Bunları da Okuyabilirsiniz
Lanet Olası Yorgan!
Yerde Para Buldunuz Ne Yaparsınız?
Aşk mı? Para mı?
Üniversite Okumak Hakkında Yeni Başlayanlara
2016 Yılında Vefat Eden Ünlüler
Farklı Dinlerde Ölüm ve Ölümden Sonraki Yaşam
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Meme Kanserine Erkekler de Yakalanabilir!

Erkekler de Meme Kanseri Olabilir
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
08.03.18
Yorum
1 yorum

Meme kanseri denildiği zaman aklımıza her zaman kadınlar gelir ve bu kadınların da bir kısmının göğsü maalesef kurtarılamayarak ameliyatla alınır. Ama erkekler de kadınlar gibi meme kanserine yakalanabilmektedir. Erkek meme kanseri, erkek meme dokusunda oluşan nadir bir kanserdir. Erkek meme kanseri çoğunlukla yaşlı erkeklerde görülse de her yaşta ortaya çıkabilmektedir.

Erkenden erkek meme kanseri teşhisi konan erkeklerin tedavi ile iyileşme ihtimalleri yüksektir. Ama birçok erkek meme kanseri için semptomları yaşasa bile doktora gitmeyi ertelemektedir. Bu nedenle de hastalık ilerlediğinde, birçok erkek meme kanserine yakalanmaktadır.

1000 Erkekten Biri Meme Kanserine Yakalanır

1000 Erkekten Biri Meme Kanserine Yakalanır

Erkek Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 • Göğüs dokusunda ağrısız bir yumru veya kalınlaşma,
 • Göğsünüzü örten deri değişiklikleri, örneğin çukurluk veya kızarıklık,
 • Meme boyutunda ve biçiminde değişiklikler,
 • Meme ucunda oluşan akıntılar.

Erkek Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Erkek meme kanserine tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir. Eğer meme kanserine yakalanmış bir akrabanız bulunuyorsa sizin de bir gün meme kanserine yakalanmanız mümkündür. Doktorlar meme kanserinin, bazı meme hücreleri sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölününce gerçekleştiğini bilirler. Biriken hücreler yakın dokuya, lenf bezlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve bir tümör oluşturabilirler. Ayrıca bir erkekteki kadınlık hormonu (östrojen) seviyesi yüksekse veya erkeklik hormonu seviyesi azsa meme kanseri riski yüksektir. Ayrıca daha önce radyasyon tedavisinden dolayı vücut çok fazla radyasyona maruz kaldıysa da meme kanseri riski yüksektir.

Meme Kanseri Erkeklerde Başladığında

Herkes az miktarda da olsa meme dokusuyla doğar. Göğüs dokusu, süt üreten bezlerden, memelere süt aktaran kanallardan ve yağdan oluşur. Ergenlik döneminde kadınlar daha fazla göğüs dokusu geliştirmeye başlar ama bu durum erkeklerde görülmez. Ancak erkekler az miktarda göğüs dokusu ile doğarlar ve onlarda da meme kanseri gelişebilirler. Erkeklerde teşhis edilen göğüs kanseri türleri şunlardır:

 • Süt kanallarında başlayan kanser (duktal karsinom): Neredeyse tüm erkek meme kanseri duktal karsinomdur.
 • Süt üreten bezlerde başlayan kanser (lobüler karsinom): Erkeklerde bu tür nadirdir, çünkü meme dokularında lobüller azdır.
 • Meme ucuna yayılmış kanser (meme başının Paget hastalığı): Meme kanseri süt kanallarında nadiren oluşur ve meme başına yayılır ve meme başı çevresinde kabuklu, pullu bir cilde neden olur.

Risk Faktörleri

Erkeklerde meme kanserine yakalanma olasılığı olan rahatsızlıkları sıraladığımızda;

 • Yaşlılık. Yaşlandıkça erkek meme kanseri riskiniz artar. Erkek meme kanserinin görülme sıklığı 68-71 yaşları arasındaki erkeklerde daha çoktur.
 • Östrojene maruz kalma. Cinsiyet değiştirme prosedürünün bir parçası olarak kullanılanlar gibi prostat kanseri için hormon tedavisi için östrojenle ilgili ilaçları kullanırsanız, meme kanseri riskiniz artar.
 • Ailede meme kanseri varsa. Eğer meme kanserine yakalanmış yakın bir aile üyeniz varsa, hastalığa yakalanma şansınız yüksektir.
 • Klinefelter sendromu. Bu genetik sendrom, bir erkek çocuğu X kromozomunun birden fazla kopyasıyla birlikte doğduğunda oluşur. Klinefelter sendromu testislerin anormal gelişimine neden olur. Sonuç olarak, bu sendromlu erkekler, belirli erkek hormonları (androjenler) ve daha çok kadın hormonu (östrojen) daha düşük seviyelerde üretir.
 • Karaciğer hastalığı. Karaciğerinizde siroz varsa bu hastalık erkek hormonunu azaltabilir ve kadın hormonlarını artırabilir. Böylece meme kanseri riskinizi yükseltebilir.
 • Obezite. ağ hücreleri androjenleri östrojene dönüştürürler. Vücudunuzdaki daha fazla sayıda yağ hücresi, östrojenin artmasına ve göğüs kanseri riskinin yükselmesine neden olabilir.
 • Radyasyona maruz kalmak. Göğsünüzdeki kanserleri tedavi etmek için radyasyon tedavisi gördüyseniz, ileride meme kanserine yakalanabilirsiniz.
 • Testis hastalığı ve ameliyat. Testis ameliyatları meme kanseri riskini artırabilir.

Diğer sağlık konulu yazılarımız için Sağlıklı Yaşam Yazıları kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Saygılar.
Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
İphone Telefonların İşletim Sistemi Güvenli mi?
Sonraki Konu
Yapay Zeka Robotlar’da Nasıl İşlemektedir?
Yorumlar
Bu yazıya 1 kişi cevap yazdı.
 1. Binde bir de olsa konu dikkatimi çekti. Özellikle siroz hastalığının erkeklerde meme kanseri riskini arttırdığını ilk kez duydum. Teşekkürler bu araştırma için 🙂