İkna Sanatı Nedir?

Kişiliği ortaya koyan en temel etkenlerden birisi iletişim yeteneğidir. Kimileri neredeyse herkesle iyi iletişim kurmayı başarırken, kimileri için insanlarla iletişim kurmak bir sorundur. Günlük yaşamda insanların iletişim konusunda en fazla sıkıntı yaşadığı durumlardan birisi tartışmalardır. Başkalarına kendi doğrularını kabul ettirmek, hatta ikna etmek oldukça zordur. Kimi insanlar bu konuda hayli başarılı olduğundan ‘’ikna kabiliyeti yüksek’’ kelimesi kullanılır. Hiç kuşkusuz ki bazı insanların bu konudaki başarısı bir yanlışı bile kolayca kabul ettirebilecek düzeydedir. Sizlere bu yazımızda ikna sanatı nedir sorusuna cevaplar sunarak çevrenizdekileri ikna etme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu sorunu çözmenize yardımcı olacağız.

Hayatta kazanabileceğiniz ve sahip olabileceğiniz üstün özelliklerden birisi ikna etme kabiliyetidir. Bu konuda başarılıysanız hem başarının, hem de mutluluğun anahtarına sahipsiniz demektir. İnsanları sizin düşündüğünüz gibi düşünmeye, sizin doğrularınızı kabul etmeye ve alacağınız kararlarda sizin yanınızda olmaya ikna edebiliyorsanız çoğu zorluğun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bu konuda sizlere ufak bir örnek vereyim; Bilirsiniz ki eskileri bazı konularda ikna etmek zordur. Bir babaanne bebeğin emziğine bal sürüp vermeyi aklına koyduysa hiçbir kuvvet ona bunun yanlış olduğunu kolayca anlatamaz. Yeni doğan yeğenime bal yedirmeyi kafasına koyan anneme bunun yanlış olduğunu anlatırken ikna etme konusunda kendimin pek de iyi olmadığımı fark ettim. Özellikle eğitimsiz ve sürekli geçmişte yaşadıklarını hatırlayarak o kafada devam eden insanları ikna etmeye çalışıyorsanız işiniz biraz daha zordur. Bu örnek sadece günlük yaşamdan basit bir kısımdı. İş yaşamında kültürel açıdan belirli bir seviyeye ulaşmış kişileri ikna etmenin zorluğunu siz düşünün. Tam da bu noktada ikna etme sanatı konusunda önerilere geçelim istiyorum.

İkna Sanatı İle İnsan Etkileme

İnsanları istediğiniz konuya inandırmak ve kabullendirmek için bu konuda biraz kabiliyetli olmanız gerekiyor. İkna kabiliyetinin yüksek olması gerek günlük yaşamda, gerekse iş ortamında çoğunlukla işe yarayacaktır. İkna sanatı deyince akla sadece konuşarak karşıdakini söylenene ikna etme gelmemelidir. İkna etme kabiliyeti yüksek kişiler aynı zamanda çok iyi bir dinleyicidirler.

İkna Sanatı Nedir
İkna Sanatı Nedir

İkna etme kabiliyetine sahip olmak için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

Hitap Şekli

İlk kez tanıştığınız insanlara nasıl hitap ettiğiniz çok önemlidir. İsmini bilmediğiniz ve yeni tanıştığınız birine ‘’Sen’’ şeklinde hitap ederseniz size bakış açısı doğru olmayacaktır. Muhabbeti ‘’Siz’’ şeklinde hitap ederek başlatın. Sohbet ilerledikçe ismini öğrendiğinizde ‘’Ahmet Bey’’ tarzında hitap tarzına geçerek hafif gülümsemeli davranabilirsiniz. Bu şekilde isimli hitap tarzı ikna etme konusunda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Göz Teması

Gözler kalbin aynasıdır diye boşa dememişler. İkna etme kabiliyeti yüksek kişiler doğru göz teması kurabilen kişilerdir. Sürekli göz kaçırma ya da göz teması kuramama özgüven eksikliği veya yalan söyleme belirtisi olabilir. Önemli bir konuda sohbet ederken karşınızdakini ikna etmek için en az 1 dakika göz teması kurabilmelisiniz.

Seçenek Sunma

İnsanları bir konuya ikna etmeye çalışırken ya da birinin bir şeyi yapmasını sağlamak için o kişiye farklı seçenekler sunun. Bu şekilde kişide seçenek algısı oluşturarak sunduğunuz seçeneklerden birinin daha cazip gelmesini sağlayabilirsiniz.

Etkili Beden Dili

Karşınızdaki kişiyi bir konuya inandırmak istiyorsanız beden dilini kullanma şekliniz önemlidir. Kabullendirmek istediğiniz düşünce konusunda kararlıysanız ve karşıdakinin de ısrarla bunu kabul etmesi gerektiğini düşünmesini sağlamak istiyorsanız beden dilinizi kullanın. Örneğin; özel sektöre girmek istiyorsunuz ve babanızın da kabullenmediği bir işe meyillisiniz. Babanıza artık bir birey olduğunuzu ve doğru kararlar alabileceğinizi göstermek için elinizi belinize koyarak dik durun ve konuşun. ‘’Ben bu işi yapabilirim baba, senin de bana destek olman fayda sağlar’’ dediğinizde babanız dik duruşunuzdan etkilenecektir.

Zayıf Anı Kollayın

İnsanlara kabul etmesi zor olan şeyleri kabul ettirmek için en doğru anı zayıf olduğu andır. Kişinin zayıf olduğu bir anı yakalayarak yavaş yavaş konuyu istediğiniz şeye getirin ve zaten kafası başka bir noktada olduğu için sizinle bu konuda tartışmaya bile isteği olmayacaktır.

Her insan farklı düşünür ve düşünce ayrılığı insanlar içindir. Bir konuda ortak nokta bulmak istiyorsanız aslında yapmanız gereken en doğru şey karşınızdakine dürüst ve anlayışlı yaklaşmaktır. Etkili ikna etme sanatı için ikna etmek istediğiniz kişinin karakteristik özelliklerini gözden geçirin. Kişinin karakteri konusunda bilgili olarak onu ikna etmeye yarayacak yöntemi daha kolay bulabilirsiniz.

Saygılar.
Glsm.İkna Sanatı Nedir?” için 1 yorum

  • 19 Nisan 2019 12:18 Kenar Yazarı Cevapla

    İkna sanatı en çok da ticarette ihtiyaç oluyor sanırım 🙂 Kurbanlık pazarında satıcının alıcının elini sımsıkı tutup sallaması bile bir ikna yöntemi. İkna yönteminde özellikle tabi beden dilinin de önemi var.

    Üzerinde durulması ve öğrenilmesi gerekilen bir sanat diyebilirim 🙂 Tabi sistemin çalışması için bir tarafın ikna olması lazım. Bu yüzden herkes öğrenmesin bu sanatı 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …