Bunları da Okuyabilirsiniz
Taboo – İlk Sezonu İzledim
Sağlık için Muhteşem 3’lü Zencefil, Rezene ve Ihlamur
Kilo Vermek Elimizde
Neden İnsanlar 8 Saatlik Döngüde Uyuyor?
Fakir Yazar Blog Sayfamız 1 Yaşında!
Arşiv Raf Sistemleri Hakkında Bilgiler
Paylaş
Paylaşımı Kapat

Babası Muz Alınca Mutlu Olan Nesil Burada Mı?

Muz Alınca Mutlu Olan Nesil
Okunma Süresi
2 Dakika
Yazar
Fakir
Yazı Tarihi
06.08.17
Yorum
13 yorum

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Doksanlı yıllarda muz yemek bir lükstü. Normal sıradan bir ailenin muz alıp doya doya yemesi bir hayli zordu. 🙂 Son bir kaç senedir yerli üretim muz yetiştirildiği için aileler adam gibi muz yedirebiliyor çocuklarına.

Muz bir ödüldü bizim için. 🙂 Çünkü pahalıydı durumu iyi olan aileler çocuklarına istediği kadar alıyorlardı, yılda 1 yada 2 kez belki alınırdı bize oda birer tane. 🙂 Onuda biz çocuklar için alırlardı Anne ve Baba yemez çocuklarına yedirirdi. 🙂

Çocuklarınıza Az da Olsa Alın! Her Meyvenin Tadına Baksınlar!

27 yaşındayım şimdiye kadar Ananas, Avokado yada Hindistan cevizinin sütünün tadına hiç bakmadım, tadını bilmem sadece market reyonlarında görmüşlüğüm vardır. 🙂 Ailemin çocuk iken bana aldığını da hatırlamam. Ne kötü bir şey değil mi? Eğer bir gün çocuğum olursa her meyvenin tadını bakmasını sağlayacağım evlatlarımın. 🙂 Hiç olmazsa yemedim demesinler. 🙂

Her Kesimin Alabileceği Meyveler

Mandalina

Herkesimin Alabileceği Meyveler: Mandalina

Maddi durumu ne olursa olsun her kesimin rahatlıkça alıp tüketebileceği meyveler Elma, Mandalina, Portakal, Şeftali, Karpuz, Kavun, Kiraz aklıma gelmeyen ucuz meyveler. Ama genelde gelir düzeyi düşük ailelerin tercihi elma, mandalina, karpuz ve kavun.

Şimdi ben bunları yazıyorum ancak bu meyvelere hasret bir çok ülke var. Şükür ülkemizde bir çok meyve yetişiyor. Ancak pazara ucuz mu geliyor orası tartışılır çiftçiden 1 liraya alınan ürün pazara gelinceye kadar 5 lira oluyor.

Zengin Kesimin Alabileceği Meyveler

Zenginlerin Yiyebileceği Meyveler

Zenginlerin Yiyebileceği Meyveler

Genelde tropikal meyveler yani Ülkemizde yetişmeyen yurt dışından ithal gelen meyveler nedir bunlar avokado, Hindistan Cevizi, Ananas, Kivi vb. gibi meyveler.


Yazan: 1996 yılında 1 tane muz alınacak diye ay sonunu heyecanla bekleyen çocuk. Bitmesin diye gıdım gıdım yerdim. 🙂 

Saygılar
Fakir Yazar.

Benzer Yazılar
Yazarlar Hakkında
yazar
FAKİR YAZAR
Balıkesirliyim, 27 Yaşındayım. 16 Yaşından Beri Web ve Web Yazılım ile Uğraşıyorum. Bu işi Meslek Olarak Değil Boş Zamanlarımda Hobi Olarak Yapıyorum. Balıkesir Üniversitesi MYO Bilg. Tekn. Prog. Mezunuyum. Boş Zamanlarımda Fakir Yazar'a Yazılar Yazıyorum.
yazar
KÜRŞAT
7 ekim 1987 doğumluyum. Çukurova Üniversitesi iletişim fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema son sınıfta öğrenciyim. Televizyon ve sinemayı seviyorum. Yazılarım genellikle radyo ve televizyon odaklı olup her konuda yazılar yayınlamaya özen göstereceğim.
Önceki Konu
Pokemon ve Pokemon Oyunları
Sonraki Konu
MOBA Oyunlar ve eSpor
Yorumlar
Facebook'dan Yorum Bırakın
Fakir Yazar Üzerinden Yorum Bırakın
Bu yazıya 13 kişi cevap yazdı.
 1. Onur Bozkurt

  O yıllar ne güzel yıllardı. Fakirdik ama mutluyduk. Dediğiniz gibi bir ödül olarak muz almak ne kadar mutlu ederdi. Bu arada Avokado yu hiç tavsiye etmem tadı yok gibi birşey?.

 2. Sadece özel günlerde alınan meyvelerdendir muz. Elma gibi her akşam soyulup bıçağın ucu ile aile bireylerine uzatılmaz. Cidden özel bir mutluluğu vardı.

 3. Sadece sen mi Fakir Yazar? Ah ah hatırladım o günleri. Sadece muz değil bir de antep fıstığı vardı. Peder bey alsa da yesek diye beklerdik. Parası olunca alırdı bi yarım kilo yerdik. Yerdik dediğime bakma hemen bitmesin diye dediğin gibi gıdım gıdım yerdik. Şimdi çoğu kimse yüzüne bakmaz muzun, portakalın veya mandalinin..

 4. Ne günlerdi be. Annem bir oyuncak alırdı bana. Onun mutluluğu üzerimde. Eve gelmeyi sabırsızlıkla beklerdim. Eve gelince yeni oyuncağımla oynarken annem bir de bu gibi meyveler verirdi. Özellikle muz. Mutluluğum ikiye katlanırdı. O günlere götürdünüz hocam beni

  • 🙂 benimkine bezer yaşanmışlıklar ama bana alınan oyuncağın ömrü 1 gün olurdu bozup kırıp tekrar düzeltmeye uğraşırdım hep 😛

 5. bilmiyorum öyle bir döneme mi denk gelmedim yoksa pek meyve sevmediğim için mi yaşayamadım. yaşımda 21 i buldu ama bilmiyorum 😀 Ama çok dinledim çilek muz en lüks meyveler arasında yer aldığı dönemleri. Çok güzel yazı olmuş eline sağlık

 6. muz eskiden daha pahalıydı herhalde, ya da alım gücü şimdiye göre daha düşük olabilir. ama o zaman ki nesil şimdi muza doymuş durumda 🙂

 7. O dönemleri bizzat yaşayan biri olarak biliyorum ki, 70 ve 80 li yıllarda lüks tüketim maddesiydi muz.
  Memur maaşı ile evimize yılda 2-3 kere girerdi. o zamanlar biraderle kapışırdık muz’u ertesi güne kalmazdı.
  şimdi bol ve her keseye uygun ama yavan geliyor. senede yediğim muz 4-5 geçmiyor.

 8. Şu avokado’yu almaya hala şansım olması 6 tl diyor tanesine 🙂 meyve sularında içiyoruz o yetiyor ancak muz olayına gelince ne günlerdi ya çikita muz ha :))

 9. O yıllar güzel yıllardı.Çok ufak şeylerle mutlu olan çocuklardık.Maalesef artık bu değerlerimizi kaybettik.Çocukken ,hasta olduğumda babam muz alırdı.Muz yiyince birden iyileşiyordum :))