DC Batman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya’da bireyleri hatta kitleleri etkileyip milyonlarca hayrana sahip olan binlerce çizgi roman karakteri bulunuyor. Ama bu karakterlerden daha doğrusu kahramanlardan çok azı efsaneleşecek ve hayranların zihinlerine girebilecek kadar başarılı olmuştur. Batman de bu efsaneleşen kahramanların yer aldığı listede çizgi romanlarıyla, film ve dizileriyle, animasyonlarıyla en üstlerde yer almayı hak edip bu dünyada iz bırakmıştır. Ancak, Bob Kane ve Bill Finger’ın DC için yarattığı bu karakteri anlamak, onun motivasyonlarını, eylemlerinin nedenlerini, önemini kavramak için Batman tarihinin en önemli anlarından bazılarına bakmamız gerekir. İlk çizgi romanının çıktığı 1939 Mayıs’ından günümüze kadar milyonlarca insanın hayatının ve hayallerinin parçası olan Batman hakkında bilmemiz gereken şeylere bir göz atalım.

Batman Çizgisinde İlerleyen Çeşitli Erkek Karakterler Olmuştur.

Yıllar boyunca Bruce Wayne’in yüzlerce düşmanı ama sadece birkaç yakın arkadaşı olmuştur. Bu arkadaşlar aynı zamanda onun en yakın müttefikleridir ve Batman ortadan kaybolursa yeni Batman olarak hizmet vermektedirler. Bunun da birçok örneği olmuştur. Komiser Jim Gordon, ilk çizgi romanlardan beri Bruce Wayne’in arkadaşıdır ve hep normal karakterlerden birisi olmuştur. Gordon, Bruce Wayne’in öldüğünü düşündüğü bir anda Gotham şehrinin Batman’e ihtiyacı olduğunu düşünür ve bu sorumluluğu almayı kabul eder.

Son Batman Karakteri Ben Afleck
Son Batman Karakteri Ben Afleck

Ayrıca ilk Robin ve Bruce Wayne’in üvey oğlu olan Dick Grayson da Batman olmuştur. Dick, iyi eğitim almış, Bruce’un güvenini ve saygısını kazanmış, dövüş ve dedektiflik yeteneğindeki başarılarıyla da kendini defalarca kanıtlamıştır. Bruce, Dick Grayson’ı her zaman halefi olarak görmüştür.

Batman de Öldürür!

Eğer çok büyük bir Batman hayranıysanız, herkesin bildiği Batman sala öldürmez kuralını siz de biliyorsunuzdur. Ama bu bilgi yanlıştır. Batman, kariyeri boyunca birçok düşmanını öldürmüştür. Hatta bir çizgi romanda Batman, Yarasa Mağarası’na uçarken havada bir adamı boğarak öldürmüştür.

Bruce Wayne Tanrı Mı Oldu?

Justice League: Darkseid Savaşı çizgi romanında şimdiye kadar yaratılmış olan en güçlü Batman versiyonunu görüyoruz. Mobius sandalyesine oturan Batman, aniden her şeyi bilen Yeni Tanrı’ya dönüşür. Bu güç, zamanla Bruce’un zihnini değiştirir ve Bruce müthiş yeni zihinsel güçlere sahip olur. Yeni Batsuit ve parlayan gözler de Batman’e kesinlikle çok yakışıyor.

Batman’in Gücü

Batman Karakterini Yaratan Birçok Büyük Yazar Var!

Paul Dini, Frank Miller, Alan Grant, Bill Finger ve Joseph Loeb gibi başarılı yazarlar Batman çizgi romanlarının bizlere ulaşmasını sağlayan asıl kahramanlardır. Paul Dini çoğunlukla animasyon serisi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınır Kara Şövalye çizgi romanlarıyla Batman’i herkesten daha iyi tanıyıp anladığını tüm dünyaya göstermiştir. Frank Miller da Dark Knight Returns çizgi romanını ortaya çıkarmıştır. Batman’i ve içinde yaşadığı dünyayı şekillendirme konusunda çok şey yapmıştır. Alan Grant da Batman/Judge Dredd: Judgment on Gotham ve Batman: The Stone King gibi birçok başarılı çizgi romanı bizlerle buluşturmuştur. Bill Finger da Batman tarihinin en önemli isimlerinden birisidir. Ona göre Bruce Wayne, Batman’in gizli kimliğidir. Ayrıca, tüm zamanların en önemli ikonik karakterlerinden olan Joker’i de kendisi yaratmıştır.

Batman’in ilk doğuşunu oluşturan adam Paul Dini

Romantizm Bruce Wayne ve Batman’in Hayatının Bir Parçasıdır!

Bruce Wayne ve Batman birçok kez farklı kadınlardan hoşlanmıştır. Batman’in kim olduğunu bulmak isteyen bir muhabir olan Vicki Vale ile Bruce Wayne arasında hep bir gerginlik olmuştur. Bu gerginlik de zaman içerisinde romantik bir ilişkiye dönüşmüştür. 1989 yılında Tim Burton’ın çektiği Batman filminde bu ilişkiyi görebilirsiniz. Batman’in ilişkileri her zaman heyecan verici ve kısa süreli olmuştur. Batman için en uzun soluklu ve en romantik ilişki Catwoman ile aralarındaki ilişkidir. Son olarak hem Batman hem de Bruce Wayne için en önemli ilişki Ra’s al Ghul’un kızı Talia al Ghul ile olan ilişkidir. Damian da bu ilişki sonucunda doğar ve yeni Robin olur. Böylece sonsuza dek Wayne ve Al Ghul aileleri birbirlerine bağlanır.

Batman Her Zaman Kazanmaz!

Batman, şaşırtıcı olduğu kadar da güçlü bir karakterdir. Superman’i bile yenebilecek kadar zeki olan Batman’in her zaman kazanamayacağını ve her dövüşten galip ayrılamayacağını bilmemiz gerekiyor. Zaten kim her zaman kazanan bir karakteri görmek ister ki. Öyle olsaydı gerçekten çok sıkıcı olurdu ve her zaman maceranın sonunun nasıl olacağını tahmin edebilirdik. Batman, birçok düşmanına kaybetmesine rağmen hiçbiri Bane’e kaybettiği kadar yıkıcı olmamıştır. Bu yenildi, Batman’i sakatlamış ve kendine olan güvenini sarsmıştır.

Batman Harika ve Eğlenceli Düşmanlara Sahip!

DC, kendi başarılı düşman karakterlerini yaratma konusunda çok başarılı bir şirkettir. Rakiplerine ilham veren ve ikonik kötülere ev sahipliği yapan DC, bu konuda Batman evrenine biraz daha ayrıcalıklı davranmıştır. Bu karakterler kötü olmalarının yanında eğlenceli tavırlarıyla da birçok başarılı hikâyenin ortaya çıkmasına katkıda bulunmuşlardır. Batman, her ne kadar güçlü ve zeki bir kahraman olsa da her zaman ona meydan okuyacak kötülere de ihtiyaç duyar. Batman’i öldürme konusunda takıntı olan Riddler, aldığı kimyasal zehir sayesinde Batman’le başa baş dövüşebilecek kadar güçlü Bane, Batman’i yere sermek için çaba gösteren ve suç patronu olan Penguen, bölge avukatıyken geçirdiği kadar sonucu vücudunun yarısı yanan İki Yüz lakabıyla tanınan Harvey Dent ve son olarak Suçun Palyaço Prensi “Joker”. Bu kötü adamların hepsi ve burada adını yazamadığım birçok kötü karakter, Batman’i yenebilmek için bir araya gelirler ve gelmiş geçmiş en ikonik grubu yani Rogues Gallery’i oluştururlar.

Batman’i en çok zorlayan ve en sevilen karakter. Joker

Tüm Batman Filmleri

 • Batman
 • Batman Dönüyor
 • Batman Sonsuza Kadar
 • Batman & Robin
 • Batman Başlıyor
 • Kara Şövalye
 • Kara Şövalye Yükseliyor
 • Batman ve Superman: Adaletin Şafağı

İyi Seyirler Dileriz.DC Batman Hakkında Bilmeniz Gerekenler” için 2 yorum

 • 26 Eylül 2019 15:02 Beyda'nın Kitaplığı Cevapla

  Batman çocukluğumdan beri sevemediğim yapımlar arasında maalesef:(

  • 26 Eylül 2019 16:24 Fakir Cevapla

   Çocukluğumda bende sevmezdim fazla karamsar olduğu için ama filmleri sardı çizgi filmleri pek sarmazdı :=

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar