Kariyer Planlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Geleceğe dair kararlar almak birçok kişi için önemli bir konudur. Özellikle de iş hayatı söz konusu ise alınacak kararlar konusunda daha da planlı olmak gerekir. İş hayatınız boyunca bulacağınız yeri, ulaşmak istediğiniz hedefleri ve zorluklar karşısında izlemeniz gereken yolu çizmeniz için kariyer planı yapmanızda fayda var. Kariyer planı sayesinde ulaşmak istediğiniz hedeflere daha kolay ve emin adımlarla yol alabilirsiniz. Peki kariyer planlaması nasıl yapılmalıdır? Henüz yolun başındaysanız ya da işinizle ilgili yeni kararlar almayı planlıyorsanız sizlere sunacağımız önerileri gözden geçirmenizde fayda var.

Bir meslek dalında zaman ve emekle elde edilen başarının kariyer olduğunu bilmekteyiz. Kariyer yapmak özellikle çalışma hayatına yeni adım atacaklar için en önemli hedeftir. Üniversiteyi bitirdikten sonra iş hayatının heyecanı sardıysa kariyer planları da gün yüzüne çıkmaktadır. Tüm geleceğinizi etkileyecek bir konuda doğru kararlar almazsanız yaşam boyu mutsuz olmanıza yol açabilirsiniz. Bu nedenle kariyer planlaması için en azından bu yazıyı okurken hedeflerinizi gözden geçirmenizi ve önerilerimizle kendinize bir yol çizmenizi tavsiye ederiz.

Kariyer Planlaması
Kariyer Planlaması

Kariyer Planlamasında İzlenecek Yol

Sektör Kararınızı Verin

Kariyer kararlarınızı alırken en önemli konu sektördür. Eğer memurluk hedefliyorsanız bu aşamada daha da yükseğe ulaşmak için hangi yolları izlemeniz gerektiğini araştırın. Özel sektörde daha ileriye ulaşmak için ne yapmanız gerektiği, iş ortamının analizi, bu sektördeki bilgili kişilerle görüşme gibi yollar izleyebilirsiniz. Sektörle ilgili kararlar alırken mezun olduğunuz bölüm dikkate almanız gereken ilk konudur. Bununla birlikte kendinize hangi alanlarda güvendiğinizi ve daha iyi noktalara ulaşmak için hangi konularda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini de gözden geçirin.

Hedefinizi Belirleyin

Yapacağınız iş ve çalışacağınız sektör ne olursa olsun mutlaka bir hedefiniz olmalıdır. Her daim aynı noktada kalırsanız ne işinizden zevk alırsınız, ne de geleceğe dair hedefleriniz olur. Hedefinizi belirleyin ve bu yolda ilerlerken karşınıza çıkacak risklere karşı ne yapmanız gerektiği konusunda önceden kararlar alın. İleride karşılaşacağınız bir sorun ya da olumsuz bir durumu bu şekilde daha kolay atlatabilirsiniz. İyi bir kariyer planı nasıl yapılır diyorsanız hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız şarttır.

Kişisel Analiz Yapın

Ulaşmak istediğiniz hedef için kendinizi tanımanız önemli bir adımdır. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız geleceğe dair kararlar almanız, güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirmeniz de o kadar kolay olacaktır. Sektörün gerektirdiği niteliklere sahip olmak için güçlü yönlerinizi avantaja çevirebilir, zayıf yönlerinizi ile iyileştirmeye yönelik çabalar harcayabilirsiniz. Kariyer planlaması aynı zamanda kişisel açıdan da bir yenilik süreci gibidir.

Finansal Kararlar Alın

İş hayatında en önemli odak noktalardan birisi finansal konudur. Her bireyin yaptığı işle ilgili finansal durumunu değerlendirmesi gerekir. Sektörün size kazandırdıkları, giderleriniz ve daha fazla getiri sağlamak için ne gibi yöntemler izlemeniz gerektiği konusunda kararlar almanız finansal açıdan fayda sağlayacaktır.

Değişime Açık Olun

Gerek kariyer planınızda, gerekse bulunduğunuz sektörde değişime açık olun. Çok iyi kararlar almış olabilirsiniz, ancak ansızın yaşanan gelişimler ile sektör değişmeniz ya da yeni kararlar almanız gerekebilir. Pazarlama konusunda tecrübeli birinin teknolojide yaşanan gelişmeler ve sektörün gerektirdiği nitelikler açısından dijital pazarlamaya yönelmesi bu duruma en iyi örneklerden biridir.

Uygulayın ve Asla Pes Etmeyin

Kariyer planınız hazırsa şimdi uygulama vakti. Hedefe ulaşmak için çıkacağınız yolda elbette ki zorluklarla karşılaşacaksınız. Planlarınızı uygulamaya koyarak ve zorluklar karşısında asla pes etmeyerek iş hayatınızda başarıya ulaşabilirsiniz. Kariyer planlaması süreci konusunda sizlere sunduğumuz önerileri dikkate alarak geleceğe dair net kararlar verebilirsiniz. İş hayatının inişli çıkışlı bir süreç olduğunu, sizi dümdüz ve engebesiz bir yolun beklemediğini de aklınızdan çıkarmayın.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …