Gizli Sayılar’ı İzledim-Üç Matematikçi Kadının Hikayesi

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Gece yatmadan önce güzel bir film sıkıştırdım, Gizli Sayılar yabancı adı ile “Hidden Figures” Uzay konulu filmleri-dizileri uzaya merakım olduğu için izlerim. Bu yazımda amerikan biyografik drama filmi olan Gizli Sayılar filmini inceleyeceğim.

Gizli Sayılar Nasıl Bir Film?

Film Sovyet Rusya ve Amerika arasında Başkan Kennedy zamanında oluşan uzay yarışı ile ilgili bir film. Sovyetler uzaya bir araç gönderir ve başarılı olur. Amerika bunun altında kalması karşı bir hamle yapmaması yenilgi demek olduğu için ABD de uzay aracını araştırmalara ve geliştirmelere başlar. Ancak bunun için uzay aracının kalkış ve inişlerinin doğru şekilde matematikçiler tarafından hesaplanması gerekmektedir. İşte burada filmin ana konusu olan 3 siyahi bayanımız devreye giriyor. Filmde genelde siyahi yada zenci yerine renkli kelimesi kullanılmış herhangi bir ırkçı gerilim yaratmamak için. Ancak o dönemin zenci-beyaz politikasının işleyişini iyi vurgulamışlar filmde.

Üç başarılı siyahi matematikçi ilk zamanlar diğer çalışanlar tarafından benimsenmese de ırkçı tavırlar ile dışlansa da yaptığı işler ile ortamda kendilerinin en iyi olduklarını kanıtlıyorlar.

Filmde Anlatılmak istenen duygu; bilgi ten rengi ile yada insanın görünüşüyle ilgili değildir. İnsanların görünüşü yada ten rengi ile bilgiye erişimini kısıtlayamazsınız.

Gizli Sayılar Viki

Gizli Sayılar, Theodore Melfi tarafından yönetilen ve Melfi ile Allison Schroeder tarafından Margot Lee Shetterly‘nin kurgusal olmayan aynı adlı kitabından uyarlanan 2016 yapımı Amerikan biyografik drama filmi. Film Uzay Yarışı’nı kazanmak için NASA’ya yardım eden Afro-Amerikan matematikçi kadınların hikayesini anlatmaktadır.

Filmin temel çekimleri Mart 2016’da Atlanta’da başladı ve Mayıs 2016’da son buldu. 20th Century Fox tarafından 25 Aralık 2016’da gösterime sokuldu. 89. Akademi Ödülleri’nde 3 adaylık elde eden film, 74. Altın Küre Ödülleri’nde de 2 adaylık elde etti.

Gizli Sayılar Oyuncuları

 • Taraji P. Henson, Katherine Goble Johnson
 • Octavia Spencer, Dorothy Vaughan
 • Janelle Monáe, Mary Jackson
 • Kevin Costner, Al Harrison
 • Kirsten Dunst, Vivian Mitchell
 • Jim Parsons, Paul Stafford
 • Glen Powell, John Glenn
 • Mahershala Ali, Jim Johnson

Önemli Not: Gerçek hayattan filme çevrilmiştir. Filmdeki üç matematik dahisi bayanın fotoğrafları filmin sonunda gösterilmektedir. Amerikanın uzaya gönderdiği araçların çoğunun hesaplamasını o dönem bu 3 başarılı bayan yapmıştır.

Gizli Sayılar’ı İzledim-Üç Matematikçi Kadının Hikayesi

Filmin devamı gelir mi bilmiyorum ancak benim hoşuma gitti filmin sonunda Goble’a Ay ‘a da insan gönderebilir miyiz diye soruyor müdür ama bilemiyorum. 🙂

Boş Zamanınız var ise izlemenize değecek bir film.
Fakirden Film Tavsiyesi sizlere…

Saygılar…
Fakir Yazar…
Gizli Sayılar’ı İzledim-Üç Matematikçi Kadının Hikayesi” için 5 yorum

 • 31 Mart 2017 09:13 Ballı Soprano Cevapla

  Gidilesi bir film. Kadınların zekasını küçümseyenlere inat, kadınların da erkekler kadar başarılı olabileceğini gösteriyor.

 • 31 Mart 2017 17:14 seydi altındağlı Cevapla

  baştan söyleyeyim, eğer bir kadını köşeye sıkıştırırsan erkeklerin hükmettiği her işi yaparlar, tuvalet uzakmış, yok rengim farklıymış, o makinayı siz anlamazsınız… alın size gerçek yaşanmışlık.

  • 31 Mart 2017 17:16 Fakir Cevapla

   Kesinlikle yazdıklarınız çok doğru.

 • 2 Nisan 2017 13:51 Zerenito Cevapla

  Sinemada izlediğim ve gayet de beğendiğim bir filmdi sizin de begenmeniz beni mutlu etti ama daha uzun ve sizin düşüncelerinizi içeren bir yazı beni daha mutlu edebilirdi.
  Diğer yazınızı 4 gözle bekliyorum…

  • 2 Nisan 2017 14:08 Fakir Cevapla

   Yorumunuz için teşekürler. Eğer yazdığım yazıyı okusaydınız film hakkında düsüncelerimi uzun uzun okumuş olurdunuz. Okumadığınız bir yazı için eleştiri yapmışsınız. Yazıda yazdığım her cümle benim düşüncem ve yazımdir hatta bu sitede yazilan her yazı öyle…

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar