Gece Vardiyasında Çalışmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Gece vardiyasında çalışmak tüm çalışanlar için zordur. Herkes uyurken, sabaha kadar gözünüzü kırpmadan çalışmanız gerekir. Bu durum da vücudun alışık olmadığı bir şeydir. Öncelikle uyku alışkanlığınız bozulur. Sosyal yaşamınız zarar görür ve yavaş yavaş anlama duygunuz da zarar görmeye başlar.

Yapılan bir çalışmaya göre, geceleri uyanık kalmanın ve gündüzleri de sadece birkaç saat uyumanın, kişinin kan kimyasını değiştirebileceği iddia edilmektedir. En başta kan şekeri, enerji metabolizması ve bağışıklık fonksiyonu olmak üzere kandaki 100’den fazla protein bu durumdan etkilenir. Gece vardiyasında çalışan insanların, gündüz vardiyasında yaptıkları gibi yemek yeme konusunda sorunları yoktur. Ancak, geceleri yemek yemek, kandaki düzenleyici proteinler üzerinde farklı etkilere sahiptir. Bu da diyabet riskini artırmaktadır.

Gece Çalışanlar, Sağlıklarına Daha Çok Dikkat Etmeli
Gece Çalışanlar, Sağlıklarına Daha Çok Dikkat Etmeli

Biyolojik Saatimize Dikkat Etmeliyiz!

İnsanlar çoğu zaman rutinlerindeki ince değişikliklere uyum sağlasalar da, insanlarda binlerce yıldır süren biyolojik saat istisnadır. Bu nedenle, bir kişi yıllardır gece vardiyasında çalışıyor olsa bile vücudu asla bu duruma uyum sağlayamayacaktır. Dolayısıyla da kan proteinlerindeki değişikliklere uyum gösteremeyecektir. Bu da zaman içinde fiziksel aktivitede artış olmazsa ve gıda alımı azaltılmazsa kilo alma ve obezitenin meydana geleceğinin habercisidir.

Çoğu vardiyalı işçinin biyolojik saatleri, gece vardiyasına uyum sağlamıyor. Ama gün içinde çalışan birçok işçi, arkadaşlarıyla ve aileleriyle vakit geçirip, akşamları da uykularını uykularını alabilmektedirler. Gece vardiyasında çalışan işçiler de hem birçok sosyal aktiviteden uzak kalmaktadırlar hem de birçok metabolik bozukluk riski taşımaktadırlar. Uzun vadeli sağlık sorunları, bu insanları beklemektedir.

Gece Çalışan İşçiler Ne Yapmalı?

Çalışmaya göre, sağlıklı kalmaya çalışmak istiyorlarsa atabilecekleri bazı adımlar var. Öncelikle gece çalışan işçilerin, her zamankinden daha çok spor yapmaları gerekiyor. Vardiya saatleri dışındaysa uykularını almaları gerekmektedir. Böylece, bozuk bir döngünün zararlarını en aza indirmeye çalışabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi de asla unutmayın. İnsanlar ihtiyaç duyduklarından daha fazla yiyecek tüketiyorlar ve uyku bozuklukları ortaya çıktığında daha az sağlıklı ve daha çok işlenmiş yiyecekler yiyorlar. Meyve ve sebze gibi sağlıklı gıda seçeneklerine odaklanmak ve günlük olarak fiziksel olarak aktif olmak sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir.

Gece Çalışanların, Sağlıklı Beslenmesi ve Spor Yapması Gerekir
Gece Çalışanların, Sağlıklı Beslenmesi ve Spor Yapması Gerekir

Her Şey Yemekle İlgili Değil!

Her ne kadar sağlıklı beslenmek, vücudumuz için önemli bir ihtiyaç olsa da her şey yemek yemekle ilgili değil. Geceleri yemek yemeyi azaltmak ya da tamamen bırakmak, bozuk bir döngünün olumsuz sağlık sonuçlarını her zaman azaltabileceğinin garantisini vermez. Ayrıca, bazı değişiklikler özellikle uyku-uyanıklık döngüsünden ve çevresel ışık-karanlık döngüsü ile katılımcıların iç biyolojik saatleri arasında meydana gelen uyumsuzluktan kaynaklanır. Karartma perdeleri ve geliştirilmiş yatak odası ortamı ile gündüzleri bol bol uyuyabilirsiniz.

Saygılar.
Kürşat.Gece Vardiyasında Çalışmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?” için 2 yorum

  • 3 Haziran 2018 07:50 Fatih türkmen Cevapla

    Sürekli gece çalışılırsa evet denge bozuluyor sağlık problemleri yaşanıyor ama genelde yarı yarıya gece gündüz ve tatil koyuluyor.

  • 4 Haziran 2018 04:15 sezer Cevapla

    Güzel Bilgilendirmeler teşekkürler.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Yetişkinlerde Otizm

Yetişkinlerde görülen otizm belirtileri çocuklara göre farklılıklar göstere …

Alzheimer

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin kaybolmasına (dejenere olmasına) ve …