Hey Gidi Eski Ramazanlar

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Tadından yenmeyen yaşadığım eski ramazanlar hakkında yazılar yazacağım. 🙂 Madem ki Mübarek Ramazan ayındayız 1 adet ramazan konumuz olsun. 🙂

Bitmeyen Pide Kuyrukları

Ramazan Pidesi
Ramazan Pidesi

O yaşlarda pide şimdinin parası ile 50 kuruştu. 🙂 Şu anki fiyatı sanırım 2 TL. Sıcak pideyi kapayım diye erkenden giderdim ama yine o sırayı beklerdim yetişemezdim. 🙂 Ezanın okunmasına 5-10 dk var iken zar zor eve yetişirdim. Bazende yolda okunurdu pidenin çora otlarını ve susamlarını yiye yiye gelirdim. 🙂 Pide kuyruğu baya uzun olurdu önceden her mahallede 1 fırın vardı. Pide almak için 1 saat önceden giderdin.

90’lar Bilir 5’inci Dersin Teneffüsünde İftar Yaptığını

Sabahçı-Öğlenci Zamanları
Sabahçı-Öğlenci Zamanları

Benim zamanımda okullar fazla olmadığı için Sabahçı ve Öğlenci olarak 2 öğrenci grubu vardı. 1 sene Sabahçı gidiyordun diğer sene Öğlenci. Eğitim sistemi buydu. İkisininde bir yararı vardı sabahçı isen öğleden sonra istediğin kadar oyun oynaya bilirsin. Ama Öğlenci isen de öğleye kadar rahatça uyuyabilirsin.  Ben genelde sabahçı olmayı severdim. 🙂

İftar 5 inci dersin teneffüsüne geldiği zamanlardan bahsediyorum. Evde annemiz iftar için beslenme çantasına yiyecekler koyardı. Tabi ki her öğrencide beslenme çantası olduğu için akşama kadar kokardı sınıfın içinde. 🙂 Yani buram buram patates ve haşlanmış yumurta kokuları. 🙂

Ramazan Davulcusu

Ramazan Davulcusu
Ramazan Davulcusu

Ramazanın ilk günü illaki o ramazan davulcusunun çaldığı davulu duymak isterdim.

Bir kaç yıl önce oruç tutmayanları da uyandırıyor diye Belediye ramazan davulcusunu kaldırmıştı. Bu çok moralimi bozmuştu. Bu bir gelenektir, ramazan davulcusu olmadan ramazan mı olur? Eski geleneklerinin çoğunu unutmuş topluma birde ramazan davulcusunu unutturun tam olsun. Bir çok itiraz ve dilekçe ile tekrar Ramazan Davulcusu 2 senedir görevini yapıyor.

Birde başında ortasında ve sonunda para toplamasa. 🙂 Ramazanın üçüncü gününde para için geldi kapının önüne. 🙂 10 hanenin bulunduğu apartmanda sadece bizim para vermemiz de bir hayli ilginçti.

Günümüz Ramazanları Hakkında Biraz Eleştiri

Bazı insanlar var ki Ramazan ayı gelmeden Müslüman olduklarını hatırlamıyorlar. Ramazan ayı harici diğer aylarda Ne namaz? Ne bir dua? Ne de fakire fukaraya yardım. Ancak Ramazan geldiğinde Müslüman oldukları akıllarına geliyor. Ramazanda Camiler doluyor ibadetler yapılıyor ama Ramazan ayı haricinde camilerde sadece yaşlılar var. Hiç mi boş zamanınız olmuyor? Sanmıyorum.

İftardan önce her televizyon kanalında çıkan hocaların dediklerini dinliyorsunuz. Bir kere de camiye gidip hocayı dinlediniz mi?

Herkese Hayırlı Ramazanlar Dilerim.

Saygılar.
Fakir Yazar.Hey Gidi Eski Ramazanlar” için 7 yorum

 • 3 Haziran 2017 12:25 Dogablogu.net Cevapla

  Ahhh ahh ne günlerdi be.. O son derse iftarlık gelirdi okula. Büyük heyecanla beklerdik hep. Yalnız bizim mahallede fırın yoktu o yüzden pide kuyruğu gibi bir derdim olmadı hiç..

 • 3 Haziran 2017 12:38 murat Cevapla

  Eskiden ramazan larda en güzel anılarım ezanı beklerken olurdu. Babam bazen espiri yapardı çık yüksek bir yere oku su ezanı diye. Ne günlerdi. İnsan hatırlayınca ne kadar özlediğini hatırlıyor. Simdi ler de ise bu tat yok. Çünkü teknoloji ile her şey çok basitleştirilmiş için yavaş yavaş anlamını yitiriyor her şey… şunu da söylemeden gecmeyeyim Nerde O Eski Ramazanlar 😉

 • 3 Haziran 2017 13:51 Halit Osman Yurdakul Cevapla

  Ramazanın okula denk geldiğini zamanları hatırlıyorum, çok güzel günlerdi, küçük olduğum için öğlene kadar tutar, öğlende yer sonra iftara kadar tekrar oruç tutmaya devam ederdim. Zaman nasıl geçiyor hiç anlamıyorum. O günlere dönüp 90’ların havasını solumayı çok isterdim.

 • 3 Haziran 2017 16:53 sezer Cevapla

  Nerde o eski ramazanlar :)) gerçekten güzel yazı paylaşmıssın teşekkür ederim pide kuyruğu bizim burda devam ediyor ramazan davulcuları eskisi gibi değil ama ..

 • 4 Haziran 2017 02:50 Derya Üstün Cevapla

  Ben ufak yaşlarda hatırlıyorum babam beni kucağında fırına giderdik o pide kuyruğunda beklerdi ben parkta oynardım o fırındaki pide kokusu çok güzel gelirdi parka 🙂 Sonra bir elinde pide benim elimde pide parçası yiye yiye gelirdim.

 • 5 Haziran 2017 02:59 ishana Cevapla

  hayırlı ramazanlar. sıcak pide kuyrukları, iftar sorfasında yapılan samimi sohbetler, ve sahura kadar süren eğlenceler de benim unutamadığım ramazan anıları.

 • 7 Haziran 2017 19:19 Saadettin Cevapla

  O pidenin kokusu aklımdan hiç gitmez. Eski fırıncılar gercekden isini çok iyi yapiyorlardı gayirli ramazanlar…

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …