Mobil Alışveriş Hızla Yükseliyor

Akıllı cihazların mobil alışveriş yapma davranışları üzerindeki etkisi, akıllı telefonların ortaya çıkmasından bu yana artmaktadır. Ancak son veriler, tüketicilerin telefonlarında işlemlerini daha rahat yaptığını göstermektedir.

Google Analytics’te haziran ayından eylül ayına kadar olan verilere göre, çevrimiçi işlemlerin yüzde 40’ından fazlası mobil cihazlarda yapıldı. Ayrıca, Aralık 2017’de yanıt verenlerin yüzde 46’sı akıllı telefonlarını tüm satın alma işlemi için kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

Mobil Alışveriş Miktarında Artış Var

Forrester verilerine göre, 2012 yılında ABD’li tüketiciler akıllı telefonlarında perakende alımlarda 7,8 milyar dolar harcadılar. 2016 yılına kadar bu rakam 60.2 milyar dolara ulaştı ve Forrester, 2018’de 93,5 milyar dolara ve 2022’de 175.4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bu rakamlar, tüketicilerin telefonlarında alışveriş yapma fikrine ısındığı açık bir işarettir. Ancak bu, markalara, marka sadakatinin doğasını değiştiren mobil ve / veya uygulama deneyimlerini geliştirmek için daha da fazla baskı yapıyor. Tüketicilerin alışveriş beklentileri karşılanmazsa, başka bir yere gideceklerdir.

Örneğin, Google araştırması, tüketicilerin yüzde 73’ünün kötü tasarlanmış bir mobil siteyi alışveriş için kullanmak yerine satın almayı kolaylaştıran alternatif bir mobil siteye geçeceğini göstermiştir. Ayrıca, akıllı telefon kullanıcılarının üçte ikisi mobil sitelerin veya uygulamaların bulunduğu yere göre deneyimi kişiselleştirdiğini belirtmiştir. Tüketiciler, özellikle satın almaları gereken markalar ve belirli ürünler hakkında daha fazla bilgi için tavsiye almak amacıyla mobil aramayı kullanıyor. Aslında, Google, “markalar” kelimesini içeren mobil aramaların, 2015’ten 2017’ye kadar yüzde 80’in üzerinde artış gösterdiğini ve “en iyi veya en iyi X markaları” için yapılan mobil aramaların, yüzde 95’in üzerinde arttığını tespit etti. Buna ek olarak, Google verileri, “uzak durulması gereken zeytinyağı markaları”, “uzak durulması gereken buzdolabı markaları” veya “uzak durulması gereken lastik markaları” ile biten aramalarda, mobil cihazlarda 2015’ten 2017’ye kadar yüzde 150’den fazla büyüme gösteriyor.

Mobil Alışveriş Tüketicilere Daha Çekici Geliyor
Mobil Alışveriş Tüketicilere Daha Çekici Geliyor

İlham Almak İçin de Mobil Cihazlar Kullanılıyor

Google, alışveriş yapanların giderek ilham almak için mobil cihazlara yöneldiklerini söyledi. Aynı iki yıllık dönemde, “fikirler” için mobil aramalarda yüzde 55’lik bir artış oldu: “25 dolarlık hediye fikri”, “kıyafete dayalı fikirler”, “banyoya yeni model fikirler” ve alışveriş listelerinde mobil aramalarda yüzde 150’lik bir artış oldu. Ancak, mağaza içi alışveriş ve geleneksel e-ticaret gibi, müşteri yolculuğu da parçalanmaya devam ediyor. Google ve Verto’nun Mobil Alışveriş Yolculuğu araştırması, ortalama mobil alışveriş deneyiminin bir uygulama veya mobil siteye en az altı ziyaret ve arama, alışveriş veya sosyal gibi en az üç kategorinin kullanımını içerdiğini tespit etti. Mobil alışverişin yüzde 46’sı, mobil site ile uygulama arasında en az bir geçişi içeriyor.

Alışveriş için Mobil Siteler, Uygulamalara Göre Bir Adım Önde

Ürünler araştırılırken ve karşılaştırılırken, çalışmalar tüketicilerin mobil ağı uygulamalara tercih ettiğini söylüyor. Google, tüketicilerin alışveriş için mobil siteler kullandığını, çünkü uygulamaların telefonlarında hala bir yer kazanmak zorunda kaldıklarını tespit etti. Google ve Heart + Mind Strategies çalışmasına göre, ankete katılanların yüzde 68’i telefonlarında bir markadan alışveriş yapmak için bir uygulamaya ihtiyaç duymadıklarını; yüzde 87’si, telefonda bir uygulamaya sahip olmadan bir markaya sadık olabileceğini söylemiştir. Yüzde 63’ü de bir marka, müşterilerini alışveriş yapabilmeleri için uygulamayı indirmeye zorlarsa, bu uygulamayı kısa süre sonra sileceklerini belirtmiştir.

İnsanlar, bir alışveriş yapmadan önce bir uygulamayı indirip kullanmakla uğraşmak yerine mobil ağları kullanarak ürün araştırması yapmayı tercih etmektedir. Ancak iş alışveriş yapmaya geldiğindeyse müşteriler, uygulamalar ve mobil ağlar arasında neredeyse yarı yarıya bölünmüş durumdadır. Her ne olursa olsun mobil ağ üzerinden araştırma yapmak bir uygulamaya göre yaklaşık 2.6 kat daha hızlı olduğundan daha avantajlı durumdadır.

Mobil Siteler Uygulamalara Göre Daha Avantajlı
Mobil Siteler Uygulamalara Göre Daha Avantajlı

Saygılar
KürşatMobil Alışveriş Hızla Yükseliyor” için 1 yorum

  • 22 Temmuz 2018 21:17 Muhlis Gürsoy Cevapla

    O yüzden mobil uygulama yapımı çok popülerleşti çünkü artık herkes telefon kullanıyor. Gelir artık parmak ucundan gelen tıklamalarla geliyor. 3 tıkta satın alma olayı vs. bunun kanıtı.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar