadece ayaklarınız ile kendi başınıza yapacağınızdan çok daha fazlasını yapmış olursunuz. Daha önce hiç bulunmadığınız bir yeri keşfetmek için bisikletle yolculuk etmeyi deneyebilirsiniz.

Bisiklet Sürün

Bisiklet Sürün

 • Seyahat Edin.

Daha önce bulunmadığınız yerlere gitmek, tarih, insanlar ve kültür hakkında daha fazla şey öğrenmenin harika bir yoludur. Yurt dışına yapılacak bir seyahat bütçenizi aşıyorse, daha önce hiç gitmediğiniz bir şehre seyahat etmeyi düşünebilirsiniz.

4. Sanatla Uğraşabilirsiniz

 • Yazmayı deneyin.

Bir hikaye , bir şiir veya bir günlük yazabilirsiniz. Biraz tecrübe edinmeye çalışın ve hislerinizi dışarı çıkarın. Bir hikaye için karakterleri düşünün. Onları özel ve farklı kılan şeyleri düşünün. Neden yaptıklarını yapıyorlar? Üstesinden gelmeleri gereken engel nedir? Kişilikleri, onları nasıl çatıştıracaklarına ve bu çatışmanın nasıl çözüldüğüne odaklanın. Kendi karakterlerini düşünemiyorsan, fan kurgusu yazmayı düşün. Bazı insanlar ünlü filmlerden, kitaplardan ve çizgi romanlardan karakterler ya da ortamlar almayı ve kendi maceralarını yazmayı severler. Hikayelerinizi daha sonra tekrar bilgisayar erişiminiz olduğunda paylaşabilir ya da sadece kendinize saklayabilirsiniz.

 • Şarkı yazmayı deneyin.

Enstrümanlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, şarkı sözleri yazın ve bunları söyleyin. Artık müziğinizi kaydedecek birçok elektronik cihaz var. Şarkılara özel efektler bile uygulayabilirsiniz. İnternetinizi geri aldıktan sonra, çevrimiçi müzik yayınlamayı deneyebilirsiniz.

Kendi Şarkınızı Yazın

Kendi Şarkınızı Yazın

 • Çizin

Çalışmalar, çizimin can sıkıntısını ortadan kaldırmanın özellikle etkili bir yolu olduğunu göstermektedir. Sanatsal yeteneklerinizi geliştirmek için gölgelendirme ve perspektif kullanarak alıştırma yapın.

 • Mektup yazın.

Mektup yazımı eski moda ama birçok insan ellerinde gerçek, somut bir mektuba sahip olmanın tadını çıkarır. Bir mektup, bir insanın ilişkinizi bir hatıra olarak sonsuza kadar tutabileceği bir şeydir. Resmi ya da stilistik açıdan mükemmel olma ihtiyacı yoktur. Arkadaşlara, önemli insanlara ve hatta aileye mektup yazmayı düşünebilirsiniz. Postayla gönderin ya da oda veya dolapta olduğu gibi bulacağını bildiğiniz bir yere bırakın.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Olayları Çarpıtarak Yalan Haber Yapan Bazı Haber Sayfaları
Sonraki Konu
Diş Bakımı İçin Tavsiyeler
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın