Kahve ve Sağlık

Ders çalışılması gereken gecelerin olmazsa olmazı, arkadaş buluşmalarında ortamın huzuruna kokusuyla eşlik eden, molaların, dinlenmelerin, stresin, sıkıntının çaresini içinde, tadında, kokusunda, görüntüsünde barındıran, günümüzün en çok tüketilen içeceklerinden olan kahve ilk defa Etiyopya’da eski adıyla Habeşistan’da üretilmiştir. Üretildiği günden bu yana hep çeşit çeşit olmuş, gün geçtikçe yeni çeşitler meydana çıkmış ve hayran sayısında da büyük oranda bir artış meydana gelmiştir. Kahvenin birçok faydası vardır. İnsanların hem kalp sağlığı, hem de psikolojik sağlığına çok büyük yararları bulunmaktadır. 

Kahvenin Tarihi:

Kahve tahmini olarak M.S. 850 yılı civarlarında keşfedilmiştir. Etiyopya’da çoban, güttüğü keçilerin ovada yediği otlardan sonra dinçleştiğini fark etmiştir. Kendisi de bunu denemiştir ve verdiği his ve enerji çok hoşuna gitmiştir. Yıllar sonra keşişler denemiştir kahveyi tatlarını beğenmemişlerdir ve hepsini ateşe atmışlardır. Bir zaman sonra yayılan koku çok fazla hoşlarına gitmiştir ve dönüp bakmışlardır. Bu harika kokan şeyi suda bekletip denemişler ve tadına bayılmışlardır. Bunu Allah’ın bir lütfu olarak görmeye başlamışlardır çünkü içtikleri bu şey onları bütün gece ayakta tutmuştur. Böyle böyle kahvenin ünü yıllar içinde tüm bölgeye yayılmış ve MS. 1000 yıllarında Yemen’de üretilmeye başlanmıştır. Daha da ilerleyen zamanlarda sadece kahve üzerine çalışan, sadece kahve üreten ve sadece kahve yapıp satan dükkanlar, iş yerleri, fabrikalar açmaya başlamışlardır.

Kahve ve Sağlık

Türkler kahveyle Osmanlı İmparatorluğu döneminde tanışmışlardır. Osmanlı İmparatorluğu yükselme döneminde Yemen’e kadar bünyesi altına almıştır. Yemen’i de sömürüsü altına aldığı zaman kahveyle tanışma faslı başlamış olmaktadır. 10 yıl geçmeden direkt kahvehaneler açılmaya başlanmış ve insanlar buralarda toplanmaya, buluşmaya ve eğlenmeye başlamışlardır. Kahveye ne kadar çok değer verildiği ve kahvenin ne kadar çok sevildiğini bu şekilde de görebilirsiniz. Sırf kahveler için mekanlar açılmıştır. Bu en büyük kanıttır.

Kahvenin Faydaları:

  • Depresyonu azaltır. (psikolojik)
  • Beyni korur.
  • Erkeklerde prostat kanseri riskini azaltır.
  • Şeker hastalığından korumaktadır. 
  • İçerisinde barındırığı kafein etkisi ile kalp atışını hızlandırır, kan akışı artar, damarların tıkanması önlenir.
  • Kokusu ile insan rahatlar ve baş ağrısına iyi gelir.
  • Sinirsel olarak tüm vücudu harekete geçirdiği için parkinson riskini azaltır. 
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Uyku halini ortadan kaldırır ve zihni açar. Algıları açar.

Bunlar gibi daha birçok faydası bulunmaktadır.

Kahvenin Faydaları

Kahve Sağlık Açısından:

İnsanların bu hayatta aslında sahip oldukları en önemli şey sağlıklarıdır. En olması gereken şey sağlıktır. Çünkü sağlık olmadığı zaman diğer şeylerin var olması çok da önemli olmamaktadır. Korumamız gereken en kıymetli şeyimiz sağlığımızdır. Sağlığımızı koruyabilmek için ise yapmamız gereken ve dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Mesela spor yapmak insan vücudunda kasları çalıştırır, kalp ritmini düzenler, kan akışı hızlanır, damar tıkanıklığı önlenir. Bu örnek gibi daha birçok örnek bulunmaktadır. Kahve içmek de sağlığı düzene sokan şeylerden birisidir. Yukarıda ne tarz faydaları olduğuna dair birkaç örnek verdik.

Kahve içmek en çok kalbe ve dolaşım sistemine iyi gelmektedir. İçilen kahvede kafein bulunmaktadır. Kafein kalp ritmini hızlandıran, vücutta dolaşım sistemini çalıştıran bir maddedir. Kafein artışı beyinden saniyede geçen kan miktarını da arttırır. Bu da zihni açar, dikkati arttırır, uykuyu azaltır ve hafızayı güçlendirir. Kalp ritmi düzene girince damar akışkanlığı da artış gösterir. Damarlarda düzgün bir şekilde akan kan damarlarda tıkanmayı önlemektedir. Damar akışkanlığı kanın vücuda eşit sürelerde ve düzgün şekilde dağılmasını da sağlar. Vücuda kan düzgün gider ve kalp kirli kanı düzenli bir şekilde alıp temizler ve tekrar vücuda salar.

Saygılar.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar