Bunları da Okuyabilirsiniz
Yeni Başlayanlara Akvaryum ve Balık Bakım Önerileri
Web Sayfası İstatistikleri İçin Yandex Metrica
PlayerUnknown’s Battlegrounds Tanıtım-İnceleme
Gmail’e Gelen Maillerinizi Başka Mail Adresine Yönlendirme
Youtube’un Kötü Yanları
WinRAR Çöp En iyisi Bandizip
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Kuzey Kore Hakkında Birkaç İlginç Bilgi

Kuzey Kore
Okunma Süresi
7 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
18.08.17
Yorum
10 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Kuzey Kore olarak bildiğimiz ülkenin tam adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti‘dir. Hepimizin kabul ettiği gibi dünyanın en tuhaf ve içe kapanık ülkelerinden birisidir. Neredeyse kendilerini dünyadan izole etmişlerdir. Halkı sefalet içinde yaşarken ülkenin tüm geliri silahlanma için harcanmaktadır. Uzaydan ülkeye baktığınızda sadece başkentin bir bölgesinde ışık görülmektedir. Ayrıca Kuzey Kore ile Güney Kore 2009 yılında imzalanan ateşkes antlaşmasına kadar fiili olarak savaştaydılar.

Şimdi Kuzey Kore’nin neden dünyanın en ilginç ve tuhaf ülkelerinden biri olduğuna bakalım.


Propaganda Resimleri

Gerçekten Kuzey Korelilerin sevdiği bir şey varsa o da Kim Il-Sung, Jim Jong-Il ve Kim Jong-Un‘in propaganda resimleridir. Bu üç adam Kuzey Kore’nin kurucusu, oğlu ve torunudur. Ülkede nereye bakarsanız bakın bu fotoğraf ve resimleri göreceksiniz. Genellikle de sırıtan bir yüz ifadesiyle tasvir ediliyorlar.

Kim II Sung

Kim II Sung


Şirin ve Ürpertici Çocuk Müzisyenler

Belki İnternet’te gezinirken gitar çalan küçük çocukları görmüşsünüzdür. Bu 2-4 yaş arasındaki Kuzey Koreli çocuklar diktatörlükle yönetilen ve yoksulluğun hüküm sürdüğü bir ülkede müzik yapma konusunda çok başarılılar.

Şirin ve Ürpertici Çocuk Müzisyenler

Şirin ve Ürpertici Çocuk Müzisyenler


114.000 Kişilik Stadyum

Kuzey Kore’nin nüfusu yaklaşık 25 milyon civarında ve bu nüfusuyla dünyada 48. sırada bulunuyor.Yani bu kadar büyük stadyuma ihtiyaç duyacak bir nüfusu yok. Rungrado May Day Stadyumu, 1989 yılının ortalarında tamamlandı ve kapasite bakımından dünyanın en büyük stadyumu olarak kabul edilir. 50 dönümlük araziyi kaplayan bu stadyumun yapılış amacının olimpiyat düzenlemek ya da futbol maçlarına ev sahipliği yapmak olmadığını da biliyoruz. Bu stadyum daha çok gösteri ve kutlamalar için kullanılıyor.

Rungrado May Day Stadyumu

Rungrado May Day Stadyumu


Pulgasari

Bu da ne der gibisiniz. Kısaca anlatmak gerekirse kendisi Godzilla‘nın Kuzey Kore versiyonu olur. Belli ki Kuzey Koreliler, Japonları kıskanıp kendi devasa canavarlarını yaratmışlar. Kim Cong-il büyük bir Godzilla hayranıdır ve bu filmi yapmak için orijinal Godzilla filminin yönetmenini kaçırtıp Pulgasari filmini çektirir.

Pulgasari

Pulgasari


Sadece 4  Kanal Var

Kuzey Kore’ye gitmek istiyorsanız iyi düşünün. Bizim gibi televizyon başından ayrılmayan bir millet sadece 4 kanalı bulunan bir ülkede ne kadar yaşayabilir acaba. Bu 4 kanal da devlete ait ve çoğunlukla propaganda için kullanılıyor. Çoğu program sahte veya yalan haberlerle dolu. Nadiren de olsa spor ve çizgi film yayını yapılıyor.

Kuzey Kore Televizyon Kanalı

Kuzey Kore Televizyon Kanalı


Kuzey Kore’de Neredeyse Herkes Akordiyon Çalabiliyor

1960 yılında çıkan yasa gereği Kuzey Kore’de akordiyon dersi zorunlu oldu ve neredeyse herkes akordiyon çalabiliyor. Akordiyon, Halk Enstürmanı olarak da anılıyor.

Akordiyon

Akordiyon


Uyuşturucu Serbest

Dünyanın çoğunda yasak olan uyuşturucu Kuzey Kore’de serbest. Bu nedenle ülkenin birçok yerinde esrar ve kenevir tarlaları vardır.

Kenevir Bitkisi Uyuşturucu

Kenevir Bitkisi Uyuşturucu


Çok Fazla Heykel Var

Kim Il-Sung, Kuzey Kore’nin kurucusudur ve 1994 yılında ölmüştür. Ölümünün üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen kendisinin ülkedeki kalıcı etkisini göstermek için yaklaşık 35.000 heykeli bulunur.

Kim Il-Sung Heykeli

Kim Il-Sung Heykeli


Kuzey Kore’de Hiç Trafik Işığı Yok

Ülkede neredeyse araba bulunmadığından trafik ışığına da ihtiyaç bulunmuyor. Trafik lambasından çok trafik polisi bulunuyor demek yanlış olmaz. Kuzey Kore’de yollar kadın trafik polislerine emanet. Sadece üst düzey asker ve memurlar araç sahibi olabiliyor.

Kuzey Kore'deki Kadın Trafik Polisleri

Kuzey Kore’deki Kadın Trafik Polisleri


Ülke Geceleri Karanlığa Gömülüyor

Kuzey Kore, gün batımından sonra karanlığa gömülüyor dersek abartmış olmayız. Sadece başkentte birkaç ışık görebilirsiniz. Hemen altında bulunan Güney Kore’e baktığımızda nasıl parladığını göreceksiniz. Maalesef aynı adayı paylaşan bu iki ülke arasında gelişmişlik yönünden çok büyük farklar var.

Kuzey Kore'de Gece

Kuzey Kore’de Gece


İnternet Yasak

Kuzey Kore’de halkın internet kullanması yasak. Hiç inandırıcı olmayan bir nedeni var. Halklarının diğer ülkelerdeki kötü şeyleri görüp o ülkeler hakkında kötü şeyler düşünmelerini istemiyorlar.

Kuzey Korede İnternet Yasak

Kuzey Korede İnternet Yasak


Yalanlar Ülkesi Kuzey Kore

Kuzey Kore’de yetkililer halka ve tur için ülkeye gelen turistlere sürekli yalanlar söylüyorlar. Bunlardan birkaçı şöyle:

  • “Kuzey Kore dışında yaşam çok kötü.”
  • “Güney Kore halkı ABD işgali altında acılar çekiyor.”
  • “Bizde gıda sıkıntısı var ama diğer ülkelerde durum çok daha kötü. ABD’de halk açlıktan kar yiyor.”
  • “Bütün dünya yaşam kalitesiyle Kuzey Kore’yi kıskanıyor.”
Kuzey Kore Yalanları

Kuzey Kore Yalanları


Kızdırmayın Küçük Enişteyi… 😀

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Yurt Dışındaki Terör Örgütleri
Sonraki Konu
Fotoğraflara Yakalanmış Hayaletler!
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın