Bunları da Okuyabilirsiniz
Türkiye ve Dünyada İntihar
Elon Musk ve Mars Yolculuğu
Bilgisayar mı Toplayacaksın? Donanımcı Baba Önerileri!
Fiyat Performans Bilgisayar Oyuncu Kasaları
Gördüğüm Rüya ve Rüyalar
Smart Parking – Akıllı Otopark Sistemi
Paylaş
Paylaşımı Kapat

İnternetin Dahi Çocuğu Aaron Swartz

Aaron Swartz
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
22.02.17
Yorum
8 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu yazımda çok değerli bir yazılımcının nasıl ülkesi tarafından heba olduğunu, nasıl intihara sürüklendiğini yazacağım.

Aaron Swartz ufak yaşta bilgisayar ile tanışmış ve program yazmaya başlamış dahi bir çocuk. 13 yaşında ArsDigita Ödülü’ne layık görülmüş. Yaşça küçük olmasına rağmen harika işler çıkarmıştır.

Hani O Herkesin Bildiği RSS Sistemi ve Reddit Sayfası Varya!

Aaron Swartz’ın destek verdiği ve geliştirdiği önemli projelerdendir! RSS sistemini 14 yaşında geliştirmiştir. Reddit sayfasını 19 yaşında yazmıştır. Creative Commons denilen kısa adı ile günümüzde bir çok yerde gördüğünüz C.C. yani kâr amacı gütmeyen, telif hakları alanında esneklik ve paylaşımı yaygınlaştırması olayının gelişmesinde büyük rol oynamıştır.  İnternet özgürlüğü, bilgi erişimi ile ilgili bir çok projede adı geçmektedir.

Peki Bu Kadar Bilgili Bir Genç Niye İntihara Sürüklendi?

Swartz’ın bir hedefi vardı bilgiye ulaşmanın özgür hale gelmesi. Bir çok kişi bilgiye erişebilmek için şirketlerin veri tabanında bulunan, para karşılığı satılan makale ile dokümanları almak zorunda kalıyordu. Bilgiye ücretsiz erişilmesi gerekiyordu, bir bilim adamı yada profesörün yazdığı yazıyı makaleyi Pacer gibi şirketler kendi veri tabanına ekleyip para karşılığında satıyorlardı. Swartz’ın Reddit’ i açmasındaki sebeplerden biri de budur bilginin özgür platforma taşınması ve tartışılması.

Bilgiye ulaşma özgürlüğünü ve serbest erişimi savunan, sansürün kaldırılmasına yönelik eylemleriyle tanınan Aaron Swartz, 2009’da Amerikan federal mahkemelerine ait PACER veritabanında bulunan ve para karşılığı satılan yaklaşık 18 milyon belgeyi ve 2011’de JSTOR‘dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirmiş ve bundan dolayı “bilgi korsanlığı” ve “yasadışı dosya indirme” gibi ağır suçlardan hakkında 13 kez dava açılmıştı.

Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım sitelerinden Reddit’in kurucularından olan Swartz, Brooklyn, New York’taki evinde 11 Ocak 2013’te kendini asarak 26 yaşında yaşamına son verdi. Ölümünden önce, 1 milyon dolar para ve 35 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyordu. Cenaze töreni 15 Ocak 2013 günü Chicago’daki Central Avenue Sinagoğu’nda gerçekleşti.

Dünya’da Niye Akıllı Kişilerin ömrü kısa oluyor? Zeki ve Akıllı, her insan gibi sıradan olmayan insanlar dünya gezegenine göre değil. Değerleri Bilinmiyor.


Aaron Swartz Belgeseli

Video penceresindeki dişli simgesinin yanında bulunan altyazı simgesinden türkçe alt yazıyı aktif etmeyi unutmayınız.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Yerde Para Buldunuz Ne Yaparsınız?
Sonraki Konu
Unutamadığınız Baba/Anne Dayağı?
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın