Bunları da Okuyabilirsiniz
Gelmiş Geçmiş En Fazla Oyuncu Kitlesine Sahip Oyunlar
Elma Şekeri ile Hayal Kırıklığım
Beyaz Kağıt ve Kömür Karası Kalem
Kış Geldi Balkon’u Kapatalım Dedik
Gizli Sayılar’ı İzledim-Üç Matematikçi Kadının Hikayesi
Yurt Dışındaki Terör Örgütleri
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Kahve İçmeden Kafası Çalışmayan Adam

Kahve içmeden yapamam
Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
01.05.17
Yorum
12 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bu yazımda bir çok kişinin sigara içer gibi tiryakisi olduğu kahveden bahsedeceğim. Her şeyin tek suçlusu Kahve Çekirdeği. 🙂

Evet Kahve içmeden Kafam Basmıyor!

Eğer Kahve stokum bitti ise Markete gittiğimde sırasıyla aşağıdaki kahveleri alırım;

  • Türk Kahvesi
  • 3’ü bir arada Kahve
  • 2 si bir arada Kahve
  • Kafeini Yüksek Sert Kahve
  • Kahvesi az süt tozu fazla Bol köpüklü Kahve
  • Fındıklı 3 ü bir arada Kahve

Bu kahveleri aldıktan sonra sabah uyanınca ayılmak için bol köpüklü süt tozu fazla olan kahveyi içerim. İşe gidince 3 ü bir arada patlatırım bir tane. Öğle yemeğinden sonrada bir tane fındıklı ohh miss…

İşin Ağırlığına Göre Kahve

Kahveyi ne kadar ağır içersem o kadar iyi kafamın çalıştığını fark ettim yada kendim öyle hissediyorum, bilemiyorum. 😀

Eğer basit bir iş ise çok beyin yormayacak normal 3’ü bir arada gider, eğer biraz kafa yoracağım bir iş ise Kafeini Yüksek Sert Kahve kafayı iyi çalıştırıyor. Ancak beni terletecek bir iş ise o zaman az şekerli koyu bir Türk Kahvesini yaparım. İş bitiminde de suyu içerim kahvenin üstüne 🙂

Nedir Bu Kahve ile Kahve Çekirdeği?

Kahve içmeden kafası çalışmayan adam

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer olan Habeşistan‘ın Kaffa yöresinin Arapça karşılığı “qahwah ” dır. Araplar bugün bilinen kahveyi henüz tanımıyorken kelime keyif veren içki, şarap anlamında kullanmaktaydı.(Tiryakilik yaratan herşeyi içki gözü ile görüyorlarmış sanırım.) Bugünkü anlamını 14. yüzyılda kazanmaya başlamıştır. Bu Türkçe’de “kahve“ye dönüşmüş, buradan da Avrupa’da café, caffe, koffie, coffee, koffie, Kaffee şekline gelmiştir.

Kahve Ağacı ise; Çiçekleri beyaz ve hoş kokulu, kirazı andıran kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunan, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaç türüdür. Doğal haline bırakıldığında 8-10 metreye kadar uzayan ağaç, meyvelerin kolay toplanabilmesi için sürekli budanarak 4-5 metre uzunluğunda bir çalı boyutunda tutulur. Kahvenin defne yaprağına benzer derimsi ve kenarları dalgalı kışın dökülmeyen koyu, parlak ve sivri uçlu yaprakları vardır. Bol yağış alan, ortalama sıcaklığın 18-24°C arasında bulunduğu ve don olayının görülmediği, ekvatorun 25 Kuzey’i – 30 Güney’i arasındaki kuşakta yetişir. Soğukta ağaç ölür, ayrıca ani ısı değişiklikleri de ağaca zarar verir. Nemli ortamı sevdiğinden, kahve ağacının düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştirilmesi gerekir.

Kısacası Kahve ağacı ülkemizde yetiştirilmesi zor bir ağaç türü ancak belli bölgelerde yetişebilir. Bu yüzden kahveyi yabancı ülkelerden ithal ediyoruz. 🙂 (Neyi etmiyoruz ki?)

Saygılar.
Fakir ve Kahve kolik Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Dövüş ve Aksiyon Sevenlere Çorak Topraklar
Sonraki Konu
Şimdiye Kadar Gördüğüm En Güzel Kız
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın