İphone Telefonların İşletim Sistemi Güvenli mi?

İphone telefonlar İOS olarak adlandırmış olduğumuz işletim sistemine sahiptirler. Bu işletim sistemi kullanıcılara kaynak kodları kapalı olacak şekilde yayınlanmaktadır. Bu da dışarıda gelecek olan farklı saldırılara karşı kendisini korumaktadır. Android işletim sistemi ise kullanıcılarına sunmuş olduğu işletim sistemi açık kaynaklı bir kod yapısına sahiptir. Burada kullanıcılar istedikleri gibi programların üzerinde değişiklikler yapabilmektedirler. Ama İphone telefonların kaynak kodları kapalı olduğu için aynı işlemin bu telefon üzerinden yapılması mümkün değildir.

İphone firması tarafından geliştirilmekte olan İOS yazılımlarını yazılımcılar tarafından geliştirilebiliyor. Fakat programların geliştirilmesi için de sıkı bir güvenlikten geçtikleri oluyor. İphone firması bu güvenlikleri alarak kullanıcılara büyük önemde güven vermektedir.

İphone için geliştirilen İos uygulamaları
İphone için geliştirilen İos uygulamaları

İphone Uygulamaları Nasıl Geliştiriliyor (İOS)

İOS uygulamalarını geliştirmek için Apple internet sitesi üzerinde geliştiriciler sayfasında yayınlanmakta olan Xcode programını indirmeniz gerekiyor. Xcode programı İOS uygulamaların geliştirilmesi için hazırlanmış bir programdır. Nasıl Android uygulamaların geliştirilmesi için Android Studio gerekliyse İphone uygulamalarında geliştirilmesi için Xcode programı gerekiyor. Programı ücretsiz olarak Apple internet adresi üzerinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Fakat programı kullanabilmeniz için MAC OS işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor. Aksi taktirde programı kullanabilmeniz mümkün değildir. Diğer işletim sistemlerinde programı açmaya kalksanız bile tam bir verim alamazsınız. Yani sizlere sunulacak olan yüzlerce seçeneklerden maruz kalmış olursunuz. Bu yüzden eğer yazılıma gönül vermişseniz bunları önceden bilmenizde fayda olacaktır.

App Store Mağazasına Uygulama Nasıl Ekleniyor?

Burada sizlere bu başlığı anlatmamızdaki asıl amaç İphone firmasının müşterileri için almış olduğu güvenlikleri anlatmaktır. Sizlerde yazılıma merak salmış ve Xcode üzerinden geliştirmiş olduğunuz uygulamalarınızı kullanıcılara sunmak için App Store yüklemek istiyorsanız yapmanız gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Öncelikle kendinize bir tane geliştirici (Developer) hesabı almanız gerekiyor. Aktif olarak uygulama eklemek istiyorsanız her yıl düzenli olarak 99$ ödemeniz gerekiyor. Daha sonrasında mağazaya yüklemekte olduğunuz uygulamanız 7 ila 10 gün arasında test için Apple uygulama geliştiricileri tarafından bazı testlere tabi tutuluyor. Uygulamanız testleri başarılı bir şekilde geçerse otomatik olarak yayınlanıyor. Fakat belli sorunlar ile karşı karşıya geldiğinde sizlerden bu hatanın çözmeniz için geri bildirimde bulunuyor. Buda müşterilerin market üzerinden indireceği uygulamaların sıkı bir güvenlikten geçtiğini bilmeleri lazım.

İphone Neden Kapalı Yazılıma Sahiptir!

İphone’nin kapalı yazılıma sahip olmasının nedeni dışarıdan gelecek olan saldırılara karşı kendisini koruyabilmesidir. Bunun sayesinde kullanıcılar gönül rahatlığı ile İphone telefonlar kullanabiliyor. Android telefonlar ise açık kaynak kodlara sahip olduğu için dışarıdan gelen saldırılara karşı yapacağı hiçbir durum bulunmamaktadır. Yani telefonunuza her an virüs bulaşma ihtimali vardır. İphone telefonlarda bu durum söz konusu değildir. Virüslerin telefonunuza bulaşması oldukça zor bir durumdur. İphone telefonların kapalı bir işletim sistemine sahip olmasındaki tek kötü yanı internet üzerinden istediğiniz gibi fotoğrafları veya müzikleri telefonunuza indirememenizdir. Uygulamaları indirmek için ek bir yazılım uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Not: Günümüzde çok pahalı İphone Model telefonlar! Güvenlik konusunda endişe edenler için harika bir işletim sistemi ancak bizim gibi sıradan kullanıcılar için Android yazılımlı telefonlar yeterli. 🙂

Saygılar.
Fakir Yazar.İphone Telefonların İşletim Sistemi Güvenli mi?” için 1 yorum

  • 13 Mart 2018 14:55 Selin Cevapla

    İphone kullancısı olarak şahsen çok faydalı bilgiler teşekkürler.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar