Kişisel Blog Kavramı Fakirden Eleştiriler!

Merhaba Fakir Yazar Okurları

Bu yazımda kişisel blog kavramı hakkında biraz eleştiriler yapacağım. Eleştirilerim hakkında belki bana katılırsınız, belki de katılmazsınız. 🙂 Ancak yazımı okuduğunuzda hak vereceksiniz!

Kişisel Nedir?

Öncelikle kişiselin tanımını inceleyelim ki ne kadar sapılmış kişisel blog kavramından bu sapmayı görelim.

Kişisel; kişinin kendisiyle ilgili, kendini ilgilendiren, kişiye özgü, şahsi fikri. Anlamına gelir. 

Demek ki kişisel blog sahipleri kendisiyle ilgili yazıyor, kendisini ilgilendiren yazılar yazıyor, kendi düşüncelerini yazıyor. Afedersin ama NAH yazıyor! Ben bile arada sapıyorum kişisellikten.

Örnek veriyorum; bu yazı benim kendi düşüncelerim şahsi fikirlerimden oluşmuş bir kişisel blog yazısıdır. Diğer yazılarımda da benim sosyal ve geçmiş hayatımdan oluşan yazılar mevcuttur.

Kişisel Blog Adı Altında Yapılan Yanlışlar!

Öncelikle bir kaç yerde belirttim bu durumu. Eleman açmış olduğu sayfanın başlığına ve açıklama yazısına “Kişisel Blog” yazıyor. Ancak 3 ay sonra seo uzmanı olup çıkıveriyor. (nasıl oluyorsa 3 ayda) Bütün paylaştığı yazılar seo hakkında makalelerden oluşuyor. Madem sadece seo ve seo makalelerine yöneleceksin. Sayfanın başlığına ve açıklamasına seo ile ilgili yazı yaz. Niye Kişisel blog yazıyorsun!

Webmaster forumunun birine konu olarak açılmış;kişisel bloguma makale satın alınacaktır ve günlük düzenli makale yazacak yazarlar aranıyorAbi yazıları sen yazmıyor isen senin düşüncelerinden oluşmuyor ise niye kişisel blog olarak sayfa açtın? Başkasının şeyiyle şey anlamına geliyor bu…

Kişisel Blog ile Genel Blog Kavramını Karıştırmayın!

Kişisel Blog; sadece tek bir kişiye özgü yazılar, kişinin başından geçen olaylar ve kişinin yaşadıklarını, kişinin düşüncelerini içerir. Genel Blog; ise her konuda yazıların ve düşüncelerin bulunduğu kapsamlı bir blogdur. Sadece bir kişiden oluşmayabilir, bloga birden fazla kişi her türde yazılar yazabilir. Tek bir kişiye ya da bir şeye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, özel olmayan demektir genel. (Genelde çoğu alıntı olur.)

Kişisel Blog Kişinin Kendisini Yansıtır!

Günlük hayatta nasıl iseniz blog yazılarınızda da kendi tarzınızı koruyun başkaları gibi davranıp başkaları gibi yazmaya uğraşmayın! Argo kelimeler kullanıyor musun? Kullan anasını satayım. Bana çok argo kelimeler kullanıyorsun diye yorumlar atan arkadaşlar olmadı değil oldu kendisi acaba günlük hayatında nasıl konuşuyor? Argo kelimeler kullanmayan bir millet yada topluluk var mı? Yok yani ben niye yazıya gelince resmi olacağım?

Yazılarınızı Nasıl Hissediyor İseniz Öyle Yazın. Doğallığı Bozmayın, Yapmacık Olmayın!  Bir Başkası Gibi Yazmaya Uğraşmayın Kendiniz Gibi Yazın!

Sürç-i lisan ettiysek affola…
Saygılar.
Fakir Yazar.Kişisel Blog Kavramı Fakirden Eleştiriler!” için 26 yorum

 • 16 Şubat 2017 12:27 Baver Sağlam Cevapla

  Çok güzel açıklamışsınız hocam 🙂 Herkes kişisel blog adı altında farklı şeyler paylaşıyor 🙂

 • 16 Şubat 2017 15:44 Onur Cevapla

  Hepimizin yaptığı bir yanlış bence. Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Kişisel Blog kavramı gün geçtikçe genelleşmeye başlıyor.

 • 16 Şubat 2017 15:53 seydialtindagli Cevapla

  “Başkasının şeyiyle şey anlamına geliyor bu” bu tabir bitirdi beni. ellerine sağlık. güzel yazı.

 • 16 Şubat 2017 16:11 MSP Cevapla

  Birde şu kafa var: Kişisel bloglardan zerre para kazanılmaz düşüncesi! Zaten para kazanma için yapmayacaksın bunda ziyade çok hatrı sayılır para kazananlarda var ilaveten 🙂

 • 16 Şubat 2017 16:44 Recep Çalışkan Cevapla

  Güzel açıklık getirmişsiniz umarım kişisel blog sahipleri bu makaşenizi görür

 • 16 Şubat 2017 18:31 Hüseyin Körbalta Cevapla

  Selamlar,

  Yazdığın birçok konuda haklısın ancak şöyle bir durum var ben kendi adıma konuşayım, benim kişisel blogum tamamen kendi tecrübelerimi paylaştığım çoğunluk teknik konular üzerine olduğu için kendi hayatım,yaşantım ile ilgili yazılar çok nadir yayınlıyorum.

  Benim kişisel blogum da paylaştığım yazıların çoğu kendim için bir not alma olayıdır açıkcası, hem kendim için not almış oluyorum hem de başkalarına yardımcı olduğumu düşünüyorum. Çok değil yaklaşık iki gün önce bir sorun yaşadım sitemde bu sorunun cevabını kendi yazılarımın içerisinde buldum 🙂 ne garip değil mi ? 🙂 kişisel blogun amacından saptığı durumlar olabiliyor, kişisel blog adı altında adam herşeyi paylaşıyor, torrent paylaşan var, oyunlar için hile paylaşımları yapanlar var, var da var yani, en can sıkıcı nokta ise bu adamların kazanıyor olması biz belki bir yazı yazabilmek için saatlerce düşünüyor,araştırıyor, sil yaz sil yaz yapıyoruz adam copy paste yaparak zirveye çıkıyor. Google’a çok sitem ettiğim durumlardan sadece bir tanesi bu 🙂

  Kısa yorum yazayım dedim makale yazmışım 😀 alışkanlık oldu, neyse kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

  • 16 Şubat 2017 18:34 Fakir Cevapla

   Teşekkürler bu uzun ve güzel yorumunuz için her kelimenize katılıyorum 🙂 Bende bazen kaptırıyorum satırlarca yazıyorum bir bakıyorum oku oku bitmeyen yazılar olmuş 🙂 İyi çalışmalar dilerim sizede.

 • 16 Şubat 2017 18:32 onur Cevapla

  Sonuna kadar katılıyorum kardeşim. Tamam teknoloji falan yazarsın kişisel görüşlerini ama abartıyorlar. Yanlış. Piyasada çöp çok…

 • 16 Şubat 2017 19:35 Emir BALIN Cevapla

  Şu aralar bende böyle bir site kurmayı düşünüyorum kişisel bir blog bakalım

 • 16 Şubat 2017 20:36 erhanyavuz Cevapla

  Kesinlikle yazının birçok bölümüne aynen katılıyorum. Bir yazının kişisel blogda yayınlanabilmesi için yazarından beslenmesi gerekir. Ayrıca kişisel blogların paylaşım spekturumunu sınırlandırmayı doğru bulmuyorum. Yeri gelir film incelemesi paylaşır yeri gelir torrent paylaşır yeter ki anlatım, indir butonu odaklı olmasın.
  İyi çalışmalar 🙂

 • 16 Şubat 2017 23:27 Emrehan Cevapla

  Doğru bir yazı olmuş, bir şeyler öğrenen ve bunu uygulamaya geçemeyen kişiler kendisini en iyi zannediyor. Tespitler oldukça güzel ve neredeyse aynı şeyleri düşünmüşüz.

 • 17 Şubat 2017 08:26 Mehmet Taşkın Cevapla

  yeni başlayanlar genelde çok hata yapıyor, yazma konusunda özgün değil çoğunluk kopyala yapıştır yapıp bir kaç kelime değiştiriyor. 2 hafta geçiyor hemen reklam şirketlerine başvuru yapıyor sonra niye para kazanamıyorum diyorlar. bunların kafasını yaşamak lazım:))

  • 17 Şubat 2017 23:42 Fakir Cevapla

   aynen öyle en az 3 ay olarak düşünüyorum yeterli olarak içerikde olacak tabiki.

 • 17 Şubat 2017 17:45 ali osman şen Cevapla

  Kişisel blog bu günlerde günlük gibi değil de bir gelir kapısıymış gibi kullanılıyor ve ortaya gerçekten kirli bilgi havuzu çıkıyor. Tespitleriniz yerinde.

 • 17 Şubat 2017 20:04 Hülyaa Cevapla

  Kişisel blog kavramını oldukça detay verici bir şekilde anlatmanız güzel olmuş, yeni bloggerlara iyi örnek olucaksınız.

 • 18 Şubat 2017 01:35 Serdar Cevapla

  Çok güzel noktalara değinmişsiniz. Birçok insanın bir türlü fark etmek istemediği noktalar bunlar. Kişisel blog yazan makale uzmanı oluyor nedense. Bakalım ne olacak bu blogger’ların hali zamanla 🙂

 • 19 Şubat 2017 14:26 netcadde Cevapla

  Kişisel Blog Kavramını çok güzel anlatmışsınız ancak yeni bir webmaster için kişisel blog bir umuttur

 • 19 Şubat 2017 23:59 birincele Cevapla

  Hocam blogunuzu oldukça hoş buldum, özellikle de bireysel yazılarınız gerçekten çok başarılı, umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

 • 20 Şubat 2017 04:59 ishana Cevapla

  blog terimini güzel açıklamışsınız. yazılarınızı takip ediyorum. hem akıcı hem de nitelikli yazılar. kolay gelsin.

 • 24 Şubat 2017 04:48 arda tekyurt Cevapla

  Başarılı çalışma olmuş, yurdum insanı neyi karıştırmıyor ki , bunu karıştırmasın.

 • 5 Ekim 2017 18:37 Süleyman ÖZKAN Cevapla

  Kişisel blog için makale satın almak :).
  Ben onu görmemişim iyiki, yoksa altı ay aralıksız gülerdim.
  Her kelimesine katıldığım bir yazı olmuş, tebrikler.

  • 5 Ekim 2017 19:10 Fakir Cevapla

   teşekkür ederim piyasada gördüklerimi yazmıştım baya eski yazılarımdan 🙂

 • 18 Ekim 2017 02:52 Eren Cevapla

  Gülerek okuduğum bir yazı oldu 🙂 Kişisel bloglar bence sanat sanat içindir demeli hit kaygısı yaşamamalı.

 • 7 Şubat 2018 22:49 Begonvil Sokağı Cevapla

  Yazdıklarınızda haklısınız, üstelik seo niyetine ödün verilen yazılar biraz işin ruhunu da örseliyor, en azından kendi adıma ben böyle düşünüyorum. O yüzden de kaplumbağa hızıyla gidiyorum ama zaten teknik kısmı ile biz kısmını karıştırmak yanlışı var. Bir de herkes hemen binler on binler tıklasın derdinde olursa imkansız bu. Samimi ve emek harcanmış kişisel blogları seviyorum, bir de okuması keyifli bir uslubu varsa çok iyi. Ancak kişisel blog instagram hesabında ne yedim ne giydim paylaşımı gibi algılanırsa ne yazana ne okuyana faydası yok.

 • 8 Ağustos 2018 01:14 Ali hamza Cevapla

  Güzel yazı olmuş elinize sağlık 🙂

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar