İnternetin Dahi Çocuğu Aaron Swartz

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu yazımda çok değerli bir yazılımcının nasıl ülkesi tarafından heba olduğunu, nasıl intihara sürüklendiğini yazacağım.

Aaron Swartz ufak yaşta bilgisayar ile tanışmış ve program yazmaya başlamış dahi bir çocuk. 13 yaşında ArsDigita Ödülü’ne layık görülmüş. Yaşça küçük olmasına rağmen harika işler çıkarmıştır.

Hani O Herkesin Bildiği RSS Sistemi ve Reddit Sayfası Varya!

Aaron Swartz’ın destek verdiği ve geliştirdiği önemli projelerdendir! RSS sistemini 14 yaşında geliştirmiştir. Reddit sayfasını 19 yaşında yazmıştır. Creative Commons denilen kısa adı ile günümüzde bir çok yerde gördüğünüz C.C. yani kâr amacı gütmeyen, telif hakları alanında esneklik ve paylaşımı yaygınlaştırması olayının gelişmesinde büyük rol oynamıştır.  İnternet özgürlüğü, bilgi erişimi ile ilgili bir çok projede adı geçmektedir.

Peki Bu Kadar Bilgili Bir Genç Niye İntihara Sürüklendi?

Swartz’ın bir hedefi vardı bilgiye ulaşmanın özgür hale gelmesi. Bir çok kişi bilgiye erişebilmek için şirketlerin veri tabanında bulunan, para karşılığı satılan makale ile dokümanları almak zorunda kalıyordu. Bilgiye ücretsiz erişilmesi gerekiyordu, bir bilim adamı yada profesörün yazdığı yazıyı makaleyi Pacer gibi şirketler kendi veri tabanına ekleyip para karşılığında satıyorlardı. Swartz’ın Reddit’ i açmasındaki sebeplerden biri de budur bilginin özgür platforma taşınması ve tartışılması.

Bilgiye ulaşma özgürlüğünü ve serbest erişimi savunan, sansürün kaldırılmasına yönelik eylemleriyle tanınan Aaron Swartz, 2009’da Amerikan federal mahkemelerine ait PACER veritabanında bulunan ve para karşılığı satılan yaklaşık 18 milyon belgeyi ve 2011’de JSTOR‘dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirmiş ve bundan dolayı “bilgi korsanlığı” ve “yasadışı dosya indirme” gibi ağır suçlardan hakkında 13 kez dava açılmıştı.

Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım sitelerinden Reddit’in kurucularından olan Swartz, Brooklyn, New York’taki evinde 11 Ocak 2013’te kendini asarak 26 yaşında yaşamına son verdi. Ölümünden önce, 1 milyon dolar para ve 35 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyordu. Cenaze töreni 15 Ocak 2013 günü Chicago’daki Central Avenue Sinagoğu’nda gerçekleşti.

Dünya’da Niye Akıllı Kişilerin ömrü kısa oluyor? Zeki ve Akıllı, her insan gibi sıradan olmayan insanlar dünya gezegenine göre değil. Değerleri Bilinmiyor.


Aaron Swartz Belgeseli

https://youtu.be/kwiZyRyNBGY?t=5s

Video penceresindeki dişli simgesinin yanında bulunan altyazı simgesinden türkçe alt yazıyı aktif etmeyi unutmayınız.

Saygılar.
Fakir Yazar.İnternetin Dahi Çocuğu Aaron Swartz” için 8 yorum

 • 22 Şubat 2017 12:56 Dogablogu.net Cevapla

  Aaron Swartz’ı maalesef ilk defa duydum. Yazını da soluksuz okudum. Gerçekten neden akıllı ve iyi insanların sonu böyle oluyor diye düşünmek lazım.. Bana kalırsa bu kapitalist sistem denilen sömürge herşeyin başı..

 • 22 Şubat 2017 13:39 birincele Cevapla

  Düşündürücü.. Bazen körü körüne inanmak yerine yaşadığımız, gördüğümüz olayları keşke sorgulasak, belki yeni oluşumların önünü açarız, sıkılmadan okudum, teşekkür ederim 🙂

 • 22 Şubat 2017 14:01 seydi altındağlı Cevapla

  para zekanın önüne geçiyor, siz ne kadar zeki ve idealist olursanız olun, sizin kadar zeki olmasa da zeki biri size her zaman engel olur.

 • 22 Şubat 2017 19:46 engin Cevapla

  vay arkadaş böyle bi adamı ilk defa duydum ve şuan üzüldüm iyi işler çıkarmış

 • 23 Şubat 2017 10:32 Efe İnce Cevapla

  Böyle dehaların, afedersiniz ama eften püften sebeplerle intihara sürüklenmesi beni çok kızdırıyor. Birkaç paragöz şirketin ve bencil bireylerin davalarıyla bu tip insanları bezdiriyorlar resmen. Halbuki; çoğunluğa faydaları bu adamın %1’i kadar bile değilken.

  • 23 Şubat 2017 10:39 Fakir Cevapla

   Çok güzel bir yorum tam istediğim yorumlardan biri. Yorumunuz için teşekkürler.

 • 2 Mart 2017 14:38 farukakyuzlu Cevapla

  Gerçekten çok şaşırtıcı 13 yaşında böyle bir başarı merakla izledim 🙂

 • 27 Ağustos 2017 16:29 atay'lı Cevapla

  Aaron Swartz’ın belgeselini birkaç ay evvel izlemiştim. Kendisinden de o belgesel sayesinde haberdar olmuştum. Belgeseli izledikten sonra düşündüm: Bilgiler kontrol ediliyor. İstediğimiz bilgilere değil, ulaşmamız istenen bilgilere, ulaşmamıza rıza gösterilen bilgilere ulaşabiliyoruz. Ve bunun farkında değiliz. Bilgi kontrol ediliyor. Bizlerse oyalanıyoruz. Özgürlük için mücadele veren aktivistlerin sonu ise Aaron’a benziyor. Ne yapılmalı? Mücadele edilmeli. Nasıl? Özgürlük, ama nasıl? Bilmiyorum Fakir Yazar. Bilmiyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …