Kadınlar Çalışmalı mı?

90’lı yıllarda Aile babaları genelde eşini çalıştırmama taraftarıydı, halen bu düşüncede olan erkekler var. Ancak günümüzde geçim sıkıntısı ve kadının erkeklerden farksız olduğunun kitle tarafından benimsenmesiyle bir çok erkek eşinin çalışmasından yana. Hatta çalışmak istemeyen kadın ile evlenmeyen bir topluluk oluştu. Kadınlar kendi ayaklarının üzerinde durabilmeli yaşarken ne olacağı belli olmaz! Genç yaşta kocası aniden öldü diyelim hiç çalışmayan bir kadın ayaklarının üzerinde durabilir mi?

Karar verin, kadının çalışması mı doğrudur çalışmaması mı? kadın evinde mi oturmalıdır, hayata mı karışmalıdır? Kadın obje midir? Birey midir?

Kadınlar ve Çalışmak
Kadınlar ve Çalışmak Erkeklere Göre

Kadının Çalışması Hakkında Etrafımda Gördüğüm Bazı Yorumlar

Bu yorumlar genelde kadınların çalışması hakkında sosyal medya ve sözlüklerde gördüğüm kişilerin düşüncelerine aittir.

Kadınlar Çalışmalı mı?
Yorum 1:

Eğer iki tarafta düzgün, güzel bir gelecek istiyor ise kadın da erkek de çalışmalı. Çocuklarına ileride “Ailem bana bir çorap bile bırakmadı” dedirtmek istemiyor ise kadında bu yolda çorbaya tuzunu katmalı yani çalışmalı. “Erkek avlar eve getirir kadın evde oturur doğurur” devri çoook eskilerde kaldı. Ailenin ve çocukların kaliteli yaşam geleceği için aile bireylerinin çalışması gerek.

Kadınlar Çalışmalı mı?
Yorum 2:

Paranın nasıl kazanıldığını bir kadında öğrenmeli eve eşi tarafından para geldiğinde fütursuzca harcayıp para bitti dememeli. Paranın nasıl kazanıldığını öğrendiğinde kendine 2 kez soracaktır ben bunu almalı mıyım? Buna ihtiyacım var mı? diye. Ayrıca bütün gün evde oturan kadın can sıkıntısından bütün gün sizi iş yerinde arayıp rahatsız edebilir bu yönden de çalışması daha iyi.

Kadınlar Çalışmalı mı?
Yorum 3:

Kadın çalışmalı ancak çocuk olduğunda çocuklarını büyütene kadar işine ara vermeli çocukları kendi ayakları üzerinde durabilir hale gelince tekrar iş hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Böyle yazmamın sebebi kadının çocukları olduğunda çalışması ve çocuklarına bir bakıcı tutması eğer 4 bin yada 5 bin lira maaş almıyor ise aldığı para zaten bakıcıya gidecek bu nedenle evde durup çocukları büyüyene kadar bakmalı diye düşünüyorum.

Kadınlar Çalışmalı mı?
Yorum 4:

Tipik yobaz kafasında ise durum şu; kadın evinde oturmalı eşi eve getirmeli kadın sadece yemek yapıp çocuklarına bakmalı. Hatta evden dışarıya bile çıkmamalı. Bir erkek eşine ailesine bakamıyor ise evlenmemeli.


Kendi Yorumum Kadınlar Çalışmalı mı?

Bence kadınlara bırakmalıyız çalışıp çalışmama konusunda kadın kendi kararını vermeli. Günümüzde çalışmak istemeyen kadın çok azdır, sanmıyorum bir kariyer sahibi olmak istemeyen kadın olacağını. Genelde bu durum eşlere göre değişiyor.

En yoğun düşünce şu; kadın çalışırsa erkeğinden fazla para getirirse kendi ayakları üzerinde durur eşinin sözlerini dinlemez ve ailede sorunlar oluşur. Hayır çalışmasa da bu durum olur yani kadının çalışmasına bu durumu alet etmeyin. Ben bir çok baba biliyorum eşinin sözünden çıkmayan ancak kadının çalışmadığı bir aile babası. Kadında evde söz sahibi olmalı.

Kadınları Çalıştırmama Kararında Büyük Etken Kıskançlık

İkinci bir konu ise kıskançlık, aslında bu durumun temeli yani erkeklerin eşini çalıştırmama sebebi kıskançlığa dayanıyor. Bir çok erkek eşinin başka erkeklerin olduğu bir ortamda bulundurmak istemiyor. Bir zamanlar kapalı bayanlara iş yerlerinde fazla iş verilmezdi bu sorun da artık çözüldü. Kapalı açık fark olmadan kadınlar her iş yerinde çalışabiliyor. Yani kadın günlük hayatta daha çok iş hayatına girdi. Hatta son yıllarda erkek den çok kadına ihtiyaç duyuluyor iş sektöründe. Erkekler daha zor iş buluyor diyebilirim.

Ayrıca dün iş yeri servisi çeken bir kadın gördüm bildiğiniz kocaman servisi kullanıyor milleti evine bırakıyor. Tabii ki milletin dışarıdan bakışı garip kadına ama taktir ediyorum o kadını umarım bir gün konuşma fırsatım olur.

Eşlerinizi zorlamayın çalışıp çalışmama kararını onlara bırakın ayrıca kıskanç arkadaşlara da sözüm şu aldatacak olsa siz iş yerinde çalışır iken de aldatır. Kafanızı kumdan çıkartın.

Çalışan Kadın Geç Yaşlanır! Bunu da unutmayın erkekler. 🙂

Kadınların çalışması hakkında yorumlarınızı konu altında bekliyorum arkadaşlar.Kadınlar Çalışmalı mı?” için 5 yorum

 • 12 Mayıs 2018 20:50 Sait can Cevapla

  Çalışmalı ama her iş sektöründe değil ben öyle düsünüyorum.

  • 13 Mayıs 2018 06:36 Fakir Cevapla

   İnşaatta çalışacak hali yok tabii ki uygun yerlerde ki emin ol inşaatta da çalışan vardır ülkemizde. Kastettiğin yani demek istediğin tam olarak nedir bilemiyorum ancak bir elinde cepheye mermi ve su taşıyan bir elinde de bebeğini emziren Türk kadını her işi yapar. Her işte eline yakışır. Yeter ki istesin.

 • 16 Mayıs 2018 12:45 efe Cevapla

  cok güzel bir konu seçmişsiniz bravo bu devirede çalışmamak gibi bir seçenek varsa beni oraya yollayın.

 • 18 Mayıs 2018 11:04 EleştirmenAdam Cevapla

  aldatacak olsa siz iş yerinde çalışır iken de aldatır. Gerçekten çok mantıklı bir tespit yapmışsınız. Ayrıca günümüz şartlarında da kadınların çalışması gerekli olduğunu düşünüyorum.

 • 14 Haziran 2018 04:20 Ali haktan Cevapla

  benim açımdan olay kadında bitiyor. Evlenmeden önce seçeceği insanı iyi bilmeli iyi tanımalı.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar