Google’da Yükselmek İçin Website Hızı

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Web Sayfanızın açılma hızı sayfanızın Seo ve Google’da yükselmesi için en önemli etkendir. Web sayfanızın hızlı açılması niye bu kadar önemli?

Bunu Örnek ile Açıklayabilirim;

Aslında bizimde her zaman yaptığımız bir olay aradığımız sayfa hızlı açılmadığında kapatıp farklı sitelere bakmak. En çokda Mobil, Akıllı Telefon ve Tablet kullanır iken yapıyoruz bunu.

Örneğin; bir konu arıyorsunuz aramak istediğiniz cümleyi Google’a veya herhangi bir arama motoruna yazdınız sizin sayfanız aramalarda çıktı arayan kişi sayfanıza tıkladığında bilgiye 5 Saniye içinde erişemez ise sayfa yüklemesinden vazgeçer. Aramalarda çıkan başka bir sayfaya yönelir Google bunu görmezden gelmez içeriğiniz ne kadar güncel ya da özgün olsa da konuyu oluşturmak için onca yaptığınız çaba boşa gider.  Google sizi aramalarda geri atar.

Bunu Unutmayın: sayfanızda açtığınız bir konu ne kadar ilgi görür ve ne kadar tıklanır ise okadar google’da ön planda olur.  Ancak sayfanız yavaş ise bu olmaz 🙂


Web Sitemizi Nasıl Hızlandırabiliriz?

Madde Madde açıklayacağım;

 • Gereksiz ve yanlış kodlar kullanmak; sayfanızın geç yüklenmesine sebep olur. Sayfanızda Gereksiz ve Yanlış kodlar kullandığınızı W3c kontrolü yaparak öğrenebilirsiniz. W3c kontrolünü Validatör W3C sayfasından yapabilirsiniz.
 • Yüksek Görsel Boyutları; sayfanızda kullandığınız fotoğraflar ve görsel ögelerin boyutu sayfanızın yüklenmesinde önemli rol oynar eğer sayfanızın %70 i görsel ögelerden oluşuyor ise bu sayıyı azaltın %60 yazı %40 görsel öge olarak tasarlayın. .Png ve .Gif mümkün oldukça kullanmamaya özen gösterin .jpeg kullanmayı tercih edin. Eğer yinede kullanır iseniz görselinizi Adobe Photoshop programında açıp Dosya/Web için Kaydet/Sağ Panel’den Kalitesini Düşürüp/Sadece Görüntüler Olarak Kaydedin. Kullanmış olduğunuz görselin büyük oranda boyutunun düşeceğini göreceksiniz. Bu sayede artık sayfanız açıldığında Örneğin: 70k yüklemek yerine sadece 10k yükleyecek ve daha hızlı açılacak.
 • Css ve Js Dosyaları; Biz Web Yazılımcılar Css dosyalarını yazarken özenli bir şekilde yazarız. Yazım hatası olmasın diye alt alta düzenli yazılır ancak bu sayfamızın açılışında bizim okuduğumuz gibi tarayıcıda tek tek alt alta okumaya kalkar bu sebep ile Web sayfanızın Css ve Js dosyalarını sıkıştırın. Css kodlarınızı sıkıştırmak için csscompressor adlı siteyi kullanabilirsiniz. Sıkıştırınca kodlar yan yana olacak ve tarayıcı okumak için bir alt satıra geçmek zorunda kalmayacak. Bu sayede sayfamız daha hızlı açılacak.
 • Fakir Yazar olarak son önerim; WordPress, Joomla vb. gibi hazır sistemlerde gereksiz eklenti kurmamaya özen gösterin işinizi kodlarla halledin ne kadar çok eklenti o kadar fazla yük bindirir serverınıza.

Web Sayfamızın Hızını Nasıl Test Ederiz?

Google’ın web site hızını ölçmek için webmasterlara sunduğu PageSpeed Insights‘ı kullanabilirsiniz. Sayfaya girin Sitenizin ismini yazın mobil ve masa üstü hızını test edip eksiklerinizi görün.

ama ben Google’a inanmam derseniz ozaman benim 2’nci yöntemim en iyisi.

Fakir Yazar Olarak Benim Yöntemim Şudur; Google Chrome yada Mozilla farketmez tarayıcımın tarama verilerinin tamamını silerim, tarayıcım sıfırdan başlatılmış yeni kurulmuş gibi olur. Daha sonra Google.com‘a girer ve site:siteadı.com diyerek aratırım. Aramada çıkan web sayfamın linklerinden birine tıklarım ve yüklenme hızına bakarım eğer beni tatmin eder ise açılma hızı herkesi tatmin edecektir.

Saygılar

Fakir Yazar.Google’da Yükselmek İçin Website Hızı” için 4 yorum

 • 20 Ocak 2017 01:54 onur Cevapla

  Maalesef ne yaptıysam düşüremedim açılış hızını. Aslında düşürmenin yolu çok basit js dosyalarını küçültmek. Fakat o da riskli bir iş.

  • 20 Ocak 2017 02:19 Fakir Cevapla

   Sayfanızın site hızı gayet iyi inceledim %80 iyi bir değer %75 in üstünde olması yeterli.

 • 20 Ocak 2017 10:19 Hamdi Çetin Cevapla

  Ben wordpress’e geçtiğimde bu konularla alakalı bir çalışma yapalım birlikte Cemal.

 • 20 Ocak 2017 17:30 Apple Destek Cevapla

  Gerçekten Faydalı Olmuş Hocam. Yavaş ve Fazla Kasan Siteler Her Zaman Can Sıkıcıdır =)

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar