Kuzey Kore Hakkında Birkaç İlginç Bilgi

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Kuzey Kore olarak bildiğimiz ülkenin tam adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti‘dir. Hepimizin kabul ettiği gibi dünyanın en tuhaf ve içe kapanık ülkelerinden birisidir. Neredeyse kendilerini dünyadan izole etmişlerdir. Halkı sefalet içinde yaşarken ülkenin tüm geliri silahlanma için harcanmaktadır. Uzaydan ülkeye baktığınızda sadece başkentin bir bölgesinde ışık görülmektedir. Ayrıca Kuzey Kore ile Güney Kore 2009 yılında imzalanan ateşkes antlaşmasına kadar fiili olarak savaştaydılar.

Şimdi Kuzey Kore’nin neden dünyanın en ilginç ve tuhaf ülkelerinden biri olduğuna bakalım.


Propaganda Resimleri

Gerçekten Kuzey Korelilerin sevdiği bir şey varsa o da Kim Il-Sung, Jim Jong-Il ve Kim Jong-Un‘in propaganda resimleridir. Bu üç adam Kuzey Kore’nin kurucusu, oğlu ve torunudur. Ülkede nereye bakarsanız bakın bu fotoğraf ve resimleri göreceksiniz. Genellikle de sırıtan bir yüz ifadesiyle tasvir ediliyorlar.

Kim II Sung
Kim II Sung

Şirin ve Ürpertici Çocuk Müzisyenler

Belki İnternet’te gezinirken gitar çalan küçük çocukları görmüşsünüzdür. Bu 2-4 yaş arasındaki Kuzey Koreli çocuklar diktatörlükle yönetilen ve yoksulluğun hüküm sürdüğü bir ülkede müzik yapma konusunda çok başarılılar.

Şirin ve Ürpertici Çocuk Müzisyenler
Şirin ve Ürpertici Çocuk Müzisyenler

114.000 Kişilik Stadyum

Kuzey Kore’nin nüfusu yaklaşık 25 milyon civarında ve bu nüfusuyla dünyada 48. sırada bulunuyor.Yani bu kadar büyük stadyuma ihtiyaç duyacak bir nüfusu yok. Rungrado May Day Stadyumu, 1989 yılının ortalarında tamamlandı ve kapasite bakımından dünyanın en büyük stadyumu olarak kabul edilir. 50 dönümlük araziyi kaplayan bu stadyumun yapılış amacının olimpiyat düzenlemek ya da futbol maçlarına ev sahipliği yapmak olmadığını da biliyoruz. Bu stadyum daha çok gösteri ve kutlamalar için kullanılıyor.

Rungrado May Day Stadyumu
Rungrado May Day Stadyumu

Pulgasari

Bu da ne der gibisiniz. Kısaca anlatmak gerekirse kendisi Godzilla‘nın Kuzey Kore versiyonu olur. Belli ki Kuzey Koreliler, Japonları kıskanıp kendi devasa canavarlarını yaratmışlar. Kim Cong-il büyük bir Godzilla hayranıdır ve bu filmi yapmak için orijinal Godzilla filminin yönetmenini kaçırtıp Pulgasari filmini çektirir.

Pulgasari
Pulgasari

Sadece 4  Kanal Var

Kuzey Kore’ye gitmek istiyorsanız iyi düşünün. Bizim gibi televizyon başından ayrılmayan bir millet sadece 4 kanalı bulunan bir ülkede ne kadar yaşayabilir acaba. Bu 4 kanal da devlete ait ve çoğunlukla propaganda için kullanılıyor. Çoğu program sahte veya yalan haberlerle dolu. Nadiren de olsa spor ve çizgi film yayını yapılıyor.

Kuzey Kore Televizyon Kanalı
Kuzey Kore Televizyon Kanalı

Kuzey Kore’de Neredeyse Herkes Akordiyon Çalabiliyor

1960 yılında çıkan yasa gereği Kuzey Kore’de akordiyon dersi zorunlu oldu ve neredeyse herkes akordiyon çalabiliyor. Akordiyon, Halk Enstürmanı olarak da anılıyor.

Akordiyon
Akordiyon

Uyuşturucu Serbest

Dünyanın çoğunda yasak olan uyuşturucu Kuzey Kore’de serbest. Bu nedenle ülkenin birçok yerinde esrar ve kenevir tarlaları vardır.

Kenevir Bitkisi Uyuşturucu
Kenevir Bitkisi Uyuşturucu

Çok Fazla Heykel Var

Kim Il-Sung, Kuzey Kore’nin kurucusudur ve 1994 yılında ölmüştür. Ölümünün üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen kendisinin ülkedeki kalıcı etkisini göstermek için yaklaşık 35.000 heykeli bulunur.

Kim Il-Sung Heykeli
Kim Il-Sung Heykeli

Kuzey Kore’de Hiç Trafik Işığı Yok

Ülkede neredeyse araba bulunmadığından trafik ışığına da ihtiyaç bulunmuyor. Trafik lambasından çok trafik polisi bulunuyor demek yanlış olmaz. Kuzey Kore’de yollar kadın trafik polislerine emanet. Sadece üst düzey asker ve memurlar araç sahibi olabiliyor.

Kuzey Kore'deki Kadın Trafik Polisleri
Kuzey Kore’deki Kadın Trafik Polisleri

Ülke Geceleri Karanlığa Gömülüyor

Kuzey Kore, gün batımından sonra karanlığa gömülüyor dersek abartmış olmayız. Sadece başkentte birkaç ışık görebilirsiniz. Hemen altında bulunan Güney Kore’e baktığımızda nasıl parladığını göreceksiniz. Maalesef aynı adayı paylaşan bu iki ülke arasında gelişmişlik yönünden çok büyük farklar var.

Kuzey Kore'de Gece
Kuzey Kore’de Gece

İnternet Yasak

Kuzey Kore’de halkın internet kullanması yasak. Hiç inandırıcı olmayan bir nedeni var. Halklarının diğer ülkelerdeki kötü şeyleri görüp o ülkeler hakkında kötü şeyler düşünmelerini istemiyorlar.

Kuzey Korede İnternet Yasak
Kuzey Korede İnternet Yasak

Yalanlar Ülkesi Kuzey Kore

Kuzey Kore’de yetkililer halka ve tur için ülkeye gelen turistlere sürekli yalanlar söylüyorlar. Bunlardan birkaçı şöyle:

 • “Kuzey Kore dışında yaşam çok kötü.”
 • “Güney Kore halkı ABD işgali altında acılar çekiyor.”
 • “Bizde gıda sıkıntısı var ama diğer ülkelerde durum çok daha kötü. ABD’de halk açlıktan kar yiyor.”
 • “Bütün dünya yaşam kalitesiyle Kuzey Kore’yi kıskanıyor.”
Kuzey Kore Yalanları
Kuzey Kore Yalanları

Kızdırmayın Küçük Enişteyi… 😀

Saygılar.
Fakir Yazar Kürşat.Kuzey Kore Hakkında Birkaç İlginç Bilgi” için 10 yorum

 • 18 Ağustos 2017 16:49 Mustafa Karayel Cevapla

  Kuzey Kore şaka gibi ülke ya gerçekten. Hele o dikdatörleri var ya bilmem kimi 10 sıfır yendik bilmem herkes saçını benim gibi yaptıracak babaanneme tapacaksınız falan :d adam bildigin bilgisayarda oyun oynar gibi ülkede oyun oynuyor

  • 18 Ağustos 2017 17:06 Fakir Cevapla

   Benim merak ettiğim Kuzey kore halkından kimse de demiyor mu diğer ülkelerde yaşam şarltarı bu şekilde de niye bizde böyle diye sorgulamıyor mu? İlginç Gerçekten. Demek ki memnun k.kore halkı hayatından. 1 ayaklanma bile yok. :/

 • 18 Ağustos 2017 17:42 Can Cevapla

  Kuzey Kore George Orwell’in 1984 romanından hallice bir yer. En son Amerika ile yaşadıkları gerilim de onları etkilemediğine göre gelecekleri çok karanlık görünüyor.

 • 18 Ağustos 2017 19:25 Süleyman ÖZKAN Cevapla

  Kuzey Kore ye gitmek gibi bir düşüncemiz olsa bile, zaten çok sınırlı sayıda kişiyi kabul ediyorlar, o nedenle istesek de gidemeyiz.
  Halkın Dünyanın geri kalanından haberdar olmadığı, haftanın 6 günü mesai, pazar günleri ise gönüllü mecburi mesai olan bir köleler ülkesi.
  İnternetin olmadığı, propaganda için kullanılan tv kanalları dışında insanların hebere erişiminin olmadığı bir coğrafyada, başka bir hayata dair hiç bir bilgisi olmayan insanların isyan etmemesi de normal.
  Arada bir Güney koreye kaçmaya çalışanlar olsa da, onlardan yakalananlarda, çok ağır cezalandırılıyor.
  Kuzey kore için söylenebilecek garip bir şey de, İncil bulundurmanın kesinlikle yasak olduğudur sanırım.

 • 19 Ağustos 2017 12:18 SeeTake Cevapla

  Hiç bilmediğim ve çoğunu saçma bulduğum bilgiler. Ülkemize ve yönetime şikayet edenler de bunları görmeli. Belki muazzam bir yaşantımız yok ama bu yazıyı okuduktan sonra bakış açımızı değiştirebiliriz.

  • Kürşat

   19 Ağustos 2017 12:19 Kürşat Cevapla

   Sırf tişört giydi diye tutuklanan insanlar var. Şimdi değil ama bir gün farkımız kalmayacak onlardan

 • 21 Ağustos 2017 22:03 Onur Cevapla

  Adamlar içeride düzeni kurmuşlar mis gibi yaşıyorlar. Şaka bir yana beğendiğim icraatları olsa da tam bir diktatör Kim Jong. Mesela son olarak tecavüzcüleri asacağını söyledi. Amerika’ya kafa tutması falan bence küresel oyun. Tıpkı Kore’nin başında olması gibi..

 • 23 Ağustos 2017 15:08 Emre Karakaya Cevapla

  Her zaman gitmek istediğim ülkelerden biridir Kuzey Kore. İnşallah gidebilirim.

  • 23 Ağustos 2017 15:10 Fakir Cevapla

   Sayılı turist alıyorlar her yıl onuda bizden almazlar yakın yerlerden alırlar çin vb. 🙂 gidip de ne yapacaksın fotoğraf çekmek de yasak ayrıca 🙂

 • 4 Eylül 2017 20:26 Halit Cevapla

  kuzey kore hakkında verdiğiniz bilgiler arasında en çok uyusturucunun serbest olmasına sasırdım. Güzelim ülkeyi ne hale getiriyorlar ya insanlara yazık ama.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …