Forum Sitesi Mi Açacaksınız? Açmadan Önce Okuyun!

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bu yazımda forum sayfaları konusunda eleştirilerde bulunup, forum sayfası açmadan önce bilmeniz gereken bilgileri sizlere sunacağım.

Forum Sayfası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bir veya iki arkadaş ile olacak işler değildir! Forum sayfası oluşturmak, yönetmek ve yükselmek tek kişi ile olmaz. Tek başınıza forum açmayı düşünüyor iseniz hiç açmayın boşa zaman boşa emek ve hostinginize boşa yük olur. Piyasada bu tarz bir çok forum sayfası çöplüğü var. Forum sayfası açacak iseniz bir topluluğa ihtiyacınız var. Oluşturduğunuz toplulukta kişi sayısı ne kadar fazla ise başarılı olma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Güvenilir yarı yolda bırakmayacak arkadaşlar ile çalışmak önemli. Öncelikle piyasadaki dev forumlar (frmtr, donanım haber, shiftdelete vb.) olduğu sürece forum sayfasının ilerlemesi çok zor. Ancak zaman ile emek ile olmayacak bir şey değil.

İçerik konusuna gelirsek oluşturduğunuz topluluğa tek tek görev verin hepsine bir kategori verin ve içerik sağlasınlar o kategori harici bir kategoriye yoğunlaşmasınlar. İçeriklerin özgün olması daha iyi olur.

Forum sitesi açtıktan sonra moderatör aramayın açmadan önce grubunuzu oluşturun. Yoksa tek başınıza sap gibi kalırsınız ortada.

Ayrıca webmaster forumlarından da moderatör aramayın webmaster forumundaki adam içerik üretmekten ne anlar anladığı şey sadece site yapmak ve para kazanmaya yönelik işler.

Herkesin Tartıştığı Konu Forum Sistemi Ne Olacak?

Ücretsiz yazılımların yanında ücretli lisanslı olan forum sistemleri mevcut eğer paranız var ise vBullettin yok lisansa para veremem derseniz ücretsiz olarak favorim Mybb.

Mybb geliştirmesi kolay ve görünümü sade işinizi görebilecek bir forum sistemidir. Ben 2009 yılında Mybb kullanmıştım hatta Mybb nin gelişmesine yardımda bulunmuştum 2 adet eklenti kodlamış, Mybb ye ücretsiz olarak sunmuştum.

Belirli Bir Konu veya Dalda Açılmış Forum Sayfaları

Bu tür forumlarda favori bir ya da iki forum sayfasıdır. Hangi forum sayfası daha fazla ilgi görüyor ise kitle o tarafa yönelir.

Örnek Veriyorum; Webmaster forumlarında; R10 ve Wmaracı. Teknoloji konusunda; Pc.net forumları gibi. Genel Forumda; frmtr, Donanım haber ve shiftdelete forumları gibi. Diğer forumlara genelde çok az katılım olur.

Forum Sitesinde Başarının devamını ve Forum sektöründe kalıcı olmanız için ilk gün başladığınız performansı sürekli grubunuz ile sağlamanız gerekmektedir. Verdiğiniz kararlara dikkat edin yaptığınız bir hata forum sayfanızda olan kitlenin sizi bırakmasına neden olabilir. Emin olun çok pişman olursunuz.

Saygılar.
Fakir Yazar.Forum Sitesi Mi Açacaksınız? Açmadan Önce Okuyun!” için 19 yorum

 • 28 Şubat 2017 01:31 Dogablogu.net Cevapla

  Yazınız ilk defa forum açacaklar için önemli bir rehber olabilir. Kendim ilk forumumda Phpbb kullanmıştım. Bence önemli bir sistem. Yıl olarak ise 2008 civarıydı sanırım. Ama tek kişi ile yürütemezsiniz. Az da olsa bir ekibiniz olmalı. Yoksa başlamadan bitirmek zorunda kalırsınız.

 • 1 Mart 2017 02:29 yeliz Cevapla

  bende siteme bir forum düşünüyordum tartışma vs için ama yazıyı okuyunca fikrim netleşti artık düşünmüyorum 😀 yazınız bana fikir edindirdi.

  • 1 Mart 2017 02:59 Fakir Cevapla

   Tek başına iseniz hocam hiç boşa uğraşmayın önce bir ekip kurun kendinize güvenilir insanlardan yada blog sayfanızı daha da geliştirin büyük hitler almaya başlayınca forum açın. Yoksa gerçekten tek başına sıfırdan zor.

 • 1 Mart 2017 08:51 seydi altındağlı Cevapla

  sabah sabah tam bir forum açayım dedim, bu yazı ile karşılaştım, hııım dedim, gerekli ve yerinde bilgiler. grup kurmak önemli. paylaşım yapacak ana kadro lazım. teşekkürler.

 • 1 Mart 2017 18:26 birincele Cevapla

  Güzel bir yazı olmuş millet forum sitesi açmayı basit bir iş sanıyor. Gerçekten sağlam bir ekip ve emek olmadan hepsi kaybolmaya mahkum oluyor 🙂

 • 1 Mart 2017 19:07 MSP Cevapla

  Forum sitesi devri kapandı artık ilgili sosyla medya hesaplarından paylaşım yapılıyor bir konu üzerine. Bence artık youtube ve blog devri. Çünkü sosyal medya haricinde internette en çok aranılan-kullanılan bunlar.

  • 1 Mart 2017 19:24 Fakir Cevapla

   Aynen öyle ancak popüler olan bloglara özenipde halen bu işe atılan kişiler mevcut eskisi gibi değil durumlar sağlam bir grubun olması şart.

 • 1 Mart 2017 20:46 esrefyasa Cevapla

  forum sitesi açtıysan çoğu yerde reklam vermen gerekir yoksa o işler yaş hocam 🙂

 • 3 Mart 2017 11:21 barisct Cevapla

  Forum sitelerinde zamanında moderasyon yapmıştım gerçekten uğraş ve oldukça emek isteyen bir iş.

 • 3 Mart 2017 17:03 Hamdi Çetin Cevapla

  Hep istemişimdir bir forum sitem olsun minik küçük bir şey arkadaş ortamı falan takılmalık fakat dediğin gibi forum ekip işi bende deneyenlerdenim bir çok kez sağlam bir şey yapmak istiyorsanız grafikerinizden tutun, sosyal medya uzmanı ne bileyim her alanda yetenekli birer kişi almak lazım. ve en az 10 kişilik ekip lazım.

 • 4 Mart 2017 03:54 WebCenneti Cevapla

  Hocam güzel bir konuya değinmişsiniz. Ben forum sitesini keşfedeli çok oldu. Birçok forum sitesinde görev yaptım. Dediğiniz gibi, ekip olmazsa tadı yok. Ama şunu söylemek istiyorum. Forum, blogdan daha tat veriyor bana…

 • 12 Mart 2017 18:57 Beyinist Cevapla

  Bazı arkadaşların gazına gelerek forum açmış biriyim. Neyi neden nasıl yaptığımı bilemeden bir baktım forum uçmuş. Ben hacklendi falan zannedip, üzüntüyle karışık ego patlaması yaşarken (vay be forum bu kadar değerliydi, çekemediler diye düşünürken), çökme nedeninin ücretsiz host yüzünden olduğunu öğrendim.

  Yani forum maceram başlamadan bitti 😀

  Artık forumlara takılmıyorum. Küçük bir blogum var; kafam rahat, artık mutluyum 🙂

  Yaşasın Blogger!

  • 12 Mart 2017 19:13 Fakir Cevapla

   En iyisi bende 2007 yılında bir forum açmıştım 3 yıl sürdürdüm günlük 2000 civarı giriş oluyordu en son üniversite filen uğraşamadım kapandı gitti 🙂 Çok yorucu forum olayı blog candır 🙂 kafan rahat 🙂

 • 20 Ekim 2017 17:30 Ali Comez Cevapla

  Merhabalar, Yazı içeriği tecrübe kokuyor 🙂 yaşanmışlıkları anlatmışsın sanırım dostum :))
  Şöyle birşey de var piyasada çok bilinenlerin aksine daha sade ve ilk amaç para olmayan sistemler aranıyor benim düşünceme göre.
  Örneğin donanım habere girene kadar 20mb internetim gidiyor reklamın dibine vurmuşlar ki buda oraya girememek için bana sebeptir.

  • 20 Ekim 2017 17:36 Fakir Cevapla

   Evet artık Adblock’un yaygınlaşması ile eskisi gibi az reklam çok para yapamadıkları için çok reklam koyup ne tutturabilirsek ümidiyle yükleniyorlar. Ancak Google’ın son güncellemelerinde çok fazla reklam olan sayfaların hitlerinin düşeceği belirtilmişti. 🙂 Dikkatli olmak gerek. Yorumunuz için teşekkürler. Evet yaşanmışlıklar 🙂

   • 20 Ekim 2017 22:40 Ali Comez Cevapla

    Valla üstadım reklam işlerinde pek gözüm olmadığı için hiç bir zaman bu tür korkum olmadı 🙂
    Diğer arkadaşlar için birşey diyemem herkes biryerden para kazanmayı düşünebilir ama bana saçma geliyor bin kişiye reklam gösterip 10 kuruş alıp sevinmek 🙂
    Ama tanıtım yazısı olabilir mesela onda tek seferde toplu para alıyorsun o biraz daha mantıklı dimi 🙂

 • 29 Aralık 2017 19:34 Cenk Cevapla

  Merhaba,
  Forum sitelerinde yazar olmak güvenli midir? Ip numaranı admin veya mod görebiliyor, bu numaranın bilinmesinin sakıncaları nelerdir? “Yazılardan yazar sorumludur.” diye bir ibare var fakat admin ya da mod isterse yazılan mesajda değişiklik yapabiliyor, yazan kişinin yazmadıklarını eklerlerse ne olacak? Kısacası forum sitelerine üye olmak ve yazmak kullanıcı açısından ne kadar güvenlidir? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • 29 Aralık 2017 20:38 Fakir Cevapla

   Güveni kendin yaratabilirsin. Her konu eklediğinde modemi açıp kapatır isen ip adresin değişir. Ayrıca yazdığın konunun değiştirilme ihtimalini göz önüne alırsak yazıyı yazdıktan sonra yazının tamamının ekran görüntüsünü alıp bilgisayarınızda saklayabilirsiniz her görselin üzerine sağ tıklayıp özelliklerini incelediğinizde görseli oluşturma tarihi 16 ‎Eylül ‎2013 ‎Pazartesi, ‏‎13:34:23 saatine kadar böyle gösterir. Ve ayrıca bir çok gelişmiş forum sisteminde kimin hangi konuda değişiklik yaptığı da tutulur diye biliyorum. Ayrıca o kadar da endişelenme yazılan bir konu hakkında forum yönetimine bir uyarı gelse gidip de seni bulmazlar direk konuyu silerler senin kadar forumun sahibi de sorumlu her ne kadar yazarlara atsalar da topu sonuçta forumu ve içerisindeki içeriği denetlemek ile sorumlular.

 • 29 Aralık 2017 20:49 Cenk Cevapla

  Teşekkür ederim, forum sitelerinde çok fazla güvenlik açığı bulunduğu için üye olma konusunda tereddüt yaşıyoruz fakat cevabınız aydınlatıcı oldu. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar