Bunları da Okuyabilirsiniz
Üniversite Okumak Hakkında Yeni Başlayanlara
Arşiv Raf Sistemleri Hakkında Bilgiler
Kaza değil Cinayet! İş Kazaları
Elon Musk ve Mars Yolculuğu
Makale Yazma Hakkında Fakirden Eleştiri
Web Sayfanızın Mobil ve Tablet Görünümünü Chrome’da Test Edin
Paylaş
Paylaşımı Kapat

İnternet Dizileri Dönemi

İnternet Dizileri
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
20.10.17
Yorum
3 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Teknoloji sürekli değişiyor. Eskiden bir çanta büyüklüğünde olan kameralar şu anda cep telefonlarımızdan bile daha küçük boyutlara gelmiş durumda. Hatta bu kameralar 4k çekim bile yapabilecek kalitedeler. Eskisi gibi sadece belirli bir kesimin kamera sahibi olabildiği durumlar ortadan kalktı. Artık çok küçük bütçelerle bile kamera, ses ve ışık ekipmanı alabilirsiniz. Sonra tek eksiğiniz eli kalem tutan bir senarist oluyor. Onu da buldunuz mu kendi dizinizi, filminizi çekmeye başlayabilirsiniz. Çünkü çektiğiniz görüntüleri yayınlayacağınız platform sosyal medya olduğundan ne sansürle, ne yasaklarla ne de engellemelerle karşı karşıya kalma ihtimaliniz yok denecek kadar az. Ayrıca çektikleriniz beğenilirse sosyal medyada sponsor bulma ihtimaliniz çok fazla.

Bu internet dizisi işleri 2 türlü ilerliyor. Birincisi sansür sorunu ve reyting kaygısından bıkan yönetmenler ve yapım şirketleri artık çektikleri yüksek bütçeli dizileri sadece internette yayınlıyorlar. İkincisi de tamamen piyasanın dışında olan kişiler yani amatör kişiler bu işlere yatırım yapıp yerel olarak çekimlerini yapıyorlar ve sosyal medyadan yayınlıyorlar. Bazen gerçekten bu işlere meraklı ve parası çok olan kişilerle tanışabiliyorsunuz. İnternet diziniz için her türlü desteği size verebiliyor.

İnternet Dizisi Piyasası Büyüyor!

Masum dizisi Türkiye’nin ilk büyük bütçeli internet dizisi olarak ortaya çıktı ve çok fazla ünlü oyuncuyu da kadrosunda barındırdı. Ama maalesef sadece 8 bölüm sürdü. Daha sonra Fi adlı internet dizisi ortaya çıktı. Serenay Sarıkaya, Berrak Tüzünataç, Ozan Güven gibi birçok ünlü isim bu dizide rol aldı ve şu an dizinin takipçileri 2. sezonunun çıkmasını heyecanla bekliyor. Bu dizileri Görünen Adam adlı internet dizisi takip etti. Onur Ünlü gibi Türkiye’nin en başarılı yönetmenlerinden birisi bu diziyi hem yazıp hem de yönetti. Türü kara komedi ve dram olan dizi 10. bölümüyle final yaptı. Kısacası göreceğiniz üzere her zaman uzun soluklu olmasa da Türkiye’de bu konuda bir piyasa oluşmaya başladı ve duracağa da benzemiyor.

Amatör İnternet Dizileri Bir Alternatif Oldu!

Başlıkta da belirttiğim gibi amatör bir ekiple ve heyecanla çekilen bu diziler çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bir izleyici kitlesine sahipler. Ve artık bu insanlar her gün televizyonun başına oturup birbirinin kopyası olan dizileri izlemek yerine Youtube veya Facebook gibi sosyal medya platformlarında yayınlanan bu yerel internet dizilerini takip ediyorlar. Çünkü bu diziler gerçekten sokakları ve bizleri konu alıyor. Holding patronu, fabrikatör veya aldatan mankenler yerine esnafı, sokaklarda abilerine özenen çocukları, sokaklarda dinlenen müzikleri bizlere izleten bu diziler seyircilere de yüksek bütçeli dizilerin yanında bir alternatif sunma başarısını gösteriyorlar.

Bu dizilerin en çok bilineni ve başarılı olanı Adana’nın arka sokaklarında çekilen ve daha sonra Blu Tv tarafından satın alınan Sıfır Bir. Çoğunlukla mafya temalı ilerlese de dizi tüm Adananın desteğini arkasına almış durumda. Neredeyse amatör bir ekip tarafından başlatılan proje şu an profesyonel iş olmayı başardı ve kendini tüm ülkeye tanıttı. Ayrıca bu dizinin yanında Sokak İşi de benzer temalı farklı bir dizi olarak ortaya çıktı. Eskişehir’de çekilen Porsuk dizisi de çoğunlukla teknik ekipte üniversite öğrencilerinin bulunduğu ve rap teması üzerinden ilerleyen bir proje. Henüz 3 bölümü yayınlandı. Türkiye’nin ilk bilim-kurgu zombi dizisi Gave-Z de Youtube üzerinden 4 bölüm yayınlandı. Devamı gelecek mi bilemiyorum. Ayrıca Kutu isimli bilim kurgu dizisi de tamamını üniversiteli gençlerin oluşturduğu bir projeydi ve 6. bölümüyle final yaptı. Ayrıca bu saydığım dizilerin yanında daha birçok internet dizisi var ve benim gibi televizyonlarda yayınlanan birbirinin kopyası olmaktan öte gidemeyen dizilerden bıktıysanız bu internet dizilerine bir şans verip izleyerek destek olabilirsiniz.

Sıfır Bir

Sıfır Bir

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Meteor Tehdidi
Sonraki Konu
Sanal Gerçeklik (VR) Teknolojisi
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 3 kişi cevap yazdı.
  1. İnternet dizileri daha çok küçük ve maddi kaygısı olmayan ekipler tarafından çekildiği için gerçekleri ve olması gerekenleri çekinmeden izleyicilerin önüne sere biliyorlar. Sıfır Bir’in Adana sokaklarını yansıtması bunun en net örneklerinden. Fakat daha keşfedilmemiş birçok web dizisi bulunuyor. Benim en çok beklediğim Filmler ve Filimler ekibinin hazırladığı yeni web dizisi.

  2. Fi alışagelmiş sıkıcı dizilerden çok ayrı. İyi ki çekilmiş dediklerimden. Zira zengin kız, fakir oğlan senaryolarından çok sıkıldık. Daha kaliteli dizilerin yapılmasını diliyorum.

  3. Gelecek Teknolojide olduğu gibi her alana sıçrıyor son olarak dizileri bile kapsama alanına aldı diyebiliriz. Bir çok internet dizisi piyasaya çıktı ve bunlar çok tutuldu. Artık gençler yabancı dizi izlemekten dizi kültürümüz değişmeye başladı ve Türk internet dizileri’de o tadı veriyor.