Bunları da Okuyabilirsiniz
Youtube’un Kötü Yanları
Arabada Müzik Sesini Sona Kadar Açıp Gezmek
Yeni Bir Takım Sporu 360 Ball
Telefonun Gerçek Mucidi: Meucci!
Online Oyunlardaki Irkçılık ve Hakaret Problemi
Kitap Okumanız İçin Nedenler
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Engel, Engel Olmasın!

Engel, Engel Olmasın!
Okunma Süresi
7 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
18.07.17
Yorum
5 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Engelli demek doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenden dolayı ruhsal, zihinsel, sosyal veya bedensel yeteneklerinin tamamını veya bir bölümünün kaybedilmesi ve günlük gereksinimlerini ve hayata tutunmak için gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için kişi veya bazı kurum ve merkezlere ihtiyaç duyulması durumudur. Belki hiç farkında değiliz ama dünyanın yaklaşık yüzde 15’i küçük ya da büyük engele sahip insanlardan oluşuyor. Yani neredeyse 1 milyara yakın insan engelli.

Engelliler Hakkında Bir Haber Yapmıştım…

Bir önceki yazımda radyo, televizyon ve sinema bölümünde okuduğumu söylemiştim. 1.5 yıl önce bir yarışma için Adana’da bulunan bir engelli spor kulübünün haberini yapmıştım. 2 defa havuza çekime gittim. Engelli olmak hayattan koparır diye biliyoruz. Çünkü olaya çok fazla dışarıdan bakıyoruz. Burada en önemli şey ailenin sana ne kadar destek verdiğidir. Havuzda çekim yaparken küçüğünden büyüğüne, kızından erkeğine, kilolusundan zayıfına kadar birçok engelli gördüm. Ama en önemlisi onlarla birlikte gelen, onlara destek veren ailelerini de yanlarında gördüm. Hatta Almanya’da engelli olarak doğan Vasfi adında bir çocuk vardı. Almanya’daki doktorlar yaşamasının bile mucize olacağını söylemiş. Ailesi de ilerleyen yıllarda Adana’ya kesin dönüş yapmışlar. Şimdi madalyalar kazanan bir yüzücü olmuş. Kısacası engel sadece kafamızın içinde var.

Engelli Olmak Başarıya Engel Değildir!

Şimdi de engelin engelleyemediği ve başarılarıyla tarihe isimlerini kazımış olan bazı isimlere bakalım:

Abraham Lincoln: Belki çoğunuz bilmez ama kendisi ABD’nin 16. Başkanıdır. Avukattır ve ömrünü Amerika’daki köleliği kaldırmaya adamıştır. Bana göre tarihin gördüğü en başarılı devlet adamlarından bir tanesidir. Bir suikast sonucu öldürülmüştür. Kendisi marfan sendromluydu yani ayakları ve elleri olması gerekenden çok uzundu.

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

Timur: Kendisi Timurlenk olarak da bilinir. Zaten lenk eki de aksak demektir. 1336-1405 yıllarında yaşamış olan Timur, Türk-Moğol soyundan gelmektedir ve neredeyse tüm Asya’yı fethetmiştir. Savaşlar sırasında aldığı yaralar yüzünden topal kalmıştır. Ankara Savaşı’nda da Osmanlı İmparatorluğu’nu yenmiş ve Yıldırım Bayezid’i esir almıştır.

Stephen W. Hawking: Kendisi ALS hastasıdır. Doktorların sadece birkaç yıl ömür biçmesine rağmen 50 yıldan fazladır hayatta. Bu hastalığın beynin işleyişine zarar vermemesinden dolayı bu kadar büyük bir astro fizikçi olmuştur. Evrenin sırlarını anlatan birçok kitabı vardır.

Stephen Hawking

Stephen Hawking

Edison: Hepimiz kendisini ampülü bulan adam olarak tanıyoruz. Kendisi işitme engellidir. 2 bine yakın deney yaparak ampülü bulduğu söylenir. 2500’e yakın patente sahiptir.

Beethoven: Ludwig van Beethoven dünyanın en ünlü bestecilerin birisidir. 1770 yılında doğan Beethoven 1801 yılında işitme sorunları yaşamaya başlamıştır.1817 yılında da tamamen işitme engelli olmuştur. Hepimizin bildiği 9. Senfoni’yi de işitme engelliyken bestelemiştir.

Helen Keller: 1880-1968 yılları arasında yaşamıştır. Kendisi hem sağır hem hem kör hem de dilsizdir. Bu kadar engele rağmen birçok kitap okumuş ve hayata tutunmuştur. Hayatı boyunca da 10 kitap yayınlamıştır.

Franklin Roosevelt: 1882-1945 yılları arasında yaşamış olan Roosevelt, ABD’nin 32. Başkanıdır. 39 yaşındayken yürüyemeyecek hale gelmiştir. Fakat bu duruma rağmen 4 kez üst üste ABD başkanı seçilmiştir.

Daniel Dias: Kendisi Brezilyalı bir yüzücü. Doğuştan 2 eli de yok. Paralimpik oyunlarında 10 tane altın madalya kazandı ve birçok da dünya rekoruna sahip.

Daniel Dias

Daniel Dias

Aşık Veysel: Halk ozanımızı hepimiz tanıyoruz. Türküleriyle hepimizi başka diyarlara götürmüştür. Çocukken çiçek hastalığından dolayı bir gözünü sonra da kaza sonucu diğer gözünü kaybetmiştir. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970)  kitaplarında toplanmıştır.

Eşref Armağan: Kendisi doğuştan engellidir. Hayatı boyunca görmediği nesneleri parmak uçlarıyla dokunarak hissetmiş, resmetmiş ve Avrupa’da birçok sergi açmıştır.

Eşref Armağan

Eşref Armağan

Ve Daha niceleri engelleri yenerek başarılı olmayı başarmışlardır.

Yurt dışından gelen turistler “ne güzel insanlarınız var hiç engelli vatandaşınız yok” diyorlar. Aslında durum öyle değil evlerden dışarıya çıkamıyorlar yeterli imkan verilmiyor ne yazık ki… 🙁 

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Hayali Üniversite ve LYS Hakkında
Sonraki Konu
En Ucuz Bilgisayarı Toplayacağınız Web Sayfaları
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın