Mmorpg Evreni ve J. R. R. Tolkien

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Oyun sever arkadaşların bir çoğu Mmorpg diye bir oyun türü  duymuştur, Bu oyun türü nasıl popüler oldu? ve Bilgisayar başına nasıl milleti bağladı? Biraz sohbet biraz bilgi muhabbet tadında fakir yazar yazımız. 🙂

Kitaplarında Yarattığı Yeni Dünya ve Yeni Irklar

Nasıl bir insan yazdığı eserlerde yeni bir dünya ve yeni medeniyetler ırklar yaratabilir? Ufak bir hobbit oyuğundan yola çıkarak unutulmaz bir eser çıkartır.

Kimden bahsediyorum? J. R. R. Tolkien’ den tabii ki… 1930’lu yıllarda temelini atmış Mmorpg’nin yazdığı kitaplar bir çok filme konu olmuş bahsettiği karakterler bir çok oyunda işlenmiş ve halen o yolda devam ediyor.

Kimdir ki bu J. R. R. Tolkien?

Tam Adı ile John Ronald Reuel Tolkien, İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır. Benim ve bir çok kişinin favori yazarıdır. Fantastik dünyanın kralı diyebileceğim insandır.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi Eserlerini Nasıl Kafasında Kurguladı?

Tolkien İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ronald’ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi. Birminghamlı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak amacıyla Güney Afrika’ya yerleşmişti. Fakat iklimin getirdiği olumsuzluklar kısa zamanda anne Mabel’i Ronald’i ve küçük kardeş Hilary’i de alıp İngiltere’ye dönmeye itti.

Aile bir süre sonra baba Arthur’un da dönmesi ile eski günlerine kavuşmayı umuyordu. Fakat 15 Şubat 1896’da Güney Afrika’dan Arthur’un ölüm haberi geldi. Bunun üzerine Mabel çocukları alıp küçük bir köy olan Sarehole‘a yerleşti. Bu köy Ronald’da derin etkiler bırakacak, ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire ile defalarca Sarehole’u ziyaret edecekti. Sarehole’da Tolkien’i etkileyen sadece yemyeşil doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile her zaman oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Ogr” adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Kendine Ait Yeni Bir Dil  Tasarladı: Elf Dili

Ronald, Birmingham’daki King Edward’s Okulu’na başlayınca aile bir kez daha taşınmak zorunda kaldı. Ronald yeni taşındıkları Olver Road’a yakın olan St. Philips okuluna verildi. Bir yıl sonra burs kazanınca tekrar King Edward’s Okulu’na dönen Ronald birkaç yıl sonra (1904 yılında) da şeker hastalığı yüzünden annesi Mabel’i kaybetti. Bunun üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice’in yanına gitti ve Peder Francis Morgan’ın gözetimine verildi. King Edward’s Okulu’nda iken Ronald’ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde Ronald kendine ait bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı.

Özet olarak aslında J. R. R. Tolkien yaşadığı bütün zorlukları kendi içindeki fantastik dünyada yorumlayarak harika eserler ortaya çıkarttı.

J. R. R. Tolkien Eserlerinin Mmorpg Oyun Türüne Etkisi

Piyasada olan bütün Mmorpg oyun türlerindeki karakterleri inceleyin aslında oyunlarda yer alan bütün karakterlerin hepsi Tolkien’in kitaplarında ele aldığı karakterlerden ibarettir.

Orklar, Elfler, Goblinler, İnsanlar, EntlerCüceler, Devler ve yarattığı bütün karakterler hepsi mmorpg oyunlarının içinde yer almakta. Yani J. R. R. Tolkien yıllar önce yazacağı kitabın bu yerlere geleceğini tahmin edemezdi. Ancak yazdığı kitap ve karakterler günümüzde bir çok kitleyi bilgisayar karşısında saatlerce tutan oyunlar haline geldi.

Yapılan filmler ve dizileri de katmıyorum içine.

Kendi içinde yarattığı fantastik dünyasını bizlere kendinden sonraki nesillere aktardığı için J. R. R. Tolkien’e büyük teşekkür ederim.

Saygılar.
Fakir Yazar.Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Kahve ve Sağlık

Kahve'nin tarihi sağlığa yararları ve insan bedenine olan etkisi hakkında b …