Hulu Nasıl Çalışır?

Günümüzde dizi ve film yayınlayan birçok platform ve servis bulunuyor ve bu platformların altın çağlarını yaşadıklarını söylemek yanlış olmaz. Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Apple Tv+ gibi servislerin yanında Hulu da başarılı bir şekilde yayınlarına devam ediyor. Kardeş Yabancı Dizi Tavsiye sitesi olan dizioneri.com’da Hulu’da yayınlanan birçok diziyi bulabilirsiniz. Peki, bu Hulu nedir ve nasıl çalışır?

Hulu Nedir?

Hulu, ABD ve Japonya’da popüler TV şovlarının akışını sağlayan isteğe bağlı bir video hizmetidir. Walt Disney Company ve Comcast’ın ortaklaşa sahip oldukları Hulu, öncelikle özgün TV programları, film, dizi ve belgesellere odaklanır. Görüntüleme deneyimlerinizi kişiselleştirmenizi sağlar. Bunun için de aylık abonelik paketlerine sahiptirler.

Hulu Nedir?
Hulu Nedir?

Kablolu TV’nin aksine Hulu aboneliğinde gizli ücretler, cihaz kiralama ücreti gibi size yük olabilecek herhangi bir koşul bulunmuyor. Evde, dışarıda ya da aracınızda istediğiniz zaman Hulu izleme imkânına sahipsiniz. 7 Ekim 2019’da Hulu’ya çevrim dışı izleme özelliği de eklenmiştir. İzleyiciler, 5 farklı cihazdan 25 farklı içeriğe kadar indirebilir ve 30 gün süresince indirdikleri yayını izleyebilirler.

Hulu + Canlı TV Nedir?

Hulu’nun son projesi olan Hulu + Canlı TV sayesinde 60’dan fazla kanalı, TV programlarını, dizi ve filmleri, belgeselleri, yerel haber ve spor dâhil her şeyi izleyebilirsiniz. Bu servise sahip olabilmeniz için 2 farklı abonelik seçeneği bulunuyor. İlk seçenekten aylık 5.99 dolar ücretle yararlanabilirsiniz. Bu aboneliği aldığınızdaysa ilk ay ücret ödemiyorsunuz. Tabii içerikler kısıtlı oluyor. İkinci seçenektense aylık 44.99 dolar ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz. Bu aboneliği aldığınızdaysa ilk hafta tüm içeriklerden ücretsiz yararlanabilme imkânına kavuşuyorsunuz ve hiçbir sınır bulunmuyor. Ülkemizde de buna benzer hizmeti Tivibu, Turkcell TV+, D-Smart ve beIN Sports veriyor. Tabii içerik olarak henüz Hulu’ya yetişmeleri zor görünüyor.

Eğer Hulu destekleyen cihazlara sahipseniz herhangi bir sorunla karşılaşmadan tüm servislerden yararlanıyor olmanız gerekmektedir. Hulu, bu alanda gelişmeye ve yeni güncellemeler getirmeye devam ettikçe servise ulaşmak ve en az sorunla izlemek daha kolay olacaktır. Son yıllarda saydamlık etkisi kaldırılarak da metinlerin daha kolay okunmasını sağlayacak menü seçenekleri yapılmıştır.

Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Hulu ve Hulu + Canlı TV’yi izleyebilmeniz için Android ve İOS cihazların da olduğu geniş bir yelpaze bulunuyor. Bu geniş yelpazede Apple TV, Roku, Amazon Fire TV, Google’ın Chromecast cihazları, tabletler, akıllı TV’ler, MAC ve diğer bilgisayarlar, Xbox One, Xbox 360 ve Nintendo cihazları… PlayStation’lar Sony’nin kendi canlı TV yayınını yapan bir hizmeti olduğu için rekabetten dolayı maalesef Hulu’yu desteklememektedir.

Eklentiler

Hulu abonelerinin paket ücretleri dışında herhangi bir ücret ödemek zorunda olmadıklarını belirtmiştim. Ama bazı ücretli kanallar bulunuyor ve maalesef ekstra ücret ödemeden bu kanalları izleyemezsiniz. HBO kanalını izlemeniz için aylık 15 dolar, Cinemax’ı izlemeniz için aylık 10 dolar ve Showtime’ı izleyebilmeniz için de aylık 9 dolar ödemeniz gerekiyor. Ayrıca abone olduğunuzda 50 saatlik depolama sizlere ücretsiz sunuluyor. Bu sayede istediğiniz yayını kaydedebilirsiniz. Ama bu süre yeterli gelmiyor derseniz de aylık 15 dolara 200 saatlik depolama servisini satın alabilirsiniz.

Hulu İçin Gerekli İnternet Hızı

Hulu ve Hulu + Canlı TV, internet hızınıza bağlı olarak kendisini otomatik olarak ayarlıyor ve izlemek istediğiniz yayını hızınızın desteklediği kalitede sizlere sunuyor. Hulu için 6 Mbps, Hulu + Canlı TV için de 8 Mbps minimum indirme hızına sahip olmanız öneriliyor. Eğer yayınları izlemek için birden fazla cihaz kullanıyorsanız daha fazla bant genişliğine ihtiyacınız olacaktır.

Hulu İçin Gerekli İnternet Hızı
Hulu İçin Gerekli İnternet Hızı

Hulu’ya abone olmanız için de öncelikle https://www.hulu.com/welcome sitesine gitmeniz ve talimatları izlemeniz gerekiyor.

İyi Seyirler Dileriz…Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Uzak Doğu Dizileri

Uzak doğu dizileri son yıllarda ülkemizde oldukça popüler bir hale geldi. U …