Bunları da Okuyabilirsiniz
Gerçek Hayatta The Long Dark
Hızlı Bir Şekilde Borç Azaltma Fikirleri
Feminist Film Kuramı
En Çok Tercih Edilen Fırsat Sayfaları
Istakozlar ve Stres
1 Yıllık League of Legends Maceram
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Hitler’e Suikast – Elser ‘i İzledim

Hitler'e Suikast
Okunma Süresi
2 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
26.12.16
Yorum
9 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu akşam biraz zamanım oldu ve yatmadan önce bir film izlemek istedim, tabiki Tarih kokan filmler favorim. Hitler’e bomba suikasti yapan ve başarısız olan Georg Elser‘in hayayatını anlatan bu filmde Elser başarısız olduktan sonra ki yaşanılanları anlatmaktadır.

Hitler’e Suikast – Elser’in Konusu

Nazi askerlerinin Polonya’yı işgalinden iki ay sonra 8 Kasım 1939 günü, Nazi karşıtı marangoz Georg Elser Hitler’in Münih’te konuşma yapacağı ünlü Bürgerbräukeller salonuna bomba yerleştirir. Amaç Hitler’i ve partinin önde gelen isimlerini yok etmektir. Ancak Hitler o toplantıda konuşmasını kısa tutmuş ve parti liderleriyle birlikte beklenenden daha erken ayrılmıştır. Elser, İsviçre sınırından geçmeye çalışırken dedektifler ve Gestapo yöneticisi Heinrich Müller tarafından yakalanıp sorguya çekilir ve suikast girişiminin başarısız olduğunu bu şekilde öğrenmiş olur. Günler süren işkence seanslarının ardından itirafta bulunup planının ayrıntılarını anlatmaya başlar…
Gerçek olaylardan uyarlanan film, tarihin en ünlü direnişçilerinden Georg Elser’in hikayesini ele alıyor. Filmin yönetmeni Der Untergang ve Das Experiment filmleriyle tanınan Oliver Hirschbiegel.

13 dakika fark ile Hitler’ in toplantıdan ayrılması ve suikast’den kurtulması, 600.000 insanın ölümüne neden olmuştur…

Saygılar
Fakir Yazar


Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Toplumu Değiştiren Köle Ziryab
Sonraki Konu
Gerçek Hayatta The Long Dark
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 9 kişi cevap yazdı.
 1. Yazı ilgimi çekti. Okumaya başlayınca da bittiğine üzülüyor insan. Bende tarih temalı filmleri seviyorum. Son zamanlarda pek vakit bulamasam da, bu film listemin başına yazdım.

  • Filmde Elser’in özel hayatı ile ilgili sahneler senarist in kurgusuna ait, yani 2 saatlik filmde o bölümleri çıkarırsan hepi topu 1 saatlik film çıkar ortaya. 2 Saatlik gayet sürükleyici.. nasıl geçtiğini anlamadım.

 2. Dünyanın en çok suikasta uğrayan adamı sanırım Hitler. Aslında yaptıklarını da düşünürsek onu öldürmek isteyen insanlara kızamıyorsunuz.

 3. Erhan Yavuz

  Keşke biraz daha uzun olsa dediğim bir yazı olmuş. Anlatım gayet güzel. Bende müsait bir zaman da izlemeyi düşünüyorum.

 4. Diğerlerinin fikrine katılıyorum bu yemeğe başlayıp daha doymadan sofradan kalmak gibi bir şey aslında, anlatım güzel hoş ama birden bitiveriyor. daha uzun yazmanı tavsiye ederim. başarılar 😀

  • Uzun yazılar ile okuyucuları sıkmak istemiyorum. Yoksa sıkılmadan paragraf paragraf yazarım ancak eskisi gibi okumayı seven nesil az kaldı. Baktı çok uzun okumuyorlar, Yandex Metrica ile görüyorum bunu. Yorumlarınız için teşekürler.

 5. Filmi gerçekten harikaydı makalesinide harika yazdınığınız için teşekkürler 🙂

 6. Gerçekten ilgi çekici bir yazı olmuş her zaman şu adam hakkında yazılmış yazıları okumayı sevmişimdir

 7. Benim de izleme listemde olan bir film. Özellikle 2. Dünya Savaşı’na duyduğum ilgi ile listeme eklemiştim fakat bir türlü zaman bulup izleyemiyorum. İnşallah yakın zamanda izleyebilirim.