Elma Şekeri ile Hayal Kırıklığım

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Hiç Elma Şekeri yediniz mi? Yemeyen azdır sanırım… Belki yeni nesil yememiş olabilir artık elma şekerini yapan ve satan azaldı. Bu yazımda çocukluğumun elma şekeri ile yaşadığım hayal kırıklığını anlatacağım. Vaktiniz var ise zaman ayırıp okuyun.

Köyden Geldim Şehire

Yıl 1995 ya da 1996 yeni köyden geldiğimizi hatırlıyorum, 6 yaşlarındayım. Kiraladığımız köşe mahallesinde eski bir Müstakil ev camların bazıları çatlamış, tavanların akması nedeni ile yer yer kabarıklar oluşmuş, yerler tahtadan gece yatınca tahta kurusu sesleri ama çok güzel de bir bahçesi var. (10 yılım bu evde geçti. Ve o evi satın alamadım diye her zaman üzülüyorum).  Eve taşındık yerleştik. Babam, Anneme “Bu akşam iş çıkışı çocukları da alalım sahile deniz kenarına götürelim hem deniz görürler.” dedi. Evet ben 6 yaşına kadar deniz görmedim, görünce de aşık oldum. Deniz olmayan yerde yaşayamıyorum… 

Babam, Ablam ve Beni elimden tutup çekeleyerek götüren Annem çarşıya yürüyerek gittik. Sahilide gördüm. O zamanlar ufak bir kumsalı vardı daha sonra o kumsalı kapatıp taş döşediler. Kumsalda kum ile oynadığımı hatırlarım.

Dönerken parka da götürdüler beni oh ne güzel gündü 🙂

Park da biraz sallanıp kaydıktan sonra birde ne göreyim parkın dibinde duran ve bir sopada dizili yuvarlak kırmızı ışıl ışıl parlayan şekerler resmen ağzımın suyu aktı.

Hemen sordum;

Anne Annee o kırmızı şekerlerden bana alsana

Annem; “Elma şekeri mi?

Öne doğru kafa salladım. Pek “Evet” kelimesini kullanmazdım köy çocuğuyum 🙂

Neyse Babam o zamanın parası ile “10 bin Lira” mıydı, yada “25 bin lira” mıydı. Hatırlayamıyorum ancak o civarlardaydı 1 tane ablama 1 tane bana 2 tane Elma Şekeri aldı.

Ben kocaman yüzümü kaplayan elma şekerini iştahla yalamaya başladım. Tamamının kırmızı parlak şeker olduğunu düşünüyorum… Birde hiç bitmesin diye yavaş yavaş yalıyorum. Ben yaladıkça kırmızı renk değişmeye başladı. Olayı çakozlamak biraz zaman aldı. En sonunda çubuğun ucunda ki elma görüldü. Ben elmayı görür görmez başladım ağlamaya benim için bu bir hayal kırıklığıydı, oysa ben onun tamamının şeker olduğunu düşünmüştüm…

Deniz kenarında eve gelene kadar ağladım… 😀 😀 😀

Saygılar.

Fakir Yazar.Elma Şekeri ile Hayal Kırıklığım” için 5 yorum

 • 30 Aralık 2016 14:23 BloggErcan Cevapla

  Leyla ile mecnundaki bir sahneyi hatırlattı bana duygulandım biraz

 • 30 Aralık 2016 16:50 Yasemin Cevapla

  Elma şekerinde hayal kırıklığına uğramayan çocuk yoktur bu dünyada. Aynı sorundan müzdaribim.

 • 30 Aralık 2016 21:13 Uğur A Cevapla

  Elmayı sevmem,şekeri de sevmem.Lakin elmaşekeri çok farklı bir deneyim. İkisi birleşince sanki ortaya yeni bir yiyecek çıkıveriyor.

 • 6 Ocak 2017 19:04 Mehmet Cevapla

  Elma şekeri benim için muhteşem bir karışım ısırınca çok tatlı geliyor bana.

  • 6 Ocak 2017 19:22 Fakir Cevapla

   Sırf yorum olsun diye bu saçma yorumu yaptığınız için teşekürler!

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar