Bunları da Okuyabilirsiniz
Fiyat Performans Bilgisayar Oyuncu Kasaları
Kuzey Kore Hakkında Birkaç İlginç Bilgi
Öldürseniz Bile Bırakılmayacak Alışkanlıklar!
İnterneti Kullanarak Para Kazanabilirsiniz!
Kişisel Blog Kavramı Fakirden Eleştiriler!
Ağzı ile İçmeyip Sosyal Medya’yı Kirletmek
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Sıcaklar İçin Klimalı Giysi İstiyorum!

Sıcaklar İçin Klimalı Giysi
Okunma Süresi
6 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
01.07.17
Yorum
8 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Ramazan Ne Mübarek Ay! Ramazan ayında oruç tutanlar için fazla sıcak geçmedi gayet serindi. Ancak bayram ile birlikte sıcaklılar aşırı yükseldi. Yaprak kıpırdamıyor, Esmiyor, Yanıyor. Kış aylarında yaz gelsin diye haykıranlar şimdi pişmanlar sanırım. 🙂 Ben boşa demiyorum kış en güzel mevsimdir diye…

Sıcaklarda Çalışan Kesim Hakkında

Özel sektör kendi bünyesinde bu sıcaklara bir çözüm bulabilir. Ancak dışarıda takım elbise ile çalışması gereken memur bir kesim var; pantolon, gömlek, kravat takılan onların işi biraz daha zor. 🙂 Mecburen kurallar gereği bu giyim tarzına uymaları gerek. (Medya’da görmüşsünüzdür erkek memurlar kurallar gereği şort giyemedikleri için etek giyiyorlar.)

Ayrıca İnşaatçı Amcaları ve tarlada çalışan insanları da unutmamak gerek. (Allah yardımcıları olsun.)

Kapalı iç mekanlarda çalışanlar için klima yeterli. Ancak iş veren işçisine sahip çıkmamış, klimaların bakımını yapmamışsa klima verimli çalışmadığı sürece hiç bir işe yaramaz.

Sıcaktan Bunalanlara Serinleme Yöntemleri

Genelde benim kullandığım yöntemler;

  • Gün içinde öğlen vakti bir yere gitmeniz gerekiyor ise genelde ana cadde’den gidin. Sıcak çok bunalttığında ana cadde de bulunan bir markete yada mağazaya girin. (Şok, bim, A101, teknosa vb.) Sebebini sizde tahmin etmişsinizdir. Marketlerde ve Mağazalardaki klimalar.
  • Yolunuzun üstündeki arkadaşlara uğrayarak soğuk bir içecek ısmarlamasını sağlayın. (Çok beleşçi ama işe yarar.)
  • Kapalı bir ortamda iseniz sık sık duş almanız gerekmekte. Yaşadığınız hararete göre saat başı yada 2 saatte bir bunu siz belirleyebilirsiniz.
  • Duş alma imkanınız yok ise baş, ayaklar, koltuk altı, boyun ense ve göğsünüzü sık sık ıslatın.
  • Bol bol sıvı alın. Yoksa vücudunuz sıcağa dayanamaz bayılırsınız.
  • Deniz’e gittiğiniz de öğlen vakti değil akşam 6 dan sonra denize girin.

Önemli Not: Gece duş alırsanız pencere açık bırakmamaya çalışın. Gece 3’den sonra serin olabilir boynunuz tutulabilir.

Hava sıcaklıları için serinleme yöntemleri

Hava sıcaklıları için serinleme yöntemleri

Sıcaklık ve Pişik

Aman tanrım yok böyle bir şey! Gün içinde sürekli hareket halinde iseniz. Bu sıcaklarda pişik olmanız çok olağan. 🙂 Yanınızda pişik kremi, pudra ve en önemlisi tavsiyem yedek iç çamaşırı bulundurun. Terleyen ve kirlenen iç çamaşırı pişik olmanıza daha çok sebebiyet verir.

Sıcak havada hareket halinde çalışmak pişiğe neden olur.

Sıcak havada hareket halinde çalışmak pişiğe neden olur.

Yüksek Sıcak Çocuklar ve Yaşlılar için Çok Tehlikeli

15 yaş altı çocuklarınızı öğlen sıcağında dışarıya salmayın. Ayrıca yaşlılar da dikkat etmeli yaşlandıkça insan bünyesi genç bir vücut kadar sıcağa dayanıklı kalamaz. Dışarıya çıkma saatleri akşam 7 den sonra olmalı yani tamamen güneş batmak üzere iken.

Kesinlikle çocuklarınızın yalnız başına denize girmesine izin vermeyin. Yaz gelmesiyle birlikte boğulma olayları artmaya başladı!

Yaşlıların Öğle saatleri Sıcağa çıkmamaları gerek

Yaşlıların Öğle saatleri Sıcağa çıkmamaları gerek

Araçlarda Klima

Yeni model bir çok araçta son teknoloji klimalar var. Ancak eski modellerde bu durum biraz sıkıntılı. Aracın dışı metal olduğu için camların da etkisiyle alev gibi olur. Araç kullanır iken bayılmanıza kaza geçirmenize bile neden olabilir. Gündüz vakti araç kullanacak iseniz klimalı bir araç sahibi olun. Yada ulaşmak istediğiniz yer için gece yolculuğu en sağlıklı yoldur.

Araçlarınızın klima bakımlarını normal evlerinizdeki klimalara bakım yaptırdığınız gibi yıllık olarak yapın. Sonuçta sizin rahatınız. Kimse alev gibi yanan bir arabanın içinde ulaşım sağlamak istemez!

Araclarınızın klima bakımları

Araclarınızın klima bakımlarını her yıl yaptırın.

Son Olarak Sözüm Bilim Adamlarına ve Mühendislere

Arkadaş her haltı buldunuz! Yaşlı amcaların şeyini dik tutmak için yıllar harcadınız! Yıllardır birisi “Buldum” deyip piyasaya sürsün seri üretime geçsin diye beklediğim klimalı giysiyi icat edemediniz. Klimalı Giysi İstiyorum! Giyince serin tutsun vücudumu. =)

Saygılar.
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Milyon Yıl Geçse de İnsanlık Aynı Kalacak
Sonraki Konu
Beyaz Kağıt ve Kömür Karası Kalem
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın