Gelen Yorumların Web Sayfanız için Önemi

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Web Sayfaları ve Blog yazarlarının ziyaretçilerden tek beklentisi sayfalarına yapılan yorumlardır. Makale Yazarları Düşünce ve Bilgilerini yazmış olduğu makalelere aktararak okuyucularının bilgi sahibi olmasını sağlarlar, bunun karşılığında okuyucularından bekledikleri sadece güzel bir yorum.

Her Blog yazarı gibi Fakir Yazara yorumlar geldikçe bende mutlu oluyorum; anlamlı ve yazdığım makale ile alakalı yorumlar yazılırsa tabi ki…

Destek ve Bilgi Paylaşım Sayfalarına Gelen Yorumların Önemi

En çok ilgi gören sayfalar Bilgi ve Destek sayfalarıdır. Webmaster & Yazılım konusunda destek sayfaları, Sağlık sayfaları, Eğitim için açılmış öğrencilere destek olan sayfalar gibi bir çok Destek ve Bilgi sağlayan Blog sayfaları ile Portallar mevcut İnternet aleminde. Bu sayfalarda bulunan konulara yapılmış yorumlar çok değerlidir.

Örnek verecek olursak bir WordPress Destek sayfası açtığınızı düşünelim; wordpress ile ilgili çok sık karşılaşılan bir problemin çözümünü konu olarak yazdınız. Bu yazdığınız konunun altına gelen yorumlar çok değerlidir. Bunun sebebi nedir? Yazmış olduğunuz hatanın çözümü için sayfanıza gelen ziyaretçiler yorum olarak daha farklı sorunları size soru olarak yöneltebilirler. Sizde bu sorunların çözümünü yorumlarda yanıtlar iseniz.  Sayfanıza giren bir başka ziyaretçi yorumları okuyarak o sorunu çözmüş olacaktır.

Google bot sadece açmış olduğunuz konuyu değil yazılan yorumları da tarar ve Google aramalarında gösterir. Bu nedenle Google aramalarında sizin konu yorumunda cevapladığınız sorularda çıkacaktır. Yanıtlamış olduğunuz yorumlardan bile ziyaretçi çekersiniz. Yeter ki arayan kişiye sorunun cevabını versin yanıtlarınız.

Yazmış olduğunuz makaleyi okuyup tatmin olmayan okuyucular her zaman yorumlara yönelirler. Yorumlardan bir kaç bilgi edinebilir miyim diye bunu yaparlar.

Bilgi ve Destek sayfanız var ise kesinlikle okuyucuları yorumlara yönlendirin “konu hakkında sormak istediğiniz aklınıza takılan sorular var ise yorum olarak yazabilirsiniz” diye konu altlarında not geçin…

Gündem ve Haber Sayfalarına Gelen Yorumların Önemi

Ülkemizde en çok bu kategori ilgi görüyor; Gündem ve Haber. Herkesin kendisine göre doğru bulduğu bir siyasi görüşü var. Ve bu tutumunu savunmak için Gündem ve Habere dair sayfalarda ki haberleri takip ederken yapılan yorumları da illaki okurlar; bunun sebebi tabi ki bir başkasının görüşünü yok etmek. Kendisine göre yanlış olan görüşü doğrusunu başkalarına benimsetme olayı. Her ne kadar gündem ve haber sayfalarında konuların altında yapılan tartışmalar düzeysiz bir şekilde olsa da site sahipleri tarafından elenerek düzeyli şekilde tartışma sağlanan sayfalarda var.

Gündem ve Haber sayfalarına yapılan yorumlar her zaman büyük ilgi görmüştür. Ancak tek sıkıntı tartışma düzeyini korumak küfürleşmelere ihtimal vermemek.

Kim Ne Demiş? Kim ne Yazmış? Ziyaretçilerin Yorum Merakı!

Ziyaretçileri yorumlara çeken en önemli şey meraktır. 🙂 Örnek verirsek bir kaç hafta önce “Babamdan Yediğim ilk dayağı” blog sayfamda ballandıra ballandıra anlattım. Konunun altına da “Sizlerde başınızdan geçen unutamadığınız yediğiniz ilginç ve komik dayakları benimle paylaşabilirsiniz.” diye not geçtim. 🙂 Sağ olsun bir kaç arkadaş yorum olarak başlarından geçen komik olayları anlattı. 🙂

Yazmış olduğum makalenin sonuna eklediğim 2 satır not konuya giren ziyaretçilerin yorumları okumasına ve yazılan konuya yorum yapmaya teşvik etti. Bu sayede Google’ın önemsediği ziyaretçilerin sayfada zaman geçirme süresini arttırmış olduk. 🙂

Site Sahiplerinin Blog Yazarlarının Dikkatine!

Yazmış olduğunuz makaleler hakkında gelen yorumlar eğer konu ile alakasız yorumlar ise onaylamadan direk silin. O yorumlar hiç bir işe yaramaz değersiz yorumlardır. Konu ile alakalı yorumları tutun yazılarınızda, dönüşü iyi olacaktır.

Saygılar.
Fakir Yazar.
Not: Yazılan yazıların her kelimesi Fakir Yazar’a aittir! İzinsiz kaynak gösterilse dahi alıntı yapılması yasaktır.Gelen Yorumların Web Sayfanız için Önemi” için 11 yorum

 • 26 Nisan 2017 13:31 cuneyt Cevapla

  yorumlar çok önemlidir makaleyi yazanın fikri genişler üstüne birşeyler katar hatalarını bilir ve tekrarlamaz , yormların siteye de fayası vardır üst sıralara çıkarır.

 • 26 Nisan 2017 17:11 Bahceperim Cevapla

  Konuyla alakası olmasa da yayınlıyordum. Az çok onların nasıl yorumlar olduğunu bilirsiniz.

 • 26 Nisan 2017 20:07 Onur Cevapla

  Bir webmaster atasozu der ki “bir kelime de olsa ozgun olsun” yapilan yorumlar mutlaka ozgun olmalidir. En onemli husus budur bence. Evet konu ile alakali da olmalidir ama ozgun de olmalidir. Webmasterlar bu yuzden yorum dayanismasi yapiyor.

 • 26 Nisan 2017 21:37 Kemal Çağrı Cevapla

  Aramızda 14 yaş olmasına rağmen seviyorum bu siteyi,Fakir Abiyi 😀

  • 26 Nisan 2017 21:56 Fakir Cevapla

   Yazdığın yorumun konu ile alakası olmasa da onaylamadan edemedim. 🙂 teşekkürler yorumun için, bende sizleri seviyorum.

 • 28 Nisan 2017 09:39 murat celik Cevapla

  Boşuna demiyorlar bloglar yorumlarla ayakta kalır diye…. her daim yorumla kalmanız dileğiyle 😉

 • 28 Nisan 2017 17:45 Bloğumda Bugün Cevapla

  Gerçekten çok faydalı, yararlı bir yazı olmuş.. Maalesef haber sitelerindeki küfürlü yorumların bazısı yoğunluk nedeniyle göz ardı edilebiliyor.. Blog sahipleri olarak bizlerin paylaşımlarına yapılan yorumlarda bizleri yeni paylaşımlar yapmak konusunda daha bir motive ediyor diyebilirim.. 🙂 Emeğinize sağlık..

 • 2 Mayıs 2017 21:56 Özkan Taşlı Cevapla

  Yorumlar iki şekilde faydalı oluyor.
  1. Yazar aldığı iyi ve kötü yorumlarla kendini geliştirebilir.
  2. Site için başlı başına seo ve sitenin sürekli güncel kalmasını sağlamakta.
  Güzel yazı olmuş. Teşekkürler. 🙂

 • 3 Mayıs 2017 04:35 pejifa Cevapla

  Her türden içerik en nihayetinde okunsun diye yazılıyor. Bir içerik yorumlanıyorsa detaylı bir biçimde okunmuş oluyor. Bunun getirdiği tatmin duygusunu da not etmeli.

 • 27 Mayıs 2017 10:32 bilen cevaplasın Cevapla

  yorumlar demek sitenizde geçerilen vakit süresidir demek . düşünsene 10 – 15 kaliteli yorum bilgi alışverişini ne olur sitenizde 2 dk duracak iken o yorumları okya okuya 2 dakika değil 5-10 dakikalara dayanır cevap vermeler veya fikir yürütmeler anlayacağınız yorum gerçekten önemlidir. 🙂

 • 4 Ekim 2017 21:13 Yusuf Cevapla

  Benim de “Haber Sitesi Tadına Blog” mottosu ile çıktığım yolda yorumlar cidden önemli. Okurların da görüşlerini alarak işinizi ve kendinizi geliştirerek daha iyi bir hale gelebilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …