Istakozlar ve Stres

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Şimdi yazacaksınız Istakoz ile stresin ne alakası var diye. 🙂 Yazdığım örneklemenin sonuna gelince ooo ne kadar güzel açıkladınız. Hiç beklemeden çağımızın en büyük sorunu olan stres ile başa çıkma yazımıza geçelim.

Istakozlar Nasıl Büyür?

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilirler Istakozlar daha önceleri fakir yemeği olaran nitelendirilmektedir ancak ilerleyen zamanlarda yakalanması ve sağlıklı bir şekilde pişirilmesi sıkıntılı olduğu için zengin yemeği olarak görülmüştür.

Şimdi gelelim bu deniz canlısının nasıl gelişimini sağladığına!

Istakozlar kabuğunun içinde büyüdükçe kabukları kendilerine ufak gelmeye başlar, bu nedenle son ana kadar sabrederler stres yaşarlar. Stresten kurtulmak ve daha da gelişmek için korunaklı bir kayanın altına girip (Istakozun en savunmasız hali kabuğunu atarken) kendini sıkan kabuğundan kurtulur ve yeni bir kabuk oluşturur. Oluşturduğu kabuk da belirli bir zamana kadar kendisinin gelişimine yeter ancak o da bir süre sonra kendisini sıkmaya başlar yani ufak gelir Istakoz yine büyümek ve kabuğun sıkıştırdığı kendisinde yol açan stresi yok etmek için bir kayanın altına girip kabuğunu atar ve yine bir kabuk oluşturur. Ve zamanla bu tekrarlanır durur. Her tekrarlandığında biraz daha büyür ve gelişir.

Yani Istakozun büyümesine imkan sağlayan onu tetikleyen onun rahatsızlık duymasıdır. Istakozların doktorları olsaydı hiç bir zaman gelişemez büyüyemezler idi. Çünkü Istakoz rahatsızlık hisseder hissetmez doktora giderdi, doktorlar onlara antidepresan verirler  kendilerini iyi hissederlerdi. Kabuğunu hiç bir zaman çıkartıp atmazlardı.

Bence stresli zamanların, ayrıca büyümenin bir işareti olan zamanlar olduğunun farkına varmanız gerekiyor. Eğer zorlukları uygun bir şekilde kullanabilirseniz, zorluklar aracılığıyla büyüyebilir siniz.

Haham Dr. Abraham J. Twerski Kimdir? Necidir?

Dr. Abraham J. Twerski
Dr. Abraham J. Twerski

Amerikalı bir psikiyatrist ve madde bağımlılığı merkezinde çalışıyormuş, aynı zamanda bir haham. (Haham: Yahudi din adamı.) Kimyasal bağımlılık, stres, öz güven vb. konularda 60’dan fazla kitabı var. Son zamanlarda Youtube gibi sosyal medya kanallarında kısa kısa bir çok videosu dolaşmakta yukarıda paylaştığım “stres ile nasıl başa çıkılır” konuşmasına ait bir yazı ve örnekleme.

Bence gayet güzel düşünceleri ve örneklemeleri var. Diğer videolarını da bulup izlemenizi tavsiye ederim.

Saygılar.
Fakir ve Stresli Yazar. :/Istakozlar ve Stres” için 4 yorum

 • 1 Ocak 2018 19:26 Recep Hilmi TUFAN Cevapla

  Hastalıklarda da aynısını yapıyoruz. Hemen ağrı kesici atıp ağrıyı bastırıyoruz. Böylece asıl sorunu göremiyoruz. Çok güzel bir karşılaştırma idi. Takip edip dediğini yapmalı; yaptığını yapmamalı bu hahamın. 🙂

  • 2 Ocak 2018 14:44 Fakir Cevapla

   Tabikii bir yahudi ve israil kökenli olması insanı biraz mesafeli baktırıyor kendisine. Ha şunu da demeyin bu adamı gösterdim diye oooo israili savunuyor filen diye. Kısacası bende sevmem gram sevmem hemde israili nefret ederim ancak bilim ve ilim konusunda en sevmediğim bir ülke dahi olsa aralarından o kişileri ayıklamak gayet olumlu olsa gerek.

 • 3 Ocak 2018 15:06 Feri Peri Cevapla

  Keder ve üzüntünün de insanı büyütmesi gibi demek ki…
  Stres yönetimi ve o stresin altından başarılı bir şekilde çıkabilmek sanırım insanın kişisel gelişimi için çok önemli. Tabii, bizler bunu gerçek hayatta çok nadir yapabiliyoruz, kendimden örnek vermek gerekirse. Stres ile kolay mücadelelerim olmamıştır hiç. Bundan sonra bu ıstakoz karşılaştırması ile birlikte kendime hatırlatacağım bir yazı idi. Kaleminize sağlık…

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …