Kitap Okurken Neden Uykumuz Gelir?

Kitap okuma konusunda özen gösteren ve hevesli olan bir toplum değiliz. Hatta bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda neredeyse en alt sıralarda yer aldığımızı bile söylemek mümkün. Birçok kişi kitap okumada hevesli dahi olsa bir süre okuduktan sonra uyuklamaya başlar. Bu duruma neden olan birçok farklı etken vardır. Ancak yaygın olarak çocukluktan kazanılmış yanlış bir algı yer edinmiştir. Kitap okuyarak uykuya dalmak gibi bir uygulama bu durumun temel sebepleri arasında yer alır. Kitap okurken neden uykumuz gelir sorusu birçok kişinin kafasını kurcalamaktadır. Bu sorunun cevabını birlikte ele alalım.

Kitap okumanın enerji gerektiren bir iş olduğunu kabul etmek gerekiyor. Özellikle de tüm günün yorgunluğunun atılması gereken gece vakti uykuya dalmadan önce kitap okuma faslına geçiliyorsa uykunun gelmemesi imkansızdır. Gerek bedensel, gerekse ruhsal olarak yorgunluğun zirvede olduğu bir saatte kitap okumaya kalkındığında vücudun enerji olarak daha da dibe çökmesine yol açılıyor. Haliyle de gece kitap okurken ister istemez insanın uykusu geliyor.

Uzmanlara göre kitap okuma eylemi beynin ve gözlerin çok çalışmasına sebep olduğu için bir süre sonra uykunun gelmesine neden oluyor. Sayfalardaki sözcükleri takip etme ve harfleri yorumlayarak anlamlı cümlelere dönüştürme sırasında beyin de, gözler de efor sarf etmektedir. Beynin ve göz kaslarının yoğun çalışmasını gerektiren bu eylem bir süre sonra uykunun gelmesine neden olmaktadır.

Kitap Okurken Uykunun Gelmemesi İçin Tavsiyeler

Kitap okurken uyuyakalmak herkesin istediği bir durum değildir elbette. İçimizde kitap okumaya hevesli ve alışkanlık haline getirmiş kişilerde mevcut. Gerek bedensel, gerekse fiziksel açıdan yorgun düşerek kitap okurken uyuyakalıyorsanız çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Kitap okurken uykunun gelmemesi için tavsiyeler sunarak işinizi biraz da olsa kolaylaştıralım;

 • İlk olarak kitap okuma ortamının doğru seçilmesi gerekir. Bilhassa uzanarak kitap okumaktan kaçınılmalıdır. Çalışma masasında kitap okumakla uzandığınız yerden kitap okumak arasında dağlar kadar fark vardır. Uzanarak kitap okumaya kalkarsanız bir süre sonra hem yorgunluktan, hem de bulunduğunuz rahat ortamdan ötürü uykuya yenik düşebilirsiniz.
 • Anında uyku hissine kapılmak istemiyorsanız kitap okuyacağınız ortamın aydınlatma olarak yoğun olmasını sağlayın. Özellikle beyaz ışık kitap okuma için ideal bir aydınlık sağlayacaktır. Renkli aydınlatmaların daha çabuk uyku getireceğini belirtmekte fayda var.
 • Kitap okuma eylemini uyku öncesine bırakmaktansa sabahları ya da öğle saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede daha dinamik bir şekilde kitap okuyabilirsiniz.
 • Aşırı sıcak ya da bunaltıcı bir ortam tercih edilmemelidir. Bununla birlikte kitap okumayı daha zevkli hale getirmek için kısık sesle müzik eşliğinde de kitap okuyabilirsiniz.
 • Ne yaparsanız yapın kitap okurken uykunuz geliyorsa kitap okumaya geçmeden önce bir fincan kahvenizi de hazırlamayı ihmal etmeyin. Hem kahve keyfi, hem de kitap okuma keyfi ile hayatınızı daha zevkli hale getirebilirsiniz.
 • Eğer uzun bir süre boyunca kitap okumaktan hoşlanıyorsanız belirli aralıklarla dinlenmeyi ya da bazen ayağa kalkıp kitap okumaya devam etmeyi deneyebilirsiniz.
 • Ne ortamdan, ne de yaptığınız eylemden kaynaklı bir sorun yoksa ve kitap okurken sıkıldığınızı düşünüyorsanız okuduğunuz kitabın tarzını değiştirmeyi deneyin. Belki de içerik olarak zevklerinize uygun bir seçim yapmadığınızdandır. Sizi heyecanlandıracak, okurken merak duygusu uyandıracak kitapları seçmeye özen gösterin.

Kitap okurken uykunun gelmesi tamamen doğal bir durumdur. Sık sık bu sorunu yaşıyorsanız kitap okumanıza neden olan etkeni saptayarak önlem almanızda fayda var. Kendiniz için yapabileceğiniz en güzel aktivite ve en büyük değerlerden birisi olan kitap okuma eylemini devam ettirmek adına sunduğumuz önerilerden faydalanabilirsiniz.Kitap Okurken Neden Uykumuz Gelir?” için 2 yorum

 • 2 Mayıs 2019 08:07 Kenar Yazarı Cevapla

  Kitap okumayı gece yatmadan önceye sakladığımız için de uykumuz geliyor 🙂 Güzel bir şey, uyumadan önce kitap okumak. Ama enerjimizin daha dolu ve zinde olduğumuz zaman okuduğumuz kitapların uyku getirmeyeceğini düşünüyorum. Uyku getirse de getirmese de uykudan önce kitap okumayı her zaman başa yazarım. Tüm günün kafa yorgunluğunu kitaptakilerle değiştirip huzurla uyuyorsunuz.

 • 2 Mayıs 2019 11:33 Fakir Cevapla

  Bu aralar Mustafa Kemal adlı kitabı okuyorum. Bir gazetecinin yorumu araştırmalara ve belgelere dayanarak gayet güzel bilgiler öğrendim her gece 2-3 sayfayı okuyorum 4 sayfaya gelmeden uykum geliyor 😀

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …