Yurt Dışında Hastalık Kapabileceğiniz Ülkeler

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Çoğumuz seyahat planları yaparken bütçemize uygun yerleri araştırıp bulmaya çalışırız. Tatil yaparken de sağlıklı olmayı ve hastalık kapmamayı isteriz. Ama maalesef en ucuz yerler yüksek işsizlik oranlarına ve yoksulluk seviyelerine sahipler. Bu da lokantalardaki temizliğin durumunu, otellerdeki tabakların ne sıklıkla yıkanacağını ve seyahat deneyimi gibi birçok şeyi etkiler.

Seyahat planlarınızı yapmadan önce tıbbi hizmetleri ve hijyen kalitesini araştırmak gerekiyor. Birçok yoksul ülkede hastanelerde çok fazla uzman doktor bulunmuyor. Bu nedenle seyahat etmeden önce uluslararası kaliteli hastanelere sahip bir ülkeyi seçtiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca yeni yiyecekler tadarken az pişmiş etlerden uzak durmak ve kırsal alanlarda daha az zaman harcamak virüs yoluyla bulaşan hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Şimdi de hangi ülkelerde hastalık kapabileceğinize bir bakalım.

Tayland

Tayland’da hasta olmanın birden fazla yolu vardır. Gıda zehirlenmesi, Dang humması ve Leptospiroz geziniz sırasında karşılaşabileceğiniz sıkıntılardan sadece birkaçı. Tayland’da musluk suyu içmemeye özen göstermelisiniz. Yediğiniz her tabağın kaynamış suyla hazırlandığından emin olun. Buz küplerine gelince, arıtılmış su kullanan geniş bir buz fabrikası ağı vardır. Arıtılmış sudan yapılmış buz küpleri şekil olarak boru şekilli olduklarından kolaylıkla bulunurlar. Ayrıca, meyve ve sebzelerinizi de yıkamak için şişelenmiş suyunuzu kullanmalısınız. Yüzerken, kayak yaparken veya rafting yaparken vücudunuzda herhangi bir kesik veya yara  olmadığından emin olun. Leptospirosis gibi bakteriyel enfeksiyonlar, kesikler ve aşınma yoluyla vücuda giren birçok bakteri enfeksiyonu vardır.

Sıtma kapabileceğiniz bir ülkeye seyahat etmek isterseniz  önceden bir doktorla konuşmalısınız. Seyahatten önce alabileceğiniz ilaçlar var ama bu ilaçlar yüzde 100 etkili değillerdir. Dang humması da sivrisineklerden bulaşır ve bu hastalık için herhangi bir tedavi veya aşı yoktur. Tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir.

Tayland Sokak Yemekleri
Tayland Sokak Yemekleri

Küba

Ucuza tatil yapacağım derken her şey kabusa dönüşebilir. Şu anda Küba, yenidoğan ve hamile kadınlar üzerinde etkili bir hastalık olan Zika virüsüne yakalanma riskinin en çok olduğu ülkeler arasındadır. Çocuk yapmayı planlayan kadınlar ya da çiftler Küba’dan uzak durmalıdır. Çünkü Zika’yı engelleyebilecek hiçbir aşı veya ilaç yoktur. Yapabileceğiniz tek şey sivrisinek ısırığından kendinizi korumaktır. Çünkü bu hastalık sivrisinek yoluyla bulaşıyor. Eğer yine de Küba’ya gitmek isterseniz uzun kıyafetler ve pantolonlar giyerek, sinek kovucular ve yatağınız için cibinlik kullanarak kendinizi korumaya çalışabilirsiniz. Döküntü, eklem ağrısı veya kırmızı göz ile ateşlenme geçirirseniz derhal bir doktora başvurmalısınız.

Küba Zika Virüsü
Küba Zika Virüsü

Meksika

Tekila, güzel kumsallar ve ucuz otelleriyle ünlü olan Meksika, sizin büyük bir bağırsak paraziti hastalığına yakalanmanıza neden olabilir. Meksika’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız daima şişe suyu taşıdığınızdan ve antibakteriyel sabunla ellerinizi yıkadığınızdan emin olmalısınız. Az pişmiş et veya yıkanmamış meyve ve sebzeler de sizi riske sokabilir. Meksika’dan döndükten sonraki ilk birkaç hafta içinde ani gastrointestinal rahatsızlık, kusma ve ishal sorunları yaşıyorsanız hemen bir uzmana görünmelisiniz.

Meksika'da Bağırsak Parazitine Yakalanabilirsiniz
Meksika’da Bağırsak Parazitine Yakalanabilirsiniz

Vietnam

Vietnam artık sadece ABD ile yaptığı savaşla bilinmiyor. Birçok kişi için tatil yapılabilecek en güzel ülkelerden birisi durumunda. Yemekten egzotik sahillere kadar ucuz ve bol miktarda seçenek sunuyor. Ancak Vietnam’a gitmeden önce kesinlikle aşı olmalısınızVietnam’da sudan Hepatit A ve Tifo  bulaşabilir.

Vietnam
Vietnam

Güney Afrika

Güney Afrika ziyaretçilere hem ormanlarıyla hem çölüyle hem de okyanusa kıyısıyla tam bir macera sunuyor. Birçok Batılı turist Güney Afrika’yı ziyaret etmeyi tercih ediyor. Çünkü hem ucuz hem de yerli halk da İngilizce konuşuyor. Ama çok az insan var olan risklerin farkında olarak Güney Afrika’ya gidiyor. Bu risklerin en önemlisinin adı da sarı humma. Sarı humma, sivrisinek ısırığıyla insanlara bulaşan bir virüstür. Şu an için sarı hummanın tedavisi yoktur. Sarı hummadan kendinizi korumanın en iyi yolu sinek kovucu kullanmak ve dışarıya çıktığınızda uygun kıyafetler giymektir.

Güney Afrika Sarı Humma
Güney Afrika Sarı Humma

Uruguay

Uruguay denilince aklımıza gelen ilk şeylerden birinin Muslera olduğuna eminim. Uruguay, Latin Amerika’daki küçük ve huzurlu bir ülkedir. Atlantik Okyanusu’na olan kıyısı ve Latin kültürü sayesinde her yıl birçok turisti ağırlar. Ama çoğu kişinin bilmediği şey bu ülkeden hastalanarak dönebileceğiniz gerçeğidir. Uruguay’da kesinlikle dövme yaptırmayın ve şişelenmiş su kullanın. Yoksa Hepatit A ve B‘ye yakalanabilirsiniz. Bağırsak parazitleri de Güney Amerika’nın genel bir sorunudur. Her zaman yiyeceklerinizi yıkamak için şişelenmiş su taşıdığınızdan emin olun. Ayrıca az pişmiş et tüketmeyin.

Uruguay
Uruguay

Yunanistan

Yunanistan’daki ekonomik krizden dolayı her şeyin fiyatı düştü. Bu da birçok turistin Yunanistan’ı tercih etmesini sağladı. Ama krizden dolayı birçok kişi işsiz kaldı. Çalışanlar da maaşları düştüğü için birçok eylem yaptı. Bu nedenle sokaklarda çöplerin biriktiği zamanlar oldu. Bu da suyun kalitesini etkiledi. Staphylococcus aureusStaf enfeksiyonlarının neden olduğu bir bakteridir ve antibiyotik kullanamayanlar için çok tehlikelidir. Bağışıklığı zayıf olan kişilerde iyileşmeyi geciktirir. Diyabet, HIV / AIDS, böbrek sorunları ya da kemoterapi görüyorsanız Yunanistan’dan uzak durmanızda fayda var.

Yunanistan
Yunanistan

Guatemala

Binlerce yıl önce var olan Maya Uygarlığı’nın bulunduğu topraklarda şu anda Guatemala bulunur ve birçok ziyaretçi de o zamanlardan kalan antik tapınakları görmek için bu ülkeyi ziyaret eder. Guatemla’nın muazzam güzellikleri bulunur ama Zika virüsü bu ülkede çok etkilidir. Sonuç olarak hamile kalmak isteyen ve hamile kadınlar bu ülkeden uzak durmalıdırlar. Ayrıca Guatemala’ya seyahat ederken Hepatit A ve B için aşı yaptırdığınızdan emin olmalısınız. Çünkü Guatemala’da her yerde temiz su bulamayabilirsiniz. Sıtma hastalığını önlemek için reçeteli ilaca ihtiyacınız olabileceğinden seyahat planlarınız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Guatemala
Guatemala

Rusya

Her zaman Moskova’yı ziyaret etmeyi ve Rusya’da yapılan gerçek, otantik bir votka içmeyi hayal ettiyseniz kendinizi yalnızca soğuk algınlığı için değil aynı zamanda hastalıklar için de hazırlamalısınız. Hepatit A, Hepatit B ve Japon Ensefalit, Rusya’da geçireceğiniz sürede size bulaşabilecek hastalıklardan yalnızca birkaçı. Tatilinizi planladığınız yılın hangi zamanında ve nerede geçireceğinize bağlı olarak doktorunuzla görüşüp aşı olmakta fayda var. Rusya çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğundan hastalık konusunda da çok fazla çeşitliliğe sahip.

Rusya
Rusya

Laos

Laos, küçük ve çok az gelişmiş bir ülke. GüneyDoğu Asya’da bulunan ülkede hastanelerde ve lokantalarda temizlik konusunda büyük sorunlar var. Her şeyden önce temiz su bulmak en büyük sorun. Hepatit A, Hepatit B, Tifo, Polio, Japon Ensefaliti Laos’ta size bulaşacak hastalıklardan en önemlileri. Polio için aşı bile olmazsanız. Musluk suyu içmekten, sebzelerinizi musluk suyuyla yıkamaktan, az pişmiş veya çiğ et yemekten kaçınmalısınız.

Laos
Laos

Portekiz

Portekiz kaleleri, üzüm bağları ve kumsallarıyla gerçekten herkesin görmesi gereken bir yer. Ayrıca gezmek için Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden birisi. Ülke maalesef o kadar güzelliğin yanında bazı olumsuz şartları da barındırıyor. Maceracı birisiyseniz eve çektiğiniz fotoğraf ve videolarla birlikte kuduzla da dönebilirsiniz. Mağaraları gezmeyi seven ziyaretçiler yarasalar tarafından ısırılıp kuduz olabilirler. Yarasaların çoğu kuduz mikrobunu taşır ve bu nedenle bir çocukla seyahat ediyorsanız özellikle dikkatli olmalısınız. Çünkü çocuklar her zaman ısırık ve kesiklerden bahsetmezler.

Portekiz
Portekiz

Gambiya

Güzel kumsalları ile tanınan Gambiya, yüzölçümü bakımından Afrika’nın en küçük ülkesi konumundadır. Küçük olmasına rağmen çok sayıda plajı vardır ve hayvanseverleri de cezbetmektedir. Gambiya Nehri Milli Parkı’ndaki Şempanze Rehabilitasyon Merkezi’nde, primatların doğal yaşam ortamlarında nasıl etkileşime girdiğine bir göz atabilirsiniz. Fakat çoğu ziyaretçi sarı hummanın farkında olmadan Gambiya’ya gider. Sivrisineklerden bulaşan bu hastalık çok tehlikelidir. Sarı cilt, ateş, titreme, baş ağrısı ve kusma sarı hummanın belirtileridir.

Gambiya
Gambiya

Bolivya

Güney Amerika’nın en ucuz ülkelerinden olan Bolivya’da maalesef Zika salgınları bildirilmiştir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen ve hamile kadınlar Bolivya’ya gitmekten kaçınmalıdırlar. Bolivya’ya gitmeden önce Hepatit A ve B‘ye karşı aşı olduğunuzdan emin olunuz. Tifo aşısı kırsal alanlarda vakit geçirmek isteyen gezginler için önerilir, Sarı humma da Bolivya’daki belli alanlarda endişe kaynağıdır.

Bolivya
Bolivya

Çin

Binlerce yıllık Çin mimarisi, kültürü, yemekleri, tarihi ve gelenekleri ziyaretçilerin Çin’e gitmesi için birçok nedenden sadece birkaçını oluşturuyor. Ama maalesef birçok hastalık da Çin’de ziyaretçileri bekliyor. Son zamanlarda hava kirliliği o kadar yüksek ki artık insanlar evlerinden maskesiz çıkamıyorlar. Ayrıca sıtma, sarı humma ve kuduz da çok yaygın durumda.  Çin’e gitmeden önce doktorunuzla görüşüp gerekli aşıları yaptırmalı ve ilaçları yanınıza almalısınız. Sadece şişelenmiş su içmeli ve çiğ yemeklerden uzak durmalısınız.

Çin
Çin

Hindistan

Fazla parası olmayıp da yurt dışında tatil yapmak isteyenler için en uygun ülke Hindistan’dır. Hindistan güzel ve ucuz olduğu kadar da dünyanın en tehlikeli ülkelerinden birisidir. Bölgeye bağlı olarak Hepatit A, B, Sıtma ve Koleraya maruz kalabilirsiniz. Bahsedilen rahatsızlıkların tümü aşılar veya önleyici ilaçlar ile önlenebilir. Kirlenmiş sudan, yiyeceklerden uzak durmaya çalışmak veya kendinizi sivrisineklerden korumak da size yardımcı olur ancak güvenliğinizi garanti etmez. Az gelişmiş ülkelere seyahat etmek ilk başta iyi bir fikir gibi görünebilir ancak genellikle hastalığa yakalanma riskini artırdığından dikkat etmeniz gerekir. Kendinizi güvende tutmanın en iyi yolu, belirli bir bölgeye seyahat etmek için yaptırmanız gereken aşılarla ilgili olarak bir uzmana danışmaktır.

Hindistan
Hindistan

Gördüğünüz gibi bir sürü hastalık yayılıyor bu ülkelerden bunun sebeplerine gelir isek; Fakirlik, Nüfus yoğunluğu ve tabi ki eğitim oranlarından kaynaklı bir durum. Umarım tatile gideceğiniz yerleri seçer iken bu kriterleri göz önünde bulundurarak seçim yaparsınız.

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Yurt Dışında Hastalık Kapabileceğiniz Ülkeler” için 1 yorum

  • 24 Eylül 2017 11:07 Yusufcan Aksu Cevapla

    Elinize sağlık gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş. Özellikle kabin görevlilerinin işine yaracak türden bir listeyi ayrıca sık seyahat edenler de faydalanabilirler. Valla bu yazıdan sonra yurtdışına gitmek hakkında düşüncelerim değişti. Teşekkürler!

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …