Bilgisayar Olmadan Nasıl Eğlenebilirsiniz?

İnternetin kapalı mı? Yoksa elektrikler mi kesildi? Ya da en kötüsü bilgisayarın mı bozuldu? Belki de artık bilgisayarın başından kalkıp gerçek hayatı yaşamanızın vakti gelmiştir. Korkma; insanlar binlerce yıldır bilgisayar ve internet olmadan yaşadılar. İyi zaman geçirebilmeniz için bilgisayara ihtiyacınız yok.

1. Evde de Eğlenebilirsiniz

 • Müzik dinleyin.

Yeni şeyler denemek can sıkıntısı için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Başkalarından müzik tavsiyeleri al ya da radyoyu aç ve daha önce hiç dinlemediğin müzikleri dinle. Ayrıca kendinize favori şarkılarınızdan oluşan bir müzik listesi oluşturun.

 • Kitap okuyun.

Bir kitap, gazete veya dergi bulun. Dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek için zaman ayırın veya kendinizi bazı ünlü edebi karakterlerle tanıştırın. Gittiğiniz her yere yanınızda kitap da götürün. Okumak istediğiniz kitapların bir listesini tutun. Arkadaşlarınızla bir kitap kulübü kurun. Çok fazla seçenek olsun istiyorsanız da kütüphaneye gidebilirsiniz.

 • Yemek yapın.

Ailenizle aynı mutfağını kullanıyorsanız, kullanmadan önce izin alın. Yiyecekleri düzgün bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeden ve güvenli bir şekilde nasıl pişirileceğini anlamadan, bilen birinin yanınızda olmasına dikkat edin. Tabii en önemlisi yemek yapmak için kendinize zaman yaratmalısınız.

 • Egzersiz yapın.

Egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için iyidir. Ağırlık kaldırmayı deneyebilirsiniz. Eğer ağırlığınız yoksa veya spor salonunuzda üyeliğiniz yoksa, mahallenizin parkında bulunnan spor aletlerini deneyebilirsiniz.

Evinizde Spor Yapabilirsiniz
Evinizde Spor Yapabilirsiniz
 • Televizyon izleyin ya da video oyunları oynayın.

Eğer elinizdeki tüm video oyunlarını bitirdiyseniz, yeni oyunlar almanın zamanı da gelmiştir. Televizyon izlerken de daha önce izlemediğiniz bir programı ya da filmi izlemeyi deneyebilirsiniz.

 • Evcil hayvanınızla oynayın.

Çoğu hayvan sosyalleşmeyi sever. Evcil hayvanınızla oynamanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Yakalamaya veya kocalamaca oynayabilirsiniz.

 • Temizlik yapın.

Temizlik sıkıcı görünebilir, ancak yapılması gereken bir şeydir. Bunu bir oyuna dönüştürerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.  Temizlik yaparken kendinizi enerjik tutmak için müzik dinleyin. Ayrıca temizlik yaparken kullanmadığınız eşyalarınızı toplayabilir ve bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Temizliği Eğlenceli Hale Getirebilirsiniz
Temizliği Eğlenceli Hale Getirebilirsiniz

2. Oyun Oynayabilirsiniz

 • Hokkabazlık yapın.

 Üç elma, armut, top ya da fırlatabileceğiniz bir şeyler alın. Bunların üçüyle hokkabazlık yaptıktan sonra döört tane ile yapmayı deneyebilirsiniz. Sırtınızın arkasından ya da bacağınızın arasından fırlatarak da yeni yöntemler deneyebilirsiniz.

Hokkabazlık Yapabilirsiniz
Hokkabazlık Yapabilirsiniz
 • Masa oyunları oynayın.

Masa oyunları diğer insanlarla bağ kurmak için harika bir yol olabilir. Satranç ve Go gibi oyunlarda başarılı olan insanlar genellikle oldukça zeki kabul edilirler. Bu oyunlarda ustalaşmak yararlı bir beceri olabilir. Ayrıca çok çeşitli masa oyunları var. Her zaman bir yenisini bulabilirsiniz.

 • Kart oyunları oynayın.

Bir kart destesi, neredeyse sonsuz sayıda oyuna dönüştürülebilir. Batak, King, Slapjack, Poker gibi oyunları düşünün. Kart oyunları seven birilerini bulma konusunda da zorlanma ihtimaliniz de azdır.

 • Dışarıda oyun oynayın.

Arada dışarı çıkıp arkadaşlarınızla basketbol oynamayı ya da halı sahada futbol maçı yapmayı deneyin. Bu hem sosyalleşmenizi hem de vücudunuzun forma girmesini sağlayacaktır. Ayrıca yaşınız küçükse dışarıda oynayabileceğiniz sayısız oyun var: Saklambaç, körebe, dönme dolap, uzun eşek, ip atlama, istop, uçurtma uçurmak, birdir bir…

Dışarıda Oyun Oynayın
Dışarıda Oyun Oynayın

3. Evinizin ve Mahallenizin Dışına Çıkarak da Eğlenebilirsiniz

 • Yürüyüşe Çıkın.

Güzel bir yürüyüş yolu varsa bu, kafanızdaki kötü düşüncelerden uzaklaşmak ve biraz egzersiz yapmak için iyi bir yol olabilir. Daha önce gitmediğiniz yerlere gitmeye çalışın. Etrafınızda doğal alanlar yoksa da o zaman daha önce gitmediğiniz mahallelerden geçmeye çalışın.

 • Pikniğe Gidin.

Bir sepetin içine sandviç ve soğuk içecekler gibi hızlıca hazırlanabilecek yiyecekleri koyun ve bunları parkta ya da bir nehrin kenarında yemekten zevk almaya bakın. Hatta arkadaşlarınız ve aileniz ile oyun da oynarsanız pikniği daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 • Bisiklet sürün.

Bisiklete binerek iyi bir egzersiz yapabilirsiniz ve sadece ayaklarınız ile kendi başınıza yapacağınızdan çok daha fazlasını yapmış olursunuz. Daha önce hiç bulunmadığınız bir yeri keşfetmek için bisikletle yolculuk etmeyi deneyebilirsiniz.

Bisiklet Sürün
Bisiklet Sürün
 • Seyahat Edin.

Daha önce bulunmadığınız yerlere gitmek, tarih, insanlar ve kültür hakkında daha fazla şey öğrenmenin harika bir yoludur. Yurt dışına yapılacak bir seyahat bütçenizi aşıyorse, daha önce hiç gitmediğiniz bir şehre seyahat etmeyi düşünebilirsiniz.

4. Sanatla Uğraşabilirsiniz

 • Yazmayı deneyin.

Bir hikaye , bir şiir veya bir günlük yazabilirsiniz. Biraz tecrübe edinmeye çalışın ve hislerinizi dışarı çıkarın. Bir hikaye için karakterleri düşünün. Onları özel ve farklı kılan şeyleri düşünün. Neden yaptıklarını yapıyorlar? Üstesinden gelmeleri gereken engel nedir? Kişilikleri, onları nasıl çatıştıracaklarına ve bu çatışmanın nasıl çözüldüğüne odaklanın. Kendi karakterlerini düşünemiyorsan, fan kurgusu yazmayı düşün. Bazı insanlar ünlü filmlerden, kitaplardan ve çizgi romanlardan karakterler ya da ortamlar almayı ve kendi maceralarını yazmayı severler. Hikayelerinizi daha sonra tekrar bilgisayar erişiminiz olduğunda paylaşabilir ya da sadece kendinize saklayabilirsiniz.

 • Şarkı yazmayı deneyin.

Enstrümanlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, şarkı sözleri yazın ve bunları söyleyin. Artık müziğinizi kaydedecek birçok elektronik cihaz var. Şarkılara özel efektler bile uygulayabilirsiniz. İnternetinizi geri aldıktan sonra, çevrimiçi müzik yayınlamayı deneyebilirsiniz.

Kendi Şarkınızı Yazın
Kendi Şarkınızı Yazın
 • Çizin

Çalışmalar, çizimin can sıkıntısını ortadan kaldırmanın özellikle etkili bir yolu olduğunu göstermektedir. Sanatsal yeteneklerinizi geliştirmek için gölgelendirme ve perspektif kullanarak alıştırma yapın.

 • Mektup yazın.

Mektup yazımı eski moda ama birçok insan ellerinde gerçek, somut bir mektuba sahip olmanın tadını çıkarır. Bir mektup, bir insanın ilişkinizi bir hatıra olarak sonsuza kadar tutabileceği bir şeydir. Resmi ya da stilistik açıdan mükemmel olma ihtiyacı yoktur. Arkadaşlara, önemli insanlara ve hatta aileye mektup yazmayı düşünebilirsiniz. Postayla gönderin ya da oda veya dolapta olduğu gibi bulacağını bildiğiniz bir yere bırakın.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Bilgisayar Olmadan Nasıl Eğlenebilirsiniz?” için 3 yorum

 • 24 Mart 2018 21:04 Sezer Cevapla

  Yapılacak bir çok şey varken bizler tembellik ediyoruz aslında bir çok aktivite var ücretsiz olarak eglenilebilecek ve bunların arasına blog yazmak ibadet etmek de eklenebilir aslında emeğe saygı iyi çalışmalar @fakiryazar

 • 24 Mart 2018 21:26 Mücahit DOĞAN Cevapla

  Telefon ve bilgisayar olmadan vakit geçmez diyoruz ama gerçekten birçok şeyi de ihmal ediyoruz. Sosyalleşmek veya doğa ile baş başa kalmak hem beden hem de ruh sağlığımız için çok yararlı. Artık ben de internete olan bağlılığımı biraz düşürmek istiyorum. Faydalı bir yazı olmuş, emeğine sağlık 🙂

 • 25 Mart 2018 20:30 nadir dinç Cevapla

  Blog yazar iken bilgisayar kullanmıyor muyuz? adam bilgisayarsız olanları yazmış

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …