Babası Muz Alınca Mutlu Olan Nesil Burada Mı?

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Doksanlı yıllarda muz yemek bir lükstü. Normal sıradan bir ailenin muz alıp doya doya yemesi bir hayli zordu. 🙂 Son bir kaç senedir yerli üretim muz yetiştirildiği için aileler adam gibi muz yedirebiliyor çocuklarına.

Muz bir ödüldü bizim için. 🙂 Çünkü pahalıydı durumu iyi olan aileler çocuklarına istediği kadar alıyorlardı, yılda 1 yada 2 kez belki alınırdı bize oda birer tane. 🙂 Onuda biz çocuklar için alırlardı Anne ve Baba yemez çocuklarına yedirirdi. 🙂

Çocuklarınıza Az da Olsa Alın! Her Meyvenin Tadına Baksınlar!

27 yaşındayım şimdiye kadar Ananas, Avokado yada Hindistan cevizinin sütünün tadına hiç bakmadım, tadını bilmem sadece market reyonlarında görmüşlüğüm vardır. 🙂 Ailemin çocuk iken bana aldığını da hatırlamam. Ne kötü bir şey değil mi? Eğer bir gün çocuğum olursa her meyvenin tadını bakmasını sağlayacağım evlatlarımın. 🙂 Hiç olmazsa yemedim demesinler. 🙂

Her Kesimin Alabileceği Meyveler

Mandalina
Herkesimin Alabileceği Meyveler: Mandalina

Maddi durumu ne olursa olsun her kesimin rahatlıkça alıp tüketebileceği meyveler Elma, Mandalina, Portakal, Şeftali, Karpuz, Kavun, Kiraz aklıma gelmeyen ucuz meyveler. Ama genelde gelir düzeyi düşük ailelerin tercihi elma, mandalina, karpuz ve kavun.

Şimdi ben bunları yazıyorum ancak bu meyvelere hasret bir çok ülke var. Şükür ülkemizde bir çok meyve yetişiyor. Ancak pazara ucuz mu geliyor orası tartışılır çiftçiden 1 liraya alınan ürün pazara gelinceye kadar 5 lira oluyor.

Zengin Kesimin Alabileceği Meyveler

Zenginlerin Yiyebileceği Meyveler
Zenginlerin Yiyebileceği Meyveler

Genelde tropikal meyveler yani Ülkemizde yetişmeyen yurt dışından ithal gelen meyveler nedir bunlar avokado, Hindistan Cevizi, Ananas, Kivi vb. gibi meyveler.


Yazan: 1996 yılında 1 tane muz alınacak diye ay sonunu heyecanla bekleyen çocuk. Bitmesin diye gıdım gıdım yerdim. 🙂 

Saygılar
Fakir Yazar.Babası Muz Alınca Mutlu Olan Nesil Burada Mı?” için 13 yorum

 • 6 Ağustos 2017 11:44 Onur Bozkurt Cevapla

  O yıllar ne güzel yıllardı. Fakirdik ama mutluyduk. Dediğiniz gibi bir ödül olarak muz almak ne kadar mutlu ederdi. Bu arada Avokado yu hiç tavsiye etmem tadı yok gibi birşey?.

 • 6 Ağustos 2017 12:02 Yusufcan Aksu Cevapla

  Sadece özel günlerde alınan meyvelerdendir muz. Elma gibi her akşam soyulup bıçağın ucu ile aile bireylerine uzatılmaz. Cidden özel bir mutluluğu vardı.

 • 6 Ağustos 2017 13:12 Onur Cevapla

  Sadece sen mi Fakir Yazar? Ah ah hatırladım o günleri. Sadece muz değil bir de antep fıstığı vardı. Peder bey alsa da yesek diye beklerdik. Parası olunca alırdı bi yarım kilo yerdik. Yerdik dediğime bakma hemen bitmesin diye dediğin gibi gıdım gıdım yerdik. Şimdi çoğu kimse yüzüne bakmaz muzun, portakalın veya mandalinin..

  • 6 Ağustos 2017 13:32 Fakir Cevapla

   aynen öyle. 🙂 Bazı şeylerin değeri bilinmiyor halbuki onun için sevinen çocuklar var hala bu dünyada 🙂

 • 6 Ağustos 2017 13:44 Seyfi Cevapla

  Ne günlerdi be. Annem bir oyuncak alırdı bana. Onun mutluluğu üzerimde. Eve gelmeyi sabırsızlıkla beklerdim. Eve gelince yeni oyuncağımla oynarken annem bir de bu gibi meyveler verirdi. Özellikle muz. Mutluluğum ikiye katlanırdı. O günlere götürdünüz hocam beni

  • 6 Ağustos 2017 14:02 Fakir Cevapla

   🙂 benimkine bezer yaşanmışlıklar ama bana alınan oyuncağın ömrü 1 gün olurdu bozup kırıp tekrar düzeltmeye uğraşırdım hep 😛

 • 6 Ağustos 2017 14:25 Mustafa Karli Cevapla

  bilmiyorum öyle bir döneme mi denk gelmedim yoksa pek meyve sevmediğim için mi yaşayamadım. yaşımda 21 i buldu ama bilmiyorum 😀 Ama çok dinledim çilek muz en lüks meyveler arasında yer aldığı dönemleri. Çok güzel yazı olmuş eline sağlık

  • 6 Ağustos 2017 14:29 Fakir Cevapla

   Doksanlı yıllarda öyleydi 90 ve 2000 arası yıllar 🙂 Sen şanslı zamanlara denk gelmişsin 🙂

 • 6 Ağustos 2017 16:36 Mertcan Cevapla

  muz eskiden daha pahalıydı herhalde, ya da alım gücü şimdiye göre daha düşük olabilir. ama o zaman ki nesil şimdi muza doymuş durumda 🙂

  • 6 Ağustos 2017 16:48 Fakir Cevapla

   Evet o zamanlar öyleydi şimdi biraz ucuz görünce kapış kapış gidiyor akşamı bulmuyor tezgahları muz satanların 🙂

 • 7 Ağustos 2017 13:59 Murat Cevapla

  O dönemleri bizzat yaşayan biri olarak biliyorum ki, 70 ve 80 li yıllarda lüks tüketim maddesiydi muz.
  Memur maaşı ile evimize yılda 2-3 kere girerdi. o zamanlar biraderle kapışırdık muz’u ertesi güne kalmazdı.
  şimdi bol ve her keseye uygun ama yavan geliyor. senede yediğim muz 4-5 geçmiyor.

 • 20 Ağustos 2017 18:43 Sezer Cevapla

  Şu avokado’yu almaya hala şansım olması 6 tl diyor tanesine 🙂 meyve sularında içiyoruz o yetiyor ancak muz olayına gelince ne günlerdi ya çikita muz ha :))

 • 5 Şubat 2018 12:41 Sosyal Medya Kafe Cevapla

  O yıllar güzel yıllardı.Çok ufak şeylerle mutlu olan çocuklardık.Maalesef artık bu değerlerimizi kaybettik.Çocukken ,hasta olduğumda babam muz alırdı.Muz yiyince birden iyileşiyordum :))

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …