Bunları da Okuyabilirsiniz
Organ Nakli Hayat Kurtarır!
Bu Fotoğrafta Ne Görüyorsunuz?
Smart Parking – Akıllı Otopark Sistemi
Saçım Saçın Olsun
Telefonlara Gelen Rahatsız Edici Reklam Mesajları
Elma Şekeri ile Hayal Kırıklığım
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Hey Gidi Eski Ramazanlar

Eski Ramazanlar Hakkında Fakir Yazar
Okunma Süresi
3 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
03.06.17
Yorum
7 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Tadından yenmeyen yaşadığım eski ramazanlar hakkında yazılar yazacağım. 🙂 Madem ki Mübarek Ramazan ayındayız 1 adet ramazan konumuz olsun. 🙂

Bitmeyen Pide Kuyrukları

Ramazan Pidesi

Ramazan Pidesi

O yaşlarda pide şimdinin parası ile 50 kuruştu. 🙂 Şu anki fiyatı sanırım 2 TL. Sıcak pideyi kapayım diye erkenden giderdim ama yine o sırayı beklerdim yetişemezdim. 🙂 Ezanın okunmasına 5-10 dk var iken zar zor eve yetişirdim. Bazende yolda okunurdu pidenin çora otlarını ve susamlarını yiye yiye gelirdim. 🙂 Pide kuyruğu baya uzun olurdu önceden her mahallede 1 fırın vardı. Pide almak için 1 saat önceden giderdin.

90’lar Bilir 5’inci Dersin Teneffüsünde İftar Yaptığını

Sabahçı-Öğlenci Zamanları

Sabahçı-Öğlenci Zamanları

Benim zamanımda okullar fazla olmadığı için Sabahçı ve Öğlenci olarak 2 öğrenci grubu vardı. 1 sene Sabahçı gidiyordun diğer sene Öğlenci. Eğitim sistemi buydu. İkisininde bir yararı vardı sabahçı isen öğleden sonra istediğin kadar oyun oynaya bilirsin. Ama Öğlenci isen de öğleye kadar rahatça uyuyabilirsin.  Ben genelde sabahçı olmayı severdim. 🙂

İftar 5 inci dersin teneffüsüne geldiği zamanlardan bahsediyorum. Evde annemiz iftar için beslenme çantasına yiyecekler koyardı. Tabi ki her öğrencide beslenme çantası olduğu için akşama kadar kokardı sınıfın içinde. 🙂 Yani buram buram patates ve haşlanmış yumurta kokuları. 🙂

Ramazan Davulcusu

Ramazan Davulcusu

Ramazan Davulcusu

Ramazanın ilk günü illaki o ramazan davulcusunun çaldığı davulu duymak isterdim.

Bir kaç yıl önce oruç tutmayanları da uyandırıyor diye Belediye ramazan davulcusunu kaldırmıştı. Bu çok moralimi bozmuştu. Bu bir gelenektir, ramazan davulcusu olmadan ramazan mı olur? Eski geleneklerinin çoğunu unutmuş topluma birde ramazan davulcusunu unutturun tam olsun. Bir çok itiraz ve dilekçe ile tekrar Ramazan Davulcusu 2 senedir görevini yapıyor.

Birde başında ortasında ve sonunda para toplamasa. 🙂 Ramazanın üçüncü gününde para için geldi kapının önüne. 🙂 10 hanenin bulunduğu apartmanda sadece bizim para vermemiz de bir hayli ilginçti.

Günümüz Ramazanları Hakkında Biraz Eleştiri

Bazı insanlar var ki Ramazan ayı gelmeden Müslüman olduklarını hatırlamıyorlar. Ramazan ayı harici diğer aylarda Ne namaz? Ne bir dua? Ne de fakire fukaraya yardım. Ancak Ramazan geldiğinde Müslüman oldukları akıllarına geliyor. Ramazanda Camiler doluyor ibadetler yapılıyor ama Ramazan ayı haricinde camilerde sadece yaşlılar var. Hiç mi boş zamanınız olmuyor? Sanmıyorum.

İftardan önce her televizyon kanalında çıkan hocaların dediklerini dinliyorsunuz. Bir kere de camiye gidip hocayı dinlediniz mi?

Herkese Hayırlı Ramazanlar Dilerim.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Temanız.com ve Yeni Fakir Yazar Teması
Sonraki Konu
Haber’in Geçmişi ve Haber Sayfaları Hakkında Bilgiler
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın