Bunları da Okuyabilirsiniz
Yüksek Ateş ve Kabuslar
1 Aralık Dünya AIDS Günü
Fotoğraflara Yakalanmış Hayaletler!
Hey Gidi Eski Ramazanlar
Meme Kanserine Erkekler de Yakalanabilir!
Bitcoin Hakkında Yararlı Bilgiler, Okuyun!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Kaza değil Cinayet! İş Kazaları

İş kazası
Okunma Süresi
8 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
23.07.17
Yorum
6 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre iş kazası, önceden planlanmamış, bilinmeyen ve kontrol altına alınamamış olan etrafa zarar verebilecek nitelikteki olaydır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ise iş kazası, önceden planlanmamış kişisel yaralanmalara, maddi zarara ve üretimin durmasına sebep olan olaydır.

3 Çeşit İş Kazası Vardır

İş kazaları yaralanmanın ağırlığına, cinsine ve kazanın cinsine göre 3’e ayrılır. Ülkemizdeki iş kazalarının çoğu denetimsizlik ya da maddi kaygılardan dolayı gerekli güvenli ortamın oluşturulmamasından kaynaklıdır. Her gün iş kazasından dolayı birilerinin yaralandığını veya öldüğünü haberlerden görebilirsiniz. İş kazalarına en çok madencilik ve taş ocakçılığı sektörlerinde rastlamaktayız. Daha sonra da inşaat ve kanalizasyon işleriyle uğraşan kişiler iş kazalarına maruz kalmaktadırlar.

Eğitim Arttıkça İş Kazaları da Azalıyor

Buradaki en önemli konu eğitim. Eğitim seviyesi yükseldikçe iş kazalarında da bir azalma görülüyor. 2013’te istihdam edilen lise altı eğitimlilerin yüzde 2,8’i bir iş kazası geçirirken, genel lise mezunlarında bu oran yüzde 1,7 oldu. Çalışan lise dengi meslek okul mezunlarının yüzde 2,4’ü yükseköğretim mezunlarının ise yüzde 1’i iş kazası geçirdi.

Eğitim ve İş Kazası

Eğitim ve İş Kazası

Avrupa Birincisiyiz!

Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisiyken Dünya’da da üçüncü sırada bulunuyor. Türkiye’de ölümle sonuçlanan iş kazaları, 100.000’de 20,5 bu rakam Norveç, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde 100.000’de 2. Türkiye’de 1946-2005 yıllar arasında 142.469 kişi iş kazası ve meslek hastalığı sonucu hayatını kaybetmiştir. Dünya’da sadece El Salvador ve Cezayir bizden daha kötü durumda bulunuyor.

ÇEŞİTLİ ÜLKELER İÇİN İŞ KAZASI SONUCU ÖLÜM VAKASI SAYILARI

2004 2005 2006 2007 2008 2009
TÜRKİYE 843 1096 1601 1044 866 1171
FİNLANDİYA 44 51 47 37 —— —–
ALMANYA 949 863 941 812 765 ——
ABD 5764 5840 5657 5214 —– ——
MEKSİKA 1364 1367 1328 1279 1412 ——
HOLLANDA 93 73 84 86 92 ——

Tarihin Çok Ölümlü İş Kazaları

Dünya tarihi maalesef birçok ölümlü kazaya sahne oldu. Bu kazalardan en büyüklerine bir bakalım.

Soma Maden Kazası:

Manisa’nın Soma ilçesinde en az 282 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası, patlamanın ardından geçen saatler içinde tarihin en ölümcül iş kazaları arasına girdi. 787 işçi patlamadan sonra madende mahsur kalmıştı.

Soma Maden Kazası

Soma Maden Kazası

İngiltere’de Oaks kömür ocağı kazası

12 Aralık 1866’da İngiltere’de, Güney Yorkshire’daki Oaks kömür ocağında çıkan kıvılcım nedeniyle meydana geldiği düşünülen iki ayrı grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı. 362 kişi hayatını kaybettiği kaza 19’uncu yüzyılın en büyük maden facialarından biri olarak tarihe geçti.

ABD’de Pemberton Fabrikası’nın çöküşü

Massachusetts eyaletinin Lawrence kentinde 1860’ta yaşanan faciada, beş katlı Pemberton fabrikasının çöküşü, 145 işçinin ölümüne neden oldu. Felaketin, fabrikanın yapımındaki yetersizliklerden kaynaklandığı açıklandı.

Fransa’da Courrieres maden faciası

Fransa’nın Courrieres kentindeki 10 Mart 1906’da meydana gelen kazada, 1099 kişi hayatını kaybetti. Dünya tarihinin en ölümlü ikinci kömür maden kazasının nedeni, kuyulardan birinde çıkan yangının yol açtığı büyük patlamaydı.

New York’ta Triangle Shirtwaist yangını

Greenwich Villiage bölgesindeki Triangle Shirtwaist giysi fabrikasında 1911’de çıkan yangın, 145 işçinin hayatına mal oldu. Nedeni hala belirlenemeyen yangın, ülkede işçi haklarıyla ilgili hararetli tartışmaların başlamasını sağladı.

Triangle Shirtwaist yangını

Triangle Shirtwaist yangını

İngiltere’de Senghenydd kömür ocağı felaketi

Birleşik Krallık tarihinde en kötü maden trajedisi olan Senghenydd Kömür Ocağı felaketi, Galler’de 14 Ekim 1913 tarihinde meydana geldi. Yeraltında kömür tozu patlamasının neden olduğu felakette 439 kişi öldü.

Kanada’da Halifax patlaması

Dünya tarihinde atom bombası patlaması öncesi bilinen en büyük patlama, 1917’de Kanada’nın Halifax limanında 3000 ton patlayıcı taşıyan Fransız gemisi Mont Blanc’ın Norveç gemisiyle çarpışması sonucu meydana geldi. Yaklaşık 1800 kişinin öldüğü ve 9000’den fazla kişinin yaralandığı patlama, küçük bir tsunami dalgası yaratacak kadar etkili oldu.

Kanada Halifax Patlaması

Kanada Halifax Patlaması

Hindistan’da Union Carbide gaz sızıntısı

Hindistan Bhopal’de, Amerikan “Union Carbide” firmasının işlettiği tarım ilacı fabrikasında 1984’te çevreye 45 ton zehirli gaz sızdırdı. Sızıntı hızla yayılarak bölgede yaşayan 2000’den fazla kişinin ölümüne yol açtı. Sızıntının toplamda 15000 kişinin ölümünde rol oynadığı belirtiliyor.

Hindistan’da Union Carbide gaz sızıntısı

Hindistan’da Union Carbide gaz sızıntısı

Çernobil Reaktör Kazası

Çernobil Reaktör Kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Ukrayna’nın Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı 30 Nisan 1986 ‘da tüm dünya tarafından öğrenildi.

Çernobil

Çernobil

İş kazaları konusunda artık ülkemizde işverenlere büyük yaptırımlar cezalar uygulanıyor. Ancak sadece işverene değil çalışanın bilgili ve eğitimli olması gerek. Eğitimsizlik nedeni ile iş kazası geçiren yada verilen kurallara bir şey olmaz diye uymayan bir çok kişi iş kazası nedeni ile canından yada hayallerinden oluyor. İş kuralları uyulsun cana bir şey olmasın diye yapılıyor.

Örneğin; bir inşaat da olduğu halde kemer kullanmadan dış cephe çalışması yapan bir işçi iş kazası geçirdiğinde burada suçlu kendisidir. Eğer iş veren koruma alet edevatlarını temin etmez ise suçlu işverendir. İşçinin ağzından “yoktu” kelimesi çıkarsa ve kanıtlanırsa işverenin donuna kadar alır devlet. 🙂

Saygılar.
Dizi Öneri Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
En Ucuz Bilgisayarı Toplayacağınız Web Sayfaları
Sonraki Konu
Türkiye ve Dünyada İntihar
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın