Kilo Verme Hızınızı Artırabilecek Yöntemler

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada yaklaşık 2 milyar obez bulunuyor. Bu da demek oluyor ki neredeyse her 4 kişiden 1’i obez. Bu oran ABD’de diğer ülkelere oranla çok daha fazla. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 35’i aşırı kilolu olmanın da ötesinde obez durumda. Kilo vermek imkansız değildir, ancak kilo vermenin önündeki tek engel, yapmamanız gereken şeyleri yapmamız ve yemememiz gereken şeyleri yememizden kaynaklıdır. Tabii yeterince azimli ve sabırlı olmamak da var. Eğer siz de kiloluysanız, bir an önce kilo vermeye başlamalısınız ama bunun için de bir hedefe ihtiyacınız var. Kilo verme hedefinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak kanıtlanmış bazı yöntemler var.

Kilo Vermek İçin Sabırlı ve Azimli Olmalısınız
Kilo Vermek İçin Sabırlı ve Azimli Olmalısınız

Yemeklerden Önce Çorba İçin

Çalışmalar, yemekten önce bir kase çorba içerseniz, ana öğüne geçtiğinizde normalde yediğiniz miktardan çok daha az yiyebildiğinizi ve kendinizi frenleyebildiğinizi göreceksiniz. Çünkü çorba içtiğinizde, mideniz çorba ile dolacak ve fazla yemek yemeye kalktığınızda rahatsız hissedeceksiniz. Tabii ki burada hangi çorbayı içtiğiniz de önemli. Aşırı kalorili bir çorbanın faydadan çok zararı olabilir.

Yemeklerde Bol Baharat Kullanın

Kilo vermenin en iyi yollarından birisi de metabolizmayı hızlandırmaktan geçer. Baharat da metabolizmayı yüzde 8 artırabilme özelliğiyle kilo vermenize yardımcı olur. Yediğiniz baharatı artırdığınızda vücudunuzda yanan kalori de artar. Ayrıca baharatlı yiyecekler, normalden daha yavaş yemenizi sağlar. Böylece yiyeceklerin tadını da daha iyi alabilirsiniz. Yavaş yemek metabolizmaya da yarar sağlar.

Daha Sağlıklı Atıştırmalıklar Yiyin

Sağlıklı atıştırmalıkları yiyin ama yemek saatlerinde değil. Evet, kilo vermek için yemek aralığındaki süreyi uzatma hatasını yapmış olabilirsiniz, ancak bu doğru değildir. Acıkana kadar yemek için beklerseniz, her zamankinden daha fazla yemek yiyebilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir kilo verme programında, diyetisyenler daha az miktarlarda daha sık yemeyi savunmaktadır. Sağlıklı atıştırmalıklar kepekli krakerler, avokado ve tam tahıllı tost, az yağlı peynir, dilimlenmiş elma, badem ve benzeri gibi öğelerden oluşmalıdır.  Bunları elinizde tutmak ve düzenli aralıklarla kullanmak kilo verme rutininiz için çok önemlidir.

Uykunuzu Alın

Kilo vermek için uykunun hayati derecede önemli olduğunu çok insan bilmez. Uykunuzu alırsanız, vücudunuzun ve metabolizmanızın gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olursunuz. Araştırmalar, iyi uyuyanların uyumayanlara göre yüzde 6 daha az kalori aldığını göstermiştir.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay, kilo kaybı için en iyi içeceklerden birisidir. Çay her zaman sütsüz olarak içilmeli ve siyah çay yerine antioksidanlarla dolu olan yeşil çay tercih edilmelidir. Çünkü antioksidanlar kilo vermeyi destekler. Şekersiz yeşil çay sağlık için son derece iyidir ve kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık faydaları için zencefil, maydanoz veya limon gibi malzemelerle kullanılabilir.

Çoklu Görevden Kaçının

Eğer çoklu görevlerin beyin gelişimi için iyi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çoklu görev sadece kilo almanıza neden olur. Zihniniz çok fazla konuyla meşgul olur ve yemek yemeye başlarsınız. Birden çok görevle aynı anda uğraşırsanız, dikkatinizi diyetinize vermekte zorlanır ve yağlı yiyecekler yiyebilirsiniz.

Daha Fazla Gülün

Kahkaha terapisini daha önce duydunuz mu? Kahkaha, kalp atış hızını ve kan dolaşımını artırarak kalori yaktığı için bir antrenmanla karşılaştırılabilir. Bu da vücutta daha fazla oksijen taşıması anlamına gelir. Yarım saat boyunca ağırlık kaldırmanızla 1 saat boyunca gülmeniz arasında yakılan kalori miktarı arasında neredeyse fark yoktur.

Soğukta Kalmak ve Uyumak

Obeziteye neden olan şeylerin başında beyaz yağ dokusu hücreleri gelir. Soğuk havada bulunduğunuzdaysa bu hücreler daha az zararlı olan ve daha kolay kilo vermenizi sağlayan kahverengi yağ dokusu hücrelerine dönüşür. Kahverengi yağ hücreleri ile beyaz yağ hücreleri birbirine zıt bir şekilde çalışır. Beyaz yağ hücreleri derimizin altında ve organlarımızın etrafında fazladan, sağlıksız kalori depolar iken, kahverengi yağ hücreleri vücudumuzdaki yağı yakarak enerji üretimi sağlamaktadır. Kısacası uyurken de spor yaparken de soğuk havayı tercih etmeniz kilo vermenizi hızlandıracaktır.

İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Herkes, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ister. Kilolarınıza karşı en büyük meydan okuma, her gün yeme alışkanlığınız olan ve kilo almanıza neden olmuş işlenmiş yiyeceklerden kaçınmak olmalıdır. Hamburger, sosis, salam, sucuk, döner gibi işlenmiş yiyecekleri yiyerek kilo veremezsiniz.

Hazır Meyve Sularından Uzak Durun

Meyve suyunun ne kadar taze olduğuna bakmak yerine, içinde ne kadar şeker olduğuna bakmalısınız. Meyve suları, kilo almanızın en büyük nedenlerinden birisidir. Taze meyve yemek daha iyi bir seçenektir ya da meyve suyunu seviyorsanız meyve suyunuzu kendiniz sıkın.

Uyurken Işıkları Kapatın

Yapılan araştırmalar, karanlıkta uyurken vücudun daha hafif olabileceğini gözlemlemiştir. Bu garip gelebilir ama doğru. Bilim adamları karanlıkta uyumanın metabolizmayı geliştirdiğini ve vücut saatinize uyum sağlayarak bedensel fonksiyonu düzenlediğini düşünmektedir.

Kahvaltıdan Önce Kardiyo Yapın

Düşük kan şekeri veya düşük tansiyon sorunları  yaşıyorsanız, kahvaltıdan önce kardiyo yapmanız sağlığınız için faydalıdır. Yemeklerden sonra egzersiz yapmak sadece vücudunuzun bu yemekler tarafından sağlanan anlık enerjiyi kullanmasını sağlayacaktır. Ama yemekten önce kardiyo yaptığınızda vücudunuz, yağ depolarınızı enerji için kullanmak zorundadır.

Saygılar.
Kürşat.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Yetişkinlerde Otizm

Yetişkinlerde görülen otizm belirtileri çocuklara göre farklılıklar göstere …

Alzheimer

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin kaybolmasına (dejenere olmasına) ve …