Bunları da Okuyabilirsiniz
Fakir Yazar 2016 Yılında Neler Yaptı!
Büyük Savaşlar Olmasaydı Dünya Nüfusu Ne Kadar Olurdu?
Yağlı Salçalı Ekmek
Şehir Hayatından Uzak Alternatif Yaşam Tarzları
Gözetim Toplumu
Yeni Bir Takım Sporu 360 Ball
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Elektronik Cihazlarınızı Elektrik Sorunlarından Koruyun

Okunma Süresi
3 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
25.09.17
Yorum
0 yorum

Elektronik Cihazlarınızı Elektrik Sorunlarından Koruyun

Günümüzde hemen herkesin evinde birçok elektronik eşya bulunmaktadır. Hatta öyle ki birçoğumuzun evinde birden fazla bilgisayar, televizyon, telefon ve daha birçok elektronik eşya bulunmaktadır. Durum böyle olunca bu eşyaları olası tehlikelere karşı korumak gerekir. Burada tehlike olarak birçok etken sebep sayılabilir. Fakat demek istediğimiz elektrik hatlarında yaşanan tehlikelerdir.

Elektronik cihazlarınızı elektriksel tehlikelere karşı korumak zor gibi görünse de bunun için birkaç yöntem bulunmaktadır. Jeneratör kullanmak, kesintisiz güç kaynağı kullanmak veya akım korumalı priz kullanmak gibi. Fakat burada sunduğumuz ilk seçenek maddi açıdan biraz pahalı. Bu nedenle çok kısıtlı bir alanda korusa da akım korumalı prizler işe yaramaktadır. . Akım korumalı prizler ile elektronik cihazlarınızı bazı durumlara karşı koruyabilirsiniz.

Akım Korumalı Priz Ne İşe Yarar?

Akım korumalı prizler elektronik cihazlarınızı yüksek gerilim tehlikelerine karşı korumaktadır. Yani elektrik hatlarında yaşanan ani yükselme durumlarında hattı düzene koymaktadır. Örnek vermek gerekirse ani bir değişim ile hatta giren gerilim 80 V ise, sistemin normal çalışma düzeni de 55 V olarak biliniyorsa sistem bunu düzelterek çıkışı 55 V olarak yapar. Aslında akım prizleri bir düzeltici olarak düşünebiliriz.

Elbette ki akım prizler cihazlarımızı korumak için tek başına yeterli değildir. Yani cihazlarınız düşük voltajda çok fazla zarar görmez, yüksek voltajda da akım prizler devreye girer. Fakat olası bir elektrik kesintisi durumunda cihazınızdaki o anda çalıştığınız verileri kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle böyle durumlara karşı farklı önlemler almalısınız. Yine böyle durumlara karşı APC Kesintisiz Güç Kaynağı ve 3KA otomatik sigorta kullanabilirsiniz.

Akım Korumalı Priz Fiyatları

Akım prizleri her fiyata bulabilirsiniz. Bilinen ve güvenilen markaların akım koruma prizleri 80 – 100 lira arasındayken, merdiven altı olarak tabir edilen markaların akım prizlerini de 10 – 20 liraya alabilirsiniz. Seçim sizin elinizde. Ancak birkaç kuruş daha ucuz olsun dediğiniz ürünler sizi yarı yolda bırakabilir. Yarı yolda kalmanız bir yana cihazınızda zarar görebilir ve bu durumda daha yüksek meblağlı zararlara yol açabilir.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Bina Yönetim Sistemleri ile Hayatınızı Kolaylaştırın!
Sonraki Konu
Mikro Terazi Nedir? Mikro Terazi Özellikleri Nelerdir?
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın