Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Enerji tüketimi modern yaşamın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte evlerimiz elektronik eşya ile dolup taşarken bir yandan da yükselen elektrik faturaları cep yakar hale geldi. Hatta durum öyle bir hal aldı ki artık enerji tasarrufu konusu birçoğumuzun odak noktası halinde. Hiç kapanmayan bilgisayar ve televizyonlar, prizlerden çıkmayan şarj aletleri ve boşuna çalışan lambalar eskisinden daha çok umursanıyor. Sizlere bu yazımızda elektrik faturasını düşünmenin yolları nelerdir sorusuna birkaç öneri sunacağız.

Yüksek elektrik faturaları hem cep yakıyor, hem de gereksiz tasarrufun en büyük göstergesi oluyor. Özellikle son yıllarda elektrik faturalarının artan bedelleri ile birlikte birçok kişinin tasarrufa olan ilgisi de arttı. İşin aslı enerji konusunda dışa bağımlı ülkelerden biriyiz. Bu nedenle gelecek nesillere daha iyi koşullar bırakmak için tasarruf konusunda bilinçli olmamız gerekiyor. Kimimiz prizde bırakılan şarj aletlerini görmeye tahammül edemezken, kimimiz için boşuna yanan lambaların hiç önemi yoktur. Aslında doğru olanı kullanılmayan elektriğin tasarrufuna özen göstermektir. Tasarruf için özel bir çaba harcamanıza gerek yok. Kullanmadığınız fişleri prizden çekerek, gereksiz lambaları kapatarak ve birkaç ufak detayı alışkanlık edinerek aslında büyük tasarruflar yapabilirsiniz.

Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları
Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir

Elektrik Faturasını Azaltacak Öneriler

Söz konusu elektrik tasarrufu ise evde ilk adımı atan siz olabilirsiniz. Nihayetinde bu konuda gerekli bilgileri edindikten sonra ailenizi ve çevrenizdekileri belirli konularda da uyarmanız gerekecek. İşte sizlere elektrik faturasını azaltacak öneriler;

  • Televizyon, bilgisayar ve elektrikli ev aletlerinin fişlerini kullanmadığınız sürelerde prizde tutmayın. Bu tarz ürünler kapalı olsalar dahi elektrik harcamaya devam etmektedir. Özellikle saç kurutma makineleri en fazla elektrik harcayan aletlerdir. Saç kurutma makinesi alırken kaliteleri markaları tercih etmeye ve uzun süre kullanmamaya özen göstermelisiniz.
  • Lamba seçimi de elektrik tasarrufu konusunda önemli bir konudur. Evinizde birçok lamba bulundurmak yerine güçlü bir floresan tercih etmenizde yarar var. Özellikle tasarruflu ampuller ile yüksek tasarruf imkanı sağlayabilirsiniz.
  • Elektrikli ev aletlerinizi A sınıfı tercih ederek daha az enerji harcamayı sağlayabilirsiniz. Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini gece saatlerinde kullanarak enerji tüketimini minimuma indirebilirsiniz.
  • Ütü kullanımında da dikkat etmeniz gereken noktalar var. Tek tek ütü yapmak yerine çamaşırlarınızı biriktirerek bir defada ütülemeniz ve ütü işinizi bitirmeden 5 dakika önce fişi çekmeniz avantaj sağlayacaktır.
  • Bulaşıklarınızı makineye dizmeden önce pisliğini alın ve yıkama işlemi bittikten sonra makineyi kapatarak kapağını açın.
  • Çamaşır makinenizi iyice doldurmayın ve çamaşırlarınızın miktarına uygun bir programda çalıştırın.
  • Geceleri yatmadan önce televizyon, bilgisayar, şarj aletleri gibi elektronik eşyaların fişini prizden çekin. Prizde kalan fişlerin daha çok enerji yakmanıza neden olacağını unutmayın. Sırf bu yöntem ile aylık enerji faturanızı 4/1 oranında azaltabilirsiniz.
  • Klima kullananlar için düzenli olarak bakım yaptırmak önemlidir. Klimanın teknik bakımı elektrik faturasını azaltmanın yolları arasında dikkat çekilmesi gereken bir detaydır. Özellikle mevsim geçişlerinde düzenli olarak klima temizliği yapılması gerekir.
  • En fazla elektrik harcaması yapılan aletlerden birisi de su ısıtıcılardır. Sıcak su ihtiyacı için kullanılan ketle dahi fazla enerji harcamaktadır. Gün içerisinde sıcak su ihtiyacınızı karşılamak için güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz.

Elektrik faturaları eklenen vergiler ile birlikte çoğu aile için cep yakar hale geldi. Bu aşamada tasarruf yapmak son derece önemli iken enerji tasarrufu konusunda bilinçli olmak da önem taşır. Sizlere sunduğumuz öneriler konusunda ailenizi ve çevrenizdekileri bilinçlendirerek daha az enerji tüketimi sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla.
Glsm.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …