Okul Kırtasiye & Malzeme Alışverişi Nasıl Yapılır?

Merhaba Fakir Yazar Okurları;

Öğrenci Arkadaşlar için üzülüyorum ki bu güzel yaz tatili sona eriyor okullar kısa bir zaman sonra açılıyor. Velilerin okul malzemeleri derdi başlıyor. Cüzdanımızı fazla sıkıntıya sokmadan Öğrencinizin okul ihtiyaçlarını ve araç ve gereçlerini nasıl karşılamalıyız?

Mavi Önlük
Artık Mavi Önlük Yok Belki Yeni Nesil Bilmez! Görsünler.

Okul Alışverişinizi Önce Evde Yapın

Bu başlığa açıklama getirecek olur isek evde önceki yıldan kalan okul malzemelerini tekrar kullanabilirsiniz. Cetveller, kurşun kalem kutuları, hesap makineleri ve sırt çantaları gibi şeylerin her yıl değiştirilmesi gerekmez; bu nedenle hâlâ iyi durumda ise, geçen yıl tekrar kullanmaktan korkmayın.

Ayrıca 100 yapraklık kareli bir defterin sadece 20 yaprağı kullanılmış ve gerisi boş ise kullanılmış sayfaları düzgün bir şekilde defterden ayırabilir yada defter in kapağı ile kaplayıp tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu sayede yeni bir defter almaktan kurtulup kullanılmayan boş sayfaları da değerlendirebilecek öğrenciniz.

Ayrıca evinizdeki çekmeceleri de kontrol edin genelde kalem, silgi, kalemtıraş gibi okul malzemeleri çekmecelere koyulur ve orada unutulur. Lise ve Üniversite yıllarından kalma 20-30 tane kalemim var çoğu da halen kullanılabilir halde.

Alışverişe Çıkmadan Önce Öğrenciniz ile Birlikte Alacaklarınızın Listesini Yapın.

Yeni Okul yılına başlayacak Öğrencinizi yanınıza alın. Neler gerektiğini okul ihtiyaçlarını onlara sorun. Genelde hepsinden fazla fazla isteyeceklerdir. 1 tane kalemtıraş ve 1 tane kalemlik yeter iken 2 tane almaya gerek yoktur. 2 tane kurşun kalem bir öğrenciye uzun süre yeterlidir. (tabii ki kaybetmediği sürece.) Evde olan geçen senenin kullanılabilir okul malzemelerini listeden çıkartın. Örneğin: Evde pergel, cetvel vb. var iken 1 tane daha almaya gerek yok.

Bütün Okul Malzemelerini Aynı Kırtasiye’den Almayın!

Velilerin sadece Okul Malzemesi alacağı dönem Okulların açıldığı dönemdir. Bunu bilen kırtasiyeler genelde fiyatları biraz yukarıya çekerler talep düştükçe fiyatları düşürürler. Çarşıyı, pazarı ve marketleri gezin en uygun fiyatlar nerede bakın. Bütün malzemeler 1 yerden alınacak diye bir kural mı var? Bir an önce hepsini alayım kurtulayım diye düşünüyor iseniz olan cüzdanınıza olur ve ay sonunda sıkıntı çekersiniz. Bir kırtasiye kampanya yapıp defterleri ucuza satıyor ise oradan sadece defter alıp çıkın başka bir kırtasiye den diğer malzemeleri ucuza alabilirsiniz.

Genelde en büyük yapılan hata budur! Bütün Okul Malzemelerini bir yerden alır velilerimiz. Gezip dolaşmak en uygun fiyatları araştırmak zor gelir.

Bazı Okul Malzemelerini Kaliteli Alın.

Bazı Okul Malzemelerini kaliteli almakta fayda var. Kaliteli den kasıt uzun ömürlü olması. Çanta, Kalemlik yada sağlam bir cetvel. Kaliteli almanızı istememizin sebebi bu malzemeleri öğrencinizin 1 yıldan fazla çok rahat kullanabilir olması ve diğer yıl aynı malzemeyi tekrar almak zorunda kalmamanız.

Eş, Dost, Akraba, Komşu Çevrenizdekilerden Yararlanın.

Genelde bazı okul malzemeleri belli bir dönem sonra öğrencinizin işine yaramadığı için kullanılmaz. Bir köşe de öylece durur. Bu eşyaları ihtiyacı olan komşunuza verebilirsiniz. Ufak bir okul çantası, Suluk yada Beslenme Çantası.

Ve Son Olarak Fakir Yazar’dan Velilere Bir Kaç Güzel Bir Tavsiye:

Çocuklarınızın satın almayı düşündükleri ile satın almak istedikleri şey arasındaki farkı gösterin. Bir çantanın rengi öğrencinizi arkadaşları içinde çok havalı gösterebilir ancak çanta kalite açısından çok kötü bir malzemeden yapılmıştır; ömrü uzun olmaz. Bunu sizin çocuğunuz bilmez. Bu bir satış politikasıdır yani göz boyama esnaf bunu çocukların ilgisini çeksin diye yapar ve başarır da. Öğrencinize bu durumu açıklamanız gerek.

Ayrıca öğrencisine en iyi ve en pahalı malzemeleri alınca çok başarılı olacağına inanan veliler bile var. İlginç.

Tüm Öğrencilerimize Yeni Okul Yılında Başarılar Dilerim.

Saygılar.
Fakir Yazar.Okul Kırtasiye & Malzeme Alışverişi Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

  • 7 Eylül 2017 14:42 Deniz Cevapla

    Gerçekten tasarruf çok önemli, özellikle de okul malzemeleri alırken. Pazar araştırması yapılıp en uygun ve kaliteliyi almak hem çocuğun sağlı hemde bizim cebimize faydalı olacaktır. Sadece okul zamanı değil tüm hayatımız boyunca indirimleri kovalamanın bize geri dönüşü çok sağlıklı oluyor. Ama bunu donanımhaber ölücüsü kıvamına getirmemek lazım.

  • 11 Eylül 2017 14:06 semi Cevapla

    Herkesin dikkat etmesi gereken bir konu. Biz aynen anlattığınız gibi yapıyoruz, bu hafta gidip aldığımız kırtasiye ürünleri toplasak 5 parça değildi, çoğu geçen yıldan vardı zaten. Geçen yıldan kalan dosyaların içi boşaltıldı, yeniden kullanmak üzere hazır. Kuru kalem, suluboya hepsi geçen yıldan. Defterlerin çoğunu çocuklar tam kullanmıyor gerçekten. Bazı ürünlerin de acelesi yok diye sonraya bıraktık.
    Faydalı bir yazı, teşekkürler.

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.


Tavsiye Yazılar
Ailenin Önemi

Aile kavramı tüm insanlar için evrenseldir ve kutsal bir öneme sahiptir. To …