İyi Bir Erkek Arkadaş Nasıl Olunur?

Harika bir sevgilin olsa bile iyi bir erkek arkadaş olmak her zaman kolay değildir.  İyi bir erkek arkadaş ne zaman konuşacağını, ne zaman dinlemesi gerektiğini ve ne zaman tavsiye vermesi gerektiğini bilir. Sevgilinizin güvenebileceği ve hayran olabileceği birisi olmalısınız. İyi bir erkek arkadaş olmanın birçok yolu vardır. Aşağıdaki yazıda bu yollardan birkaç tanesini sizlere anlatacağız.

1. İfade Etme ve Duygularını Paylaşma

 • Dürüst Olun

a) Herhangi bir ilişkide bazı istisnalar dışında dürüst olmak en iyi yoldur. Eğer ilişkinizin başlangıcından itibaren dürüstseniz, ileride sorun çıkma olasılığı da azalacaktır.

b) Erkek arkadaş olarak sadece dürüst olmakla yetinmemelisiniz. Aynı zamanda karşı tarafın dürüstlüğünü de kabul etmelisiniz. İyi bir erkek arkadaş olmak istiyorsanız gerçeği kabullenmelisiniz.

c) Ayrıca gerçeği tamamen saklamadan ona söylemelisiniz. Yani geçmişte ciddi bir ilişki yaşadıysanız, her ayrıntıyı anlatmadan kız arkadaşınıza bu ilişkiniz hakkında bilgi verebilirsiniz.

 • Ona Güvenin

a) Kız arkadaşınıza güvenin ve aynı zamanda onun da size güvenebilmesi için bir sebep verin. Güven, ilişkinizin temelini oluşturmalıdır. Bu, birbirinize karşı daha açık bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır.

b) Birçok insanın sizin hakkınızda bilmediği bir şeyi  anlatıp kız arkadaşınıza güveneceğinizi gösterebilirsiniz.

Kız Arkadaşınıza Güvenin
Kız Arkadaşınıza Güvenin
 • Konuşmalara Eşit Olarak Katkıda Bulunun

a) Konuşma sırasında, konuşmanın akışına göre bir denge bulmaya çalışın. Ayrıca konuşmalar tek taraflı olduklarında asla başarılı olamazlar. Çok konuşmanız gereken veya geri çekilip susmak istediğiniz dönemler olacaktır. Ama aranızdaki konuşmalara baktığınızda bir denge sağlamanız ilişkiniz açısından olumlu bir şeydir.

 • İyi Bir Dinleyici Olun

a) Söylemek istediğiniz bir sonraki şeyi ya da tamamen başka bir şeyi düşünmek yerine onu dinlemeye odaklanın. Onun ne dediğini düşünün. Her zaman onun varlığıyla ilgileniyor olmalısınız.

b) Unutma, kız arkadaşla yapılan bir konuşma sadece kabul etmek değil, aynı zamanda hatırlamakla da ilgilidir. Kız arkadaşınız size önemli bir anısını anlatıyorsa, bunun için zihinsel bir not alın. Çünkü ileride bu anlatılanları hatırlamazsanız ilişkinizde sorunlar çıkabilir.

c) Eğer daha önce iki kez bir şey söylemişse ve kız arkadaşınızın ne hakkında konuştuğunu bilmiyorsanız, gerçekten dinlemediğinizi bilecek ve bundan memnun olmayacaktır.

d) “Sözsüz” konuşmalarını da “dinleyin”. Beden dili hatta saçlarını kıvırma şekli size ne anlatıyor?

İyi Bir Dinleyici Olun
İyi Bir Dinleyici Olun
 • Ödün Vermeyi Öğrenin

a) Uzlaşma başarılı iletişimin büyük bir parçasıdır. Siz ve sevgiliniz, büyük bir kavgaya girmeden önce birbirinizle empati kurabilmeyi öğrenmelisiniz. Ödün verebilmek için hikayenin onun tarafını görmezden gelmek yerine, ihtiyaçlarınız  ve istekleriniz hakkında konuşabilmelisiniz.

b) Siz ve kız arkadaşınız belirli bir durum hakkında tartıştıktan sonra, artıları ve eksileri beraber listelemelisiniz. Böylece her ikiniz için neyin iyi olacağına sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz.

c) Uzlaşmayı öğrenmenin bir parçası da anlaşmazlığınız olduğunda sakin ve eşit bir ses kullanmanız gerektiğidir. Ne kadar öfkeli olursanız olun, hiçbir zaman küfür etmeyin ve hiçbir şartta şiddet uygulamayın. Gerekirse bir süre birbirinizden uzak durun ve mantıklı ve sakin konuşabileceğiniz zaman geri dönün.

 • Yardımcı Olun

a) Kız arkadaşınızı ya da eşinizi dikkatle dinleyerek ve size söylediği şeylere ilgi göstererek destek olabilirsiniz. Beraber zaman geçirdiğinizde, onun ihtiyaçlarının karşılanması için özen gösterin. Destekleyici olarak, ilişkideki güvenlik ve karşılıklılık duygusunu güçlendirmeye yardımcı olacaksınız. Ve eğer onun hedeflerini ve hayallerini destekliyorsanız, o da seninkini destekleyecektir.

b) Büyük bir sınav için çalıştığı veya üniversite başvurularını bitireceği zaman ya da geleceğini etkileyebilecek başka bir şey hakkında konuştuğunda yanında olun ve destek verin.

c) Eğer yoğun bir hafta ya da ay geçiriyorsa, günlerini daha kolay hale getirmek için yemek yapmasına yardım edebilirsiniz.

Kız Arkadaşınıza Yardımcı Olun
Kız Arkadaşınıza veya Eşinize Yardımcı Olun
 • Sempatik Olun

a) Onun için bir şey ifade ediyorsa sizin için de ifade etmelidir. Bir ilişki, deneyimlerin paylaşılması ve destekleyici olmakla ilgilidir. Onu dinlediğinizde daima dinlediğinizi ve samimi olduğunuzu onaylayın. Eğer o üzgünken siz gerçekten üzgün olduğunuzu hissetmiyorsanız, düşündüğünüz konuları değiştirmeye çalışın. Onun bakış açısından düşünmeye çalışın.

b) Eşiniz ya da kız arkadaşınız bazen, sadece ağlamak ve rahatlamak isteyebilir. Sorunlarını hemen düzeltmeye çalışmayın. Bunun yerine, önce tüm duygularıyla başa çıkmasını bekleyin.

c) Eğer üzülürse, “Bunun hakkında konuşmak ister misin?” diye sormak önemlidir. Onu gerçekten önemsediğinizi görmesini sağlayın. Henüz konuşmaya hazır değilse zorlamamalısınız.

2. Sevgi Gösterimi

 • Sıklıkla Sevginizi Gösterin

a) Küçük dokunuşlar, sarılmalar ve bir öpücük, kız arkadaşınıza sevginizi göstermenin yollarından sadece birkaçıdır. Ama işaretleri iyi okumalısınız. Eğer kız arkadaşınız havasında değilse onu öpmek iyi bir sonuç doğurmayabilir.

b) Çoğu zaman, hafif bir dokunuş bile takdir edilir. Kız arkadaşınız romantik ise, birkaç gün içinde ilk kez onu gördüğünüzde, “Seni özledim …” deyin ve ona sevgi dolu sarılın.

c) Onun tercihlerine bağlı olarak, onun varlığının sizi gerçekten mutlu ettiğini göstermek için dudaklarına, yanağına, alnına veya boynuna hafif bir öpücük vermeye çalışın.

d) Kız arkadaşınızın kamuya açık alanlarda nasıl davrandığını iyi bilmeniz gerekir. Ein olun her kız dışarıda el ele tutuşmaktan hoşlanmaz.

 • Güzelliğini Takdir Edin

a) Güzel görünmek için ekstra çaba sarf ettiğinde ona ekstra övgüleri verin. Kuaföre gittiyse veya yeni bir kıyafet aldıysa bunu fark edin ve ne kadar harika göründüğünü söyleyin.

b) Gerçekten de birinin bakışlarını takdir etmek, göründüğü kadar yüzeysel değildir. Birisini gerçekten önemsediğinizde, durum ne olursa olsun size güzel görünecektir. Kız arkadaşınız hakkında böyle hissettiğinizde, bunu bilmesine izin verin.

Güzel Olduğunu Söylemeye Çekinmeyin
Güzel Olduğunu Söylemeye Çekinmeyin
 • Ona İçtenlikle İltifat Edin

a) Kız arkadaşınıza, onu sıkmadan olabildiğince sık iltifat etmelisin. Ona sadece nasıl göründüğüyle ilgili değil, nasıl olduğuyla ilgili de iltifat etmelisiniz. Bu sadece görünüşünden daha fazla şeyi önemsediğinizi bilecektir.

b) Sıradan ifadelerin ötesine geçin. Örneğin, sadece “Güzel görünüyorsun” demeyin. Bunun yerine, “Saç kesimin yüzünün şekline uymuş” diyebilirsiniz. Ne kadar spesifik olursanız, o kadar eşsiz ve takdir edici bir iltifat etmiş olursunuz.

c) Küçük, görünüşte aptalca görülen övgüler bile anlamlı olabilir. “Gerçekten güzel el yazın var” ya da “paralel parkta harikasın” gibi şeyler söylemek, samimiyetle ifade edildiğinde güven verenler iltifatlar olabilir.

 • Özel Zamanlarda Hediye Alın

a) Hediyeleri düşünceli ve bilinçli şekilde vermek sevginizi göstermenin bir yoludur. Hediyelerin ne kadar pahalı olduğunun bir önemi yok. Sadece sevgilinizin nelerden hoşlandığını bilmeli ve buna uygun hediyeler almalısınız.

b) Hediyeyi özel bir dokunuş gibi düşünün. Örneğin hediye edeceğiniz bir kolyeye isminizi yazdırmak güzel bir davranış olabilir.

c) Birlikte dışarı çıktığınızda onun neyi sevdiğine dikkat edin. Bir vitrinde beğendiği bir şeyden bahsedebilir ya da at binmeye gitmek gibi deneyebileceği bir şeyden söz edebilir. Sadece elle tutulur öğeler hakkında düşünmeyin. Bazı şeyleri tecrübe edebilmek, daha heyecan verici ve eğlenceli olabilir.

 • Kendinize İyi Bakın

a) Hijyenik ve temiz olun, hedefler belirleyin ve çok çalışın. Kendiniz için sorumluluk almıyorsanız iyi bir erkek arkadaş olamazsınız. Görünüşünüzle ve kendinizi dünyaya nasıl sunduğunuzla gurur duyun.

Kendinize İyi Bakın
Kendinize İyi Bakın
 • Ona ve Kendinize Biraz Boşluk Verin

a) Bir kız arkadaşınızın olması, sizin onun sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Eğer, her 5 saniyede bir onu kontrol etmeye çalışmazsanız ve kendi istediği gibi yaşamasına ve eğlenmesine izin verirseniz ilişkiniz daha sağlam olacaktır ve sizi daha çok sevecektir.

b) Her ikinizin de yalnız zaman geçirmenizi, bireysel arkadaşlarınızla zaman geçirmenizi ve birbirinizle zaman geçirmenizi sağlayan bir denge bulun.

c) Ayrı arkadaşlarınızla vakit geçirme, birbirinizi tekrar gördüğünüzde birbirinizi daha çok özlemenizi sağlayacaktır.

d) Farklı sosyal programlarınızın olması, tekrar birlikte olduğunuzda konuşabileceğiniz yeni konuların da olmasını sağlayacaktır.

Not: Yukarıda yazan ve iyi bir erkek arkadaş olmanız için yapmanız gerekenler asla evrensel kurallar değildir. Her insanın karakteri farklıdır ve aynı duruma farklı tepki gösterebilirler. Burada sadece tavsiye verilmektedir.

Saygılar.
Kürşat.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …