İnsanlar Gittiğinde Dünya’da Neler Değişecek?

Dünya’nın yok olacağı fikri çoğu insanı endişelendirirken insanların Dünya’da olmayışı ne gibi değişikliklere yol açar düşüncesi çoğu insanın aklının ucundan bile geçmez. İnsanlar bilerek ya da bilmeyerek her geçen gün Dünya’yı yavaşça yok eden yeni yollar buluyor ve yeni şeyler icat ediyor. Bu da Dünya’daki yaşamın acı çekmesine yol açıyor. Bu durumda insanların olmaması diğer canlılar ve Dünya için çok da kötü bir fikir gibi gelmiyor. Zamanla insanların dünyaya verdiği zarar azalacak ve Dünya da farklı olacaktır.

Daha Fazla Elektrik Yok

İnsanların gitmesiyle birlikte Dünyayı terk edecek şeylerin başında elektrik gelir. Elektrik, şu ana kadar inşa ettiğimiz her şeyde var. Günlük hayatımızda çok fazla elektriğe ihtiyaç duyuyoruz. Bu da Dünya’daki kaynakları çok fazla kullandığımız anlamına geliyor. Elektrik olmadan, büyük şehirler ve hatta küçük kasabalar, Dünya’nın hiç görmediği derin bir karanlığa gömülecektir. Bu durum da modern uygarlık için sonun başlangıcı olacaktır.

Elektrik Yok
Elektrik Yok

Evcilleştirilmiş Canlılar Yabani Olacak

Büyük olasılıkla ailenizdeki evcil hayvanlar için kötü hissediyor olsanız da sevinmelisiniz, çünkü insanlığın sonu tüm hayvanlar için olumsuz bir durum değildir. Aslında bazı hayvanlar için harika bir durum bu.  İnek ve tavuk gibi çiftlik hayvanları, özgürce dolaşabilip yaşayabilirlerdi. Muhtemelen bu hayvanların sayısı da artardı. Birçok hayvan türü yok olmanın eşiğindeyken, insanlar olmadan birkaç yüzyıl daha yaşamak için şansları olurdu.

Hayvanlar Yabanileşirdi
Hayvanlar Yabanileşirdi

Yaban Hayatı Yeniden Başlardı

Sadece evcil hayvanlar ve evcilleştirilmiş çiftlik hayatı değişmekle kalmaz, nesli tükenmekte olan türler de değişir. Artık onları avlayan insanlar olmadan çoğu yabancı hayvan yetişebilecek ve nüfusta tekrar büyüyebilecek. Daha dengeli bir besin zincirine geri dönerler. Deniz hayatı en belirgin şekilde farklı türlere sahip olacaktır. Köpekbalıklarından küçük balıklara kadar, okyanus insanların yok olmasından büyük fayda sağlayacaktır. Yalnızca bu değil, kirlilik okyanuslarda büyük ölçüde azalacaktır.

Yaban Hayatı
Yaban Hayatı

Nükleer Santraller Patlayacaktır

Hayvanların yapacaklarına bir mola vererek, insanların yok olmasının yol açabileceği en tehlikeli sonuçlardan birine göz atalım. Dünya’daki nükleer güç santralinin büyük bir çoğu, insanlar onları koruyamayacakları için erimeye başlayacaktır. Artan bu erimeler muhtemelen şimdiye kadar gördüğümüz Çernobil gibi daha da kötü bir şekilde patlamalara yol açacaktır. Bu durum, dünyanın geri kalanını imha edebilir veya yeniden yapılanmasını çok daha yavaşlatabilir. Havadaki radyasyon ile muhtemelen çoğu yaban hayatı ve bitki ömrünün de son bulacaktır.

Nükleer Patlamalar
Nükleer Patlamalar

Toksik Atıklar Dünyayı Zehirleyecektir

Bir sonraki büyük tehlikeli şey, insanların yıllar boyunca ürettiği toksik atıkların galonlarından gelecektir. Bu galonlar zamanla sızdırmaya başlayacaklardır. Bu kaçaklar muhtemelen okyanus ve diğer su yolları gibi şeylerin kirlenmesine ve tüm türlerin yok olmasına sebep olabilir. Nükleer reaktörler eridiğinde olduğu gibi, toksik atıkların da etkisinin kalıcı etkileri vardır. Bu kalıcı etkiler muhtemelen Dünya’nın her yerinde geride kalanlara zarar verebilir.

Toksik Atıklar
Toksik Atıklar

İkinci Buz Devri Yaşanır

İnsanlar sonrası Dünya için  bir diğer muhtemel seçenek ikinci bir buzul çağıdır.  Küresel ısınmanın ani bir şekilde azalmasıyla birlikte, Dünya’nın ikinci bir buzul çağına girme ihtimali vardır. İkinci buz çağında muhtemelen birçok hayvan ve bitki yok olacaktır. Sadece birkaç canlı hayatta kalacaktır. Dünya, muhtemelen tamamen farklı bir yer olacak ve geçmişin kalıntıları silinecektir. Buna insanlar, hatta yan yana yaşadığımız bitki ve hayvan hayatı dahildir.

İkinci Buz Devri
İkinci Buz Devri

İnsan Fosilleri

Şu an nasıl biz dinozorların fosillerini buluyorsak, Dünya’nın yeni sakinleri de insanların fosillerini bulacaklardır. Şu an bile, yüzyıllar önce var olan insanlara ait fosiller buluyoruz. Bu fosiller, gelecekte Dünya’daki insan yaşamını, insan ırkı mevcutken Dünya’da yaşamak nasıl bir şeymiş sorularına cevap olacaktır.

İnsan Fosilleri
İnsan Fosilleri

Maymunlar Gezegeni?

İnsanların yok oluş sebebi ne olursa olsun, Dünya’yı bir kez daha yönetmeye gelecek başka bir tür olacaktır. Hollywood maymunları gösterirken, bunlar çok uzakta olmayabilir. Eğer insanlar bir gün var olmayı bırakırsa, muhtemelen maymunların alfa türünü almaya başlaması olasıdır. Maymunlar en akıllı türlerden biridir ve birbirleriyle ve insanlarla iletişim kurabilirler. İnsanlardan sonra Dünya’yı ele geçirmek için yeni dominant bir tür olabilirler. Fakir Yazar ve Kürşat’a Göre Sadece Bir Teori tabii ki.

Maymunlar Gezegeni
Maymunlar Gezegeni

İnsan Yapımı Yapılar Yıkılacaktır

İnsan yapımı yapılar, uygun bakım olmadan on yıllar sonra yıkılmaya başlayacaktır. Bu yapıların bazıları, insanların yok oluşundan sonra yıkılacaklarken, bazıları ayakta kalmaya devam edeceklerdir. Örneğin Mısır Piramitleri insan yapımı olmasına rağmen çok iyi inşa edilmişlerdir ve uzun süre daha ayakta kalmaya devam edeceklerdir.

Binalar Yıkılmaya Başlayacak
Binalar Yıkılmaya Başlayacak

İnsanların Bazı Kalıntıları Kalacaktır (Oda Bu Gezegende Değil)

Muhtemelen en dikkate değer insan kalıntıları Dünya üzerinde bile bulunmamaktadır. Dünya, yapılarımızı yavaş yavaş bozsa da Ay, üzerinde bıraktığımız şeylerin çoğunu koruyacaktır. Kim bilir, o zamana kadar uzay sömürgelerine kavuşabiliriz ve orada yaşayan insanlar hala var olabilir. En azından durum ne olursa olsun, insanlar Ay’da kalan kalıntıları muhafaza edecektir.

Ay
Ay

Dikkat!
Fakir Yazar’ın siz değerli insanlarımıza kendini üstün ırk gören ırkıma diyeceği şudur;

Denizlerin, Okyanusların ve üstüne bastığımız toprağın bize ihtiyacı yok! Dünya’nın İnsanın varlığına da ihtiyacı yok! İnsan olmadan gezegenimiz kendini çok kısa sürede yeniler; Niye Yok Ediyoruz! Niye Kirletiyoruz! Niye Korumuyoruz! Niye Değerini Bilmiyoruz! Niye? Why? Warum? Pourquoi? なぜ?Почему? 


Saygılar.
Yazı: Kürşat Derleme ve İlaveler Fakir Yazar.İnsanlar Gittiğinde Dünya’da Neler Değişecek?” için 7 yorum

 • 19 Şubat 2018 19:38 Sezer Cevapla

  Dünyanın sonu gelecek zaten bu gidişle ortalık kötüleşmeye başladı mevsimler bile tersine dönmeye başladı Allah sonumuz hayır etsin..

 • 20 Şubat 2018 21:53 Mücahit DOĞAN Cevapla

  Kesinlikle haklısınız, Dünya’nın bize ihtiyacı yok aksine bizim yaşamamız için ona ihtiyacımız var. İnsan kadar çevreyi, doğayı ve tüm yaşam alanlarını kirleterek yok eden başka bir canlı yok maalesef. Bir nevi kendi evimize pisliyoruz diyebiliriz 🙂

  • 20 Şubat 2018 23:10 Fakir Cevapla

   Aynen öyle evi tertemiz olan kişi sokağa çıkınca o temizliği göstermiyor etrafa. Artı olarak devletler de pek önemsediğini düşünmüyorum varsa yoksa diğer ülkelerden üstün olabilmek için herşeyi yaparlar. Yorum için teşekkürler.

 • 22 Şubat 2018 18:49 Feri Peri Cevapla

  Bizsiz bir dünya çok daha güzel ve yaşanılır bir toprak parçası olur bence. Alabildiğine uzanan yeşillikler, doğanın muazzam dengesiyle örülmüş vahşi yaşam ve kirlilikten çok uzak bir atmosfer.
  Hayali bile cennet gibi…

  • 22 Şubat 2018 19:59 Fakir Cevapla

   Aynen öyle dünyanın ömrü daha uzun olurdu şimdi kıyamet zamanı gelmeden kendi elimizle zaten yok etmeye başladık ve bu çok hızlı ilerliyor olması gerekenden yer küre ısınıyor buzullar eriyor okyanuslar ve denizler yükseliyor dengeyi bozduk.

 • 1 Mart 2018 16:42 Onur Cevapla

  Dünyayı mahveden insanların sonunu görür gibiyim. Emin ol çok uzun sürmeyecek. Hava kirliliği, katliamlar, tecavüzler, savaşlar hepsi var şu anda. Aslında burada birçok şey söyleyebilirim. Ancak yanlış anlaşılabilir. Ama bir örnek verebilirim. Çıkarımı siz yaparsınız.

  Bundan yaklaşık 75 bin yıl önce bir hastalık dünyayı kırıp geçirmiş. Milyonlarca kişi ölmüş bu hastalıktan. İnsanlar çare bulamıyormuş. Ancak Toba Yanardağı patlamış ve tüm yeryüzü kül bulutu ile kaplanmış. Sonra insanlar fark etmiş ki hastalıktan eser kalmamış.

  Sanırım anlatabilmişimdir…

  • 1 Mart 2018 21:24 Fakir Cevapla

   Yok yanlış anlaşılacak bir yanı yok onur son derece doğru yazdıkların. Biz görmeyiz ama torunlar görür belki bize de vurabilir ömrün son demlerinde 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …