Bunları da Okuyabilirsiniz
Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!
Fiyat Performans Bilgisayar Oyuncu Kasaları
Bir Mango Ağacı Hikayesi
Sırt Ağrısı ve Nedenleri
Arabada Müzik Sesini Sona Kadar Açıp Gezmek
Sıcaklar İçin Klimalı Giysi İstiyorum!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Mikro Terazi Nedir? Mikro Terazi Özellikleri Nelerdir?

Okunma Süresi
4 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
25.09.17
Yorum
0 yorum

Mikro Terazi Özellikleri

Tıpkı hassas terazi gibi laboratuvar ortamlarında sıklıkla kullanılan mikro terazi, çok yüksek hassasiyet derecelerinde tartım gerçekleştirmektedir. Mikro teraziler sadece laboratuvar ortamında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Fakat burada bir ekleme yapalım. Kuyumcular tarafından da tercih edilebilirler. Tartım kapasiteleri sınırlıdır. Çok düşük ağırlıkları ölçmek için tasarlanmış tartım ürünleri olduğunu söyleyebiliriz.

Maksimum 52 grama kadar tartım gerçekleştirebilen mikro terazi, bu nedenle laboratuvar ortamında özellikle Ar-Ge laboratuvarlarında tercih edilmektedir. www.baykon.com adresinden mikro teraziler hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ar-Ge laboratuvarlarında yapılan çalışmalar, araştırma üzerine yeni bir buluş, yenilik veya aklınıza gelebilecek herşey olabildiği için burada yapılan çalışmalar çok küçük birimler ile ifade ediliyor. Yani prototip olarak nitelendirmemiz yanlış olmaz. Bu yüzden bu ortamlarda en ufak hataya yer yoktur. İşte mikro terazi ile bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Mikro Terazinin Kullanıldığı Sektörler

Mikro teraziler genel anlamda laboratuvarlarda kullanılan cihazlardır. Genel olarak laboratuvar dışında kullanılmasalarda bazı sektörlerin belli üretim aşamalarında tercih edilebilmektedirler. Bu sektörleri sıralayacak olursak;

 • Kalite kontrol, analiz ve ürün geliştirme laboratuvarları
 • İlaç endüstrisi
 • Biyoteknoloji endüstrisi
 • Kozmetik endüstrisi
 • Tıp ve sağlık endüstrileri

gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Mikro Terazi Genel Özellikleri

Mikro terazi yapı olarak birbirinden ayrı iki ana bileşenden oluşmaktadır. Mikro terazilerin, gösterge ve hassas mekanik ölçüm sistemi olarak iki ayrı ana bileşeni bulunma sebebi ise mekanik bileşenlerin elektronik sistem üzerindeki ısınma etkisini en aza düşürmek olarak açıklanabilir. Bunun dışında mikro terazi, tıpkı diğer  analitik ve hassas teraziler gibi teknolojik özelliklere de sahiptir. Bu özellikleri

 • Elektronik seviye gösterimi
 • Taşınabilirlik
 • USB flaş bellek ile bilgi alış verişi
 • Infrared proximity sensörler
 • Haberleşme bağlantıları
 • Yazıcı bağlantısı
 • Depolama

şeklinde sıralayabiliriz. Burada haberleşme bağlantıları maddesini biraz daha açacak olursak eğer  wi-fi, Ethernet, USB, in-out, rs232 gibi bağlantı noktalarını görebiliriz. Ayrıca Infrared proximity sensör maddesinde ise yazdırma, dara alma ve sıfırlama gibi fonksiyonlar yer almaktadır.

Mikro Terazileri Özel Kılan Nedir?

Mikro terazilerin en önemli özelliği en yüksek ölçüm hassasiyetini garanti etmesidir. Yani hata payı oldukça düşüktür. Marka ve modele göre değişse de 0.00001 gram hassasiyet derecelerinde teraziler bulunmaktadır. Bu teraziler doğrusallık hatasını en aza indirerek tüm tartım bölgelerinde güvenilir tartım sağlar. Ayrıca çift çekirdekli işlemcileri sayesinde hem daha fazla iş yükü alırlar hem de daha hızlı çalışırlar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Elektronik Cihazlarınızı Elektrik Sorunlarından Koruyun
Sonraki Konu
Modern Teknolojinin Yok Ettiği Şeyler
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın