Çaydereli Osman’ın Aşkı

Nice Aşklara Türküler yazılmış kimi kavuşmuş kimi de kavuşamamış, sizlere bu yazımda güzel bir aşk hikayesi anlatacağım. Çaydereli Osman.

Bir Gelin Alma Töreni ile Başlar Herşey.

Çaydere köyünde Osman isminde bir gencin başından geçer bu platonik aşk serüveni. Osman Dayı Oğlunun gelin alma töreni için kardeş köy Ula’ya büyük bir kervan ile yola koyulur. Kervan akşam üzeri düğün evine varır. Düğün evinde davullarla ve şerbetler ile karşılanırlar büyük bir karşılama ile olur o dönem gelin almaları. Haliyle uzun yoldan kervan ile geldikleri için yorgun olurlar ve iyi karşılanırlar.

Osman elindeki malzemeleri evin içine koymak için hayat kapısından (Ev girişi) içeriye girer girdiğinde kendi hallerinde oynayan genç kızları görür işte o anda bir güzel ile göz göze gelir. Osman o anda donup kalır belki kız sadece bir göz değimi olarak bakmıştır oralı olmamıştır bilemeyiz ama bizim Çaydereli Osman kızı gördüğü anda elektrik çarpmış gibi titremeye başlar.

Osmanın Dayı oğlu gelin alma törenini bitirir ve hep birlikte köye dönerler.

Bu vakitten sonra bizim Osman Ulanın davetsiz misafiri olur ve nerede bir sünnet töreni var nerede bir düğün, cenaze, asker uğurlaması var Atına atladığı gibi Ulanın yolunu tutar. Hemen hemen her törende de gözleri vaktiyle gördüğü Balcıların kızı Gül Ayşe’de dir. Onu arar, onu sorar, küçük çocukları etrafa salar. Bir kere daha olsa Gül Ayşe’ yi görmeye çalışır. 1, 2, 3, 4, 5 en sonunda yine böyle bir düğün haberi almıştır. Osman Atını alır ve Ula’nın yolunu tutar. Belki bu sefer görürüm bu sefer açılacağım iyi niyetimi söyleyeceğim diye gider. Düğün alanına gelir ve Osman’ı yine heyecan tutar acaba görebilecek miyim acaba konuşabilecek miyim diye. Der ki rahatlamanın yolu bir iki tek bir şeyler içmek hemen bir masaya oturur bir iki birşey içer kafası çakır keyif olur. Bu sefer konuşacak hale gelir.

Derken;

Osman’ın koluna Ulanın gençlerinde birisi girer “Osman Abi sen artık Ulalı oldun Uladan çıkmıyorsun belli ki senin bir derdin var” diyerek Gel seni bizim sohbet meclisine götürelim diyerek alır kolundan götürür. Osman’ı bir sohbet meclisinin içine götürür ve hep birlikte sohbet etmeye başlarlar bu sırada içlerinden birisi der ki;

Osman Abi iyice Ulalı oldun. Ulanın davetsiz misafiri oldun. Tamam başımızın üstünde yerin var da senin bir derdin olsa gerek sürekli buraya geliyorsun” diye sorar.

Osman başını kaldırır yerden duvarda bir tane Bağlama görür Bağlamayı kalkar alır ve başlar bağlama ile birlikte derdini anlatmaya;

Deniz üstü köpürü kayığa da binsem götürü benim de buraya gelişim bir güzelden ötürü karıncanın katarı yüreğime değdi batarı benimde buraya gelişim bir güzelden ötürü…

Saygılar.
Fakir Yazar Bugün Aşka Geldik…Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …