Bunları da Okuyabilirsiniz
Dövüş ve Aksiyon Sevenlere Çorak Topraklar
Yabancı Dizi Öneri Sayfası
Babama Yaptığım Şaka ve Babamın Kalkıp Oynaması
Hobbit Evde 1 Gecelik 763 TL
Derviş Zaim’in Kıbrıs’a Bakışı
Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Hitler’e Suikast – Elser ‘i İzledim

Hitler'e Suikast
Okunma Süresi
2 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
26.12.16
Yorum
9 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu akşam biraz zamanım oldu ve yatmadan önce bir film izlemek istedim, tabiki Tarih kokan filmler favorim. Hitler’e bomba suikasti yapan ve başarısız olan Georg Elser‘in hayayatını anlatan bu filmde Elser başarısız olduktan sonra ki yaşanılanları anlatmaktadır.

Hitler’e Suikast – Elser’in Konusu

Nazi askerlerinin Polonya’yı işgalinden iki ay sonra 8 Kasım 1939 günü, Nazi karşıtı marangoz Georg Elser Hitler’in Münih’te konuşma yapacağı ünlü Bürgerbräukeller salonuna bomba yerleştirir. Amaç Hitler’i ve partinin önde gelen isimlerini yok etmektir. Ancak Hitler o toplantıda konuşmasını kısa tutmuş ve parti liderleriyle birlikte beklenenden daha erken ayrılmıştır. Elser, İsviçre sınırından geçmeye çalışırken dedektifler ve Gestapo yöneticisi Heinrich Müller tarafından yakalanıp sorguya çekilir ve suikast girişiminin başarısız olduğunu bu şekilde öğrenmiş olur. Günler süren işkence seanslarının ardından itirafta bulunup planının ayrıntılarını anlatmaya başlar…
Gerçek olaylardan uyarlanan film, tarihin en ünlü direnişçilerinden Georg Elser’in hikayesini ele alıyor. Filmin yönetmeni Der Untergang ve Das Experiment filmleriyle tanınan Oliver Hirschbiegel.

13 dakika fark ile Hitler’ in toplantıdan ayrılması ve suikast’den kurtulması, 600.000 insanın ölümüne neden olmuştur…

Saygılar
Fakir Yazar


Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Toplumu Değiştiren Köle Ziryab
Sonraki Konu
Gerçek Hayatta The Long Dark
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın