Bunları da Okuyabilirsiniz
Youtube’un Kötü Yanları
Organ Nakli Hayat Kurtarır!
Elektronik Cihazlarınızı Elektrik Sorunlarından Koruyun
Tutsak Filler
Deprem Nedir? Deprem Anında Ne Yapılmalı?
Renk Körlerine Mucize Gözlük Enchroma
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Kargo Şirketleri Fakir Yazar’dan Eleştiri

Kargo Firmaları
Okunma Süresi
5 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
08.05.17
Yorum
11 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Bu yazımda güzel ülkemizdeki kargo şirketlerini eleştireceğim. Kargo Gönderimi-Alımı yaparken hangi sorunları yaşıyoruz? Kargo konusu üzerinde duracağım.

İnternet’den alışveriş yapma yada uzaktaki bir yakınımıza eşya göndermenin en kolay yolu kargo şirketleri aracılığıyla göndermek. İlk zamanlar 1-2 Kargo şirketi kargo ulaştırması yaparken daha sonra bu sayı arttı ve alternatifler çoğaldı.

Şikayet Sayfalarından Kargo Şirketlerine Şikayet Yağıyor!

Kargo Şirketlerine yönelik her gün Şikayetvar.com gibi şikayet sayfalarına yada ilgili kargoların kendi şikayet bölümlerine bir sürü şikayet geliyor. Peki bunca kargo göndereni yada kargo alıcısı niye şikayet ediyor? Merak ediyor musunuz? Bir çok vatandaşımız zaman zaman kargo sorunu yaşamıştır. Başlıklar halinde bu sorunlara değineceğim.

Kargoların Ezilmesi

Kargoların içlerinde ne olduğuna bakmadan gelişi güzel üst üste düzensiz dizdikleri için uzun yolda kargolar eziliyor ve alıcının eline istenmeyen bir halde geliyor. En çok karşılaşılan olaylardan biridir kargonun dış etkenler yüzünden zarar görmesi. Birazda kargoyu gönderen kişinin kargo ile ne gönderilir ne gönderilmez düşünmesi gerekiyor. İnternet’de birkaç video ile karşılaştım, kargoların yüklenmesi ile ilgili kargo çalışanları birbirine karpuz atar gibi fırlatıyorlar kargoları haliyle o kargonun sağlam gitmesi zor. 🙂

Üşengeç Kargo Kuryeleri

Bunu bizzat yaşadım. Bana bir zarf gelecekti. Kurye kapıya kadar geldi. Kapının otomatiğine bastım, yukarıya çıksın getirsin zarfı diye… Kargocu sırf merdiven çıkmayayım diye birinci kata kağıt bırakmış, “sizi evde bulamadık gelin kargonuzu bayimizden alın” diye… Bu durum beni çok rahatsız etti. Kargo kuryesi kargosunu teslim edeceği kişinin evinin önüne kadar gelsin, merdiven çıkmak zor geliyor diye kağıt bırakıp adamı kargo bayisine çağırsın… Baya bir sövdüm arkasından. Kargo bayisine de şikayet ettim o kuryeyi.

Kargo Takip Olayının İşleyememesi

Her kargo şirketinin online olarak İnternet üzerinden müşterilerinin kargolarının nerede olduğunu görmesini sağlayan bir sistem var, ancak bu sistem çoğu zaman düzgün çalışmıyor. Kargo bayisi ya bilgileri girmeyi geciktiriyor yada hiç girmiyor. Sağlam gelsinde nerede olursa olsun mantığı olduğu için pek önem verilmiyor bu duruma.

İnternet’de Gördüğüm Bir Kargo Bayisinin İş İlanı

Bu iş ilanını bugün gördüm ve gerçekten ilanı açan müdüre cevap göndermemek için kendini zor tuttum iş ilanı şöyle;

Şubeye gelen müşterileri karşılayarak kargolarını teslim almak, teslim alınan kargonun faturasını kesmek, gerekli durumlarda tahsilatlarını gerçekleştirmek ve kargonun gönderilmesini sağlamak. Şubenin telefon trafiğini yönetmek, gelen müşteri taleplerine gereken ilgi ve özeni göstermek. Şubenin gelen ve giden kargo operasyonunu yürütmek. Şube içerisindeki operasyonel işleyişe destek vermek. Tercihen Meslek Yüksek Okulu(minimum lise mezunu),M.S.Office programlarını kullanabilen,Ekip çalışmasına yatkın,Müşteri odaklı çalışabilecek,Gelişime ve yeniliğe açık,Sorumluluk sahibi,35 yaşını aşmamış

Müdürüm akşam olunca sizin eve temizliğe de geleyim mi? Bu işlerin hepsini sadece 1 kişiye yüklemek? İlana bak arkadaş! Yazık günah o çalışana.

Kargo Çalışanlarına Lafım Yok! Sorun Yönetim!

Emir aldığınız kargo Müdürleri yukarıdaki ilanı veren gibi ise kargo çalışanlarının işlerini aksatmaları normaldir. Çalışanın sırtına 10 tane iş yükle, süper performans bekle. Yapılması gereken 10 işi 1 kişiye yaptırıp kar edeceğim diye düşünen şirketlerin üst yönetim kadrosu yeterli sayıda çalışan alsa ve görevleri eşit olarak dağıtsa; çalışanda mutlu olur kargoyu gönderende kargoyu alanda…

Kargo Şirketleri ile Yaşadığınız Sorunları Konu Altında Yorum Olarak Belirtebilirsiniz!

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Sinir Bozucu Sosyal Medya Reklamları
Sonraki Konu
Günlük Hayatta Yaşanılan Sinir Bozucu Durumlar
Yorumlar
Bu yazıya 11 kişi cevap yazdı.
 1. Şaka gibi ama bende anlatayım bir olayı. Arkadaşımın bilgisayar dükkanında çalışıyorum o zamanlar, iki ay önce kadar. Servise bilgisayar gönderdik, anakartta sorun vardı. Neyse bilgisayar yapıldı geri geldi. Bir açtık ne görelim. Ekran kırılmış. Çok uğraştık ama bizim paranın üstüne yattılar. 200 lira zarar 😀

 2. Ülkemizde Hangi İşci Dalı İşini İyi Yapıyorki ? Bir Elin Parmak sayısını geçmez Bilgilendirici Yazın için teşekkürler 😉 🙂

 3. Malesef güzel ülkemde her şey paraya döküldüğü için bütün hizmet veren şirketler hizmetin kalitesini artırmak yerine müşteri nasıl soyariz, nasıl daha fazla para alabilirim derdinde. Müslüman bir ülkeyiz ama inanın gavur dediklerimizi bizden daha vijdanli…

 4. Söylediklerine katılıyorum. Ben arkadaşıma özel kendi çaylarımdan hazırlamıştım. O kadar sarıp sarmaladim. Üstüne cam eşya bandı takıldı. Ona rağmen paramparça olmuş. Üstüne komşusuna verilmiş. Bir kaç ev ötesi. Yan komşu filan da değil. Soyadları yakışmış. Mazarette böyle.
  Kız araştırmasa kargo başkasında.

 5. Şu konuda çok güzel yazmışsınız bende kargoda çalışmıştım. Kargo Çalışanlarına Lafım Yok! Sorun Yönetim! Aynen öyle kardeşim çalışanı iyice sömür.

 6. Sikayet sitekerinde kargolarla ilgili onlarca hatta yuzlerce sikayet var. Ancak kargi sirketlerinin bunsikayetleri umursayip umursamadigi tartisilir. Nasilsa onlara mahkumuz

 7. bu konu da diğer toplumsal konular gibi. kendi hakkımızı arama kültürümüz yok. haklı olduğumuz konularda şikayet etmiyoruz da nerde usulsuz bir işimiz varsa o konuda şikayetçi oluyoruz. kargo şirketini mahkemeye vermek gerekir. böylelikle bütün diğer kargo şirketleri de önlem almak zorunda kalır.

 8. Ülkede hiçbir yer işini tam anlamı ile yapmıyor. Lojistik mezunuyum postane de staj yaptım ve gerçekten orda herşeyi gördüm. Araçtan ptt iş yerine kadar kaldırıp kaldırıp atıyorlar bu gerçekten üzücü. Kimseye bişey diyemiyorsunuz anlamıyorlar anlamak istemiyorlar daha doğrusu.

 9. Derdimi nerede anlatsam bilemedim sizle paylaşayım dedim. Geçen internetten çizgi roman almıştım. Kargoya verilmiş. Sonra bu üşengeç kargocular da bizim eve getirmemiş gidip takibe “Teslim Edilemeyen Kargo” yazmışlar. Müşteri hizmetlerini aradım. Evde olmadığımızı kaydetmiş bu Adıyaman şubesi. Bunu söyledi sekreter bana. Neyse sonra dedim ki bunlar gelmedi not falan da bırakmamışlar. Sonra tekrar kargoyu mu ne kaydetmiş yani sözde getirecekler. Ben de babamın telefon numarasını vermiştim. Bu kurye mi ne babamı aramış niye şikayet ettiniz diye.(Sözde evimizi bulamamışlar. Oysa daha önce kargo getirmişlerdi.) Sonra babamla kavga falan etmişler. Babam da ister getirin ister getirmeyin demiş. Şu işe bak ya 🙂