Bunları da Okuyabilirsiniz
Uyandırıcılık Ne Güzel Meslek
Erken rezervasyon otelleri 2018 indirimlerini açıkladı.
1 Yıllık League of Legends Maceram
Afrika Kıtası’ndaki En Tuhaf Yasalar
Okul Kırtasiye & Malzeme Alışverişi Nasıl Yapılır?
Oyun Oynarken Sinirlenmek ve Zarar Vermek!
Paylaş
Paylaşımı Kapat

MOBA Oyunlar ve eSpor

MOBA Games
Okunma Süresi
9 Dakika
Yazar
Kürşat
Yazı Tarihi
10.08.17
Yorum
9 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

MOBA’nın anlamı Türkçe’de çevrim içi çok oyunculu savaş arenası İngilizce de de Multiplayer Online Battle Arena dır.  MOBA oyunlar online oynanır ve çoğunlukla takım stratejisine dayalıdır. Genellikle 5’er kişilik 2 takımın olduğu haritalara dayalıdır ama bazen 3’er kişilik 2 takımın oynadığı haritalar da mevcuttur. Çoğunlukla amaç koridorlarda bulunan rakibin kulelerini yok ederek ana üssünü ele geçirmek üzerine kuruludur.  Maç sırasında minyonlar, Boss adı verilen güçlü yaratıklar ve rakipler öldürülerek altın veya oyun içi para kazanılır ve bu paralarla item adını verdiğimiz eşyalar alınır.

eSpor’da Başı MOBA Oyunları Çekiyor!

Biraz olsun oyun dünyasının içerisindeyseniz ülkemizde eSpor organizasyonlarının ne kadar çok arttığını fark etmişsinizdir. Bu oyunların başını da League of Legends ve Dota gibi MOBA türü oyunların çektiğini biliyoruz. Bu tür organizasyonların biletleri de günler öncesinden bitiyor ve biletler kara borsaya düşüyor. Bir eSpor organizasyonunu bazen 1 milyondan fazla kişi online olarak izliyor. Böyle büyük rakamların konuşulduğu bir platforma Galatasaray ve Fenerbahçe de bu yıl League of Legends takımları kurdular. Hatta Fenerbahçe şampiyonluk liginde başarılı da oldu. Dünyada bulunan 13. lig içerisinden Türkiye 6. sırada bulunuyor. Espor ülkemizde o kadar popülerleşti ki ilk defa Bahçeşehir Üniversitesi bu yıl eSpor Bursu vereceğini açıkladı.

eSpor

eSpor

Şimdi bu MOBA oyunlarından birkaçını sizlere tanıtayım.


League of Legends (LOL)

İlk MOBA oyun Warcraft III haritasını kullanan Defense of the Ancients(DOTA)‘tir. Riot Games adlı şirket de bu oyunu örnek alarak League of Legends adlı MOBA oyununu 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürdü. Oyun tamamen stratejiye ve takım oyununa dayalıdır. Rün ve kabiliyet sisteminin olmasıyla da DOTA’dan ayrılır. LOL, harita olarak olmasa da şampiyon çeşitliliği ve oyun modları olarak sürekli bir gelişim içerisindedir. Turnuvalar ve çoğu oyun Sihirdarlar Vadisi adı verilen, 3 koridordan oluşan ve 5’er kişilik 2 takımın oluşturduğu haritada oynanır. Son olarak Riot Games, Türkiye Sunucularını Avrupa’dan Türkiye’ye taşıyarak pinglerin düşmesini sağlamıştır.

league of legends

League of Legends


DOTA 2

Valve Corporation tarafından geliştirilmiş ve 9 Temmuz 2013 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Oyun aslında 2002 yılında çıkan   Defense of the Ancients’in (DOTA) geliştirilmiş hali ve devam oyunudur. Oyunda 111 Hero yani karakter bulunur. Haritada sol alt ve sağ üstte 2 ana bina bulunur. 5’er kişilik takımlar rakibin ana binasını yıkıp oyunu kazanmaya çalışır. Her MOBA oyununda olduğu gibi oyuna 1 levelden başlayıp oynadıkça yükselirsin ve biriken paralarla oyun içi silahlar ve zırhlar alabilirsiniz. DOTA 2 aslında MOBA oyunların atasıdır ve her yıl büyük ödülleri olan birçok turnuva düzenlenir.  DOTA 2’nin eSpor turnuvalarının en büyüklerine sahip olmasına da şaşırmamak gerek. Çünkü DOTA 2 olmasaydı şu an oynadığımız onlarca diğer MOBA oyun da belki hiç olmayacaktı.

DOTA 2

DOTA 2


SMITE

Smite, Hi-Rez Studios tarafından geliştirilmiş bir MOBA oyundur. Oyundaki karakterler diğer MOBA oyunlarından farklı olarak mitolojik karakterlerdir. Yani oyuna Tanrıların kapışması da diyebiliriz.  Zeus, Poseidon, Loki, Ares, Thor gibi mitolojik tanrılarla oynayabilirsiniz. Bir diğer özelliği de oyun Üçüncü Göz Bakışından oynanabiliyor. Smite’ta birçok oyun modu bulunuyor. Ayrıca 1 vs 1, 3 vs 3 ve 5 vs 5  oynanabilme imkânına sahip.

Smite

Smite


Heroes of the Storm

Oyun 2 Haziran 2015’te Blizzard Entertainment tarafından çıkarıldı ve gerçekten diğer MOBA oyunlardan çok farklı. Heroes of the Storm‘da diğer MOBA  oyunların aksine birçok harita ve harita görevleri mevcut. En son 8 harita bulunuyordu oyunda. Haritalar küçük ve hıza dayalı bir oyun. Koridor sayısı da her haritada farklılık gösteriyor. Bir karşılaşmaya girerken önce oynamak istediğiniz karakteri seçiyorsunuz ve oyun size göre rakipler ve takım arkadaşları arıyor. Yani önce takımlar değil karakterler belirleniyor. Ayrıca oyunda altın ya da herhangi bir para yok. Oyunda seviye sistemi var ve ya beraber takım olarak seviye atlıyorsunuz ya da tam aksi olarak beraber  seviye düşüyorsunuz. Seviye arttıkça yeni yetenekler açılıyor.

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm


Paragon

Paragon, Epic Games tarafından 2016 yılında çıkmış bir MOBA türü oyundur. Unreal Engine 4 motorunu kullanıyor. Oyunda 3 levele kadar botlara karşı oynuyorsunuz.  Oyundaki amaç rakibin üssünde bulunan çekirdeği yok etmek.  Çoğu oyunda olduğu  gibi Paragon’da da haritada 3 koridor bulunuyor. Sağ, sol ve orta koridor şeklinde bölünüyor. 5’er kişilik 2 takım halinde savaşıyorsunuz. Paragon’da da Smite’ta olduğu gibi 3. Göz Bakışı bulunuyor ve bu özellik gerçekten size herhangi bir MOBA oyununun verdiği zevkten çok daha fazlasını veriyor. Oyun sürekli güncellenmekte ve yeni haritalar eklemektedir.

Paragon

Paragon


Paladins

Paladins, Smite oyununun yapımcısı da olan Hi-Rez Studios tarafından 16 Eylül 2016 tarihinde çıkarıldı.  Aslında ilk bakışta diğer MOBA türü oyunlara benziyor olsa da bir o kadar da farklı bir oyun. Diğer MOBA oyunlar gibi 5’er kişilik 2 takım haritada savaşıyor ve belirli bölgeleri almaya çalışıyorlar. Takımlardan biri ilk bölgeyi aldığında patlayıcı dolu yükü karşı takımın üssüne götürmeye ve bu sırada karşı takım da yükün geçmesini engellemeye çalışıyor. Paladins kesinlikle bireysel oynanabilecek bir oyun değil. Bu nedenle de görevlerin yapılabilmesi için takım oyununa uymanız gerekiyor. Oyunu oynaması gerçekten çok zevkli ve diğer MOBA  oyunlardan sıkıldıysanız denemenizi öneririm.

Paladins

Paladins


Ve Ayrıca Aşağıdaki Moba Oyunlarını da İnceleyebilirsiniz.

 • Brawl of Ages
 • Airmech
 • Arena of Heroes
 • Arena: Cyber Evolution
 • Atlas Reactor
 • Awesomenauts
 • Battleborn
 • Battlesouls
 • Bloodline Champions
 • Chaos Heroes Online
 • Crush Online
 • Deadbreed
 • Golden Rush
 • Heavy Metal Machines
 • Heroes Of Newerth
 • Magika: Wizard Wars
 • One Tower
 • Süpernova
 • Tome: Immortal Arena

Herkese Legendary Oyunlar Dilerim.

Saygılar Bizden.
Fakir Yazar Kürşat

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Babası Muz Alınca Mutlu Olan Nesil Burada Mı?
Sonraki Konu
Deprem Nedir? Deprem Anında Ne Yapılmalı?
Yorumlar
Facebook Üzerinden Yorum Bırakın
Disqus Üzerinden Yorum Bırakın