Bunları da Okuyabilirsiniz
Vegan Yaşam Tarzı
Gelmiş Geçmiş En Fazla Oyuncu Kitlesine Sahip Oyunlar
Sağlık için Muhteşem 3’lü Zencefil, Rezene ve Ihlamur
WordPress Eklenti Arayanlar İçin AddPlugin.com
Blizzard-Hearthstone Baydın Artık!
Smart Parking – Akıllı Otopark Sistemi
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Gizli Sayılar’ı İzledim-Üç Matematikçi Kadının Hikayesi

Gizli Sayıları İzledim
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
31.03.17
Yorum
5 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Gece yatmadan önce güzel bir film sıkıştırdım, Gizli Sayılar yabancı adı ile “Hidden Figures” Uzay konulu filmleri-dizileri uzaya merakım olduğu için izlerim. Bu yazımda amerikan biyografik drama filmi olan Gizli Sayılar filmini inceleyeceğim.

Gizli Sayılar Nasıl Bir Film?

Film Sovyet Rusya ve Amerika arasında Başkan Kennedy zamanında oluşan uzay yarışı ile ilgili bir film. Sovyetler uzaya bir araç gönderir ve başarılı olur. Amerika bunun altında kalması karşı bir hamle yapmaması yenilgi demek olduğu için ABD de uzay aracını araştırmalara ve geliştirmelere başlar. Ancak bunun için uzay aracının kalkış ve inişlerinin doğru şekilde matematikçiler tarafından hesaplanması gerekmektedir. İşte burada filmin ana konusu olan 3 siyahi bayanımız devreye giriyor. Filmde genelde siyahi yada zenci yerine renkli kelimesi kullanılmış herhangi bir ırkçı gerilim yaratmamak için. Ancak o dönemin zenci-beyaz politikasının işleyişini iyi vurgulamışlar filmde.

Üç başarılı siyahi matematikçi ilk zamanlar diğer çalışanlar tarafından benimsenmese de ırkçı tavırlar ile dışlansa da yaptığı işler ile ortamda kendilerinin en iyi olduklarını kanıtlıyorlar.

Filmde Anlatılmak istenen duygu; bilgi ten rengi ile yada insanın görünüşüyle ilgili değildir. İnsanların görünüşü yada ten rengi ile bilgiye erişimini kısıtlayamazsınız.

Gizli Sayılar Viki

Gizli Sayılar, Theodore Melfi tarafından yönetilen ve Melfi ile Allison Schroeder tarafından Margot Lee Shetterly‘nin kurgusal olmayan aynı adlı kitabından uyarlanan 2016 yapımı Amerikan biyografik drama filmi. Film Uzay Yarışı’nı kazanmak için NASA’ya yardım eden Afro-Amerikan matematikçi kadınların hikayesini anlatmaktadır.

Filmin temel çekimleri Mart 2016’da Atlanta’da başladı ve Mayıs 2016’da son buldu. 20th Century Fox tarafından 25 Aralık 2016’da gösterime sokuldu. 89. Akademi Ödülleri’nde 3 adaylık elde eden film, 74. Altın Küre Ödülleri’nde de 2 adaylık elde etti.

Gizli Sayılar Oyuncuları

  • Taraji P. Henson, Katherine Goble Johnson
  • Octavia Spencer, Dorothy Vaughan
  • Janelle Monáe, Mary Jackson
  • Kevin Costner, Al Harrison
  • Kirsten Dunst, Vivian Mitchell
  • Jim Parsons, Paul Stafford
  • Glen Powell, John Glenn
  • Mahershala Ali, Jim Johnson

Önemli Not: Gerçek hayattan filme çevrilmiştir. Filmdeki üç matematik dahisi bayanın fotoğrafları filmin sonunda gösterilmektedir. Amerikanın uzaya gönderdiği araçların çoğunun hesaplamasını o dönem bu 3 başarılı bayan yapmıştır.

Gizli Sayılar’ı İzledim-Üç Matematikçi Kadının Hikayesi

Filmin devamı gelir mi bilmiyorum ancak benim hoşuma gitti filmin sonunda Goble’a Ay ‘a da insan gönderebilir miyiz diye soruyor müdür ama bilemiyorum. 🙂

Boş Zamanınız var ise izlemenize değecek bir film.
Fakirden Film Tavsiyesi sizlere…

Saygılar…
Fakir Yazar…


Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Adres Soran Turist İle Vatandaşımın İmtihanı
Sonraki Konu
Smart Parking – Akıllı Otopark Sistemi
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın