Bunları da Okuyabilirsiniz
WordPress Eklenti Arayanlar İçin AddPlugin.com
Mmorpg Evreni ve J. R. R. Tolkien
Twitch.tv Conan Exiles Oyunu ve Çıplaklık Olayı!
PlayerUnknown’s Battlegrounds Tanıtım-İnceleme
Yeni Bir Takım Sporu 360 Ball
Babası Muz Alınca Mutlu Olan Nesil Burada Mı?
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Istakozlar ve Stres

Istakozlar ve stres
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
31.12.17
Yorum
4 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Şimdi yazacaksınız Istakoz ile stresin ne alakası var diye. 🙂 Yazdığım örneklemenin sonuna gelince ooo ne kadar güzel açıkladınız. Hiç beklemeden çağımızın en büyük sorunu olan stres ile başa çıkma yazımıza geçelim.

Istakozlar Nasıl Büyür?

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilirler Istakozlar daha önceleri fakir yemeği olaran nitelendirilmektedir ancak ilerleyen zamanlarda yakalanması ve sağlıklı bir şekilde pişirilmesi sıkıntılı olduğu için zengin yemeği olarak görülmüştür.

Şimdi gelelim bu deniz canlısının nasıl gelişimini sağladığına!

Istakozlar kabuğunun içinde büyüdükçe kabukları kendilerine ufak gelmeye başlar, bu nedenle son ana kadar sabrederler stres yaşarlar. Stresten kurtulmak ve daha da gelişmek için korunaklı bir kayanın altına girip (Istakozun en savunmasız hali kabuğunu atarken) kendini sıkan kabuğundan kurtulur ve yeni bir kabuk oluşturur. Oluşturduğu kabuk da belirli bir zamana kadar kendisinin gelişimine yeter ancak o da bir süre sonra kendisini sıkmaya başlar yani ufak gelir Istakoz yine büyümek ve kabuğun sıkıştırdığı kendisinde yol açan stresi yok etmek için bir kayanın altına girip kabuğunu atar ve yine bir kabuk oluşturur. Ve zamanla bu tekrarlanır durur. Her tekrarlandığında biraz daha büyür ve gelişir.

Yani Istakozun büyümesine imkan sağlayan onu tetikleyen onun rahatsızlık duymasıdır. Istakozların doktorları olsaydı hiç bir zaman gelişemez büyüyemezler idi. Çünkü Istakoz rahatsızlık hisseder hissetmez doktora giderdi, doktorlar onlara antidepresan verirler  kendilerini iyi hissederlerdi. Kabuğunu hiç bir zaman çıkartıp atmazlardı.

Bence stresli zamanların, ayrıca büyümenin bir işareti olan zamanlar olduğunun farkına varmanız gerekiyor. Eğer zorlukları uygun bir şekilde kullanabilirseniz, zorluklar aracılığıyla büyüyebilir siniz.

Haham Dr. Abraham J. Twerski Kimdir? Necidir?

Dr. Abraham J. Twerski

Dr. Abraham J. Twerski

Amerikalı bir psikiyatrist ve madde bağımlılığı merkezinde çalışıyormuş, aynı zamanda bir haham. (Haham: Yahudi din adamı.) Kimyasal bağımlılık, stres, öz güven vb. konularda 60’dan fazla kitabı var. Son zamanlarda Youtube gibi sosyal medya kanallarında kısa kısa bir çok videosu dolaşmakta yukarıda paylaştığım “stres ile nasıl başa çıkılır” konuşmasına ait bir yazı ve örnekleme.

Bence gayet güzel düşünceleri ve örneklemeleri var. Diğer videolarını da bulup izlemenizi tavsiye ederim.

Saygılar.
Fakir ve Stresli Yazar. :/

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!
Sonraki Konu
Oyun Dünyasının Kadın Twitch Yayıncıları
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 4 kişi cevap yazdı.
  1. Hastalıklarda da aynısını yapıyoruz. Hemen ağrı kesici atıp ağrıyı bastırıyoruz. Böylece asıl sorunu göremiyoruz. Çok güzel bir karşılaştırma idi. Takip edip dediğini yapmalı; yaptığını yapmamalı bu hahamın. 🙂

    • Tabikii bir yahudi ve israil kökenli olması insanı biraz mesafeli baktırıyor kendisine. Ha şunu da demeyin bu adamı gösterdim diye oooo israili savunuyor filen diye. Kısacası bende sevmem gram sevmem hemde israili nefret ederim ancak bilim ve ilim konusunda en sevmediğim bir ülke dahi olsa aralarından o kişileri ayıklamak gayet olumlu olsa gerek.

  2. Keder ve üzüntünün de insanı büyütmesi gibi demek ki…
    Stres yönetimi ve o stresin altından başarılı bir şekilde çıkabilmek sanırım insanın kişisel gelişimi için çok önemli. Tabii, bizler bunu gerçek hayatta çok nadir yapabiliyoruz, kendimden örnek vermek gerekirse. Stres ile kolay mücadelelerim olmamıştır hiç. Bundan sonra bu ıstakoz karşılaştırması ile birlikte kendime hatırlatacağım bir yazı idi. Kaleminize sağlık…