Bunları da Okuyabilirsiniz
Twitch.tv Nedir? Ne İşe Yarar?
Fakir Yazar Blog Sayfamız 1 Yaşında!
Bir Fare Kapanı Hikayesi.
Web Sayfanızın Mobil ve Tablet Görünümünü Chrome’da Test Edin
Afrika Kıtası’ndaki En Tuhaf Yasalar
Tankları Seviyor İseniz World of Tanks Oynayın!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

İşlemcim Neden Isınıyor? Cevaplar/Çözümler

Okunma Süresi
8 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
17.01.18
Yorum
10 yorum

Donanımın baş karakteri işlemci. İşlemci deyince bir çok kişi “Bilgisayarın Beyni” der geçer aslında sadece bilgisayarlarda işlemci olduğunu düşünmeyin. İşlemci günümüzde Otomatik çamaşır makinesi, bulaşık makinesi dahil bir çok elektronik eşya da bulunmaktadır. Emin olun hepsi ısı üretir. Isı üretmeyen işlemci yoktur. Her işlemcinin çalışma performansı + çalışma süresi + yaptığı işlem sayısı = ısı olarak yansır.

Bilgisayar işlemcilerinin ısınması hakkında bilgiler vereceğim.

Bilgisayar İşlemcilerinin Isınma Nedenleri?

Her işlemcinin yaptığı işlem yoğunluğuna göre oluşturduğu bir ısısı vardır. İşlemci bütün parçalara komutlar yollayarak belli işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Günümüz bilgisayarlarında 2 adet işlemci vardır birisi Ekran kartının işlemcisi olan GPU (Grafik işlem birimi) diğeri de CPU (Merkezi işlem birimi). 2 işlemci de ısı üretirler ancak ısılarını minimal düzeyde tutmak için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlar; Hava Soğutma ve Sıvı Soğutma.

İşlemcilerin ısınma nedenleri;

1- Yeni Nesil Programların İşlemciye Büyük Yük Bindirmesi

Bu duruma zamanla işlemcinizin yeni programların istediği işlem gücü karşısında yetersiz kalması denir. İşlemciye büyük yük bindiği için işlemcinizin ısısı artacaktır. Daha güçlü bir işlemci daha rahat ve kısa sürede işlemleri gerçekleştirip fazla ısı üretmeden işlevini yerine getirebilir.

2- Termal Macun Kuruması

Termal Macun işlemcilerin üzerine sürülen Gri renkte bir macundur. Termal Macun İşlemci ile soğutucu arasında ısı iletkenliğini arttırır. Bu sayede soğutucu dan gelen soğuk havanın işlemcinizin ısısının düşmesine büyük katkıda bulunur. Kuruyan Macun ısı iletkenliğini sağlayamayacağı için işlemciniz yüksek ısı değerlerini görür.

3- Fan ve Radyatörlerde Tozlanma

Bütün teknolojik aletlerin büyük sorunu tozlanma. Bilgisayarınızın soğutmasında en büyük rol alan parçalar Radyatör ve Fanlardır. Fanların tozlanması kasanızın sesli çalışmasına ve soğutma da performans düşüklüğüne neden olur.

Boşta Ortalama İşlemci Isı Değeri Hangi Derecelerde Olmalı?

Boşta İşlemci Isı Değeri; Bilgisayarınızın işlemcisi hiç bir işlem yapmıyor iken ürettiği ısıdır. Genelde günümüz işlemcilerinde bu değer ortalama 20°-30° aralarında değişmektedir. Bilgisayar boşta iken bu değerlerin üstüne çıkan bir işlemci de ısınma sorunu vardır. Bu nedenle yakın zamanda temizlik yapmanız gerekmekte.

Yükte Ortalama İşlemci Isı Değeri Hangi Derecelerde Olmalı?

Yükte İşlemci Isı Değeri: Yükte kelimesinden de anlayacağınız gibi işlemciniz tam performans çalışır iken ürettiği ısı değeridir. Genelde günümüz işlemcilerinde bu değer  45°-60° arasında değişmektedir. Bu değeri aşan sistemlerde donma, yavaşlama, kapanma ve reset atma gibi olaylar görülür. Zaman zaman işlemcinizin ısı değerlerini kontrol etmelisiniz.

İşlemcinizin Ortalama Isı Değerlerinde Çalışması İçin Yapmanız Gerekenler

Tabii ki bilgisayarınıza düzenli bakım yapmanız gerekmekte. Bu nasıl olacak madde madde belirtelim.

1- İşlemcinizin İhtiyacına Göre Soğutma Sistemi

Çok yüksek işlem hacmine sahip işlemcilerde yada eski ancak iş görür bir işlemcide bütün ısınma nedenlerini giderdikten sonra bile ısınma yaşıyor iseniz, Sıvı soğutma tercih edebilirsiniz! Sıvı soğutma hava soğutmaya göre daha etkilidir. Aralarındaki büyük farkı youtube kanallarında bulunana sıvı soğutucu ısı testlerini izleyerek görebilirsiniz. İşlemcinizin gücüne göre 120 milimetre yada 240 milimetre radyatöre sahip sıvı soğutucuları tercih edebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızı gündelik işler için kullanıyorsanız sıvı soğutucu lükse kaçar, hava soğutucu da yeterlidir.

Sıvı Soğutucu

Sıvı Soğutucu Örneği

2- Bilgisayar Kasasında Hava Sirkülasyonu

Soğutma için kasanızdaki fanlar önemli!
Kasanızda sadece 1 tane fan var ise o kasa çöllerde sıcaktan boğulmaya mahkumdur.

Kasanızda etkili bir hava sirkülasyonu sağlamak için; Kasanızın ön bölgesinde en az 2 adet fan olmalı, dışarıdaki soğuk havayı önden içeriye alacak şekilde takılmalı. Öndeki fanlardan aldığı soğuk havayı içeride kullandıktan sonra oluşacak sıcak havayı dışarıya atması için kasanızın arka tarafında 1 adet egzoz fanı üst tarafında da 1 yada 2 adet egzoz fanı gerekmekte. Bu sayede önden alınan soğuk hava arka ve üstteki egsoz fanları ile dışarıya atılır. (Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi…)

Kasas Hava Sirkülasyonu

Bilgisayar Kasasi Hava Sirkülasyonu

Ayrıca daha önceki yazılarımda yazmış olduğum ve sizlere hava sirkülasyonu iyi olan aynı derece de fiyat performans ürünü kasalar önermiştim buradan bu önerilere göz atabilirsiniz; Fiyat Performans Ürünü Kaliteli Bilgisayar Kasaları

3- Kasa Fan Temizliği ve İşlemci Macun Yenilemesi

Yılda 1 kez işlemcinizin macununu yenilemeniz gerekmekte! 1 yıl sonra zaten alev gibi çalışır işlemciniz bilgisayarım ısınıyor ve kapanıyor diye ağlarsınız. 3 ayda bir fanların ve radyatörlerin toz temizliğini yapmanız bilgisayarınız daha sessiz ve düşük ısıda çalışmasını sağlayacaktır. Sizlere tavsiye bilinmedik marka İşlemci macunlarını kullanmayın, piyasada en iyisi hangisi ise onu tercih edin.

Termal Macun Yenileme

İşlemci Termal Macun Yenileme

Sağlıklı ve Uzun ömürlü Bilgisayarlar diliyorum.
Not: Bilgilerin tamamı kendi yazımdır.

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Farklı Dinlerde Ölüm ve Ölümden Sonraki Yaşam
Sonraki Konu
Gözetim Toplumu
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın