Hitler’e Suikast – Elser ‘i İzledim

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu akşam biraz zamanım oldu ve yatmadan önce bir film izlemek istedim, tabiki Tarih kokan filmler favorim. Hitler’e bomba suikasti yapan ve başarısız olan Georg Elser‘in hayayatını anlatan bu filmde Elser başarısız olduktan sonra ki yaşanılanları anlatmaktadır.

Hitler’e Suikast – Elser’in Konusu

Nazi askerlerinin Polonya’yı işgalinden iki ay sonra 8 Kasım 1939 günü, Nazi karşıtı marangoz Georg Elser Hitler’in Münih’te konuşma yapacağı ünlü Bürgerbräukeller salonuna bomba yerleştirir. Amaç Hitler’i ve partinin önde gelen isimlerini yok etmektir. Ancak Hitler o toplantıda konuşmasını kısa tutmuş ve parti liderleriyle birlikte beklenenden daha erken ayrılmıştır. Elser, İsviçre sınırından geçmeye çalışırken dedektifler ve Gestapo yöneticisi Heinrich Müller tarafından yakalanıp sorguya çekilir ve suikast girişiminin başarısız olduğunu bu şekilde öğrenmiş olur. Günler süren işkence seanslarının ardından itirafta bulunup planının ayrıntılarını anlatmaya başlar…
Gerçek olaylardan uyarlanan film, tarihin en ünlü direnişçilerinden Georg Elser’in hikayesini ele alıyor. Filmin yönetmeni Der Untergang ve Das Experiment filmleriyle tanınan Oliver Hirschbiegel.

13 dakika fark ile Hitler’ in toplantıdan ayrılması ve suikast’den kurtulması, 600.000 insanın ölümüne neden olmuştur…

Saygılar
Fakir Yazar
Hitler’e Suikast – Elser ‘i İzledim” için 9 yorum

 • 26 Aralık 2016 13:14 Uğur Cevapla

  Yazı ilgimi çekti. Okumaya başlayınca da bittiğine üzülüyor insan. Bende tarih temalı filmleri seviyorum. Son zamanlarda pek vakit bulamasam da, bu film listemin başına yazdım.

  • 27 Aralık 2016 07:40 Fakir Cevapla

   Filmde Elser’in özel hayatı ile ilgili sahneler senarist in kurgusuna ait, yani 2 saatlik filmde o bölümleri çıkarırsan hepi topu 1 saatlik film çıkar ortaya. 2 Saatlik gayet sürükleyici.. nasıl geçtiğini anlamadım.

 • 27 Aralık 2016 09:08 Çağatay Cevapla

  Dünyanın en çok suikasta uğrayan adamı sanırım Hitler. Aslında yaptıklarını da düşünürsek onu öldürmek isteyen insanlara kızamıyorsunuz.

 • 28 Aralık 2016 03:10 Erhan Yavuz Cevapla

  Keşke biraz daha uzun olsa dediğim bir yazı olmuş. Anlatım gayet güzel. Bende müsait bir zaman da izlemeyi düşünüyorum.

 • 28 Aralık 2016 10:23 Hamdi Çetin Cevapla

  Diğerlerinin fikrine katılıyorum bu yemeğe başlayıp daha doymadan sofradan kalmak gibi bir şey aslında, anlatım güzel hoş ama birden bitiveriyor. daha uzun yazmanı tavsiye ederim. başarılar 😀

  • 28 Aralık 2016 10:39 Fakir Cevapla

   Uzun yazılar ile okuyucuları sıkmak istemiyorum. Yoksa sıkılmadan paragraf paragraf yazarım ancak eskisi gibi okumayı seven nesil az kaldı. Baktı çok uzun okumuyorlar, Yandex Metrica ile görüyorum bunu. Yorumlarınız için teşekürler.

 • 28 Aralık 2016 11:49 BloggErcan Cevapla

  Filmi gerçekten harikaydı makalesinide harika yazdınığınız için teşekkürler 🙂

 • 29 Aralık 2016 18:53 Emir Analiz Cevapla

  Gerçekten ilgi çekici bir yazı olmuş her zaman şu adam hakkında yazılmış yazıları okumayı sevmişimdir

 • 5 Ağustos 2017 22:39 Yusuf Cevapla

  Benim de izleme listemde olan bir film. Özellikle 2. Dünya Savaşı’na duyduğum ilgi ile listeme eklemiştim fakat bir türlü zaman bulup izleyemiyorum. İnşallah yakın zamanda izleyebilirim.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar