Gördüğüm Rüya ve Rüyalar

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Uzun süredir kişisel bir yazı yazmıyorum bir tane kişisel yazı yazmak istedi canım. 🙂 Ancak tam olarak kişisel bir yazı sayılamaz ilk önce gördüğüm bir rüyayı sizlere anlatacağım sonra Rüyalar hakkında biraz bilgi vereceğim. 🙂 Zamanınız var ise kesinlikle rüyamı okumanızı tavsiye ederim.

Gördüğüm Rüya Yaşlı Dedeye Yardım

Genelde ben fazla rüya görmem çok yorulmadığım sürece ancak gündüz iş yorucu geçerse illa rüya görürüm çoğunu da her insan gibi hatırlamam ancak bu gördüğüm rüyayı her detayıyla hatırlıyorum.

Öğleden sonra saat 15:30 civarları hava kapalı bulutlu çarşıda geziyorum işten çıkmışım o saatte bir kaç bir şey almak için çarşıya uğramışım yolun kenarında karşıya geçmek için bekler iken karşı kaldırımda bir yaşlı amca fark ettim yaşı 70 civarı elinde baston yılların verdiği yorgunluk ile biraz beli bükülmüş.

Yaşlı dede bana karşıdan el hareketi yapıyor “gel gel” diye gittim yanına dedi “oğlum bu motosikletle beni çarşıdaki hırdavata götürür müsün tel alacağım oradan bahçeme” her ne hikmetse hayatımda motosiklet kullanmışlığım yoktur o gün kullanacağım tutmuş dedeyi de kıramayınca tamam dede atla arkama götüreyim demişim. Motosiklette eski mi eski külüstür bir şey.

Trafikte Araçları Sollaya Sollaya Gidiyorum

Neyse ben trafikte araçları sollaya sollaya gidiyorum ara sokakların tekine girdim kestirmeden gideyim diye derken hop motosiklet arıza yaptı. Dedim dede geç oluyor istersen evine götüreyim motosikleti bir otoparka çekelim yarın halledersin işini evin nerede dedim “bilmem ki dedi” dede sen bu motosikletin bakımını hiç yapıyor musun? diye sordum bana döndü “Ne motosikleti” dedi bu motosiklet senin değil mi dedim “yooo dedi” Ben orada anladım olayı dede de bir sorun var.

Neyse ben dedeye sorular soruyorum nereye gidiyoruz diye filen dede sürekli saçma cevaplar veriyor. Kendi kendime düşündüm dedim bu dedenin bir ailesi vardır polise götüreyim.

Polise gittik motosiklet bir başkasınınmış anahtarı üzerinde bırakmış dükkana girmiş adam dükkandan çıkınca bir bakmış motosiklet yok dede de hasta olduğu için motosiklet kendisinin sanmış beni çağırıp kafasının estiğini söyleyerek götür beni demiş.

Dedenin ailesi geldi dedeyi almaya emniyete meğer dedem ileri derece de Alzheimer hastasıymış. Sabah camiye diye çıkmış millet uyurken bir daha da bulamamışlar.

Rüyada bile aksiyon heyecan. 😀 Rüyada 1 saatlik film izledim. Başrol oyuncuları ben ve dede. 🙂

Evet Rüyadan anlayanlar, tahmin yapanlar, fala bakanlar, psişik güçlerim var diyenler nedir bu rüyanın anlamı?


Rüyalar Hakkında Bir Kaç Kanıtlanmış Bilgi

 • Rüyalarımızın yüzde 90’ını unuturuz Uyandıktan 5 dakika sonra rüyamızın yarısını unuturuz, 10 dakika sonra ise yüzde 90’ını.
 • Körler de rüya görür Doğduktan sonra görme yeteneğini yitirenler rüyalarında görsel imgeler görebilir. Doğuştan görme engelli olanlarsa resim göremez; ancak aynı seviyede koku, ses, dokunma ve duyguları hisseder.
 • Rüyalarda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız amahatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.
 • Herkes renkli rüyalar görmez Gözleri gören insanların yüzde 12’si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara göre rüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyazgörülüyordu. Fakat sonuçlar 1960’lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların sadece yüzde 4.4’ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalar bu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görütülere geçmemize bağlıyor.
 • Hayvanlar da rüya görür Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur. Bir köpeği uyurken izlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarınıveya patilerini oynattığını görebilirsiniz.
 • Horluyorsanız rüya göremezsiniz Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.

Sizlerde gördüğünüz ve unutamadığınız rüyalarınızı bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Saygılar.
Fakir Yazar.Gördüğüm Rüya ve Rüyalar” için 6 yorum

 • 28 Temmuz 2017 14:03 Basri Cevapla

  Rüyanız hayır olsun. 🙂 Ayrıca yazınızın en sonunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 • 28 Temmuz 2017 22:48 Onur Cevapla

  Şimdi yazını okuyunca aklıma geldi de bayadır rüya görmedim yada hatırlamıyorum mu diyeyim bilemedim. Gerçi gördüğüm rüyaları ucundan başından hatırlarım ama. Neyse. Benim rüyalar genelde uzaylılar ve zombiler etrafında döner 😀 😀

  Yalnız senin rüyada efsaneymiş he. Baştan sona okudum dedim şimdi bir şey olacak. Bizim dede Alzheimer çıktı. Muhtemelen bir yerden duydun bir şey oldu. Beynin de aldı onu gösterdi sana.

  Bu arada rüyalara çok takılırım. Baya anlam yüklemeye çalışırım ama işe yaramaz. Fala inanma falsız kalma misalii….

  • 28 Temmuz 2017 22:50 Fakir Cevapla

   yorumun için teşekkür ederim onur ancak defalarca aynı rüyayı tekrar tekrar gördüğümde oldu ama bi anlam çıkartamıyorsun tabi 🙂 mesela lise bitiyordu ismimi değiştirip tekrar aynı liseye yazılıp tekrar okuyordum ve bunu 2 kez üst üste yapıyordum 3 dönem öğrencilerle mezun oluyordum 😀 bu rüyayı 3-4 kez gördüm hemde üniversite bittikten sonra 😀

   • 28 Temmuz 2017 23:07 Onur Cevapla

    Hahah.. Bu da efsaneymiş yalnız yeniden lise okumak 😀 😀

 • 29 Temmuz 2017 00:13 sosyalith Cevapla

  FakirYazar, senin rüyana ak sakallı dede gelecekken yanlışlıkla “tok sakallı dede” gelmiş. Hayrolun diyelim 🙂

  • 29 Temmuz 2017 04:52 Fakir Cevapla

   Sonucta dede mi dede ruyada bile sevap işledim 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar